PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i kolory.



Ponury_Kosiarz
15-05-2005, 12:37
Zauważyłem dziwną rzecz - robiąc zdjęcie moim D70 otrzymuję na fotce kolory bardzo odbiegające od rzeczywistości. Np teraz jest soczysta zieleń naokoło, a mnie nie udało się jeszcze oddać klimatu fotografowanej przyrody. Kombinowałem z BW, ale to nie to. Generalnie dzieje się tak za każdym razem. Oczywiście można to skorygować w PSie, ale to chyba nie o to chodzi. Wstyd opwiedzieć, ale kolega ma Canona 300D który nie ma takich problemów. Oto przykład nieobrobionego zdjęcia:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/grimreaper/test.jpg)

To zdjęcie powinno być eksplozją zieleni. Próbowałem pod różnymi kątami i nic. Zawsze kolory są nie takie jak opwinny być... A może to ja jestem w błędzie ?
Bardzo proszę o sugestie, czym to może być spowodowane...

Pozdrawiam.

Valdek_Tychy
15-05-2005, 12:58
Popróbuj z ustawieniami nasycenia barw i kontrastu daje to jakieś rezultaty.W moim D70 kolory tez odbiegają trochę od rzeczywistości i w zasadzie nigdy nie udało mi się uzyskać realistycznego ubarwienia zdjęć.Widać taka ich uroda :)

cahe
15-05-2005, 13:03
sRGB ;-)

Lub moja akcja do Photoshopa - SuperSaturate :P...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img229.echo.cx/img229/1453/test6kn.jpg)

[ Dodano: Nie 15 Maj, 2005 ]
zapomnialem akcji dodac! :P

Cahe's Retouch (http://www.tym.com.pl/caheretouch.atn)

Valdek_Tychy
15-05-2005, 13:18
A co to takiego :shock: ????

cahe
15-05-2005, 13:22
A co to takiego :shock: ????

o co pytasz?

Valdek_Tychy
15-05-2005, 13:22
Cahe's Retouch

cahe
15-05-2005, 13:23
Cahe's Retouch

to sa moje akcje do photoshopa - sciagnij, zaladuj, przetestuj ;-). wsrod nich jest omawiany przeze mnie SuperSaturate.

Valdek_Tychy
15-05-2005, 13:24
Dzięki

cahe
15-05-2005, 13:26
Dzięki

nie ma problemu. mam nadzieje ze sie komus przyda. przy okazji - mozna zrobic SuperSaturate kilka razy, dla jeszcze lepszego nasycenia kolorow. SuperSaturate + maskowanie to jest to :-).

chalzen
15-05-2005, 14:14
Dzięki

nie ma problemu. mam nadzieje ze sie komus przyda. przy okazji - mozna zrobic SuperSaturate kilka razy, dla jeszcze lepszego nasycenia kolorow. SuperSaturate + maskowanie to jest to :-).

A mógłbyś podpowiedzieć gdzie te akcje leżą?

sinner
15-05-2005, 14:26
chalzen a jakiego masz PS?

chalzen
15-05-2005, 14:31
chalzen a jakiego masz PS?

CS

sinner
15-05-2005, 14:55
No to tak w katalogu z PS em masz katalog Presets a w nim Photoshop Actions i tam skopiuj te akcje.
W PS ie wchodzisz na górną belkę i klikasz w Window zaznaczasz tam History i wtedy wyskakuje Ci nowe okienko
gdzie jest zakładka Actions klikasz na przycisk z boku po prawej od napisu Actions i ładujesz wybrane akcje

chalzen
15-05-2005, 15:04
No to tak w katalogu z PS em masz katalog Presets a w nim Photoshop Actions i tam skopiuj te akcje.
W PS ie wchodzisz na górną belkę i klikasz w Window zaznaczasz tam History i wtedy wyskakuje Ci nowe okienko
gdzie jest zakładka Actions klikasz na przycisk z boku po prawej od napisu Actions i ładujesz wybrane akcje

Wszystko ładnie opisałeś-tylko skąd mam je skopiować? To było właśnie tematem mojego pytania

cahe
15-05-2005, 15:15
Wszystko ładnie opisałeś-tylko skąd mam je skopiować? To było właśnie tematem mojego pytania

jest link w moim poscie :-)

o tu raz jeszcze:

