PDA

Zobacz pełną wersję : Zuiko 11-22 vs... Nikon, Sigma?



kelcon
24-01-2011, 20:52
Cześć,

Wczoraj zrobiłem sobie porównanie dwóch albumów z wizyt w Stanach. Pierwszy zrobiony pożyczonym E-510 z Zuiko 11-22m (+drugie szkło), a drugi nabytym dzień wcześniej D90 z 18-105 VR i cały czas jestem w szoku. Zdjęcia dzieli przepaść. Niby ten sam autor (niżej podpisany), niby te same miejsce, ale różnica dramatyczna i szczerze żałuję, że na drugi wyjazd nie pożyczyłem ponownie Olympusa lub nie znalazłem więcej czasu, aby kupić lepsze szkło do Nikona. Na przyszłość chciałbym się takiej pomyłki ustrzec. Stąd prośba do znających się na tym znacznie lepiej ode mnie użytkownikom forum o radę. Jakie szerokie szkło wybrać tak, aby przynajmniej dorównać Zuiko 11-22mm?

Z góry pięknie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

kh29228
24-01-2011, 21:49
Ale czym się różnią te zdjęcia, może pokaż jakieś przykłady, bo tak to takie wróżenie z fusów

Feadin
24-01-2011, 22:07
Z tego co mi wiadomo, ten aparat ma crop factor 2.0x. Zuiko 11-22 daje więc kąty widzenia jak 22-44 na FX; D90 ma crop factor 1.5x, więc 18mm na dole w 18-105 daje kąt jak 27mm na FX. A więc jest ciut węższy, co jednak przy takich ogniskowych czyni już pewną różnicę w kącie widzenia. Ale żeby aż tak drastycznie rozróżniać... Może po prostu Olympusem łapałeś lepsze kadry? :D A tak serio, daj rzeczywiście jakieś przykłady, z exifami bo nie za bardzo wiadomo na chwilę obecną o co chodzi i czym ta różnica się przejawia.

Walle
25-01-2011, 12:14
Pewnie chodzi o rozdzielczość zdjęć. Zuiko, to rzeźnik.

Photoartbox
25-01-2011, 13:31
Znow sie zaczyna...i co ma do tego Sigma w tytule?

jo44
25-01-2011, 17:48
Pewnie chodzi o rozdzielczość zdjęć. Zuiko, to rzeźnik.
To tylko domysły - niech autor wrzuci przykłady.

pastwisko
25-01-2011, 18:00
Ale tych obiektywów nie ma co porownywać - ten pierwszy ma bardzo mały zakres co pozwala na lepszą jakość, a drugi to hiperzoom. Jeden to dobry zoom, a drugi zwykły kit.

Poza tym zerknij sobie ile kosztuje Zuiko (3739,-) a ile Nikkor (925,-)* - przecież to sa kompletnie rózne klasy obiektywów.

Twoje zdziwienie wywołuje u mnie zdziwienie.


* - cyfrowe.pl

Pienia
25-01-2011, 18:04
no i tak, autor rozpoczął wątek, jak dla mnie o niczym i nawet nie pofatyguje się o wklejenie kilku zdjęć do porównania...ech!

kelcon
25-01-2011, 18:24
Drodzy, nie krzyczcie na mnie. Przygotuję zestaw zdjęć porównawczych. :) Niemniej tak naprawdę mój post sprowadza się do pytania: jaki wybrać obiektyw szerokokątny, aby uzyskać rezultaty porównywalne z olympusem, albo nawet lepsze? Co polecicie?

Pozdrawiam!

morzon
25-01-2011, 18:30
Bez zdjęć ciężko się odnieść do rezultatów jakie mają być osiągnięte - może potrzebne będzie 14-24 (ta, na pewno ;) ), a może wystarczy jakikolwiek szeroki kąt. Skąd mamy wiedzieć co to jest "jakość porównywalna z olympusem, albo nawet lepsza?".

Chociaż w sumie w ciemno można polecić 14-24 - będzie na 100% lepsze i zakres po cropie bardzo zbliżony.

dorjan
27-01-2011, 23:46
Bez zdjęć ciężko się odnieść do rezultatów jakie mają być osiągnięte - może potrzebne będzie 14-24 (ta, na pewno ;) ), a może wystarczy jakikolwiek szeroki kąt. Skąd mamy wiedzieć co to jest "jakość porównywalna z olympusem, albo nawet lepsza?".

Chociaż w sumie w ciemno można polecić 14-24 - będzie na 100% lepsze i zakres po cropie bardzo zbliżony.

