PDA

Zobacz pełną wersję : zestaw studyjny, synchronizacja w studio



MikeP
13-01-2007, 22:44
Witam,

Powoli przymierzam sie do zakupu malutkiego zestawu studyjnego. Myslalem o dwoch lampach 100Ws lub jednej 100Ws i jednej 200Ws do tego softboksy. Nie wiem jeszcze jakiej firmy zestaw zdecyduje sie kupic (Funsports, Markoflash, inna). Mam do Was juz teraz dwa pytania.

Zastanawiam sie nad zakupem systemu sterowania tym wszystkim, a dodatkowo chcialbym to polaczyc z SB-600. Jak w ogole to wszystko do kupy zlozyc? Jaki waszym zdaniem wariant wybrac? Wolalbym bez kabli, ale moze to najdogodniejsze wbrew pozorom? Moze IR? Jak wam sie wydaje? Poza tym czy jesli kupie lampy innych producentow a synchronizacje jeszcze innego producenta to czy bedzie to problemem??

Druga sprawa to te softboksy. Czy w ogole pakowac sie w parasolki majac softboksy (czy bede z kich korzystac zamiast w jakis okolicznosciach) czy owe softboksy sa na tyle w porzadku, ze nie ma sensu uzywania parasolek? Jesli tak to jakich rozmiarow softboksy polecacie do owego zestawu (100Ws, 200Ws)?

Z gory dziekuje za Wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam

MikeP

Jacek_Z
14-01-2007, 01:11
przenoszę do lamp błyskowych

da sie pomieszac te lampy, synchronizacja lamp różnych producentów jest bezproblemowa.
system - polecam IR albo radio. Tu tez sa inni producenci. Sprzęt synchro pod tym wzgledem jest uniwersalny.

parasolki, softboxy - to można miec jednoczesnie. A nawet powinno się miec równoczesnie.
Ja w studio dysponuje 4 lampami i 3 parasolkami, 4 softboxami, 3 reflektorami
czyli na 4 lampy mam 10 nasadek i to nie jest za dużo, chce kupić kolejne.

każde z nich daje inne swiatło. Nie ma czegoś takiego, że softbox jest lepszy od parasolki, albo, że najlepszy jest softbox jakistam rozmiarów. Nawet jak okreslisz,że do portretu - bo portrety też można zrobić róznie - na ostrym swietle, albo na miękkim, albo bardzo miękkim itd.

martwiłes się o kompatybilność lamp i ich synchronizacji - tu problemów nie ma, ale jest inny - nie ma kompatybilości tych wszystkich softboxów, uchwytów parasolek itd z dowolnym producentem lamp. Tu musisz decyzję podjąć na poczatku. Są co prawda przejśćiówki, ale nie dowolnie.

MikeP
14-01-2007, 01:54
Jacek_Z dzieki za odpowiedz.

Wiele mi sie rozjasnilo. Chcialbym Was jeszcze zapytac jaki softboks polecicie na poczatek? Z zalozenia i z dostepnej mocy na poczatku (2 lampy), ktorej nie bedzie jakos duzo chcialbym sie skupic na portrecie... Jaki softboks do takiej zabawy? Swiatlo chcialbym miekkie... Z tego domyslam sie, ze lepiej duzy softboks, tak?

Pozdrawiam

MikeP

Jacek_Z
14-01-2007, 01:58
tak, czym większy tym będzie bardziej miękkie światło. Dobrze by było, gdyby w środku softboxa była druga przesłona z materiału - to jeszcze lepiej miesza światło.

MikeP
14-01-2007, 13:56
Jacek_Z masz na mysli tzw. dyfuzor?

Spytam wprost czy softboksy funsports maja to cos czy nie bo najprawdopodobniej na funsports sie skonczy...

Pozdrawiam

MikeP

Jacek_Z
14-01-2007, 14:06
tak, niektórzy okreslaja to jako dodatkowy dyfuzor.
nie wiem jak to wygląda w funsports, nie uzywam, mam elfo.
powinno byc to ujęte w opisie softboxa. jak nie piszą, to raczej nie ma.
Nie jest to jednak koniecznść, brak tego dyfuzora nie dyskwalifikuje softboxa.

