PDA

Zobacz pełną wersję : Noctilux 1.0 vs Summilux ASPH



Jai pur
04-02-2011, 17:31
Na prośbę jednego z forumowiczów zamieszczam kilka podobnych kadrów z Leikowskich 50-tek: Summiluxa 1.4 ASPH i Noctiluxa 1.0. Moze komuś się przyda, choć to bardzo ograniczone porównanie, ale niestety wygospodarowałem tylko chwilę na jego zrobienie. Wszystko bez obróbki z wyjątkiem zdjęć z wiszącą lampą, gdzie lekko rozjaśniłem cienie. Jak widać N daje cieplejsze kolory. Ciekawie robi się dopiero na 1.0, ale nie zawsze różnica jest duża. Po oglądnięciu dużej ilości zdjęć N bardziej się wyróżnia, ale to już można ocenić na kilku netowych galeriach.

Summilux na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/9610/1s14.jpg)

Noctilux na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img14.imageshack.us/img14/2884/1n14.jpg)

Noctilux na 1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/img641/553/1n10.jpg)

Drugi set od 2.0, tutaj musiałem odsunąć Noctiluxa, a nie chciało mi się powtarzać, więc Summi ma łatwiej:

S na 2.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img30.imageshack.us/img30/2448/2s20.jpg)

N na 2.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img827.imageshack.us/img827/4717/2n20m.jpg)

S na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/3707/2s14.jpg)

N na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/img824/707/2n14.jpg)

N na 1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/5391/2n10.jpg)

Te już tylko na pełnych dziurach:

S na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img146.imageshack.us/img146/5979/3s14.jpg)

N na 1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/4660/3n10.jpg)

S na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img545.imageshack.us/img545/16/4s14.jpg)

N na 1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img696.imageshack.us/img696/3003/4n10f.jpg)

S na 1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/3233/5s14.jpg)

N na 1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img146.imageshack.us/img146/7823/5n10.jpg)

spiritwood
04-02-2011, 18:49
Powyższe zdjęcia pokazują, że Noct w tego typu obrazkach nie ma jakiejś szczególnej przewagi nad Luxem. Tak naprawdę jego klasę widać dopiero w portrecie (i nie mówię tutaj o epatowaniu głębią na 1.0 czy 1.2 - piszę o realnym obrazku jaki to szkło generuje i sposób rysowania przez nie ludzkiej twarzy. No ale przecież to sam wiesz ;) )
Ja czekam, aż ponadmiesięczna zasłona z chmur wreszcie rozwieje się nad Warszawą i zrobię porównanie Nocta, jak Bóg da Zeissa Planara 50mm 1.5 (ZM), Nikkora AF 85 1.4 i pięćdziesiątki AiS 1.4. Wszystko na M9. Myślę, że wyniki mogą być ciekawe... Jak mała modelka mi wytrzyma w podobnych pozach na chłodzie, to zrobię w/w porownanie na portretach.

Cichy
04-02-2011, 19:20
Dzięki za porónanie. Jeśli bym miał oceniać na podstawie tych zdjęć, to już bym biegł kupić Summiluxa, a tak jeszcze chwilę się wstrzymam :D

Jai pur
04-02-2011, 19:48
spiritwood
zapowiada się ciekawie

Cichy, trudno tu coś doradzać, dla mnie Noctilux jest ciekawszym szkłem, ale nie tak uniwersalnym jak Summilux.

spiritwood
04-02-2011, 19:53
Już to kiedyś pisałem, ale proponuję nie lekceważyć / pomijać szkieł Zeissa z bagnetem M. Budowa, wykonanie, obrazek - moim skromnym zdaniem nie ustępujące produktom z Solms. Wiadomo, że taki Noct czy 75 2.0 są dość charakterystyczne i trudno je podrobić, natomiast w przypadku 'zwykłych' pięćdziesiątek czy trzydziestek piątek - tutaj dwa razy bym się zastanowił. Generalnie im szerzej, tym Zeiss śmielej pokazuje pazur.

Cichy
04-02-2011, 20:30
Dlatego myślę nad 35/2 ZM :)

spiritwood
04-02-2011, 21:50
Uwierz, że gdybym mógł kupić raz jeszcze, bez wahania wziąłbym Z 35 2.0 miast crona 35 ASPH. A ile by zostało na różne głupoty - lepiej nie myśleć. ;)

Cichy
04-07-2011, 18:33
W Wiśle sporo wody się przelało i wzbogaciłem się w międzyczasie o kilka pozycji w swojej szklarni.

Kilka luźnych przemyśleń na temat 50-tek z mocowaniem M:

http://www.leicaphoto.fora.pl/testy-sprzetu,22/jasne-50-tki-minitest,69.html

Pozdrawiam :)