Zobacz pełną wersję : Prostowanie budynkow itp
Witam,
z pewnoscia w NXie i Loightroom-ie nie mozna tego zrobic.
Moze ktos podpowie jak w PSie to zrobic.
Moja sigma strasznie znieksztalca budynki, przyklad ponizej.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/59320759906870494228.jpg)
Ke? Co i gdzie zniekształcone? Ślepy jestem, czy co?
Nie powiem, bo gdy robilem to zdjecie to obok staly piwa i popijalem:) Ale wydaja mi sie, ze drugi z lewej jest delikatnie krzywy?
Wrzucan nastepne
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/60910975157505063287.jpg)
Ke? Co i gdzie zniekształcone? Ślepy jestem, czy co?
Tomasz Dudrak
05-02-2011, 22:45
Spróbuj w NX opcji Auto Distortion - często pomaga, choć nie wiem, czy będzie działać z obiektywami firm trzecich.
Witam,
Fajny tutek na temat prostowania budynków:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=46660
2pompony
06-02-2011, 00:51
Znam skądś tego tutka. :)
Ale do rzeczy tutaj - Mich77u, nie dostrzegam jakichś drastycznych uchybień i krzywości na Twoich zdjęciach, ale większość z nich - jeśli są spowodowane obiektywem, a raczej jego różnymi dystorsjami, to można spokojnie wyprostować za pomocą LR 3. Przy czym akurat LRem w prostszy sposób, niż możnaby sądzić.
Jak wiadomo zniekształcenia na takich budynkach można z grubsza podzielić na dwie grupy: te spowodowane zniekształceniami obiektywu (beczkowate, czyli wypukła lub wklęsła poduszka; coma, zniekształcenia chromatyczne, itp) oraz te spowodowane zbiegami perspektywy - czyli mówiąc na chłopski rozum: jak podniesiemy obiektyw do góry i sfotografujemy budynek, to będzie wyglądać, jakby mu się fasada waliła do tyłu.
LR ma zaimplementowane świetne mechanizmy niwelujące obie grupy zniekształceń: tych pochodzących od niedoskonałości obiektywu i tych spowodowanych perspektywą.
Najpierw mianowicie trzeba zaptaszkować profil obiektywu, którym robiło się zdjęcie (LR znajdzie go samodzielnie, jeśli ma EXIF, a w nim dane szkła, o ile szkło nie jest jakieś strasznie egzotyczne) - zaptaszkowanie, czyli włączenie spowoduje zaaplikowanie takich przekształceń, które usuną beczkę, comę i zniekształcenia chromatyczne. Inaczej mówiąc z lekko wypukłego komina zrobi się nam komin o liniach prostych. Może się pochylać w jedną lub drugą stronę, ale jego ściany nei będą dłużej wypukłe/wklęsłe. Rzecz jasna możemy ingerować w ustawienia profilu obiektywu, ale na ogół nie jest to potrzebne.
Mając to załatwione można się udać do manualnych ustawień geometrii i za pomocą 4 suwaków wyprostować zbiegi perspektywy - czyli wyprostować komin tak, żeby stał w pionie, a nie chylił się ku upadkowi (w prostszych przypadkach wystarcza zresztą tylko jeden lub góra dwa suwaki). Z początku te cztery suwaki wydawały mi się trudna do opanowania, ale teraz uważam, że nie ma lepszej rzeczy do prostowania.
No i wszystko. Nie wiem jak w NXie (nie używam), ale w LRze 3 jest to nawet stosunkowo proste, wystarczy się przemóc i nauczyć. :)
de Fresz
06-02-2011, 03:01
Mając to załatwione można się udać do manualnych ustawień geometrii i za pomocą 4 suwaków wyprostować zbiegi perspektywy - czyli wyprostować komin tak, żeby stał w pionie, a nie chylił się ku upadkowi (w prostszych przypadkach wystarcza zresztą tylko jeden lub góra dwa suwaki). Z początku te cztery suwaki wydawały mi się trudna do opanowania, ale teraz uważam, że nie ma lepszej rzeczy do prostowania.
