PDA

Zobacz pełną wersję : FullHD: Telewizor czy monitor?



phantomak
24-02-2011, 15:19
Jako fani fotografii pewnie znacie się drodzy nikoniarze na telewizorach LCD i monitorach, oba fullHD.
Plan mam taki: chciałbym podpiąć coś do mojego laptopa, co pozwalałoby na wygodniejsze oglądanie. I teraz zastanawiam się czy kupić monitor 24" czy telewizor 37". W laptopie mam złącze HDMI więc TV mógłbym podłączyć chyba bezproblemowo. TV wychodzi drożej, ale będzie można oglądać na nim telewizję, więc można powiedzieć, że będzie wielofunkcyjny. Docelowo chciałbym pograć w wyścigi z podpiętą kierownicą co na ekranie laptopa odpada.
Moje pytanie dotyczy jakości wyświetlanego obrazu filmów i gier, bo do internetu czy zdjęć chcę dalej używać ekranu laptopa.

Rafał_Sz
24-02-2011, 15:21
TV HD + konsola (HD) = zadowolenie gracza. :)

phantomak
24-02-2011, 16:14
Co do konsoli się zgodzę, wybór jest jeden, ale co z laptopem?? Ma ktoś jakieś doświadczenia w podłączaniu kompa do LCD przez HDMI?

HYPER
24-02-2011, 16:22
do filmow i gier wez TV. tu nie takich wymagan by tv sobie nie poradzil. zawsze to lepiej pograc w cos na 37'' niz na 24'' :)

konopia
24-02-2011, 16:40
TV, full HD.

Podpinasz i masz, żadna filozofia, tylko sprawdź czy twój laptop po HDMI przesyła również dźwięk!
Niestety nie wszystkie modele to potrafią, najlepiej podepnij na próbę lapka do jakiego TV i zobacz.
Jeśli nie masz TV z HDMI, to może twój kumpel, sąsiad ma?

phantomak
24-02-2011, 17:14
Wychodzę z tego samego założenia co HYPER - więcej lepiej, co jak wiemy nie we wszystkich dziedzinach się sprawdza... dlatego pytam.

Good point konopia! Nie pomyślałem o tym, byłem przekonany że HDMI zawsze przesyła dźwięk, na pewno tak nie jest? Kumpel ma Samsunga 32", nie wiem czy full HD, ale HDMI ma chyba to samo :)

Co do przekątnej panelu to chciałbym taką żeby dobrze mi się grało przed tym siedząc w fotelu samochodowym przymocowanym do statywu z jakąś dobrą kierownicą. Nie mam kasy na PS3 a mój lap daje radę więc pomyślałem że tak będzie lepiej. Tym bardziej że będę mógł sobie podpiąć lapka i grać a potem odpiąć i oglądać TV.

costi
24-02-2011, 17:21
Co do konsoli się zgodzę, wybór jest jeden, ale co z laptopem?? Ma ktoś jakieś doświadczenia w podłączaniu kompa do LCD przez HDMI?
Tak, mam tak podłączone HTPC 24/7, żadnych problemów.

fIlek
24-02-2011, 17:30
Podpisując się pod opiniami przedmówców - wystarczy TV, bo monitor jest zwyczajnie droższy (z 42" monitorów najtańsze z możliwych są chyba LG 4213 - około 3000zł), podłączenie laptopa do telewizora po HDMI jest banalnie proste, u mnie 1 laptop zasila sygnałem 25 sztuk :D

Greg77
24-02-2011, 17:36
Do grania i filmow TV full hd pytanie tylko jak twoj lapek "da rade" przy takiej rozdzialce? TV do obrobki sie raczej nie nadaje;)

costi
24-02-2011, 18:17
Z graniem raczej będzie lipa, chyba że w starsze/proste gry, natomiast z filmami nie powinno być scen, jeśli lapek nie jest konstrukcją totalnie budżetową (nie licząc platformy ION).

phantomak
24-02-2011, 20:18
Rozdzielczość też mnie zastanawia. Raczej na fullHD gry nie pociągnę, ale maks rozdzielczość ekranu laptopa to 1366x768 i na przykład Call of duty Black Ops śmiga aż miło, F1 2010 też, czyli rFactor albo jakieś rajdy też powinien łyknąć (GeForce 240m GT 1024MB). Czy powiedzmy w rozdzielczości 1280x768 jest sens grania na telewizorze 37" ?

costi
24-02-2011, 22:24
1280x720, jeśli już. IMHO jest sens jak najbardziej, nie odczujesz straty jakości aż tak bardzo (jeśli w ogóle).