Cahe's Actions (http://www.tym.com.pl/caheretouch.atn)

chalzen
15-05-2005, 15:26
Wszystko ładnie opisałeś-tylko skąd mam je skopiować? To było właśnie tematem mojego pytania

jest link w moim poscie :-)

o tu raz jeszcze:

Cahe's Actions (http://www.tym.com.pl/caheretouch.atn)

Przepraszam-tak się na zdjęcie zapatrzyłem,że nie zauważyłlem tego co pod nim.
Dziękuję i potestuję.

cahe
15-05-2005, 15:28
Przepraszam-tak się na zdjęcie zapatrzyłem,że nie zauważyłlem tego co pod nim.
Dziękuję i potestuję.

ostrzegam tylko, ze supersaturate nie nadaje sie do kazdego zdjecia. po prawdzie to malo jest sytuacji, kiedy jest uzyteczne ;-). ale do zdjec samej przyrody, wyjatkowo nienasyconych kolorami w sam raz. do zdjec z ludzmi - odpada. moge przygotowac lzejsza wersje supersaturate z mozliwoscia maskowania :P.

[ Dodano: Nie 15 Maj, 2005 ]
!!!!!!!UPDATE!!!!!!!

Sciagajcie jeszcze raz, jesli chcecie :-). Dodalem SuperSaturateLite - dobre takze do ludzi, ma mozliwosc maskowania. tworzy kopie bierzacej warstwy i operuje na niej. na koniec tworzy maske i wystarczy zaczac malowac (pedzel ustawiany jest na kolor czarny), zeby w pewnych miejscach usunac skutki dzialania tej akcji.

kacperek
15-05-2005, 15:49
a czy tak bez photoshopa to nie ma co liczyc na normalne kolory z D70 ?

cahe
15-05-2005, 15:51
a czy tak bez photoshopa to nie ma co liczyc na normalne kolory z D70 ?

podbicie saturation i ew. przestrzen sRGB

kacperek
15-05-2005, 15:56
a czy tak bez photoshopa to nie ma co liczyc na normalne kolory z D70 ?

podbicie saturation i ew. przestrzen sRGB

sRGB mam ustawione, a podbicie saturation chyba i tak nie dziala w NEF ?

Ponury_Kosiarz
15-05-2005, 18:18
Przepraszam za głupie pytanie... co to jest to sRGB ?
to coś w aparacie co przeoczyłem ?

kacperek
15-05-2005, 18:26
jak masz instrukcje polska to str 59 :)
a tak poza tym to optimize image, custom, color mode, tam masz Ia (sRGB), II (adobe RGB), IIIa (sRGB)

chalzen
15-05-2005, 20:05
nie umiem robic zdjec

Nie przejmuj się tak-nie jesteś sam :)

cahe
15-05-2005, 23:16
nie umiem robic zdjec

Nie przejmuj się tak-nie jesteś sam :)

dokladnie ;]

Ponury_Kosiarz
15-05-2005, 23:48
jak masz instrukcje polska to str 59
a tak poza tym to optimize image, custom, color mode, tam masz Ia (sRGB), II (adobe RGB), IIIa (sRGB)

Niestety dalej mi to nic nie mówi. Niby instrukcja to opisuje, ale jak dla mnie między Ia i IIIa nie ma różnicy... albo ja jakiś głupi jestem...

chalzen
16-05-2005, 00:02
Niestety dalej mi to nic nie mówi. Niby instrukcja to opisuje, ale jak dla mnie między Ia i IIIa nie ma różnicy... albo ja jakiś głupi jestem...[/quote]

No jak nie ma jak jest. Może karta Ci pasma nie przenosi :)
A tak poważnie-masz NC? Jak masz to zrób zdjątko w nefie-otwórz w NC i pobaw się tymi sRGB-ami. Zobaczysz wtedy róźnicę.

c2h5oh
16-05-2005, 08:21
No dobrze, a w jakiej przestrzeni kolorow bylo to pierwsze zdjecie? Z jakimi ustawieniami odnosnie nasycenia w aparacie? A jesli w nefie to czym wywolane?

