PDA

Zobacz pełną wersję : Mały problem z ustawieniami w sterowniku Epson R2880



HYPER
16-01-2011, 14:01
Mam takie szybkie pytanie.
Probel dotyczy wyboru rodzaju papieru w sterowniku. Profile elegancko zainstalowane i wybrane w ustawieniach. Tak samo wybrany manualny podajnik papieru. Fotoszop zarzadza kolorami. Problem pojawia sie tylko wtedy, gdy w zakladce 'media type' chce wybrac rodzaj papieru. Do wyboru sa tylko papiery Epsona - Premium Glossy, Glossy, Luster.
Pytanie brzmi: czy jest sposob na zaladowanie do strewnika jakichs rodzajow papierow niezaleznych producentow? Czy moze nie jest to konieczne i mam wybrac po prostu jakis blyszczacy papier Epsona (w sumie to by bylo dosc dziwne bo kazdy papier inaczej pracuje z tuszem, ale moze?).
Będę wdzięczny za szybką pomoc bo papier już się grzeje w drukarce.

HYPER
16-01-2011, 14:03
aaaa zapomialem o najwazniejszym - papier Hahnemuhle Baryta FB

veldon
16-01-2011, 17:02
Tak, jest sposób- ściągnij i zainstaluj profil do danego papieru:) Jeśli nie ma, to musisz takowy profil sobie znaleźć. Ale podejrzewam, że gdzieś na stronie producenta znajdziesz.

HYPER
16-01-2011, 17:16
nie chodzi o profil, bo ten juz mam dawno sciagniety, zainstalowany i wybrany w zakladce 'color management'. chodzi o to, ze nie mam na liscie papierow nic oprocz papierow Epsona. zobacz na screenie o co chodzi.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/i/epsondriver.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

HYPER
16-01-2011, 17:58
dobra. jako, ze nikt nie pomogl a ja troche poszperalem w sieci to napisze co znalazlem. moze sie przyda nastepnej osobie, ktora bedzie szukac takiej informacji.

Otoz nie ma mozliwosci zaladowania do sterownika drukarki Epson nowych rodzajow papieru. Nie bedzie, wiec na liscie zadnych Ilfordow, Hahnemuehle itp. Trzeba wybierac z tego co daje producent, czyli dobrac najbardziej zblizony charakterystyka papier Epsona. Hahnenuehle podaje te informacje dla roznych drukarek Epsona, choc np. papieru Baryta FB nie bylo wymienionego dla Epsona r2880. Ja uzylem ustawien jak dla innych Glossy Fine Art, czyli Epson Premium Semiglossy i najlepsza jakosc druku. Dla papierow innych producentow bedzie tak samo - trzeba sprawdzic co sugeruje producent i wybrac najbardzij pasujacy papier Epsona.

Darcio
17-01-2011, 14:58
Przypuszczam, że z prawie każdego niezależnego od producenta drukarek programu do obróbki zdjęć możesz wydrukować na ściągniętym i zainstalowanym profilu :)

HYPER
17-01-2011, 15:27
ale powtarzam po raz kolejny - problem nie dotyczy profilu!

Czornyj
17-01-2011, 15:37
Sorki, dopiero teraz zauważyłem temat ;)

Zasadniczo to nie jest problem - Epson wykonał kilka linearyzacji dla podstawowych rodzajów papierów i producenci niezależni wykorzystują je podczas tworzenia profili ICC dla swoich podłoży - jeśli więc profil jest udostępniony, to zawsze z informacją na jakiej linearyzacji został ukręcony. Ogólnie pigment jest mało wrażliwy na niewielkie różnice podłoża, bo ma b. małe przydanie punktu rastrowego - pigment nie wsiąka w papier, nie rozlewa i daje b. ostrą plamkę. Nawet jeśli nie mamy profili/ustawień dla danego podłoża, to możemy wybrać z linearyzacji coś podobnego, profil dla standardowego podłoża Epsona i efekty z gubsza powinny być zwykle całkiem niezłe.

Darcio
17-01-2011, 15:57
W tym temacie jestem raczej zielony (od ponad 2 tyg. mam P50) ale miałem na myśli to ,że kupując papier Ilford-a, ściągnąłem profil i zainstalowałem. Teraz np w PS-ie wchodzę w opcje drukowania i mam tam okienko "obsługa kolorów" wybieram z listy "kolory zarządzane w programie Photoshop". Następnie rozwijam okienko "Profil drukarki" tu znajduję ten wcześniej zainstalowany profil pod Ilford-a, w "ustawieniach strony" ustawiam rozmiar i drukuję.
Chcę podkreślić, że nie wiem czy dobrze mówię. Niech ktoś w tym temacie mnie poprawi jeśli się mylę. Będzie miło bo niedługo zamierzam drukować kilka stron na wymienionym papierze.

Czornyj
17-01-2011, 15:59
Dobrze mówisz, tylko chodzi o to jaki papier wybrać w sterach drukarki

Darcio
17-01-2011, 16:08
Faktycznie, teraz ten "problem" zobaczyłem. Czyli rozumiem to tak, że wyjściem w takiej sytuacji jest wybrać zbliżony rodzaj papieru do epsonowskiego lub używać papieru producenta drukarki.

Gio
18-01-2011, 02:08
Faktycznie, teraz ten "problem" zobaczyłem. Czyli rozumiem to tak, że wyjściem w takiej sytuacji jest wybrać zbliżony rodzaj papieru do epsonowskiego lub używać papieru producenta drukarki.

Raczej nie powinieneś sam oceniać do jakiego papieru epsona podobny jest papier innego producenta, bo każdy szanujący się producent papieru podaje jakiego ustawienia papieru użyć w sterowniku drukarki, czyli jak napisał kolega Czornyj - do jakiej linearyzacji epsona dokręcony został profil od producenta papieru. I wcale nie jest powiedziane że do papieru matowego trzeba ustawić matowy w sterowniku, bo coś mi się wydaje że do któregoś matowego hahnemuhle trzeba wybrać premium glossy. Zazwyczaj do profilu papieru producenta ' trzeciego' jest dołożony plik pdf z opisem co i jak poustawiać.

axik
19-01-2011, 22:30
W paczce z profilem papieru Ilforda znajduje się instrukcja w PDF jakich ustawnień użyć. Co więcej, sama nazwa profilu zawiera już sugerowany typ papieru w sterowniku Epsona, dla przykładu profil IGSPP11_EPR2880_PSPPn.icc zawiera konketne informacje IGSPP to Ilford Galerie Smooth Pearl Paper, 11 to względna gramatura papieru (11 znaczy że całkiem wysoka ;) ), EPR2880 to model drukarki - tu Epson R2880. Kolejny fragment oznacza właśnie typ papieru na którym kręcony był profil, w tym wypadku PSPP = Premium Semigloss Photo Paper. Tajemnicze n na końcu nazwy profilu przypomina by korzystając z profilu w PS wyłączyć zarządzanie barwą w sterowniku (no color management).