Co prawda GT240M to nie jest szał we wsi, ale jak widać moja teoria o mniej wymagających grach się sprawdziła.

phantomak
24-02-2011, 22:41
Chodzi mi ogólnie o to żeby dało się pograć na TV, bo chyba film HD obejrzę na tej karcie graficznej?
Napisałem jaką mam kartę nie dlatego że uważam ją za jakiś szał, tylko po to żeby się dowiedzieć czy ma to w ogóle sens żeby podpinać komputer z taką grafiką do telewizora HD. Laptopa starałem się wybrać najlepszego w osiągalnej dla mnie cenie i można powiedzieć że jestem zadowolony. Staram się znaleźć optymalne rozwiązanie dla mnie. Wiem że TV nie jest może projektowany do gier i 100% współpracy z komputerem, ale chyba ma jakiś sens zakup telewizora HD z okazjonalnym wykorzystaniem go jako kokpit samochodu WRC tudzież bolidu F1 :)

Z tego co mówisz costi, moje dotychczasowe rozumowanie ma jakieś podstawy :)

Po przeczytaniu paru podpowiedzi od wuja Google skłaniam się ku TV, w końcu to zawsze telewizor jest i mógłbym F1 oglądać w HD.

costi
24-02-2011, 23:41
Przy tej grafice zużycie procka przy FullHD będzie oscylować w okolicach błędu pomiarowego ;) U mnie na ION (czyli Geforce 9400M ze współdzieloną pamięcią) zużycie CPU (Intel Atom) przy filmie FullHD wynosi ok. 25%.

A co do TV - tak naprawdę to monitor jak każdy inny, tylko że duży ;) Najlepiej tak na to patrzeć. Oczywiście do grania na TV to bezprzewodowa klawiatura + mysz albo pad, że móc usiąść komfortowo w odpowiedniej odległości. Ew. b. długi kabel HDMI ;)

Greg77
25-02-2011, 00:15
Na tej grafice przy FullHD Black Ops bedzie stalo w miejscu, mialem GF GTS260 1Gb i sie cielo.....dopiero teraz na GTX460 mam plynnie....
Wlasnie ogladalem mecz na TV z laptopa przez HDMI i jest fajnie:)

costi
25-02-2011, 00:30
Black Ops? Niemożliwe, przecież Call Of Duty technicznie stoi w miejscu od czasów pierwszego Modern Warfare...

Greg77
25-02-2011, 07:38
Black Ops? Niemożliwe, przecież Call Of Duty technicznie stoi w miejscu od czasów pierwszego Modern Warfare...

Podobno spaprali to tak jak slynne GT4 no i ten nowy ma ponoc zupelnie inny silnik graficzny......

phantomak
25-02-2011, 09:06
Na fullHD gry mój laptop nie pociągnie, jasne. Czyli z tego co rozumiem jak odpalę powiedzmy F1 2010 w 1280x720 to nie będzie to jakoś bardzo źle wyglądać na 37"??

I jak się zdecyduję na TV to na co zwracać uwagę? Odświeżanie jest bardzo ważne?

konopia
25-02-2011, 10:46
E tam, gadacie ;-)
TV i tak zawsze wszystko sam skaluje do swojej natywnej rozdzielczości (choćby standardową TV czy DVD).
większość gier z PS3 czy xbox to rozdzielczość 1280x720 i to jest dla TV wystarczające by obraz wyglądał bardzo dobrze.

pil74
25-02-2011, 13:48
Sam podpinam lapka pod 40"tv po HDMI i idzie wszystko ładnie.
Ustawiasz sobie na lapku jak ma być sygnał wyświetlany, czy tylko na tv czy na jednym i drugim. Filmy idą bez problemu. W Black ops nie grałem ale CoD MW2 idzie całkiem fajnie. Lapek jest na i5+GF330M grafa.

phantomak
25-02-2011, 17:07
A czy poniżej 2000 zł da się znaleźć jakiś dobry LCD 37"?? Akurat reklama była w TV i się rozglądnąłem. Toshiba 40" za 1699, to chyba nie może być dobry sprzęt.

Rafał_Sz
25-02-2011, 17:08
A czy poniżej 2000 zł da się znaleźć jakiś dobry LCD 37"??
Taki do gier to na luzie.

phantomak
25-02-2011, 17:12
Taki do gier to na luzie.

Ale skoro to już telewizor będzie to będzie głównie służył za telewizor, więc na co zwracać uwagę przy szukaniu?

Rafał_Sz
25-02-2011, 17:18
Ale skoro to już telewizor będzie to będzie głównie służył za telewizor, więc na co zwracać uwagę przy szukaniu?
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=161529

costi
25-02-2011, 19:45
A czy poniżej 2000 zł da się znaleźć jakiś dobry LCD 37"?? Akurat reklama była w TV i się rozglądnąłem. Toshiba 40" za 1699, to chyba nie może być dobry sprzęt.

