Zobacz pełną wersję : Ruch tłumu - dł. czasy?
Witam,
Postaram się jak najbardziej precyzyjnie opisać mój problem - nie mogę nigdzie znaleźć podobnego zdjęcia
Do wykonania zdjęcie budynku z uchwyceniem ludzi do niego wchodzących i wychodzących
Chcę zrobić to z długim czasem żeby uchwycić tylko ruch tych osób (rozmazane sylwetki)
Tutaj pojawia się problem, przydało by sie jak najdłużej naświetlać. Robiłem próbę z f22 + filtr polaryzacyjny przy zachmurzonej pogodzie i nie doszedłem nawet do jednej sekundy.
W jaki sposób mogę wystarczająco przyciemnić obraz aby uzyskać odpowiednio długi czas?
jacek.gold
22-02-2011, 17:11
filtry ND
velaskez
22-02-2011, 17:29
Albo maska spawalnicza przed obiektywem. Czyli generalnie filtry ND. ND8 albo i więcej.
ISO 100 + polar na obiektyw + F22 i jazda. Pamiętaj, że zbyt długi czas z rozmazanych sylwetek zrobi Ci niewidocznych Ninja - ludzie znikną z kadru.
Wszystko zależy od warunków oświetleniowych.
ISO 100 + polar na obiektyw + F22 i jazda. Pamiętaj, że zbyt długi czas z rozmazanych sylwetek zrobi Ci niewidocznych Ninja - ludzie znikną z kadru.
Wszystko zależy od warunków oświetleniowych.
Próbowałem, nadal za jasno.
Filtra ND nie mam jak zdobyć więc muszę poczekać na sposobność żeby wykonać je wieczorem lub rano. Dziekuję za pomoc.
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Dwa polary. Odpowiednio ustawione powinny dać ciemność :)
velaskez
23-02-2011, 21:58
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Dwa polary. Odpowiednio ustawione powinny dać ciemność :)
Tak. I ciemność na zdjęciu. Jak ustawisz oba pod kątem 90 stopni względem siebie.
Nie trzeba od razu 90 stopni, poza tym nie wiem czy filtry są idealne i skrzyżowane rzeczywiście wygaszą 100% światła.
Nie wygaszą. Wiem to z doświadczenia, bo próbowałem - na Nikonie Heliopan. Gdzieś już na forum, chyba z rok temu, wlepiałem przykład. Zamiast wygaszania była zmiana kolorów, a właściewie to WB się zmieniał.
Nie wygaszą. Wiem to z doświadczenia, bo próbowałem - na Nikonie Heliopan. Gdzieś już na forum, chyba z rok temu, wlepiałem przykład. Zamiast wygaszania była zmiana kolorów, a właściewie to WB się zmieniał.
wiec to nie były polary :)
Chyba żartujesz. Żeby nastąpiło wygaszenie światła, muszą być spełnione pewne warunki, m.in. określona odległość między polarami oraz identyczność folii polaryzacyjnych.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.