eclipse
14-01-2007, 15:39
ja mam chinczyki z funsportu, lampy 2x400 + 1x500, do tego dwa softboxy prostokatne i jeden osmiokatny, we wszystkich jest wewnetrzny dyfuzor, dodatkowo te prostokatne tzw. softbox set maja dodatkowo plastry miodu w komplecie i dodatkowe wkladki ktore pozwalaja zmniejszyc powierzchnie swiatla z nich wychodzacego... chinczyki to rozwiazanie moim zdaniem tanie i jak na poczatek bardzo dobre :)

madburn
15-01-2007, 02:14
eclipse - daj jakis namiar na te softy

eclipse
15-01-2007, 02:21
tzn? co konretnie?

madburn
15-01-2007, 09:09
no jakis link - jak to wyglada, za ile i gdzie kupic

eclipse
15-01-2007, 10:34
http://www.funsports.pl/ - wejdz w zakladke softboxy :)

Andy_O
15-01-2007, 11:12
Może na początek do miękkiego światła jakąś oktę? Mają większe powierzchnie niż softboxy, ale i cenę. Za to bliki w oczach okrągłe i świadło bardzo miękkie.
Oprócz okty przyda się mniejszy softbox, koło 50-70cm, wrota (do dokładniejszego kierowania światła tam gdzie trzeba) i "bociani dziób" czyli cos, czym zrobisz wąską smugę światła.

Co do mocy to byłbym ostrożny. Wg mnie 500Ws to za duza moc do większści średnich pomieszczeń. Będziesz miał wybór: albo pracować przy minimalnej jasności lamp (czyli przy ograniczonej regulacji) albo na małych otworach, przez co stracisz charakter portretowy zdjęć. Ja również miałem taki problem, musiałem kupić filtr ND.

madburn
15-01-2007, 13:00
eclipse - eeeeee pisales chinszczyzna - a juz ostrzylem zeby na cos taniego :)

funsporty na alledrogo chodza srednio 10% taniej

eclipse
15-01-2007, 13:53
eclipse - eeeeee pisales chinszczyzna - a juz ostrzylem zeby na cos taniego :)

funsporty na alledrogo chodza srednio 10% taniej

wiesz, to gdzie kupisz to juz indywidualna sprawa :) ja tylko podeslalem link o ktory prosiles ;) ja jako staly klient mam w funsporcie 15% rabatu wiec i tak wychodzi mnie taniej niz na alledrogo ;>

FunBoy
31-01-2007, 19:59
Co do mocy to byłbym ostrożny. Wg mnie 500Ws to za duza moc do większści średnich pomieszczeń. Będziesz miał wybór: albo pracować przy minimalnej jasności lamp (czyli przy ograniczonej regulacji) albo na małych otworach, przez co stracisz charakter portretowy zdjęć. Ja również miałem taki problem, musiałem kupić filtr ND.

Andrzeju - moglbys przyblizyc wielkosc pomieszczenia w jakim pracujesz, na jaka minimalna moc jest mozliwosc skrecenia twoich lamp i na jakich przeslonach w aparacie pracujesz? Sam jestem w "przeddzien" decyzji co do lamp i z jednej strony nie chcialbym przesadzic z moca lamp, a z drugiej roznica w cenie pomiedzy 250W a 500W jest bardzo mala, a ze interesuje sie sprzetem, ktory ma mozliwosc zejscia z moca do 1/32 to zdecydowanie bardziej 500W mi chodzi po glowie - tylko pytanie, czy to dalej nie bedzie za duzo... Wiadomo, kazdy z nas chce kupic jak najbardziej uniwersalny zestaw (moze kiedys czlowiek sie na sredni format przesiadzie - a tam zdecydowanie wiecej swiatla jest potrzebne), aby na niepotrzebnych kosztow nie popelniac, ale nie zawsze jest to mozliwe...

Jak silny masz ND? Jak sie na tym pracuje - widac cos w wizjerze przy uruchomionych pilotach z lamp studyjnych?

Aaaa... i jeszcze jedno - na jakiej migawce pracujesz - hybryda czy szczelina?

Jacek_Z
31-01-2007, 20:26
jak masz 1/32 to kup 500 WS. z takimi planami na przyszłość - potrzebne.
ale co to za firma? z tańszych konstrukcji nie znam regulacji w takim zakresie

FunBoy
01-02-2007, 10:42
Niestety nie jest to tansza konstrukcja... ale stwierdzilem, ze jak juz kupowac to cos z czego dluzszy czas bede zadowolony... Chodzi o Bowensa Gemini :) Podobne ceny co Elfo, a zawsze mozna TravelPacka do tego dokupic i w plenerze szalec :)

Jacku - jak duza niewygoda jest przy pracy z filtrem ND? Wczoraj myslalem nad tym i wykombinowalem, ze zawsze mozna sobie piloty na wyzsza moc podkrecic (jesli oczywiscie lampa pozwala), a wtedy nie bedzie zbyt ciemno w wizjerze :) Dobrze mysle? Sa jakies dodatkowe niedogodnosci oprocz pogorszenia optyki i dodatkowych kosztow filtra?