Jest, Szopowy Transform. W LR jest bardzo słaba kontrola nad stopniem "utrapezowienia" zdjęcia, wszystko w danej osi jest tylko na jednym suwaku, który działa zawsze tak samo. W Szopie można sobie dowolnie ustawić kąt zbiegu boków trapezu oraz jego wysokość. Co więcej, w LR nie ma wygodnej możliwości pociągnięcia "na chama" jednej osi, czy narożnika - co Szop oferuje "od zawsze". Jako pomoc i ułatwienie przy hurcie lub prostym i lekkim gięciu perspektywy - tak (choć akurat tego nie da się korygować masowo), jako jedyne narzędzie najlepsze na każdą okazję - zdecydowanie nie.
2pompony
06-02-2011, 03:27
Spojrzyj na link 2 posty wyżej, pokazałem w nim, że można też Transformem. I dalej twierdzę, że równie łatwo 'trapezować' LRem, wystarczy się tylko nauczyć. Pewnie zawsze można powiedzieć, że jedno jest lepsze od innego, lub że jakaś wysokość, zawsze do zbiegów, pociągania na chama, trele morele.
Mnie do obiektów architektury zupełnie to wystarcza (a lubię fotografować architekturę); padło pytanie czy się da, więc odpowiedziałem że nie tylko się da, ale jeszcze do tego łatwo i dobrze.
de Fresz
06-02-2011, 04:00
Też lubię fotografować architekturę i mi właśnie LR często nie wystarcza - wiele razy próbowałem to to oswoić i bardzo często po iluś tam różnych ustawieniach w końcu zerowałem suwaki i robotę kończyłem w 2 sekundy Szopie. Teraz jeśli zbiegi do poprawienia nie są niewielkie, nawet nie zaczynam. To czego cholernie brakuje temu narzędziu, to osobne skalowanie osi X i Y. I pewnie w swej łaskawości Adobe kiedyś to w końcu tam umieści, ale zapewne zostawili to sobie na wersję 4.
2pompony
06-02-2011, 04:17
Odkąd odkryłem, że pośród innych jest tam Rotate, nie zaglądam już do PSa żeby prostować. Po prostu nei zdarzyło mi się zrobić tak krzywego zdjęcia (a które miało być proste), żebym nie wyprostował tego całkowicie i wystarczająco w LRze.
Znam skądś tego tutka. :)
Na ja pamiętam twoje tutki do dzisiaj (trochę wazeliny) :-), można powiedzieć że nie jednemu by się przydały jakieś nowe porady (prosto, zwięźle opisane).
Pozdrawiam
Dziekuje wszystki, a zwlaszcza za tutek Bombla.
Jednak mam pewien niedosyt - wiele opisow, a zero przykladnow jaki jest efekt koncowy:) A ja takie ladne zdjecia do pobawienia sie wrzucilem:)
Bede wdzieczny:)
p.s bardzo licze na efekty z LR:)
Dorzucam jeszcze jedno zdjecie - krzywe wiezyczki.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/05207119464214456264.jpg)
2pompony
06-02-2011, 14:21
Dziękuję Koledzy za ciepłe słowa a propos tutków. To forum jest tak pełne znawców wszelakiej maści, mądrali oraz innych wszystkowiedzących - że uznałem swoją działalność w zakresie pisania porad za niepotrzebną, wyczerpaną i zbędną...