Ponury_Kosiarz
16-05-2005, 11:39
a w jakiej przestrzeni kolorow bylo to pierwsze zdjecie? Z jakimi ustawieniami odnosnie nasycenia w aparacie? A jesli w nefie to czym wywolane

w Ia sRGB + vivid.

c2h5oh
16-05-2005, 11:45
przelacz na II.

elmihu
16-05-2005, 12:17
cahe - no faktycznie wywala kolorki w kosmos :D
dzieki za ciekawe akcje :mrgreen:

sinner
16-05-2005, 12:36
cahe - przyda się thx :D

cahe
16-05-2005, 16:55
cala przyziemnosc po mojej stronie ;]

Gelo5
16-05-2005, 17:58
Jeśli kogoś interesuje zabawa - to kupiłem mnóstwo krzywych do wgrania do D70 (D100). Można zasymulować m.in. Velvię, Provię i wiele innych.Potrzebny jest jedynie Nikon Capture 4.1. Każdy znajdzie dla siebie najbardziej odpowiadający "kolor" zdjęć.
pozdrawiam

krzysztofisko
20-05-2005, 09:36
kupiłem mnóstwo krzywych do wgrania do D70 (D100). Można zasymulować m.in. Velvię, Provię i wiele innych.


mam pytanie gdzie można kupić te krzywe i ile to kosztuje. Jestem mocno zainteresowany tematem. Ciekaw jestem czy w D70s też będą działać? Czy wgrać można tylko jedną krzywą czy kilka na raz. Coś mi się widzi, że można tylko jedną.

pozdrawiam

GrZeCh
20-05-2005, 09:48
polecam odrobine wysilku i zerknac na google:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=D70+curves&btnG=Szukaj+w+Google&lr=

jest tam masa krzywych i sa za free

Ponury_Kosiarz
20-05-2005, 10:50
A propos krzywych, czy jest jakiś sposób, żeby zmieniać krzywe w terenie, czy trzeba mieć kompa, żeby móc załadować ? Czy też można władować kilka i wybierać ?
[wiem że głupie pytanie, ale szukałem i nic nie znalazłem]

krzysztofisko
20-05-2005, 10:51
Serdeczne dzięki za podpowiedż z googlami nie przyszło mi do głowy. Kiedyś pamiętam, gdzieś na alledrogo przeleciała mi oferta krzywych, ale nie zwróciłem na nią szczegtólnej uwagi , a potem już nie znalazłem
dzięki i pozdrawiam

kacperek
20-05-2005, 10:55
Z tego co czytalem to chyba mozna zaladowac jedna krzywa.
Rozumiem ze krzywe maja sens przy robieniu zdjec w JPG, czy w RAW rowniez?

miib
20-05-2005, 11:04
Witam, odpowiadam z pewnym opóźnieniem, ale forum odkryłem niedawno i teraz przeglądam co się działo :-)))

Widziałeś to?:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=10313290

Choć zrobiłem na razie tylko kilka fotek z ustawieniami WB A -2 i Hue -3 to faktycznie wygląda na to, że kolorki są dużo wyraźniejsze.

Pozdrawiam,
m

kacperek
20-05-2005, 11:11
Choć zrobiłem na razie tylko kilka fotek z ustawieniami WB A -2 i Hue -3 to faktycznie wygląda na to, że kolorki są dużo wyraźniejsze.

Co to jest A-2 i Hue-3?

miib
20-05-2005, 11:18
White Balance - gdzieś tam w menu (nie mam teraz przy sobie aparatu więc nie powiem gdzie :-) jest opcja White Balance - FineTune i można sobie tam ustawić wartości od -3 do +3. Hue jest w menu w tym samym miejscu co Saturation, tone comp. itd - zdaje się Image Optimisation. Kwestia WB i optymalnych ustawień to zresztą temat kilku postów tego pana, dla zainteresowanych przesyłam linka:
http://www.pbase.com/dlcmh/d70_postsbydavidchin

Gelo5
20-05-2005, 14:39
@krzysztofisko
Jestem narazie w pracy ,ale jeśli macie chęć potestować - mogę podesłać.
Krzywe podesłał mi kolega z USA, chętnie się nimi podzielę. Na płycie jest również program do wgrywaniea bezpośrednio "na zdjęcie" a nie do aparatu.
pozdrawiam

sinner
20-05-2005, 15:00
Gelo5 - jak możesz to podeślij na maila thx :)

Gelo5
20-05-2005, 15:03
Tylko wrócę do domu - po 17 będę słał

Poszły na maile.
Pozdrawiam

sinner
20-05-2005, 20:50
Doszlo thx!
Jutro próby :)

Gelo5
20-05-2005, 23:39
Z tego co czytalem to chyba mozna zaladowac jedna krzywa.
Rozumiem ze krzywe maja sens przy robieniu zdjec w JPG, czy w RAW rowniez?
Tak można załadować 1 krzywą.
Wydaje mi się,że zdjęcia wykonywane w NEF(RAW) to GŁÓWNY sens stosowania krzywych.Takie zdjęcia (jeśli potrzeba) zawsze łatwiej poprawić np. w PS
Tutaj link do PlanetNeil (http://www.planetneil.com/nikon/custom-curves.html) - opis stosowania krzywych.
pozdrawiam

@sinner
bardzo proszę.

