PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia - czy muszę rejestrować działalność gospodarczą



true_master
11-02-2011, 17:41
Jestem fotografikiem - amatorem.Jestem studentem. Chcę zacząć fotografować śluby, komunie, chrzty - gdyby było takie zapotrzebowanie wśród znajomych, oczywiście chcę to robić odpłatnie. Czy w takim razie muszę rejestrować działalność gospodarczą? Nie będą to codzienne usługi, tylko powiedzmy jedno, dwa "zlecenia" w miesiącu. Szczerze mówiąc zysk z tego jest tak nikły, że rejestrowanie działalności gospodarczej jest nieopłacalne.

tomitom
11-02-2011, 17:48
Działalność gospodarcza: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Wg przepisów nie musisz, uprzedzę pytanie tak podatek musisz odprowadzać.
Oczywiście to po TWOJEJ stronie będzie leżeć ciężar udowodnienia US że nie wykonujesz działalności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany.

true_master
11-02-2011, 17:55
To w jaki sposób mam dla US odprowadzać podatek?? Przecież faktury Vat nie mogę wystawić. A jak rozliczenie roczne Pit??? Przecież musze mieć jakieś dokumenty

credka
11-02-2011, 18:02
Już sobie wyobrażam jak ludzie na forum zawzięcie przepisują tysiące informacji z googla, coby wyręczyć Cię z tego zadania... Przecież wszsytko już powiedziano od A do Z jak prowadzi się działalność...
Tutaj:
jak prowadzić działalność gospodarczą fotografia (http://www.google.pl/#sclient=psy&hl=pl&q=jak+prowadzi%C4%87+dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87+go spodarcz%C4%85+fotografia&aq=f&aqi=&aql=&oq=&pbx=1&fp=7750c7d6c0ca4d1f)

tomitom
11-02-2011, 18:02
To w jaki sposób mam dla US odprowadzać podatek?? Przecież faktury Vat nie mogę wystawić. A jak rozliczenie roczne Pit??? Przecież musze mieć jakieś dokumenty

Widzisz - studia to nie tylko picie piwa i nieustające orgie - była niedawno sesja trzeba było nie ściągać.
Ale pomogę Ci i zadam zadanie domowe - poszukaj w necie kto i do jakiej kwoty jest zwolniony z podatku VAT.
Ściągnij potem z netu KC (kodeks cywilny) i przeczytaj go od dechy do dechy - studia Cię niczego nie nauczą ale ja tak.
Nie dziękuj - sam byłem kiedyś studentem i wiem jak to jest.

JK
11-02-2011, 18:03
.... Oczywiście to po TWOJEJ stronie będzie leżeć ciężar udowodnienia US że nie wykonujesz działalności zarobkowej w sposób ciągły i zorganizowany.
.... i jeśli wykonasz kilka takich ślubów w ciągu roku, a na dodatek w tym samym mieście, tym samym sprzętem i jeszcze te zdjęcie umieścisz na stronie w formie reklamy, to się raczej nie wywiniesz. :wink:

tomitom
11-02-2011, 18:09
.... i jeśli wykonasz kilka takich ślubów w ciągu roku, a na dodatek w tym samym mieście, tym samym sprzętem i jeszcze te zdjęcie umieścisz na stronie w formie reklamy, to się raczej nie wywiniesz. :wink:

Ale to chyba nie nasz problem...
Skoro mu się nie opłaca może wtedy się opłaci.

logitech55
19-02-2011, 18:14
Też planuję zacząć wykonywać fotoreportaż ślubny / chrztu z początku za darmo żeby wykonać dobre portfolio i mam takie pytania
1. Czy D5000 + Nissin Di622 Mark 2 + 35 f1.8 da się wykonać dobry reportaż.
2. Jeśli PM będą sobie życzyli umowy to czy wystarczy zlecenia / o dzieło i co należy wpisać w polu zapłata czy wystarczy kreska (nie dotyczy)

ryszkut
19-02-2011, 22:48
1. nie
2. kreska, albo nawet dwie. dla pewności jedna pozioma, druga pionowa.

piotr37
20-02-2011, 00:15
skończ studia i wtedy zacznij zarabiać ... :) fotografię dalej traktuj amatorsko :)

piotr37
20-02-2011, 00:17
Też planuję zacząć wykonywać fotoreportaż ślubny / chrztu z początku za darmo żeby wykonać dobre portfolio i mam takie pytania
1. Czy D5000 + Nissin Di622 Mark 2 + 35 f1.8 da się wykonać dobry reportaż.
2. Jeśli PM będą sobie życzyli umowy to czy wystarczy zlecenia / o dzieło i co należy wpisać w polu zapłata czy wystarczy kreska (nie dotyczy)

1. zależy od wykonującego
2. zacznij od wizyty w biurze podatkowym ...