Co zaś do zarzutu Micha77, że mało zdjęć - proszę bardzo, mogę przedstawić Twoje zdjęcie z prostymi iweżyczkami. Ale - gdyby wczytać się w poradę dotyczącą prostowania LRem - nastąpiła dość przykra niespodzianka: w EXIFie nei ma informacji o szkle - więc prostowanie beczki odpada! :|
Zatem wyprostowałem tylko perspektywę, dla pokazania, że to akurat było wyjątkowo proste - drgnięcie jednym suwakiem. Wydaje mi się, że wieże stoją już w pionie, ale ponieważ jest jeszcze malutka beczka, prostowanie trudno uznać zza w pełni skończone. Po drugie prostowanie lepiej przeprowadzić - według mnie - na surowym pliku RAW, a dopiero potem dodawać resztę, jak choćby winietę... Teraz widać, że po prostowaniu winieta jest niesymetryczna - ale trudno, żeby była, skoro została zniekształcona (jeszcze jeden powód, żeby to robić LRem :) ).
No ale mimo że leciutko beczkowate, to jednak wróciły do pionu, jak sądzę! :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/254yn86-2.jpg
źródło (http://i53.tinypic.com/254yn86.jpg)
Zapomniałem powiedzieć, o pewnym smacznym dodatku dla tych, co się wahają: przy prostowaniu LR samodzielnie wyświetla na zdjęciu siatkę linii pionowych i poziomych - żeby człowiekowi jeszcze ułatwić: czy wieżyczki już są w pionie, czy jeszcze nie. :)
Wieżyczki są zniekształcone, więc czy stoją prosto, czy krzywo, to wsio ryba, bo i tak kiepsko wyglądają.
de Fresz
06-02-2011, 15:39
Dokładnie - tu IMHO padają ofiarą przykrej cechy większości UWA, jaką jest zakrzywienie (wklęsłość) planu ostrości przy skrajnych ogniskowych. W tym przypadku możnaby z tym zawalczyć, ale to trochę ręcznego dłubania. No i nie zawsze się da to poprawić.
2pompony
06-02-2011, 15:45
Wiesz już andso, czemu nie piszę porad i tutków? Bo, jak widzisz, zawsze znajdzie się mądry i wszystkowiedzący, który powie, że coś jest źle naświetlone, więc nie trzeba prostować; ma złą kompozycję, więc może zostać krzywe, lub ma zniekształcenia - nei rozumiejąc, że immanantną cechą szerokiego kąta są właśnie zniekształcenia, a niektórzy (jak ja) właśnie po to kupują szerokie kąty, żeby te charakterystyczne zniekształcenia uzyskiwać.
Nie ma się po co trudzić pisaniem tutków. Wszytkowiedzący wytłumaczą Ci lepiej niż ja, żeby nie prostować, tylko wyrzucić, bo i tak jest brzydkie.
Wieżyczki są zniekształcone, więc czy stoją prosto, czy krzywo, to wsio ryba, bo i tak kiepsko wyglądają.
Zadane pytanie w tym watku jest proste. Umiesz pomoc, to zrob to i napisz o tym. Nie umiesz, to nie zasmiecaj. Nie pytam sie o Twoje zdanie, co jest proste, a co nie.
Dziękuję Koledzy za ciepłe słowa a propos tutków. To forum jest tak pełne znawców wszelakiej maści, mądrali oraz innych wszystkowiedzących - że uznałem swoją działalność w zakresie pisania porad za niepotrzebną, wyczerpaną i zbędną...
Co zaś do zarzutu Micha77, że mało zdjęć - proszę bardzo, mogę przedstawić Twoje zdjęcie z prostymi iweżyczkami. Ale - gdyby wczytać się w poradę dotyczącą prostowania LRem - nastąpiła dość przykra niespodzianka: w EXIFie nei ma informacji o szkle - więc prostowanie beczki odpada! :|
Zatem wyprostowałem tylko perspektywę, dla pokazania, że to akurat było wyjątkowo proste - drgnięcie jednym suwakiem. Wydaje mi się, że wieże stoją już w pionie, ale ponieważ jest jeszcze malutka beczka, prostowanie trudno uznać zza w pełni skończone. Po drugie prostowanie lepiej przeprowadzić - według mnie - na surowym pliku RAW, a dopiero potem dodawać resztę, jak choćby winietę... Teraz widać, że po prostowaniu winieta jest niesymetryczna - ale trudno, żeby była, skoro została zniekształcona (jeszcze jeden powód, żeby to robić LRem :) ).
