PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielny druk dwustronny - album.



Mok
22-02-2011, 19:10
Witam,

po zakupie drukarki foto czas na pierwszy samodzielnie drukowany album :) (zastosowanie niekomercyjne).

Zastanawiam się jaki papier dwustronny będzie do tego najlepszy. Macie doświadczenia z samodzielnym drukiem dwustronnym? Jak długo musi schnąć jedna strona aby można było zadrukować drugą? Jaki papier polecacie?

Mam na oku GALERIE Smooth Lustre Duo (http://www.ilford.com/en/products/galerie/smooth/desk/smoothLustreDuo.asp)Warto?
Koszt na początek spory - format A4 100 kartek kosztuje około 290zł (76 Euro) czyli za stronę A4 1,45zł + tusz.
Tecco ma też dwa papiery DUO w tym jeden fine art (http://www.tecco-photo.de/produkte.php). Godne polecenia?
Hahnemühle ma fantastyczny matowy Photo Rag Duo... ale ta cena...

Na czym Wy drukujecie swoje albumy. Jak łączycie wszystkie kartki w książkę? Bindowanie? Klejenie?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie porady :)

mok

Czornyj
22-02-2011, 19:24
Kup jedną sztukę na próbę, temat jest mocno zaminowany i efekt zależy od drukarki. Lustre Duo jest super - ale ponieważ jest to papier powlekany, mechanizm prowadzenia papieru drukarki może go porysować podczas dwukrotnego przejścia. Podobna sytuacja będzie z Tecco. Papiery matowe/matowe fineartowe dadzą dobre rezultaty w przypadku pigmentowych drukarek z tuszem matowym, w pozostałych przypadkach może wyjść bladaczka.

Mok
22-02-2011, 19:55
Mam Epsona 3880. Chodzi o tak zwany pizza efekt? Czy można na to wpłynąć zmianą ustawień w sterowniku drukarki? Np. zmianą ustawień grubości papieru?

Czornyj
22-02-2011, 20:09
Np. o pizzę - ale rysować mogą też inne elementy, dlatego nie zawadzi sprawdzić. Samej pizzy można uniknąć przez podawanie od przodu, ale tu z kolei obawiałbym się do problemów z przekrzywieniem i ogólnie jest upierdliwe.

Pentaxian
14-03-2011, 15:07
A czy w takim samodzielnie zrobionym albumie na dwustronnym papierze, na własnej drukarce(3880), należy stosować te pergaminowe przekładki, których szczerze nienawidze ?

Mok
21-03-2011, 17:09
Mam już wspomnianz papier Ilford Duo i zabieram się powoli do drukowania albumu. Nasuwa się mi jedno dosyć zasadnicze pytanie w jakim programie składacie takie albumy? Lightroom? Teoretycznie można ale nie ma możliwości zapisu końcowego efektu... Coś innego?

boeing
29-03-2011, 12:29
Co do papieru obustronnego to ostatnio zakupiłem na allegro a3 błysk obustronny i z jakości jestem zadowolony (na razie druku na jednej stronie) aczkolwiek nie miałem do czynienia z papierami z wyższej półki więc ciężko mi obiektywnie by było porównać do jakiegokolwiek innego produktu.. (no chyba że do agfy Super photo Glossy Paper z którą różnicy nie widzę - ale to oba papiery niszowe)

rlat
08-11-2012, 01:00
Co słychać w tym temacie? Autorzy wcześniejszych wątków zdradzicie jak skończyły się próby?

Mok
10-11-2012, 21:29
Temat trochę martwy gdyż najprawdopodobniej niewielu użytkowników forum drukuje samodzielnie albumy...
Ja używam papieru Ilforda - Lustre Duo. Papier sam w sobie świetny. Natomiast miałem trochę problemów z samym składem (chyba dobre słowo) albumu. Użyłem do tego wersji próbnej Adobe Indesign - moim zdaniem dla użytku domowego kompletny przerost formy nad treścią.

Album wydrukowałem - około 40 kartek, wszystko ładnie ale zaczął się drugi problem: jak z luźnych kartek zrobić książkę? Jest wiele możliwości ale tylko jedna umożliwia równe, pełne rozłożenie książki "na płasko". Ta metoda to... bindowanie drucianą spiralą.
Nie wygląda to źle ale eleganckie nie jest... Okładka - Hahnemühle Baryta FB. Efekt? Jak na album rodzinny OK. Ale biorąc pod uwagę nakład czasu, środków i problem z oprawą należy się dobrze zastanowić nad alternatywami... Piszę to z żalem bo z jakości wydruku jestem bardzo zadowolony.

W międzyczasie pojawił się Lightroom 4. Ale moduł Book jest dla kogoś kto chce samodzielnie drukować książkę bezużyteczny (brak podstawowych formatów papierów - A4, A3).

Photoshop Elements 11 daje możliwość wykonania w szybkim czasie książki w formacie A4. Jeszcze nie próbowałem.

Tak więc moim skromnym zdaniem największym problem przy wykonaniu fotoksiążki nie jest papier czy wydruk. Sprawa się rypie na poziomie sklejania-szycia czy bindowania.

Jakie są wasze doświadczenia? Jak wy to robicie? :grin:

Pozdrawiam

Mok