PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 50 1,4 - czy trzeba mocno przebierać w sztukach aby mieć ostry egzemplarz?



Feadin
21-01-2011, 01:17
Witam!

Przymierzam się do kupna tego szkła, niestety w większości sklepów stacjonarnych, gdzie mogę go kupić, są tylko pojedyncze sztuki, więc nie miałbym porównania. Przejrzałem też wątki odnośnie tego modelu, i przeważnie są narzekania tych, co nie mają, że pewnie są problemy z wyborem ostrej sztuki, natomiast generalnie Ci którzy mają, są zadowoleni i prezentują ostre zdjęcia, bezpośredniej odpowiedzi jednak nie znalazłem.

Mam więc pytanie do posiadaczy - czy musieliście dużo się naszukać i nawybierać, zanim trafiliście na ostry egzemplarz? Czy też raczej ten model jest w miarę równy? Zasięgałem informacji u dystrybutora Sigmy odnośnie do ewentualnej kalibracji z body i przy okazji tego wspomnieli również tak sami z siebie, że te obiektywy są dość równe. Prawda to, czy marketing?

I czy ewentualnie ktoś kupował przez sklep internetowy Sigmy i jaką sztukę dostał? Ostrą, czy mydlany odrzut? :P

Niby też zabezpieczeniem jest ta darmowa kalibracja (+wysyłka) w serwisie, ale wiadomo, że wolałbym nie wysyłać nigdzie szkła z body tylko cieszyć się nim cały czas :D.

Super byłoby też, gdyby jakaś dobra dusza, posiadająca ostrą sztukę, na DX, podesłała mi na e-maila (ten sam co w profilu), albo nawet podlinkowała tutaj w wątku NEF-a prezentującego ostrość na pełnej dziurze. Szukałem w necie, trochę mi to zajęło a nie znalazłem :/. Acz tu już może o zbyt wiele proszę ;).

krolewicz
21-01-2011, 01:56
idź do sklepu, zrób parę zdjęć, jak Ci będzie pasowała ostrość, to bierz i tyle :D

masz 35 i 50, wiesz jaki obraz mogą produkować jasne stałki, więc raczej odróżnisz mydlany badziew od dobrej sztuki

a jak nie chcesz się martwić, to kup nikkora i tyle (ja tak bym zrobił)

tomek67
21-01-2011, 09:15
a jak nie chcesz się martwić, to kup nikkora i tyle (ja tak bym zrobił)
Jasne Nikon to absolutna perfekcja ;);)
A tak poważnie, to wybierałem Nikona aż z trzech różnych egzemplarzy.
Sigma pierwsza ze sklepu internetowego.
Oba obiektywy wysyłalem do kalibracji.
Przy dobrym ustawieniu ostrości moim zdaniem Sigma daje lepszy obraz.
Nawet na 1.4 jest dla mnie akceptowalny i wyraźnie lepszy jak z Nikona.
Aha serwis Nikona mi nie skalibrował dobrze zestawu, serwis Sigmy zrobił co trzeba.
Jedynie w zakresie 1.4-1.8 AF Sigmy z moim D3000 jest niezbyt pewny (trudno mi powiedzieć czy to wina body czy Sigmy).
AF Nikona trudno mi ocenić bo zawsze miałem mniejszy lub większy BF/FF w zależności od aparatu.

siwyozzman
21-01-2011, 09:47
idź do sklepu, zrób parę zdjęć, jak Ci będzie pasowała ostrość, to bierz i tyle :D

masz 35 i 50, wiesz jaki obraz mogą produkować jasne stałki, więc raczej odróżnisz mydlany badziew od dobrej sztuki

a jak nie chcesz się martwić, to kup nikkora i tyle (ja tak bym zrobił)
To że Nikkory są pewne to mit...Miałem trzy sztuki N50 1.4D i każda była inna pod względem ostrości...z celnością to samo...Raczej wszystkie szkła trzeba dobierać do body zwłaszcza te o jasności 1.4.
Kolega ma N35/2.0... pożyczał mi czasem i ani ja ani on nie mieliśmy do niego zastrzeżeń. Kupiłem sobie na znanym portalu aukcyjnym :) taki sam używany i trafiłem dobrze bo okazał się wyraźnie lepszy od tego który ma kolega... od tego czasu wiem jedno - obiektywy różnią się pomiędzy egzemplarzami - nawet Nikkory! Z drugiej strony obiektywy zawsze kupuję na chybił trafił używane, bo mnie nie stać na nowe...Generalnie ludzie zwykle też nie wiedzą co mają... :) Jak nie masz możliwości porównać bezpośrednio to tylko ewidentną niecelność wychwycisz... co do ostrości to najlepiej tam gdzie jest kilka sztuk....jednak. Widziałem wiele zdjęć z tej Sigmy...powalają!!!! Tutaj są sample co prawda z canona ale szkło jest mega http://www.flickr.com/photos/wefwef/tags/sigma50mmf14hsm/

akustyk
21-01-2011, 09:49
ja swoja wzialem pierwsza z rzedu, przepstrykawszy w sklepie 3-4 zdjecia na krotki i na dlugi dystans,
zeby ocenic czy AF z grubsza trafia. i na tych testach sie skonczylo, bo realne zdjecia sa wypas,
a problemow z ostrzeniem, na tematach statycznych, nie mam absolutnie zadnych (poza tym, ze wolno
i czasem glosno).