Sa 2 zestawy pomiedzy ktorymi sie wacham - 2x500Ws lub 250Ws+500Ws... roznica w cenie 300pln, wiec w zasadzie niewielka. No chyba, ze wyczaruje wieksza gotowke, i od razu z travelpackiem kupie - a w takiej konfiguracji nie ma zestawu z lampami o roznych mocach, wiec sprawa bedzie prosta. Chyba, ze 2x250Ws? Ech... za malo mam doswiadczenia ze studiem...

Jacek_Z
01-02-2007, 12:01
no własnie, dobrze gdybyś mógł pomacać.
ja nie uzywam ND, mam większe studio.
nie mam w Elfo osobnej regulacji mocy pilotów i błysku. pilot świeci albo max, albo proporcjonalnie.

z akku zestaw robi też Markoflash. Sa tańsze nawet od Elfo, od Bowensa tez. Kilka osób uzywa lamp z tej firmy, raczej chwalą (admin ma na nich studio). Nie wiem jak sie sprawują w terenie te z akku. Sam byłbym ciekaw.
Jest to na pewno półka niższa od Bowensa - ale za to możesz kupic więcej lamp i dodatków do nich - co jest wazne.

FunBoy
01-02-2007, 12:33
"Pomacac" na pewno bede probowali, i jesli sie uda - byc moze nawet zrealizowac na nich jakas sesje - przed podjeciem ostatecznej decyzji. Puki co - wszystko teoretycznie weryfikuje.

W Gemini jest mozliwosc indywidualnej regulacji pilota, wiec mysle, ze to by zalatwialo kwestie obnizenia jasnosci obrazu w wizjerze przy uzyciu ND. Ale i tak pewnie zakupie taki filtr i zobacze jak w praktyce sie pracuje na takim zestawie, gdyz mocniejsze lampy jednak kusza...

Jesli chodzi o dodatki do Bowensa, to nie jest tak tragicznie. Oryginalne sa drogie, ale jest alternatywa - Funsports ma ten sam bagnet mocowania. Dodatkowo Elfo i Markoflash maja przejsciowki ze swoich mocowan na Bowensowskie.

Jesli chodzi o akku i markoflash to nie jest tak rozowo. Na dzien dzisiejszy sprzedaja tylko chinskie wyroby, ktore maja taka mozliwosc. Od poczatku listopada (przynajmniej wtedy pierwszy raz z nimi rozmawialem) probuja ukonczyc model Apus Digi Plener - dokladnie wtedy pierwszy raz rozmawialem z wlascicielem, uzyskujac informacje, iz za 2tyg lapma pojdzie juz do produkcji. Model Apus Digi Plener jest stworzony na bazie Apus Digi, dodajac mozliwosc podpiecia akumulatora, zatem jesli do dnia dzisiejszego jeszcze nie rozwiazali problemow, ktore od tamtego czasu istnieja - wychodzi z tego, iz sa to powazne komplikacje. Nie chcialbym kupowac "dziewiczego" produktu i bawic sie pozniej w rozwiazywanie problemow z producentem, ktore w trakcie normalnego uzywania moga sie pojawic.

Na chwile obecna - biorac pod uwage zasilanie akumulatorowe - Gemini jest chyba najtanszym zestawem (nie liczac chinczykow).

Ostatnio pojawil sie tez temat generatorow spalinowych, ale nie dotarlem jeszcze do kogokolwiek kto by tego "na codzien" uzywal. W kazdym badz razie takowe sa i nawet broncolor je w swoich katalogach reklamuje, wiec teoretycznie powinny dzialac ;-)