Ciekaw jestem jak przebiegają Wam próby (tym 15 osobom, którym wysłałem).Podzielcie się spostrzeżeniami i uwagami.

Ponury_Kosiarz
21-05-2005, 00:59
Ciekaw jestem jak przebiegają Wam próby (tym 15 osobom, którym wysłałem).Podzielcie się spostrzeżeniami i uwagami.

Podzielę się, jak tylko jutro przetestuję. Dzięki wielkie !
szkoda, że można załadować tylko 1 krzywą... w lesie jest człowiek dość ograniczony. Może w następnej wersji oprogramowania będzie taka możliwość...

Pozdrawiam !

Gelo5
21-05-2005, 13:40
Oooo, już 42 osoby otrzymały krzywe (chyba spore zainteresowanie).
Sporo jest pytań jak to załadować do Nikona - oto króciutki opis:
1.Rozpakowujemy przesłany plik (*rar) i zapisujemy na dysku
2.Bierzemy do ręki nasze cudo Nikusia - wtykamy kabelek w aparat (WYŁĄCZONY! aparat) a drugą końcówkę do USB komputera
2a** oczywiście zrobiliście MENU-->Ikonka z kluczem-->USB-->PTP-->OK
3.Włączamy aparat
4.Powinien odpalić się nam program NikonControl (konieczny do wgrania krzywych) i wykryć nasz aparat. (The Nikon D70 is connected)
5.Przechodzimy do zakładki CAMERA--->Edit Camera curves..., wyświetli się nam nowe okno. Możemy teraz załadować jakieś zdjęcie z kompa, aby mieć podgląd na efekt działania krzywych (przycisk Sample Image - u góry po prawej)
6.Teraz ładujemy krzywą (1!!) naciskając przycisk LOAD- u góry po lewej
7.Po załadowaniu krzywej naciskamy OK - wyskoczy okno z pytaniem czy napewno załadować do aparatu - Naciskamy YES (możemy wyłączyć to okienko stawiając "ptaszka" w lewym dolny rogu - DO NOT SHOW THIS MESSAGE AGAIN
I krzywa siedzi już w aparacie.
Teraz należy ją "uaktywnić" w naszym najdroższym:
1.Naciskamy (po wyjęciu kabelka) MENU-->ikonka PLAY (pierwsza)-->Optimize image-->Custom-->Tone comp.--->Custom
Teraz aparat korzysta z naszej krzywej
Mam nadzieję,że pomoże to tym którzy chcą się "pobawić".
Plik załadawałem na Upload - Zaprzyjaźnionego Boardu (ftp://dvb-upload.com/2005-05-21/Curves%20D.zip) - jest spakowany zipem
pozdrawiam
Grzegorz

cahe
21-05-2005, 13:53
Ciekaw jestem jak przebiegają Wam próby (tym 15 osobom, którym wysłałem).Podzielcie się spostrzeżeniami i uwagami.

Podzielę się, jak tylko jutro przetestuję. Dzięki wielkie !
szkoda, że można załadować tylko 1 krzywą... w lesie jest człowiek dość ograniczony. Może w następnej wersji oprogramowania będzie taka możliwość...

Pozdrawiam !

nie lepiej NEF'y + krzywe ladowane w NC?

Gelo5
21-05-2005, 14:08
Oczywiście, że można załadować NEF-a do NC i nałożyć krzywą.
W pliku który wysyłałem, krzywe z rozszerzeniem *ncv można ładować NC, natomiast krzywe z rozszerzeniem *ntc - do aparatu (można też NC, ale przeznaczona jest do aparatu)

kacperek
21-05-2005, 14:16
A czy NC mozna uruchomic z poziomu linuxa albo czy jest jakis inny program poza NC ktory czyta krzywe?

