PDA

Zobacz pełną wersję : [ Mamiya ] Optyka mamiya RB VS RZ



dziadek77
11-02-2011, 11:47
Witam rozglądam się ostatnio za rz67 lub rz67 II i niestety jedyne sensowe zestawy jakie udało się znaleźć to
mamiy-e rb.
Miał może ktoś z was okazje porównać optykę sekor Z z optyką mamiya rb,tj konkretnie obiektywów seri KL ?
i jak duża różnica w jakości jest w stosunku co do sekorów C.
Może także miał ktoś okazję porównać jasność matówki obu systemów,podobno RB w stosunku do RZ to ciemna studnia :P

Jacek_Z
11-02-2011, 12:44
Generalnie to te same szkła, ta sama konstrukcja optyczna. Sekory Z mają elektronikę i nie mają pierścienia czasów.
Kup body RZ i możesz podpinać szkła od RB (odwrotnie się nie da!). Choć szkiełka do RZ są jak za darmo, więc nie wiem czy jest sens.

dziadek77
11-02-2011, 14:22
No właśnie podobno sterowane elektroniczne migawki w sekor-ach Z zapewnia większą powtarzalność,problem tylko z dorwaniem RZ-tki w dobrym stanie,a w naszym pięknym kraju prościej dorwać RB z sekorami C,rzadziej KL.
Temu ciekawy byłem jak wypadaja w porównaniu z obiektywami od RZ,zakładajać że powiększenia/odbitki sa rozmiarów 30x40 i więcej.
Szukając w internecie za każdym razem widzę inne opinie,a na podstawie skanów na mnitorze to średnio jednak można ocenić.

M_J
11-02-2011, 14:30
Zrób tak jak ja, E-bay i RZ ze Szwajcarii ;)

Jacek_Z
11-02-2011, 14:37
Szukając w internecie za każdym razem widzę inne opinie,..To dzielenie włosa na czworo.
Musisz napisać o jakie konkretne szkło ci chodzi, bo generalizowanie jest do d...
No i będzie problem czy ktoś był uzytkownikiem tego samego szkła do RB i odpowiadającego mu sekora Z.

dziadek77
11-02-2011, 14:46
Od tygodna już męczę wszystkie serwisy aukcyjne :P
Za każdym razem gdy coś wypatrzę okazuje się że po rozmowie i pytaniu o szczegóły dostaje dziwne odpowiedzi typu "not tested with film" itp.
Ale chyba faktycznie tak jak pisze JACEK_Z ,przy cenie szkieł do RZ warto poczekać i polować dalej.
A Miał ktoś może styczność z 50/4,5 ULD kontra 65/4 ?

Generalnie najbardziej interesują mnie szerokie kąty, tak jak wyżej.

mibartek
11-02-2011, 23:43
ja kiedyś myślałem nad RB, ale dla mnie "motywem" do myślenia nad Mamiya 6x7 był Sekor 110/2.8, którego w wersji RB podobno nie ma

dziadek77
12-02-2011, 02:51
No niestety rz-tki mają przewagę pod paroma względami np w rz II czasy połówkowe itp.Temat samych body i różnic prześledziłem aż do bólu.
Faktycznie zostaje polować w kwocie 3000 powinna sie w koncu trafić przyzwoita rz II :P
Z rb-tek jedyna alternatywa właśnie jest dla mnie pro SD z szkłami KL,temu ciekawy byłem jak wypadaja w porównaniu z szkłami rz.