PDA

Zobacz pełną wersję : Karta graficzna ... jaka?



gALL
16-01-2007, 18:04
Nastepne pytanie z serii co kupic :)
Do tej pory uzywalem Matroxa G550, ale nowy komp nie ma AGP a PCI-E wiec tez musze kupic karte graficzna do PhotoPsa i CADa. Od razu uprzedze, ze gry i 3D mnie nie interesuje. 100x bardziej od szybkosci zalezy mi na jakosci obrazu. Mam chwilowo ATI X300 i powiem tak ... tragedia, nieostre jak cholera.
Wiec co kupic? Z finansami tez nie przesadzajcie.
Jak nie znajde nic za ludzkie pieniadze (do 800 zl) to kupie G550 na PCI-E.

odie83
16-01-2007, 18:20
Co znaczy, że nie ostre? :shock:
W kartach ewoluowałem od S3 Virge DX 4MB PCI do GF FX 5700 256MB 128bit AGP 8X i jakoś nigdy nie zauważyłem, żeby któraś pokazywała mi nieostry obraz... No chyba, że to wina monitora..?

Erie
16-01-2007, 18:23
G550 na PCI-E kosztuje 450 PLN, P650 PCI-E czyli zubożoną Parhelię mozna miec za ~650-750 (rozpiętość dość duża) - moze w to iść. Moim zdaniem nie powinienes raczej iść w nVidię bo jakośc obrazu będzie jescze słabsza niż w ATI (tak wynika przynajmniej z moich doświadczeń z nVidią :( ). Poza tym jakie monitory masz? CRT czy LCD (pewnie CRT skoro Photoshop, ale... nigdy nie wiadomo)?

Pozdrawiam
Erie

Erie
16-01-2007, 18:27
Co znaczy, że nie ostre? :shock:
W kartach ewoluowałem od S3 Virge DX 4MB PCI do GF FX 5700 256MB 128bit AGP 8X i jakoś nigdy nie zauważyłem, żeby któraś pokazywała mi nieostry obraz... No chyba, że to wina monitora..?

Odie, jak zobaczysz kiedyś obraz w Cadzie na matroxie a na nVidii na tym samym monitorze to zrozumiesz. Teść (architekt) mocno ubolewa nad zmianą slotu karty z AGP na PCI-E. Ostre, wyraźne i STABILNE kreski w cadzie stają sie rozmyte przy nVidii jaką teraz chwilowo posiada (jak zbierze wiecej kaski to sobie zmienia znów na matroxa).

Pozdrawiam
Erie

Korchez
16-01-2007, 20:02
Zgadzam się z Erie. Kiedyś dużo pracowałem na programach CAD-owskich i faktycznie - prosta potrafi nie być prostą na słabszych kartach.

gALL
16-01-2007, 20:21
Obecnie mam Nec'a FE791 (CRT) a docelowo bedzie Nec 1990Sxi (LCD).

Na jakosc obrazu nie wplywa tylko chipset karty czy monitor ale obwody wyjsciowe samej karty rowniez.
Mozna miec super karte do CADa 2D na GeForce 2 MX i gow...na na ATI ilestam.

Moze cos na ATI FireGL albo na nVidii Quatro ktos uzywa w Cadzie i PSie.

odie83
16-01-2007, 21:14
Odie, jak zobaczysz kiedyś obraz w Cadzie na matroxie a na nVidii na tym samym monitorze to zrozumiesz. Teść (architekt) mocno ubolewa nad zmianą slotu karty z AGP na PCI-E. Ostre, wyraźne i STABILNE kreski w cadzie stają sie rozmyte przy nVidii jaką teraz chwilowo posiada (jak zbierze wiecej kaski to sobie zmienia znów na matroxa).

Pozdrawiam
Erie

Działam trochę w programach z tej branży, a CADzie też... W szkole mamy kilka kompów z NVidia Quadro i nie widzę różnicy z moją FX 5700... Z tego co mi wiadomo to ważny jest monitor i dla zastosowań typowo inżynierskich jest marka STEP...