Motorniczy
20-02-2011, 00:40
Głupie pytanie . Oczywiście , że trzeba założyć działalność bo rozumiem, że nie lubisz nalotów windykatorów z urzędu skarbowego? Druga sprawa to podatki trzeba płacić i tyle.

bercik
20-02-2011, 00:54
skończ studia i wtedy zacznij zarabiać ... :) fotografię dalej traktuj amatorsko :)

A ja pozwolę się nie zgodzić, studiuj i jak możesz zarabiać to zarabiaj, tę umiejętność też musisz nabyć im szybciej tym lepiej, nie będziez musiał potem zastanawiać się nad stosunkiem jakość/cena.

true_master
23-02-2011, 21:48
Głupie pytanie . Oczywiście , że trzeba założyć działalność bo rozumiem, że nie lubisz nalotów windykatorów z urzędu skarbowego? Druga sprawa to podatki trzeba płacić i tyle.

Przepraszam ze sie pytam ale nie znam sie na tym.

Nie mam możliwości Fotografować wesela i od prowadzać podatek bez działalności gospodarczej.

tomitom
24-02-2011, 11:49
można

Garos
24-02-2011, 12:07
Też planuję zacząć wykonywać fotoreportaż ślubny / chrztu z początku za darmo żeby wykonać dobre portfolio i mam takie pytania
1. Czy D5000 + Nissin Di622 Mark 2 + 35 f1.8 da się wykonać dobry reportaż.
2. Jeśli PM będą sobie życzyli umowy to czy wystarczy zlecenia / o dzieło i co należy wpisać w polu zapłata czy wystarczy kreska (nie dotyczy)

1. Uważam,że na początku nie trzeba mieć specjalnie wypasionego sprzętu.Masz do tego dryg to tym też wykonasz fajne foty.

A jeśli chodzi o pytanie kolegi true_master to zobacz czy faktycznie będziesz miał zlecenia i jak będzie Ci szło,jeśli stwierdzisz,że jest ok to wtedy założysz działalność.Nie wbijaj się w koszty z prowadzeniem działalności od samego początku kiedy nie wiesz jak faktycznie będzie się kręciło. Mam nadzieję,że Ci się uda i życzę powodzenia.

Przemek M.
25-02-2011, 21:39
umowy zlecenia nie podpisuje się pomiędzy dwiema osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej.
Wiele osób Ci tutaj "radzi" a pewnie sami nie mają żadnej działalności gospodarczej a jeśli nawet mają to pewnie nie wykazują dochodów póki ktoś nie poprosi o rachunek :)
Ale uważaj bo życzliwy konkurent, któremu odbierzesz zlecenie zawsze może donieść na Ciebie i tyle :)

McSimus
02-03-2011, 19:52
:twisted: :twisted: :twisted:

coś w tym jest ;)

Michał Jędrak
06-03-2011, 12:11
Tyle kąśliwych uwag i jadu w tym wątku, że hoho. Ja rozumiem, że ludzie prowadzący działalność gospodarczą źle śpią bo są wnerwieni, że muszą płacić minimum 1000zł miesięcznie za samo istnienie firmy.

A ja powiem tak:

1. Gdzieś był wątek o tym, że da się spisać umowę pomiędzy dwiema osobami nieprowadzącymi działalności gosp. Poszukaj...

2. A po drugie fotografuj sobie legalnie czy nielegalnie, wszystko jedno, bylebyś trzymał odpowiedni poziom cenowy. Ja na Ciebie nie doniosę, bo rozumiem obecną sytuację i wcale mi nie przeszkadza, że z każdego 'nielegalnego' zlecenia masz więcej w kieszeni niż ja. Właśnie ten większy zysk stanowi 'rekompensatę' za poniesione ryzyko. Ja też mógłbym robić na nielegalnym Photoshopie czy Lightroomie, ale wolałem spokojny sen i kupiłem oryginały. Wszystko będzie dobrze, bylebyś TRZYMAŁ CENY na odpowiednim poziomie. Wtedy wszyscy będziemy żyli długo i szczęśliwie.

Foto7
04-05-2011, 18:43
Powiem tak: przeszło 3 lata fotografowałem na stronę parafialną z uroczystości kościelnych w mojej parafii i kiedy ktoś chciał odbitki to była sporządzona umowa o dzieło. Podatki odprowadzone od zysku. W roku takich umów było do 20 góra.
Moje zdjęcia były na tyle dobre, że zaniepokoiło to "konkurencje" (http://www.bwphotography.pl/blog/?p=1760) na tyle, że nawet od początku były zajścia z nimi
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1291923&postcount=22
No i się doigrałem, donieśli do US i od stycznia miałem kontrole skarbową.
Wynik kontroli to taki że umowy o dzieło były ok ale ich ilość już za duża i stwierdzili ,że muszę założyć sobie działalność gospodarczą.
Tak więc po analizie za i przeciw dzisiaj już mam wpis do ewidencji i regon i w czerwcu startuje.
Koszty firmy małe dla mnie bo tylko składka zdrowotna jako , że pracuje w innej firmie. Na dodatek tę składkę prawie w całości odliczę od podatku i za cały rok będę miał przeszło 2 tyś zwrotu od US.
Ludzie mnie znają z moich fotografii więc i zlecenia bez problemu będę miał. Na początek msza prymicyjna na 120 gości a za dwa tygodnie komunia, więc na składkę zdrowotną do końca roku już będę miał. Inne okazje do zdjęć za kasę też są.
Tak więc podsumowując jeśli pracujesz w innej firmie nie wahaj się tylko zakładaj firmę, małe koszty US i ZUS a nikt nie podskoczy ci, że zdjęcia robisz bez firmy.

