PDA

Zobacz pełną wersję : D70 najlepszy wybor



SiD
14-05-2005, 19:14
W koncu postanowilem przesiasc sie na lustrzanke. Jednym z moich priorytetow byla przyjazna obsluga, dlatego najprawdopodobniej wybiore D70 kit AF-S DX 18-70 MM F3,5-4,5G + AF 70-300 MM F4,5-5,6G i zakupie u Hesji.

Jak byc moze niektozy zauwazyli na forum jestem juz od dosc dawna i uwaznie czytalem wszystkie watki. Chcialem jednak zadac kilka pytan ktore juz byly postawione, czytalem na nie odpowiedzi, tylko chcialem to wszystko zebrac tu do kupy. Bylbym wdzieczny za pomoc.

1) Jak to jest z zekomym niedoswietlaniem zdjec przez Nikona. Ogolnie mechanizm znam (zeby nic nie przeswietlic), ale w jakich sytuacjach najczesciej wystepuje? Czy tyczy sie to rowniez pracy z lampa? Jak rozumiem to dotyczy pomiaru matrycowego, gdyz w spocie zwyczajnie nie moze miec miejsca?

2) Jak to jest z jakoscia obiektywu 70-300? Nie chodzi mi o magiczne liczby, zdjecia tablic testowych, tylko z punktu widzenia uzytkownikow. Czy zdjecia nim wykonane nadaja sie na odbitke A4 przyzwoitej jakosci? Czy bardzo widoczne jest pogorszenie jakosci na dlugim koncu? Jakie sa uwagi na jego temat poza oczywistymi faktami (widac, ze za ajsny to on nie jest, ale np. szybkosc ostrzenia, aberacje np. na cienkich galazkach itp). Czyli slowem wszystko co wychodzi juz po jakims czasie uzytkowania sprzetu w warunkach naturalnych

3) Ile srednio zdjec mozna wykonac na jednej baterii? Czy jest mozliwa taka funkcja, ze aparat sie usypia a nastepnie budzi po dotknieciu spustu i jest gotowy odrazu do zdjecia?

Jestem z warszawy, czy u Hesji istaniala by mozliwosc osobistego spotkania, i krotkiego testu sprzetu przed zakupem?

Wiem, ze wsyztsko byla juz poruszone, ale moje pytania sa dosc konkretne i wydaj sie byc najbardziej znamienne dla nowej osoby zainteresowanej tym aparatem, byc moze jeszcze kiedys komus sie przydadza. Dziekuje z gory za pomoc :)

BartekIgnasiak
14-05-2005, 19:21
ad.2 mam odbitki na scianie w pokoju formatu A3 z tego szkla i sa bardzo zadowalajace :D
pogorszenie jakosci na dlugim koncu nie jest widoczne, te zdjecia o ktorych pisalem sa wlasnie z dlugiego konca (ptaki)......
co do szybkosci ostrzenia to wiadomo, demonem szybkosci to on nie jest :D

Mały Bolo
14-05-2005, 19:32
skoro czytasz uważnie każdy wątek to powinieneś znać ten apropo twego pierwszego pytania :ten (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=8503)
co do drugiego to spróbuj taką opcję szukaj, wiele razy już był ten temat poruszany na forum.

co do pytania trzeciego to : D70 nie ma opcji usypiania .. albo jest włączony albo wyłączony .. zresztą włącza się tak szybko, że to nie ma sensu bycia taka opcja.
A ilość zdjęć zaleźna jest od kilku czynników nie ma jednej konkretnej cyfry (zależy od jakości zdjęcia, czy lampa używana, jak długo włączony jest D70, od używania AF, długości migawki itd). Do tego jaka bateria - akumulator czy CR2. Więc tutaj to trudno jednoznacznie określić.
W instrukcji napisane są w zależności od ustawień od 400 zdjęć (jpeg normal + parę innych czynników) do 2000 (jpeg basic + pare innych czynnikow) na akumulatorze EN-EL3. Na bateriach CR2 ta liczba mniejsza - odpowiednio 160-560

A co do pytań do Hesji .. to chyba najlepiej jego samego się zapytać .. albo na mail albo na PW. Jak ja kupowałem to odbierałem na mieście w Warszawie i było bardzo miło.