Gelo5
21-05-2005, 14:20
A czy NC mozna uruchomic z poziomu linuxa albo czy jest jakis inny program poza NC ktory czyta krzywe?
Jest - razem zapakowany w pliku nazywa się Curves Surgery - ale nie załadujesz nim do aparatu.
Możesz zawsze pobrać wersję trial -30dniową NC i pobawić się.
Jak z linuxem - abo to ja wiem?? :lol: - chociaż poczytaj TO (http://pages.quicksilver.net.nz/pepe/d70/Nikon_D70_on_Linux.html)

[ Dodano: Nie 22 Maj, 2005 ]
A TUTAJ (http://mastersphoto.net/forum/viewtopic.php?t=26) pokazane są działania krzywych.

GeKo
12-07-2005, 17:35
Wszystko fajnie ale jak wrócić do krzywej fabrycznej z D70 zakładając ze używam trybu Otimaze Image -> Custom bo jak załadowałem Velvie to mi wyprało niebo z koloru :cry: a podgląd w NC Sampli jest jakiś taki nijaki.

Gelo5
12-07-2005, 18:01
Musisz załadować krzywą, która nazywa się "basic-curve 141" jeśli jest to D70 lub "basic-curve 152" jeśli jest to D100
Pozdrawiam
Grzegorz

GeKo
12-07-2005, 19:52
Gelo5:Dzięki wielkie póki co zostawię velvię bo ją trochę podciągnąłem nasyceniem i pierwsze foty wyglądają nawet nawet. po weekendzie będę wiedział czy zdało egzamin czy zaczynamy zabawę od początku.

[ [b]Dodano: Sro 13 Lip, 2005 ]
Gelo5: A gdzie mogę znaleźć tą krzywą do D70 bo akurat wśród twoich krzywych jej nie ma :mrgreen: Z góry dziękuję

Gelo5
22-07-2005, 08:35
@GeKo
Edytowałeś post i dopiero zobaczyłem Twoją prośbę.
Krzywe masz
TUTAJ (http://www.mastersphoto.net/curves/)

RAF
22-07-2005, 09:45
Gelo5, mogli byście rzucić jakieś zdjęcia obrazujące działanie tych krzywych?

Gelo5
22-07-2005, 10:02
Proszę uprzejmie: TUTAJ (http://mastersphoto.net/forum/viewtopic.php?t=26) i TUTAJ (http://ufraw.sourceforge.net/Curves.html)

RAF
22-07-2005, 10:12
Świetne linki - dzięki :)

Klos
23-07-2005, 11:50
Czy po wgraniu krzywej dostaje alternatywe z poziomu aparatu standard/nowa krzywa ?
Czy przy pracy w NEF krzywa jest brana pod uwage ?

tzk
23-07-2005, 12:06
Czy po wgraniu krzywej dostaje alternatywe z poziomu aparatu standard/nowa krzywa ?
Czy przy pracy w NEF krzywa jest brana pod uwage ?

Tak, krzywa opcja custom standard to standard,
Przy NEF krzywa nie jest brana pod uwagę

Damianus
23-07-2005, 12:19
Pytanie podstawowe -jak wgrać daną krzywą ? Mam NC tylko kompletnie nie wiem co gdzie i którędy :) Proszę o małą pomoc :D

RAF
23-07-2005, 12:49
Damianus, wydaje mi się, że odpowiedź jest na poprzedniej stronie tego topicu ...

rafals
12-07-2006, 12:24
czy te krzywe mozna bez problemu ladowac do d70s?/

[ Dodano: Sro 12 Lip, 2006 ]

Gelo5[b]:Dzięki wielkie póki co zostawię velvię bo ją trochę podciągnąłem nasyceniem i pierwsze foty wyglądają nawet nawet. po weekendzie będę wiedział czy zdało egzamin czy zaczynamy zabawę od początku.

[ Dodano: Sro 13 Lip, 2005 ]
Gelo5: A gdzie mogę znaleźć tą krzywą do D70 bo akurat wśród twoich krzywych jej nie ma :mrgreen: Z góry dziękuję
a jaka jest krzywa fabryczna do d70s?

[ Dodano: Pon 17 Lip, 2006 ]
rozumiem ze stosowanie krzywych odnosi sie tylko do zmian Tone w optymalizacji obrazu na inne ustawienia typu ostrosc czy nasycenie krzywa nie ma wpływu,tak??