Edit
poza tym w szkole mam w tej samej sali porównanie Quadro z FX 5600 i też nie ma widocznej różnicy to chyba jestem ślepy ;p

Erie
16-01-2007, 22:45
Odie moze te nvidie jakie tam są mają super przetworniki DA albo co - nie wiem. Wiem co widziałem u teścia, wiem co sam widzę u siebie teraz (tez mam cholernę nvidię jako kartę zastępczą bo kasy brak na matroxa na PCI-E). Ogólnie może to jest zboczenia - jak ktoś na martoxie popracował to mu żadna nie pasi :D.

pozdrawiam
Erie

aldus
22-01-2007, 16:29
nVidia nVidii nierówna. Jakiś czas temu widziałem porównanie dwóch kart na GPU nVidii 7600. Karty pochodziły od dwóch różnych producentów i znacząco różniły się jakością obrazu, zarówno pod względem ostrości, jak i odwzorowania kolorów. Fakt, że do porównania użyto monitora CRT i niewykluczone, że po podłączeniu do LCD przez DVI-D jakość obrazu z obu kart byłaby porównywalna. Aktualnie używam Matroxa P-650 na PCI-Ex, wcześniej miałem nVidię Quadro i nie powiem, żebym zauważył jakąś różnicę przy przesiadce. W kwestii jakości sygnału generowanego przez Matroxy, to zdania są mocno podzielone. Jedni mówią, że bije na głowę nVidie i Radeony, inni, zwłaszcza ci, co pamiętają pierwsze horendalnie wówczas drogie Matroxy Millenium, twierdzą, że od tamtych czasów Matrox mocno spuścił z tonu.

Czornyj
22-01-2007, 17:07
Ech Matrox Millenium to był wypas! Wspominam mojego pierwszego Matroxa z łzą w oku - ta prędkość mnie wtedy normalnie zabiła... To było Prosche grafiki 2D...

p.mac
22-01-2007, 17:21
Kiedyś Matrox był wykładnikiem jakości obrazu, ale w tej chwili to się zmieniło, jeżeli wziąść pod uwagę złącza cyfrowe to przypuszczam, że nikt na lcd nie odróżni matroxa od nvidia - nawet w testach jest pomijana rubryka "jakość obrazu"

siedemczwartych
08-08-2008, 08:47
Kupiłem nowego kompa i nie znając sie za bardzo poprosiłem o dobrą karte grafoczną.
Teraz jak oglądam zdjećia mam wrażenie, ze wszystkie są przeostrzone.
Prosze o szczęrą do bólu odpowiedź, czy kartą, którą mam jest dobra?
A moze inaczej, czy jest odpowiednia do obróbki zdjeć?
Bo moze do gier jest świetna.

KARTA
NIVIDIA GeForce 8600 GT

odie83
11-08-2008, 22:14
Kupiłem nowego kompa i nie znając sie za bardzo poprosiłem o dobrą karte grafoczną.
Teraz jak oglądam zdjećia mam wrażenie, ze wszystkie są przeostrzone.
Prosze o szczęrą do bólu odpowiedź, czy kartą, którą mam jest dobra?
A moze inaczej, czy jest odpowiednia do obróbki zdjeć?
Bo moze do gier jest świetna.

KARTA
NIVIDIA GeForce 8600 GT

...a czy nie przesiadłeś się z monitora CRT na LCD? bo jeśli tak to wszystko jasne, takie ma się zawsze wrażenie.
Jeśli nie, to sprawdź czy w sklepie nie ustawili czegoś w opcjach karty.

ADAM1
11-08-2008, 22:20
Kiedyś Matrox był wykładnikiem jakości obrazu, ale w tej chwili to się zmieniło, jeżeli wziąść pod uwagę złącza cyfrowe to przypuszczam, że nikt na lcd nie odróżni matroxa od nvidia - nawet w testach jest pomijana rubryka "jakość obrazu"

Nie ma kiedyś i teraz, MATROX był i jest liderem.

Karta, to nie tylko elektronika, choć i ta wymaga precyzji w projektowaniu i montażu, ale także sterowniki.