co wiecej, mowie o egzemplarzu do Canona (5D), czyli wedlug wszelkich ludowych madrosci na tym forum,
kombinacji z gory skazanej na manualne ostrzenie. no a dziala...

--Richie--
21-01-2011, 09:54
Ja swoją Sigmę kupiłem na forum kilka dni temu.Egz.ostry od 1,4,AF pewny i szybki.Obrazek jaki generuje jest przyjemniejszy,ładniejszy od tego który produkował 50/1,4G.
Dobry miesiąc temu byłem w Poznańskim Sigma Pro Centrum i zapinałem jedyną 50kę którą mieli na stanie.Była już z nowej serii (inna struktura obudowy).Podpiąłem....AF w punkt,ostra od 1,4,bokeh genialny.Tak jak napisał ''krolewicz'' idź do sklepu, zrób parę zdjęć, jak Ci będzie pasowała ostrość, to bierz.Gorszy egz. zawsze może się zdarzyć wiec najlepiej przed zakupem sprawdzić.

Ps.Moja Sigma ''śmiga'' tak samo dobrze na D700 jak i drugim moim body D90.

krolewicz
21-01-2011, 10:40
każdy ma inne potrzeby, powiem szczerze, że nie analizowałem bokehu i mistycznej plastyki nikkora 50 1.4 i sigmy, ja robie zdjęcia i trochę inny bokeh mi raczej wisi

dla mnie jednak nie do końca zrozumiałym jest wydawać 2 tysiące na obiektyw sigmy, skoro za 1200 można mieć nikkora
nie twierdzę, że sigma 50 1.4 to złe szkło, ale na pewno za drogie

taka sigma 70-200, mimo pewnych ułomności, cieszy się popularnością, bo jest znacznie tańsza od odpowiednika Nikona, kupujący akceptuje pewien kompromis i dostaje to, za co płaci

--Richie--
21-01-2011, 11:20
każdy ma inne potrzeby, powiem szczerze, że nie analizowałem bokehu i mistycznej plastyki nikkora 50 1.4 i sigmy, ja robie zdjęcia i trochę inny bokeh mi raczej wisi

dla mnie jednak nie do końca zrozumiałym jest wydawać 2 tysiące na obiektyw sigmy, skoro za 1200 można mieć nikkora
nie twierdzę, że sigma 50 1.4 to złe szkło, ale na pewno za drogie



Oczywiście,każdy ma inne.Zależało mi na szybszym AF, w Sigmie go mam a na dodatek jest nie mniej pewny co w Nikkorze. Bokeh w Sigmie lepszy pomimo zastosowania w obydwu szkłach 9 listkowej przesłony,budowa także na + Sigmy,winietowanie bezwzględnie na +Sigmy. Dla mnie 2 tyś to też było sporo wiec kupiłem z drugiej ręki.Wyszło sporo taniej a że szkło ma nadal gwarancję nie widzę niczego co by miało przemawiać za nowym Nikkorem.

akustyk
21-01-2011, 11:26
dla mnie jednak nie do końca zrozumiałym jest wydawać 2 tysiące na obiektyw sigmy, skoro za 1200 można mieć nikkora
nie twierdzę, że sigma 50 1.4 to złe szkło, ale na pewno za drogie
drogo cos. ja swojego Sigmofona kupilem za 380 EUR a to bynajmniej nie byla najlepsza cena w NL.
ale za to za lokalna dystrybucje dostalem "bon +2 do lat gwarancji", a sklep byl na miejscu.

i w moim wypadku bylo pytanie czy roznice optyczne miedzy Sigma a Canonem sa warte 55 EUR.
i mozesz sie zalozyc, ze sa tego warte - Sigma pod wzgledem rysowania morduje canonowska
50-tke i ma do tego znacznie lepsza mechanike. ale tez AF nie jest dla mnie akurat podstawa
cecha szkla.

czy w przypadku Nikkora 50/1.4 problem jest ten sam - nie umiem ocenic. z tego co widzialem
to szklo jest przy lepszej cenie nieco lepsze optycznie niz canonowskie, ale pod wzgledem rysowania
(i tez golej rozdzielczosci) to nadal jest daleko od Sigmy. a tytulem powtarzanej jak mantra reguly,
ze Sigma dziala lepiej z Nikonem, jej podly AF nie powinien byc juz wymowka :)

