PDA

Zobacz pełną wersję : filtry



emson
31-01-2011, 10:32
cześć.
Jak zwiększyć kontrast na wywołanych zdjęciach? Wiem, że filtrami tylko jakimi? Mam powiększalnik 'krokus', ale nie pamiętam jaki to model :D
Używam papieru illford multigrade rc xpress
dzieki

krokus66
31-01-2011, 12:19
Domyślam się, że mówisz o fotografii cz.b.

1. OD STRONY TECHNICZNEJ na kontrast miały wpływ czynniki:
a) obiektyw, były miękkie obiektywy do portretu,
b) rodzaj i czułość filmu,
c) filtry stosowane przy robieniu zdjęć.
d) rodzaj i stężenie wywoływacza do filmów,
e) rodzaj zastosowanej technologi wywoływania,
f) rodzaj i stężenie wywoływacza do papierów,
g) rodzaj i twardość papieru fotograficznego.

2. Liczba w nazwie powiększalnika mówiła o max. klatce negatywu, którą można było powiększyć.

To tyle na gorąco co jeszcze z grubsza pamietam. Ja takie zdjęcia robiłem w TAMTYM WIEKU ! ale chętnie dzielę się tym co pamiętam.

c-man
31-01-2011, 12:38
Hmmm - ale Ty już chyba o to pytałeś? :D
Twój stary wątek (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=126756) - mój post nr.8 i dalsze...

emson
31-01-2011, 12:57
krokus66, ja to nie ta liga, o której piszesz :D

clostermann, miałem zaznaczone w opcjach, żeby pokazywało posty z ostatniego miesiąca dlatego myślałem, że nie ma już mojego tematu :D

Czy to takie filtry http://allegro.pl/filtry-multigrade-8-9x8-9-cm-6-szt-foma-i1434135883.html ?

krokus66
31-01-2011, 13:01
1. Zajrzałem do Twojego posta clostermann, jesteś w tym na bieżąco.

2. Emson to jest naprawdę olbrzymia wiedza, która bez jeszcze większego doświadczenia niewiele znaczy. Jeśli chcesz mieć efekty, to nie da się tego przeskoczyć. Taka jest prawda.

3. Przypomniałem sobie iż krokus ma szufladkę na filtry, w zestawie fabrycznym była szybka matowa zmiękczająca, którą można było wyjąć.

krokus66
31-01-2011, 13:10
Pod bieżącą wodą można płukać, ale tak aby strumień wody nie uderzał bezpośrednio w emulsję światłoczułą. Może ją uszkodzić, woda z kranu ma w sobie dużo piachu.

plandeka
31-01-2011, 13:11
Innym wyjściem jest użycie obiektywu powiększalnikowego Janpol Color z wbudowanymi filtrami.

c-man
31-01-2011, 13:31
Czy to takie filtry http://allegro.pl/filtry-multigrade-8-9x8-9-cm-6-szt-foma-i1434135883.html ?

Dokładnie, mam takie same. Ale pamiętaj że żeby zmieścić je do szufladki Krokusa, będziesz musiał przyciąć, o centymetr czy dwa... Żaden problem - filtry są z folii żelatynowej.
Jeśli chcesz zwiększyć kontrast - wkładasz filtry purpurowe - jaśniejszy, ciemniejszy, albo i wszystkie na raz, jeśli chcesz wyciągnąć największy kontrast...
Pamiętaj tylko, że wydłuży się wtedy czas naświetlania (orientacyjny mnożnik jest podany w instrukcji, która będzie w pudełku (chyba jest po czesku, ale skapujesz się o co chodzi ;))

krokus66
31-01-2011, 13:48
Innym wyjściem jest użycie obiektywu powiększalnikowego Janpol Color z wbudowanymi filtrami.

O ile pamiętam skonstruował go polski inżynier Jan Jasny. Obiektyw z filtrami w obiektywie był PIERWSZĄ TAKĄ KONSTRUKCJĄ NA ŚWIECIE ! Rewelacyjny ze względu na niesamowitą łatwość obsługi tj. zwiększanie gęstości koloru; w stosunku do filtrów żelatynowych, które trzeba było wkładać i wyjmować, wkładać i wyjmować ..... Do tego olbrzymie niebezpieczeństwo kurzu, który tylko na to czekał. Kurz w ciemni był chyba najwiekszym utrapieniem wszystkich. Niestety Polska nie potrafiła odpowiednio wypromować go na zachodzie. O ile wiem to w ks-ie bili się o niego. Miałem przyjemność na nim pracować.

emson
31-01-2011, 14:39
Dokładnie, mam takie same. Ale pamiętaj że żeby zmieścić je do szufladki Krokusa, będziesz musiał przyciąć, o centymetr czy dwa... Żaden problem - filtry są z folii żelatynowej.
Jeśli chcesz zwiększyć kontrast - wkładasz filtry purpurowe - jaśniejszy, ciemniejszy, albo i wszystkie na raz, jeśli chcesz wyciągnąć największy kontrast...
Pamiętaj tylko, że wydłuży się wtedy czas naświetlania (orientacyjny mnożnik jest podany w instrukcji, która będzie w pudełku (chyba jest po czesku, ale skapujesz się o co chodzi ;))


Zawsze robię próbkę naświetlania.

c-man
31-01-2011, 15:45
Zawsze robię próbkę naświetlania.

No jasne, ale próbkę robisz najpierw, dla normalnej gradacji.
Potem możesz świrować z różnymi filtrami, a czas przedłużasz ileś tam razy, w zależności od filtru (lub zestawu filtrów).