PDA

Zobacz pełną wersję : Proces E6 - pytanie



demas
16-02-2011, 03:59
Witam, mam takie pytanie

od paru dni wywołuję w procesie E6 sam jakieś tam swoje slajdy (format120) mam taki problem a zarazem pytań parę, ile powinno się wlewać chemii podczas procesu do koreksu (jobo) na 1 szpulę ? dlaczego pytam, wg instrukcji do 4 buteleczek wlewałem kolejno po 100ml uprzednio przygotowanych roztworów, ale niestety parę sztuk slajdów wyszło mi jakby zaczernionych na końcu lub początku zwoju kliszy, więc nie prześwietliła się a niewywołała czy tak ?

bo teraz już całkiem zbaraniałem, na początku myślałem że to może wina kasetki, ale raczej jest szczelna, slajdy są w terminie także może ktoś coś na ten temat? może to po prostu wina małej ilości chemii lać więcej ? jeśli tak to ile kto używa? pozdrawiam i z góry dzieki za odp.

D

Campsis
16-02-2011, 10:11
Witam,
o ile dobrze pamiętam to na jeden film 120 powinno się wlać 170 ml roztworu, na dwa filmy na jednej szpuli 270 ml. Proces prowadziłem kilka lat temu. Na dnie koreksu była tabelka z objętościami potrzebnymi do wywoływania, były też dwa systemy koreksów ja używałem tych większych. 100 ml wlewałem na dwie klisze 4x5", więc dla filmu 120 to jest zbyt mało.
Poza tym bardzo istotną rzeczą było odpowiednie ph wywoływacza kolorowego, korygowałem to za pomocą 10% roztworu wodorotlenku sodu. Jeżeli tego nie będziesz robił to wywołane slajdy będą za zimne (niebieskie).
Ilość NaOH zależy od wody używanej do sporządzenia chemii, pamiętam że w moim przypadku było to kilka cm3 10% NaOH na 0,5 litra chemii. Kupowałem paski testowe kodaka i mając wzorzec z Q lab ustalałem ilość NaOH.

zoom2
16-02-2011, 16:31
nie napisałeś w jakim koreksie JOBO wołasz.
z tego co pamiętam były dwa rodzaje : duży i mały. (myślę o średnicach a nie długościach hi hi)
oznaczeń cyfrowych nie pomnę bo ostatnio bawiłem sie tym w ubiegłym stuleciu.
chyba seria 1500 (małe) i 2800 (duże)

kolejna rzecz , czy wołasz na leżąco czy stoąco (chodzi o koreks)
bo z koreksami Jobo obie formy były prakykowane, choć na leżąco głównie wołało się z pomocą prcesorów JOBO.

minimalny poziom płynów powinien być taki:
ca. 1/3 średnicy koreksu przy metodzie leżącej
tak by cała szpula była znużona przy metodzie stojącej.
oczywiscie musi byc zapewnione minimum chemi czyli (o ile się nie myle 140ml/film 135 lub zwojowy 120)
to 140 ml sprawdz w dokumentacji wywolywacza bo pisze z pamieci i moge walnąc babola
wydaje mi sie ze byla norma 6-7 filmow z 1 litra.

z tego co opisujesz to być może przyczyna jest w czym innym.
może zaświetliłes końcówki filmów w trakcie zakładania lub wyjmowania filmu z aparatu.
lub w każdym innym momencie przechowywania niewywołanego filmu.
film 120 nie ma kasetki tylko zabezpieczającą światłoszczelną taśmę papierową.
i chwila nieuwagi i klops.

to takie moje dywagacje na temat zgodnie z twoim opisem

demas
18-02-2011, 15:34
o cholera to mi teraz namąciliście w głowie :) faktycznie lałem za mało ale tak nas uczono na uczelni (oszczędność) dlatego od teraz będę lał po 150-70ml na slajd, co do koreksu jobo to wołam tym 1500 małym na 1 szpuulę tak jak pisałem powyżej. wołam na leżąco bo to proces jobo. Campsis i zoom2 dzięki serdeczne za podpowiedzi!

D

motyl
18-02-2011, 19:10
Pierwsza rzecz. Jeżeli po wywołaniu końcówka slajdu jest przezroczysta oznacza to, że była naświetlona i odwrotnie jak jest czarna to znaczy, że nie była naświetlona. Przyjmuję, że proces E-6 został przeprowadzony poprawnie. Co do ilości chemii, to jak nie ma naklejki na koreksach z informacją, proponuję zrobić tak. Do otwartego koreksu włożyć szpulę, zalać przewidywaną do wołania ilością płynu (do test H2O ). Otwarty koreks przykryć szybą bądź innym przezroczysty tworzywem, docisnąć i przechylić na bok. Tak do pozycji w której obraca się koreks podczas wołania. Wzrokowo sprawdzić czy płyn sięga do odpowiedniej wysokości szpuli. Dla bezpieczeństwa uwzględnić fakt, że w samej pokrywce też zmieści się kilka ml płynu.

demas
19-02-2011, 13:05
kurde dzięki ! nikt nade mną nie stoi podczas wywoływania więc będę lał na pewno więcej co do testu to zrobie własnie tak dobry pomysł dzięki dzięki motyl

demas
23-02-2011, 13:57
wczoraj wołałem 5 slajdów lałem po 150ml, co do koreksów to jednak 2820, slajdy wyszły.....pięknie.............................. ...................!!!