No ale mimo że leciutko beczkowate, to jednak wróciły do pionu, jak sądzę! :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/254yn86-1.jpg
źródło (http://i53.tinypic.com/254yn86.jpg)
Zapomniałem powiedzieć, o pewnym smacznym dodatku dla tych, co się wahają: przy prostowaniu LR samodzielnie wyświetla na zdjęciu siatkę linii pionowych i poziomych - żeby człowiekowi jeszcze ułatwić: czy wieżyczki już są w pionie, czy jeszcze nie. :)
Dzieki Bombel, juz gra, jedynie pozostaje znieksztalcenie na samej gorze. Nie wiem jak za to sie zabrac.
Ale tu jest pytanie, czy to tak razi?
2pompony
06-02-2011, 16:14
Michu, bądź świadomym tego, co robisz. Pewne rzeczy zrobić możesz, a pewnych nie - trzeba je odróżnić od siebie. :) Słowem jak w znanej modlitwie: boże, pozwól mi być silnym, żeby zwalczyć sprawy, które zwalczyć mogę; pozwól być cierpliwym, żeby wytrzymać te, których zwalczyć nie mogę i pozwól być mądrym, żeby odróżnić jedne od drugich.
Po pierwsze obiektywy szerokokątne (to takie, które widzą szerzej niż nasze oko) mają wszczepioną immanentnie, nie do pozbycia się, nie do ominięcia cechę - polegającą na tym, że mają właśnie pewne zniekształcenia. I koniec. Jeśli ktoś ich nie lubi, niech nie kupuje szerokiego kąta. Powiedzienie freeflaya, że są zniekształcone i dlatego brzydkie jest absolutnym niezrozumieniem rudymentarnych podstaw fotografii!
PO drugie - jak już mówiłem, pewne rzeczy da się ominąć bardzo prosto, załączając cały EXIF - mianowicie beczkę, jako stosunkowo widoczną i dożartą wadę. Ale od tego musi być cały EXIF, w którym jest informacja o szkle - a w tym zdjęćiu tego nie ma. Na pełnym obrazku zobaczysz jak pewne beczkowate zniekształcenia znikają pod LRem.
No i po trzecie - należy dążyć do tego, żeby zdjęćie było dobre, a nie, żeby zadowolić freeflaya i innych! Zdjęcia bywają nawet sporo zniekształcone, ale jak są dobre, to są i basta! Ja na przykład lubię, jak fasady się nie chylą i wieże stoją prosto - ale zniekształcenia szerokiego kąta bardzo lubię! I nie uważam tego za wadę, a zaletę.
Słowem - artefakty szerokokątnych szkieł - jak najbardziej za! Walące się fasady i pochyłe wieże - jak najbardziej nie!
Proste? Dla mnie tak. :)
Zadane pytanie w tym watku jest proste. Umiesz pomoc, to zrob to i napisz o tym. Nie umiesz, to nie zasmiecaj. Nie pytam sie o Twoje zdanie, co jest proste, a co nie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/1379/05207119464214456264.jpg)
Jeśli moje odpowiedzi Ci się nie podobają, to trudno.
de Fresz
06-02-2011, 16:35
Mnie razi, ale ja zasady perspektywy miałem młotkiem wbijane do łba i wiem, że jeżeli te wieże są w przekroju okręgami i stoją prosto, to ich szczyty powinny być elipsami równoległymi do horyzontu przy perspektywie dwuzbiegowej. Z tym że tak często na wielu zdjęciach widuje się rozsypaną perspektywę, że nie robiłbym z tego wielkich mecyji.
Aby je poprawić trza w Szopie: po wyprostowaniu całego zdjęcia zaznaczyć każdą z osobna z grubsza z tłem, na nową warstwę, wyprostować Transformem (każdą osobno), dopracować ich wtopienie w tło.