Pewne właściwości systemu 4/3 uniemożliwiają porównywanie obiektywów szerokokątnych. W tym systemie praktycznie wszystko jest ostre od pełnego otworu przysłony i brak jest widocznego winietowania. Inna sprawa to jakość optyki Zuiko i śmiem twierdzić, że przy FX nie ma żadnego szerokiego kąta dającego ostry obrazek w narożnikach i bez widocznej winiety, a o wielkości i masie tych porównywalnych szkiełek lepiej nie wspominać. Już to przerabiałem i dałem sobie spokój.

Pozdrawiam.

Wszystkie przykłady na pełnych otworach przysłony i całe kadry bez jakiejkolwiek obróbki. Nie wiem, czy kompresja przy zmniejszaniu nie zjadła szczegółów.

Zuiko 11-22/2,8-3,5 na 11mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img403.imageshack.us/img403/5171/p724908410.jpg)


Zuiko 11-22/2,8-3,5 na 22mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img405.imageshack.us/img405/3697/p724909010.jpg)


Zuiko 11-22/2,8-3,5 na 11mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img827.imageshack.us/img827/8936/p724909510.jpg)

Zuiko 8mm f:3,5

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/img801/3828/p724912810.jpg)


Zuiko 8mm f:3,5

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img441.imageshack.us/img441/3924/p724913210.jpg)

morzon
28-01-2011, 01:00
Nie wiem co te obrazki o takich śmiesznych rozdzielczościach mają pokazać. Bez jakiejkolwiek obróbki? A zmniejszenie? Wyostrzenie (przeostrzenie które trochę widać)? Poza tym na samplu nr3 boki są masakrycznie mydlane nawet na takim rozmiarze -co to?

Poza tym faktycznie szerokość 11-22 jest troszkę... biedna. 22 to 44mm na fx, pełna dziura - 3.5. Blisko z ogniskową do 50 na fx, która to przymknięta da 3.5 najprawdopodobniej zmasakruje Zuiko... 11mm to też raczej szału nie robi.
Lepszy do porównań byłby 7-14 (vs właśnie np 14-24) - może ktoś się pokusi o taki test?

dorjan
28-01-2011, 03:54
Nie wiem co te obrazki o takich śmiesznych rozdzielczościach mają pokazać.

Jak to co? Dla mnie największą wadą szerokokątnych obiektywów jest winietowanie na brzegach kadru przy pełnym otworze obiektywu, a także brak ostrości. W Sigmach 17-35/2,8-4 winietowanie jest nieakceptowalne i dopiero przysłonięcie do f:5,6-8 daje zauważalną poprawę. Nikkor 17-35/2,8 też nie jest pod tym względem lepszy od wspomnianego Zuiko. Nie miałem w rękach tylko N14-24/2,8, chociaż z tego co oglądałem to do doskonałości mu daleko, pomimo że jest zdecydowanie najlepszą propozycją do FX.

Wracając do Zuiko 11-22/2,8-3,5, to można go kupić nowego za niecałe 2,2k zł, a używanego już za ok. 1,5k zł, więc jest to całkiem tanie szkiełko. Olympus proponuje jeszcze jeden standardowy zoom – Zuiko 12-60/2,8-4 SWD i tutaj zakres ogniskowych jest naprawdę uniwersalny, a jakość optyczna na jeszcze wyższym poziomie.

Wklejone obrazki pochodzą z E-330 i przy zmniejszaniu użyłem opcji „najlepsze do redukcji” bez dodatkowego ostrzenia, ale dla jasności pokażę cropy z każdego rogu pierwszej fotki. Tej masakryczności boków na trzeciej fotce jakoś nie widzę, ale wcale nie dziwię się wrażeniu. Mało kontrastowy element balustrady z piaskowca daje taki efekt.

Pozdrawiam.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/7498/p7249084cr3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/img25/3069/p7249084cr4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img194.imageshack.us/img194/2280/p7249084cr1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/1614/p7249084cr2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img513.imageshack.us/img513/5998/p7249095cr1.jpg)

Photoartbox
28-01-2011, 07:33
Jak dla mnie ogolne wrazenie zdjec z kompakta, zdecydowanie wole pelna klatke ze wszystkimi jej "ulomnosciami" :) .

deep
28-01-2011, 09:16
Wow, jaka jakość :mrgreen:
Zaraz wystawię swoje 14-24 na giełdę.

ska
28-01-2011, 09:42
Co do zuiko podzielam zdanie, to trzeba mieć żeby zobaczyć jak te szkła masakrują ostrością

Jai pur
28-01-2011, 10:41
dla jednych masakra, dla innych wzruszenie ramionami

qbic
28-01-2011, 11:46
Co do zuiko podzielam zdanie, to trzeba mieć żeby zobaczyć jak te szkła masakrują ostrością

Parę zdań komentarza.