Siupes
14-05-2005, 23:13
jesli chodzi o baterie to juz nie pamietam kiedy ladowalem (choc niestety nie mam za duzo czasu na zdjecia ostatnio), a jesli chodzi o usypianie, to po 2 tygodniach wyjalem aparat z torby i okazalo sie ze jest caly czas wlaczony, po czym zrobilem jakies 100 zdjec, no i nadal robie (zadnej kreski nie ubylo)
70-300 G to mialem i oddalem, zbieram na cos lepszego (nei to zeby byl AZ TAK ZLY, ale to nie to czego szukalem.
AF szybki wystarczajaco na moje skrromne potrzeby.
temat niedoswietlania zdecydowanie wymaga przyzwyczajenia, na poczatku plakalem, a teraz jak widze zdjecia z 300d to mam niesmak (350 jeszcze sie nie bawilem).

bart_i
14-05-2005, 23:25
ad 3. Aparat wlaczony (nie wykonujacy pomiarow) pobiera minimalnie wieksza ilosc energii niz jak jest wylaczony. Wiec jest to takie pseudo-uspienie. Mozna nawet ustawic po jakim czasie aparat wylacza pomiary. Na jednym ladowaniu rekordzisci robili ponad 2000 zdjec z wylaczonym podgladem.

Pozdrawiam

Paradox
15-05-2005, 08:49
Moim skromnym zdaniem:
ad 1:
D70 to sprzet. Kazdy sprzet wymaga poznania zasad. Jak pierwszy raz wsiadziesz do samochodu, nie bedziesz od razu jezdzil. Nie ma narazie aparatu doskonalego. D70 tez taki nie jest. Ma swoje ograniczenia i jesli je poznasz, spokojne bedziesz robil bardzo dobre zdjecia. Pza tym ma on naprawde tyle mozliwosci korekty zdjecia zarowno w fazie pstrykania, jak i obrobki komp., ze problem niedoswietlenia moim zdaniem jest co najwyzej marginalny.
ad 2.
Sam sobie odpowiedziales na te pytanie: nie patrz na tabele, spojrz na zdjecia.
70-300G nie ma szybkiego AF, ale przy dobrym swietle potrafi zdrobic naprawde bardzo dobre fotki. Za porownywalne pieniadze nie dostaniesz nic znaczaco lepszego.
Przy gorszym swietle ma problemy- jak kazde tele z tej polki
ad. 3
Liczba trudna do dokladnego okreslenia. To zalezy czy uzywasz podgladu, vr itp wynalazkow. Sam aparat kiedy jest wlaczony zjada minimalne ilosci ( nie ma wiec sensu w czasi efocenia czesto go wylaczac. Pratycznie nawet gdy nie robisz dzien czy dwa pozostawienie go wlaczonego nie spowoduje rozladowania)
Dobrym sposobem na rozladowanie jest za to podlaczenie go do kompa ;)
Poza tym w czym masz problem- kup tani zamiennik ( wiele osob ma ten z firmy Aptel ) i po klopocie. jak sie bardzo martwisz kup 2. Kosztuja 35 zloty, wiec to groszowy wydatek
Pytania do Hesji, kieruj do Hesji. Tak bedzie rozsadniej . Mysle, ze spokonie uda Ci sie z nim gdzies spotkac w Wawie i wymienic pieniadze na sprzet od reki

Mowso
15-05-2005, 11:01
Elo

ad1 - udzie mogą sobie mówić co chcą ale prawdą jest to że niedoświetla zazwyczaj minimalnie, nawet lekko przy C/W - więc wprowadziłem sobie na stałe +0,3 EV i jest prawie dobrze - no ale ostatnio przestawiłem się i robie wszystko w RAW-ach więc jest po problemie - tak naprawdę to chyba jedyny sposób jeśli chce się coś więcej potem z tych zdjęć robić

ad2 - w ramkach mam wywołane z labu w formacie 20x30 z tego obiektywu na przysłonie w okolicy 8 bo wtedy chyba najlepiej ostrzy i zdjęcia żyleta nie ma się do czego doczepić. Autofocus lekko mówiąc słaby - zazwyczaj jeśli zależy mi na szybkości to ostrze .... ręcznie :)

ad3 - chyba koło 800-1000 zdjęć mi robi na orginalnej i na zamienniku za 35pln z tym że ogromna większość bez lampy

PS - a Hesje polecam - kupowałem i było bardzo miło :)))))))

flakon
16-05-2005, 14:05
Ad.1. Na poczatku tez mnie to draznilo-ale juz sie przyzwyczailem.
Ad.2. Za te pieniadze nic lepszego nie kupisz.
Ad.3. zrobilem ponad 800 zdjec-bez lampy

Wszystko zamawialem u Hesji-serdecznie polecam.

Pozdrawiam