37" do 2k to można wybierac i przebierać...

phantomak
26-02-2011, 14:42
Powiedzcie mi jeszcze czy odświeżanie musi być przynajmniej 100Hz czy 50 jest OK? Na czym byłoby dobrze to porównać? Może mecz oglądnąć?

costi
26-02-2011, 19:32
Mam TV 50Hz, widziałem plazme 600Hz i dla mnie nie ma różnicy.

marbed
26-02-2011, 20:00
Od 10ciu lat tylko 100Hz. Zdecydowanie mniej męczy oczy.

send from Android Gingerbread at HTC HD2

phantomak
01-03-2011, 10:38
Jak już sobie pooglądałem i upatrzyłem to wybrałem się do sklepu a tam się okazuje że już nie ma... masakra jakaś, myślałem że spokojnie sobie pójdę i wezmę... jak pech to pech

Rafał_Sz
01-03-2011, 15:42
Jak już sobie pooglądałem i upatrzyłem to wybrałem się do sklepu a tam się okazuje że już nie ma... masakra jakaś, myślałem że spokojnie sobie pójdę i wezmę... jak pech to pech
Przy twoim budżecie pomyśl o tym: http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-le40c630.bhtml

phantomak
01-03-2011, 22:19
Dokładnie o ten telewizor się pytałem ale ma inny przetwornik. Na pytanie czy jest to zauważalne i czy rzeczywiście ma to duże znaczenie pan odpowiedział "no, ma inny przetwornik".
Sam nie wiem co robić, bo napaliłem się na LE40C650 i jakbym poszedł dzień wcześniej to bym pewnie miał.
Zależy mi na głębokiej czerni (jak na warunki LCD) i dobrych kolorach, ponoć LG 40" nie jest do końca czarny.
Nawet przemeblowanie specjalnie pod telewizor zrobiłem, film zdobyłem, martini kupiłem, ogarnąłem chałupę coby zasiąść z moją lubą przed nowym nabytkiem a tu z nabytku nici...
Jakoś do tego LG po przeczytaniu paru opinii się zraziłem (może niesłusznie). Warto rozważyć Sony, Panasonica albo jeszcze coś innego?

Rafał_Sz
01-03-2011, 22:22
Ten który pokazałem, jest 100 Hz. Kup przez net, nazajutrz odbierzesz w sklepie.

LG nie ma 40 calowych TV, tylko 42.

phantomak
02-03-2011, 14:54
No tak, ale czy ten przetwornik nie robi zauważalnej różnicy? Chyba jednak tak...

Racja, LG nie robi 40" tylko 42".

Chyba poczekam do następnego rzutu LE40C650 bo wydaje mi się najlepszy w tym przedziale cenowym.

Tom01
05-03-2011, 11:46
Na fullHD gry mój laptop nie pociągnie, jasne. Czyli z tego co rozumiem jak odpalę powiedzmy F1 2010 w 1280x720 to nie będzie to jakoś bardzo źle wyglądać na 37"??

LCD bardzo nie lubi nienaturalnej rozdzielczości. Odwdzięcza się nieostrością i innymi defektami. Jeśli nie planuje Pan przez 100% czasu podawać materiału FullHD lepiej brać plazmę. Dużo lepiej. Nawet tania plazma daje o niebo lepszy obraz niż każdy LCD. Jest niemal niewrażliwa na zmiany rozdzielczości i w każdej jest tak samo ostra. O czerni w ogóle nie ma o czym gadać bo to jakby porównywać brudną wodę do espresso.


Powiedzcie mi jeszcze czy odświeżanie musi być przynajmniej 100Hz czy 50 jest OK? Na czym byłoby dobrze to porównać? Może mecz oglądnąć?

Odświeżanie nie ma żadnego znaczenia w LCD a reklamowane "hertze" w plazmach odpowiadają za zupełnie inny problem.

costi
05-03-2011, 12:14
Ze swojego wieloletniego doświadczenia jako gracz mogę napisać, że w grach problem spadku jakości obrazu jest dużo mniej zauważalny (aż do niewidocznego). Oczywiście, wszystkie menu i elementy HUD wyglądają ewidentnie gorzej, ale sama grafika trójwymiarowa (nie mylić z obecnie lansowanym 3D) wygląda bardzo dobrze. Dużo większy wpływ mają ustawienia jakości w grze.

Tom01
05-03-2011, 12:46
Ze swojego wieloletniego doświadczenia jako gracz mogę napisać, że w grach problem spadku jakości obrazu jest dużo mniej zauważalny (aż do niewidocznego).

To prawda. Nawet więcej. Rozmycie obrazu poprawia efektowność np w wyścigach. Ale ogólnie jest to niekorzystne zjawisko. Proszę obejrzeć jak wyglądają małe elementy w niskiej rozdzielczości. Na LCD nieostre czasem całkiem nieczytelne, a na plazmie ostre.

costi
05-03-2011, 13:05
Zasadniczo się zgadzamy, natomiast w praniu wychodzi, że dużo większym problemem przy obniżaniu rozdzielczości jest skalowanie tekstur w grze i dużo wyraźniejszy aliasing.