Andy_O
01-02-2007, 13:01
Andrzeju - moglbys przyblizyc wielkosc pomieszczenia w jakim pracujesz, na jaka minimalna moc jest mozliwosc skrecenia twoich lamp i na jakich przeslonach w aparacie pracujesz? Sam jestem w "przeddzien" decyzji co do lamp i z jednej strony nie chcialbym przesadzic z moca lamp, a z drugiej roznica w cenie pomiedzy 250W a 500W jest bardzo mala, a ze interesuje sie sprzetem, ktory ma mozliwosc zejscia z moca do 1/32 to zdecydowanie bardziej 500W mi chodzi po glowie - tylko pytanie, czy to dalej nie bedzie za duzo... Wiadomo, kazdy z nas chce kupic jak najbardziej uniwersalny zestaw (moze kiedys czlowiek sie na sredni format przesiadzie - a tam zdecydowanie wiecej swiatla jest potrzebne), aby na niepotrzebnych kosztow nie popelniac, ale nie zawsze jest to mozliwe...
Jak silny masz ND? Jak sie na tym pracuje - widac cos w wizjerze przy uruchomionych pilotach z lamp studyjnych?
Aaaa... i jeszcze jedno - na jakiej migawce pracujesz - hybryda czy szczelina?

Studio ma jakies 5m szerokości i 9 długości, 3,5m wysokości.
Lampy można przykręcić do 1/32 części mocy.
Jeśli jedna lampa pracuje koło 2,5 - 3 metrow od modela, jest mozliwosc regulacji w dolnym zakresie (1/8-1/32). Jesli dam dwie lampy, z czego jedna blisko do rozpraszania cieni - to przeslony wychodzą powyżej 6, czyli dla mnie za dużo. Używam przysłon 4-5,6 przy bliskich portretach i 3.5-4 przy calej sylwetce (ogniskowa 60mm, 10Mpx).
Mam filtr ND 4x, patrząc przez wizjer prawie go nie widać. Nie ma efektu "totalnego zaciemnienia". Nie używam pilotów w lampach (tylko na tyle, zeby po ciemku nie chodzić ;-) oswietlam modela żarówką 60W "w twarz". Przez filtr światło żarówki jest dobrze widoczne.
Migawka szczelinowa, D200.
Jeśli planujesz zakup np. 3 lamp. to jedna 500Ws się napewno przyda. Zawsze mozna softbox zakleić czarnym papierem, co wiele razy robiłem :-)

FunBoy
01-02-2007, 20:29
Dziekuje bardzo za tak szczegolowe dane :) Puki co moge pomazyc o tak duzym (swoim) miejscu do zdjec. Rozumiem, ze podawane dane sa bez uzycia filtru ND.

Jestem w szoku, ze prawie nie ma roznicy w tym co ogladasz przez wizjer przy zalozonym tak mocnym filtrze ND... szczegolnie jak przeczytalem opis Alfa o filtrach: "Filtr ND 4.0 (ciemniejszy niż okulary spawalnicze) zmieni ekspozycje 1/1000 s przy danej przysłonie na 10s, a 1/30s na 333s (ponad piec i pół minuty)." (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2343) Sam musze to wyprobowac ;-)

BTW - Znalazlem w pstyrk.pl cene 52mm B&W NDx4 za 129PLN... myslalem, ze tak legendarna marka bedzie wiecej kosztowac :)

Jak dokladnie sie przelicza proporcjonalne ustawienia mocy lampy przy zalozonym ND. Jesli mamy NDx4 to lampa musi 4 razy mocniej swiecic, aby uzyskac ten sam efekt co bez filtra? Czyli jesli przy ustawieniu mocy lampy 1/1 zalozymy NDx4 to efektem bedzie ekwiwalent 1/16 mocy bez filtra?

Andy_O
01-02-2007, 21:10
x4 oznacza zwiększenie otwarcia przysłony o dwie działki względem wskazania światłomierza.
Nie wiem jak dokładnie przyciemnia, bo scena i tak nie jest zwykle oświetlona równomiernie - ustawiam światło wg histogramu i ogólnego "wzrokowego" rozkładu światła na wyświetlaczu.

Filtr wygląda jak okulary spawalnicze z zewnątrz. Przez wizjer patrzy się swobodnie. Teraz właśnie spoglądam i nie widzę dużego przyciemnienia, a siedzę przy lampce 40W.

FunBoy
01-02-2007, 22:40
No tak... tez zaczalem szukac i okazalo sie, ze wspolczynnik NDx ma sie nijak do ilosci dzialek :)
Czyli z twoja wersja filtra z 500Ws "robi sie" 125Ws... i wszystko jasne :)

pawelxx
12-09-2007, 16:01
Witam.
Andy_q mam pytanko bo przy okazji czytania tych postow natrafilem an twoja galerie - jakiego oswietlenia uzyles do wykonania tego pieknego zdjecia : http://www.pbase.com/orlowski/image/72694212 ?

Z gory dzieki za odp.