PDA

Zobacz pełną wersję : nef



manitoo
16-05-2005, 09:02
sorki 8) wiem że zadam dla was śmieszne pytanie ale musze to wiedziec.czy mozna normalnie ogladac zdjecia w nef na kompie czy trzeba je zamienic w jpg?wprowadziłem zdjecia w nef do kompa i zamieniłem na jpg i już.tyle ze zdjecia w nef maja po okolo 5mb a jak zmienisz je na jpg to okolo 3mb.o co tu biega??tak to juz jest jak człowiek jest ciemna masa :mrgreen:

c2h5oh
16-05-2005, 09:05
mozna ogladac nefy bez problemu.
Radzi sobie ACDSee, Bible Pro, Irfan View, RawView, ViewRaw i przynajmniej ze 20 innych programow.

sinner
16-05-2005, 12:05
szukajcie a znajdziecie
czytajcie a wiedzieć będziecie ...
jeśli masz zamiar je obrabiać to spróbuj na początek Nikon Capture

Q-bek
16-05-2005, 15:05
Z tym że ACDsee dopiero od wersji 7. No i jeszcze (IMHO najlepszy do tego) Nikon View - darmowy, fajowy i dosyc szybki.
Aha, i ACDsee przy kazdym nefie robi sobie jakis autoleveling, wiec niektore (szczegolnie ciemne i nocne) zdjecia wygladaja troche jak wyjdz stad. (chyba ze mozna to wylaczyc, to poprosze o porade).

bartmika
16-05-2005, 15:39
Z tym że ACDsee dopiero od wersji 7. No i jeszcze (IMHO najlepszy do tego) Nikon View - darmowy, fajowy i dosyc szybki.
Aha, i ACDsee przy kazdym nefie robi sobie jakis autoleveling, wiec niektore (szczegolnie ciemne i nocne) zdjecia wygladaja troche jak wyjdz stad. (chyba ze mozna to wylaczyc, to poprosze o porade).

Ano. Radze unikac konwertowania zdjec w ACD z nef-ow... Kolory sa w caly swiat, polecam Nicon Capture, Nikon View.

kacperek
16-05-2005, 15:48
Ano. Radze unikac konwertowania zdjec w ACD z nef-ow... Kolory sa w caly swiat, polecam Nicon Capture, Nikon View.

Nikon Capture niestety platny :( a jak jest z Nikon View?

bartmika
16-05-2005, 15:51
Ano. Radze unikac konwertowania zdjec w ACD z nef-ow... Kolory sa w caly swiat, polecam Nicon Capture, Nikon View.

Nikon Capture niestety platny :( a jak jest z Nikon View?

Z tego co pamietam dzialal ok i kolory tez byly wlasciwe.

gALL
17-05-2005, 13:16
Nikon View warto sciagnac wersje nowsza niz 6.2.3. Wolny jak cholera ale calkiem ok, jedynie korekcja ekspozycji co 1 dzialke (-2, -1, 0, +1, +2). Ale da sie zyc. Lepszy jest plugin do PSa.

Q-bek
17-05-2005, 17:12
Nikon View jest darmowy i mozna go sobie łyknąć ze strony Nikona (tyle że przy ściaganiu wymaga podania numerka seryjnego aparatu, więc jak ktos ma hamerykańskiego to musi ściągać z nikonusa.com - tak mi sie coś przypomina).
A jezeli mamy Nikon Capture, to NV moze w nim otwierac zdjecia do edycji.
I wcale nie jest taki wolny, u mnie działa z tą samą szybkościa co ACDsee, chyba że NEF był wcześniej obrabiany w NC - to wtedy trwa chwile dołożenie wszystkich efektów, ale to jest kolejna zaleta NV - podgląda w nefie efekty dołożone z NC, czego nie potrafią inne podglądarki.

Robert_P
17-05-2005, 21:09
Do oglądania na kompie wystarczą ci jpg ale jak chcesz coś grzebać przy fotach i je obrabiać to NEF-y są zdecydowanie lepsze np. jak masz źle ustawiony BB to możesz to poprawić jednym kliknięciem, mając odpowiedni program oczywiście.

Jey
25-05-2005, 01:17
To może ja sie wetne z tematem skoro NEF'y są poruszane.
Niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja już jestem blado-zielony dlaczego NEF'y wyglądają róznie (kolory, nasycenie, itp) w różnych programach. Jeżeli otworze fotke w NC to wyglada powiedzmy "normalnie", jeśli otworze w gimpie już są róznice, otworze w np. faststonview czy IV to fotka wygląda jeszcze inaczej. Przecież to jest chyba standard, no chyba że się myle. Tak więc dobrnąłem do końca moich dylematów i zastanawiam się czego używać do obróbki i który soft poprawnie wyświetla?

Pozdr.
Jey

bartmika
25-05-2005, 09:18
To może ja sie wetne z tematem skoro NEF'y są poruszane.
Niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja już jestem blado-zielony dlaczego NEF'y wyglądają róznie (kolory, nasycenie, itp) w różnych programach. Jeżeli otworze fotke w NC to wyglada powiedzmy "normalnie", jeśli otworze w gimpie już są róznice, otworze w np. faststonview czy IV to fotka wygląda jeszcze inaczej. Przecież to jest chyba standard, no chyba że się myle. Tak więc dobrnąłem do końca moich dylematów i zastanawiam się czego używać do obróbki i który soft poprawnie wyświetla?

Pozdr.
Jey

Wedlug mnie calkowicie zle wyswietla NEF-y Acdsee, NC bardzo dobrze.Ale bylo juz chyba duzo o tym.

Q-bek
25-05-2005, 14:38
Przecież to jest chyba standard, no chyba że się myle. Tak więc dobrnąłem do końca moich dylematów i zastanawiam się czego używać do obróbki i który soft poprawnie wyświetla?

Pozdr.
Jey

No i chyba jest to standard, ale tylko dla Nikona. Z tego co pamietam, to Nikon nie opublikowal specyfikacji Nefow i slono sobie za nia kasuje od producentow softu. Wiec wszystkie programy do ogladania Nefow, korzystaja z wlasnych wzorow do odkodowania zawartosci graficznej Nefa.