nonnatus
19-06-2011, 00:18
dokładnie. też długo zwlekałem z tym zakładaniem firmy, ale jest i mam spokój. jak wystawiam komuś rachunek, to ludzie zdziwieni, że fotograf wystawia rachunki:)

mylone są dwie sprawy. umowę cywilną można zawrzeć w niemal każdej sprawie i niemal z każdym. więc odpowiedz na pytanie, czy można podpisać umowę zlecenie/ o dzieło - miedzy dwoma osobami nieprowadzącymi działalności brzmi: tak. można.
na gruncie prawa cywilnego wszystko jest oki. dwie osoby się dogadały i kropka.

ale:)
kiedy rozliczasz się z urzedem skarbowym, to sprawa nie jest już różowa. jesteś na gruncie prawa skarbowego i tu po mojemu trza mieć firmę, choć wiem, że są urzędy skarbowe, które zezwalają na tego typu działanie, znaczy dopuszczają taką interpretację, że można. cóż - oto polska właśnie:)

Aeon88
18-08-2011, 01:55
...ok już kumam. :D

huh
18-08-2011, 03:16
tak a propos kąśliwych komentarzy, jeśli strach Was obleciał przed amatorem.. ktory ma biznesplan "gdyby było takie zapotrzebowanie wśród znajomych"
to radzę od razu zwinąć działalność gospodarczą bo bankructwo grozi Wam prędzej czy później, ja chętnię kupię jakiś zestaw na allegro za pół ceny, dajcie znać :D

"wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."
według mnie Twoj biznesplan pod to nie podchodzi ale radzę przejść się do US i poprosić o opinię na piśmie.

gls_gls
21-03-2013, 15:55
Powiem tak: przeszło 3 lata fotografowałem na stronę parafialną z uroczystości kościelnych w mojej parafii i kiedy ktoś chciał odbitki to była sporządzona umowa o dzieło. Podatki odprowadzone od zysku. W roku takich umów było do 20 góra.
Moje zdjęcia były na tyle dobre, że zaniepokoiło to "konkurencje" (http://www.bwphotography.pl/blog/?p=1760) na tyle, że nawet od początku były zajścia z nimi
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1291923&postcount=22
No i się doigrałem, donieśli do US i od stycznia miałem kontrole skarbową.
Wynik kontroli to taki że umowy o dzieło były ok ale ich ilość już za duża i stwierdzili ,że muszę założyć sobie działalność gospodarczą.
Tak więc po analizie za i przeciw dzisiaj już mam wpis do ewidencji i regon i w czerwcu startuje.
Koszty firmy małe dla mnie bo tylko składka zdrowotna jako , że pracuje w innej firmie. Na dodatek tę składkę prawie w całości odliczę od podatku i za cały rok będę miał przeszło 2 tyś zwrotu od US.
Ludzie mnie znają z moich fotografii więc i zlecenia bez problemu będę miał. Na początek msza prymicyjna na 120 gości a za dwa tygodnie komunia, więc na składkę zdrowotną do końca roku już będę miał. Inne okazje do zdjęć za kasę też są.
Tak więc podsumowując jeśli pracujesz w innej firmie nie wahaj się tylko zakładaj firmę, małe koszty US i ZUS a nikt nie podskoczy ci, że zdjęcia robisz bez firmy.

może mi ktos wyjaśnić ten fragment: Koszty firmy małe dla mnie bo tylko składka zdrowotna jako , że pracuje w innej firmie. Na dodatek tę składkę prawie w całości odliczę od podatku i za cały rok będę miał przeszło 2 tyś zwrotu od US.

Jak to się odlicza od podatku?

strebor
21-03-2013, 16:00
Składkę zdrowotną (nie w całości tylko 7,75% podstawy) odlicza się od podatku. Np w tym roku od podatku możesz odliczyć w sumie 2698,37 pln 11*225,38 i 219,19 styczeń
O tę kwotę pomniejszasz podatek jaki wyliczyłeś z dg, w etacie robi to już za ciebie pracodawca ale później masz to wyszczególnione na pit-11 i wstawiasz w odpowiednie miejsce w picie rocznym