Mariusz888
21-01-2011, 11:36
No tak jak wszyscy piszą - idzie się i sprawdza się pierwszą sztukę - jak widać że coś jest "nie halo" to prosi się o inną ;) nigdy nie miałem ochoty brać np 10 sztuk na ladę i cykać jakieś mega porównania trwające od otwarcia do zamknięcia sklepu ;)

124miko
21-01-2011, 13:45
Ja moje N50/1.4 kupiłem pierwsze z brzegu, przestrzeliłem i jestem zadowolony do dziś.
Wczoraj kupiłem w tym samym miejscu N35/1.8 i nawet jeszcze nie zdążyłem sprawdzić.

prz3mo
21-01-2011, 14:05
W przypadku Sigm bardziej należy się objawiać problemów z BF/FF aniżeli "mydła" wynikającego ze złej jakości wykonania itp. Jeżeli już trafia w punkt to jakość przeważnie jest OK.

radwakon
22-01-2011, 22:14
Dziś po wielu dniach intensywnego czytania, rozważania, kalkulowania nabyłem S50 1,4. Nastawiony na konieczność wykonania żmudnych testów przybyłem ze swoim d700 do sklepu. Pierwsza wiadomość - jest tylko jeden egzemplarz do sprzedaży poza tym który jest wypożyczany (Sigma ProCentrum). No cóż trzeba spróbować. Pierwsze testy wypadły pozytywnie, ale żeby nie było tak łatwo dostałem tablice testowe. Próbując żmudnie wyłapać BF lub FF spędziłem kolejnych kilka chwil - nie udało się. Zrezygnowany poprosiłem o ten drugi obiektyw i znowu wynik prawie identyczny zarówno pod względem ostrości jak również celności AF. Tak więc kolejne, chyba półgodziny co najmniej spędziłem na miłej pogawędce z Panem Zbyszkiem oraz finalizowaniu tej przyjemnej transakcji...
Pozdrawiam

Feadin
22-01-2011, 23:44
Czyli generalnie nie ma co się aż tak bać. Zresztą, ta kalibracja w serwisie to zawsze jakieś zabezpieczenie.

radwakon
23-01-2011, 00:36
Na to wychodzi, a kalibracja w okresie gwarancji jest bezpłatna i "daje radę"...

tomek67
23-01-2011, 08:53
Na to wychodzi, a kalibracja w okresie gwarancji jest bezpłatna i "daje radę"...
Niby tak, ale musisz zapłacić za przesyłkę w OBIE strony.
Byłem lekko zszokowany jak zadzwonił do mnie gość z Sigmy i uprzedził, że muszę zapłacić.
Już nie pamiętam kwoty, ale ich firma kurierska do super tanich nie należy.

Feadin
23-01-2011, 11:09
A to dla mnie oczywiste, że za wysyłkę się płaci, nikt o zdrowych zmysłach nie będzie dopłacać do interesu, tym bardziej że wysyła się paczkę cięższą i większą o body.

krolewicz
23-01-2011, 13:21
kiedyś było za darmo

Feadin
23-01-2011, 13:30
Kiedyś ta Sigma kosztowała 1500 zł nówka w Polsce ;). Cóż, niestety, lepiej już było.

--Richie--
23-01-2011, 14:01
Niby tak, ale musisz zapłacić za przesyłkę w OBIE strony.


Hmmm....

--Richie--
23-01-2011, 14:02
Gdy pół roku temu wysyłałem D700 + 24/1,8 płaciłem tylko za wysyłkę do nich.Od siebie odesłali na swój koszt.

tomek67
23-01-2011, 14:10
Gdy pół roku temu wysyłałem D700 + 24/1,8 płaciłem tylko za wysyłkę do nich.Od siebie odesłali na swój koszt.
Ja robiłem ze dwa miesiące temu i niestety juz nie było tak dobrze.

radwakon
23-01-2011, 14:23
Ja robiłem ze dwa miesiące temu i niestety juz nie było tak dobrze.

No niestety, tak właśnie mi się wydawało że od niedawna pobierają opłatę za wysyłkę :/

krolewicz
23-01-2011, 14:41
Uprzejmie informujemy, że od dn. 01.04.2010 roku koszt wysyłki sprzętu nadanego do serwisu celem kalibracji ponosi użytkownik.

ze strony sigmy

lewAp7
24-01-2011, 10:45
Wiosną ubiegłego roku wysyłałem do kalibracji i płaciłem tylko w 1 stronę, firma - DHL. Jak jest teraz, nie wiem...
Zawsze można zanieść obiektyw do sklepu, wtedy sklep wysyła i nic nie płacisz.