Optyką ZD głownie podniecają sie pixel peeperzy którzy nie patrzą na cale zdjęcie, a jedynie na jakieś małe wycinki - następnie występuje podjarka tym ze są detale (często zapominają jaki to ekwiwalent przesłon w innym systemie). Teraz pixel podjaracze dostali ultimate E-5 no antyaliasing filter magic.

Posiadałem Top Turbo Pro Zuiko Digital 7-14 ale że nie było do tego dobrej puszki - sprzedałem ten cały złom i jakoś po Olympusowej optyce nie płacze. Nie mam zarzutów do samej optyki bo wszystko działało jak trzeba, natomiast zeby sam obrazek powalał to....mnie nie powalał i po posiadaniu wczesniej kliszaka pozostawał niesmak "kompaktowości" lub "efekt małej matrycy".

Tak więc posiadałem i podsumowując powiem FFFFFUUUUUUUUU*




* your mileage may vary

dziki_pl
30-01-2011, 02:31
22mm to zaden szeroki kat, 7-14 jest dobry, zgoda, ale majac 1EV mniej ma wymiary i cene zblizona do 14-24 kryjacego 4xwiecej przy 1EV swiatla wiecej. Hmm, kompaktowosc 4/3?

markB
30-01-2011, 02:46
Wracając do twojego pytania o obiektyw do Nikona: myślę, że 12-24/4 lub 16-35/4 jest mniej więcej odpowiedniki tego Olympusowego jeśli chodzi o zakres (2x). Cenowo to tylko ten pierwszy jest blisko.

CzłowiekZ
30-01-2011, 10:21
Wracając do twojego pytania o obiektyw do Nikona: myślę, że 12-24/4 lub 16-35/4 jest mniej więcej odpowiedniki tego Olympusowego jeśli chodzi o zakres (2x). Cenowo to tylko ten pierwszy jest blisko.

ZD 11-22mm F2.8-3.5
Pole widzenia 89-53
Wymiary 75x92.5mm
Waga 485g
Cena 2500 zł

Nikkor 12-24mm F4
Pole widzenia 99-61
Wymiary 82.5x90mm
Waga 465g
Cena 3100 zł

Nikkor 16-35mm F4
Pole widzenia 107-63
Wymiary 82.5x125mm
Waga 680g
Cena 3700 zł

ZD 7-14mm F4
Pole widzenia 114-75
Wymiary 86.5x119.5mm
Waga 780g
Cena 6100 zł

morzon
30-01-2011, 13:07
O co chodzi z tymi wypisanymi parametrami?

robin102
05-02-2011, 16:20
jaki wybrać obiektyw szerokokątny, aby uzyskać rezultaty porównywalne z olympusem, albo nawet lepsze? Co polecicie?
Pozdrawiam!
To się raczej nie uda bo Olympus ma najlepsze aparaty, najlepsze obiektywy i do tego najmniejsze w klasie i podobno najtańsze ostatnio.

Mavierk
14-02-2011, 11:58
hmm... Sigma 10-20/3.5? :D
Albo kup sobie Zuiko i puche pod Oly :]

CzłowiekZ
19-02-2011, 09:24
Cześć,

Wczoraj zrobiłem sobie porównanie dwóch albumów z wizyt w Stanach. Pierwszy zrobiony pożyczonym E-510 z Zuiko 11-22m (+drugie szkło), a drugi nabytym dzień wcześniej D90 z 18-105 VR i cały czas jestem w szoku. Zdjęcia dzieli przepaść. Niby ten sam autor (niżej podpisany), niby te same miejsce, ale różnica dramatyczna i szczerze żałuję, że na drugi wyjazd nie pożyczyłem ponownie Olympusa lub nie znalazłem więcej czasu, aby kupić lepsze szkło do Nikona. Na przyszłość chciałbym się takiej pomyłki ustrzec. Stąd prośba do znających się na tym znacznie lepiej ode mnie użytkownikom forum o radę. Jakie szerokie szkło wybrać tak, aby przynajmniej dorównać Zuiko 11-22mm?

Z góry pięknie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

E510 z 11-22mm możesz kupić za 2000 zł wystarczy wejść na allegro

11-22 za 1300 zł
http://allegro.pl/olympus-zuiko-digital-11-22mm-1-2-8-3-5-okazja-i1452975152.html

E510 z kitem za 899 zł (kita odsprzedajesz za 200 zł)
http://allegro.pl/olympus-e-510-obiektyw-digital-14-42-i1466792945.html

ewentualnie E510 z tele 40-150 za 1000 zł
http://allegro.pl/olympus-e-510-zd-40-150-mm-bardzo-zadbany-i1454958862.html