PDA

Zobacz pełną wersję : Dylematy lampowe



zdyboo
16-01-2007, 21:08
Witam!

Tak, to kolejny post z cyklu jaka lampa.
Mam skompletowaną szklarnię i chciałbym wybrać jakąś lampę. Generalnie unikam zdjęć ze światłem błyskowym, dlatego nie potrzebuję wypasionej lampy. Z drugiej strony znam możliwości i wygodę posługiwania się SB-600, bo takową mamy w firmie i współpracuje z D70s. Ja mam D50 i wlaściwie moje wymagania co do lampy są takie, ma mieć odchylaną i obracaną głowicę, ma samoczynnie przechodzić w jakiś tryb oszczędzania akumulatorków. Nie chcę wydać więcej niż 400-500PLN, jak bym miał wydać więcej to już wole dołożyć i dla swiętego spokoju kupić SB-600.
Myślalem nad czymś starszym Nikona SB-26 lub SB-28 ale po lekturze forum wiem, że Metz uchodzi za producenta, który najlepiej dopracował własną automatykę. Jednak wystepują czasem problemy ze współpracą z apratami. Chyba, że te problemy dotycza tylko lamp wyposażonych w iTT. Wiem, że nie będę mial iTTLa ale zdjęcia z lampą to będzie pewnie z 5% całości i nie widzę sensu wydawania 850PLN na rzecz, którą użyję raptem kilka razy w roku.

Reasumując, jaką lampę do sporadycznego korzystania poleca szanowne grono, jednak aby spełniała podane wyżej wymagania. Jak komuś jeszcze nie zbrzydło pisanie na ten temat, to prosze o podpowiedzi, z góry za nie dziękuje.

robin102
16-01-2007, 21:23
... ale zdjęcia z lampą to będzie pewnie z 5% całości i nie widzę sensu wydawania 850PLN na rzecz, którą użyję raptem kilka razy w roku. ..
Trochę blędne wydumane założenie . W tych 5% zdjęć może mogłyby sie znaleźc Twoje najlepsze życiowe foty jak byś nie przekombinowywał i nie oszczędzał na lampie. Na szkle można przyoszczedzić , na swietle-na lampie NIGDY. Ja tez robie bardzo mało fotek z lampą. Ale nauczony doświadczeniem już bez flesza nigdzie się nie ruszam. Kup przynajmiej SB600.

rabijki
16-01-2007, 21:34
robin
bardzo odwazne haslo - na szkle mozna przyoszczedzic....
hmm, ciekawe na podstawie jakich doswiadczen tak madrze radzisz koledze??? moglbys wyjasnic?

co do glownego watku. nie wazne ile procent robisz, jesli kiedykolwiek moze ci sie przydac kup. jesli masz alergie na blyskowe swiatlo konsekwentnie nie kupuj.
pozdro
olo

robin102
16-01-2007, 23:12
Po prostu dużo, dużo światła to i słabym ciemnym obiektywem można popełnić fajną dobrze doświetloną fotkę.
Nie ma śwaitła to i nawet f1,2 nie da rady. Doświadczony kolega z zaprzyjaźnionego forum ma fajne powiedzenie.
"lampa nigdy nie jest za duża" sprawdziłem empirycznie wiele razy, to prawda.

Patio
16-01-2007, 23:50
wiesz co lampy fakt nie uzywa się jako podstawy robienia zdjęc jest ona dodatkiem ale prawda jest taka jeśli już jest ci potrzebna to musi ona być sensowna 500zł hmm troche mało lepiej jednak dorzucic i kupic sabinke ja mam 800 i naprawde warto było wydac 1300zł a niewiem czy wiesz większośc metzów nie patrzy na boki :) po za najnowszym modelem

Jacek_Z
17-01-2007, 00:44
niewiem czy wiesz większośc metzów nie patrzy na boki :) po za najnowszym modelem
??? oj pare osób by cię pogoniło za to stwierdzenie

Patio
17-01-2007, 16:31
Metz mecablitz 54 MZ-4 (http://www.sklepfotograficzny.pl/lampy-blyskowe/Metz/54-MZ4/)
Metz mecablitz 58 AF-1 (http://www.sklepfotograficzny.pl/lampy-blyskowe/Metz/58-AF1/)
tylko te dwie :) Jacek_Z (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2637)
sorki niech sobie firmę metz gonią bo ja mówie prawde:)

dust
17-01-2007, 22:24
dokladnie z takiego samego zalozenia wychodzilem: "a, zaoszczedze na lampie, moze do szkla doloze..." Teraz nie mam wogole zamiaru zmieniac kita 18-55 - tak mi sie fajnie zdjecia robi ;)
Jak bedziesz mial lampe, to nagle zaczniesz zamiast na 1600 robic na 400, kombinowac z cieniami, uzywac w dzien
Albo np. sb28 w manualu, albo sb600, czy ew. af54/58

szymony
18-01-2007, 18:16
Witam!

Nie chcę wydać więcej niż 400-500PLN, jak bym miał wydać więcej to już wole dołożyć i dla swiętego spokoju kupić SB-600.
Myślalem nad czymś starszym Nikona SB-26 lub SB-28 ale po lekturze forum wiem, że Metz uchodzi za producenta, który najlepiej dopracował własną automatykę. Jednak wystepują czasem problemy ze współpracą z apratami. Chyba, że te problemy dotycza tylko lamp wyposażonych w iTT. Wiem, że nie będę mial iTTLa ale zdjęcia z lampą to będzie pewnie z 5% całości i nie widzę sensu wydawania 850PLN na rzecz, którą użyję raptem kilka razy w roku.


Jeżeli uważasz że obejdziesz się bez iTTL (ja bym to jeszcze przemyślał), to nie ma sensu wydawać 400-500 plnów na starsze sabiny. Takie same efekty uzyskasz z jakąkolwiek lampą wyposażoną w sprawna automatykę tyrystorową.
NP. takiego metza z serii CT kupisz z dwie setki wypasionego.

TJD
18-01-2007, 19:03
bardzo odwazne haslo - na szkle mozna przyoszczedzic....
hmm, ciekawe na podstawie jakich doswiadczen tak madrze radzisz koledze??? moglbys wyjasnic?

I ja się zgodzę z tym hasłem. Choćbyś miał super jasne szkło to bez światła zdjęcia nie ma. A czasem na dobrych fotografiach trudno rozpoznać, czy były robione z lampą, czy bez niej - wystarczy, że światło jest dobrze rozproszone.