2pompony
06-02-2011, 16:50
Hmmm, a mnie na obu fakultetach wbijali do głowy coś zupełnie innego, a zwłaszcza że aksonometria to nei perspektywa, aksonometria to rzut... No ale widać na architekturze nie wiedzą czego uczą.
Hmmm, a mnie na obu fakultetach wbijali do głowy coś zupełnie innego, a zwłaszcza że aksonometria to nei perspektywa, aksonometria to rzut... No ale widać na architekturze nie wiedzą czego uczą.
A mnie najbardziej odpowiada perspektywa powietrzna, bo obiektywom kiepsko wychodzi jej zniekształcenie.;)
PO drugie - jak już mówiłem, pewne rzeczy da się ominąć bardzo prosto, załączając cały EXIF - mianowicie beczkę, jako stosunkowo widoczną i dożartą wadę. Ale od tego musi być cały EXIF, w którym jest informacja o szkle - a w tym zdjęćiu tego nie ma. Na pełnym obrazku zobaczysz jak pewne beczkowate zniekształcenia znikają pod LRem.
...
Hm, ja pod CS5 wyraznie widze, ze zdjecie robione jest D80 z sigmą 10-20. Odpalilem nawet Lens correction, gdzie udalo mi sie znalezc rzeczony obiektyw.
Ale o ile w kwestii korekty pionu jeden suwaczek znakomicie załatwia sprawę, o tyle w kwestii korekty zniekształcen obiektywu - CS5 nie zadziałal.
Czyzby LR był tu lepszy ?
de Fresz
06-02-2011, 17:52
Hmmm, a mnie na obu fakultetach wbijali do głowy coś zupełnie innego, a zwłaszcza że aksonometria to nei perspektywa, aksonometria to rzut... No ale widać na architekturze nie wiedzą czego uczą.
No pacz pan, a mnie na architekturze wbijali do łba, że perspektywa to też rzut - środkowy, w odróżnieniu od rzutu równoległego stosowanego w aksonometrii. Ale pewnie na warszawskiej Polibudzie pracują jacyś fantaści. Choć to akurat były za moich czasów rzeczy, które trzeba było wiedzieć aby się tam w ogóle dostać.
I jeszcze se ubzdurali rozróżnianie perspektywy na dwu- i trój-zbiegową, a prostowanie zbiegów na zdjęciach to nic innego jak ciągnięcie drugiej do postaci pierwszej.
2pompony
06-02-2011, 18:03
Czyzby LR był tu lepszy ?
Lechu, nowszy, to pewnie i lepszy! A co do Exifa, to z kolei LR mi nie zobaczył informacji o szkle... :| TO znaczy pokazał zakres ogniskowych, ale samodzielnie nie znalazł profilu Sigmy. Domyślam się, że 10-20 to właśnie ten obiektyw, ale LR tego nie odczytuje porządnie.
Myślę, że to kwestia ustawień przy eksporcie - exif się jakoś wyeksportował, ale tego eksportu (który ja z kolei wciągnąłem do LRa) LR nie widzi. Inaczej nie mogę sobie tego wytłumaczyć.
Ok, ale czy profil tej sigmy da sie ustawic w LRze recznie (ew mozna wpisac te sigme do exifu) ?
A jezeli tak, to czy mozesz pokazac dzialanie automatycznej korekty w LR ?
Bo jak powiedzialem PS wprawdzie profil odczytal ale w kwestii korekty g...zrobił.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/1379/05207119464214456264.jpg)
Jeśli moje odpowiedzi Ci się nie podobają, to trudno.
Taka odpowiedz to ja rozumiem:). Bardzo ladnie poradziles sobie z tym znieksztalceniem.
Moglbys napisac co i jak.
Dziekuje.
de Fresz
07-02-2011, 12:22
Skoro w końcu po weekendzie odpaliłem Szopa, to wg. mnie prosto będzie mniej więcej tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/3436/05207119464214456264cop.gif)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.