PDA

Zobacz pełną wersję : D700 i ziarno (pytanie)



fumio
09-01-2011, 20:07
Witam,

Ktoś potrafi wyjaśnić skąd w tej fotce takie ziarno? Fotka przypadkiem do mnie
trafiła. Nie pytałem o zgodę na publikację więc zamazałem twarze.
1. (wersja pomniejszona)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.zok.pl/a/wesele1.jpg)

2. (wersja większa - tu widać dobrze). Do pobrania.
http://www.zok.pl/a/wesele.jpg

Exify zachowane.

Pozdrawiam.

Meggido
09-01-2011, 20:18
D700 nie jest cudotwórcą. ;-)

manfred
09-01-2011, 20:20
Niektórzy specjalnie ziarno dodają. Na odbitce nie będzie żadnego ziarna chyba że 3m/5m.

Meggido
09-01-2011, 20:21
Może odszumianie było wyłączone?

JK
09-01-2011, 20:24
Stawiam na to, że "puszka dobrała" ekspozycję do tych tortów, a cała reszta jest mocno ciągnięta za uszy. No, ale bez oryginału nie da się tego sprawdzić.

fumio
09-01-2011, 20:30
D700 nie jest cudotwórcą. ;-)

No nie jest ale ja bym chyba tak nie umiał zrobić moim D300??

Pozdr.

Meggido
09-01-2011, 20:35
Na ISO2500 czasem ziarno jest widoczne, ale nie aż takie. Pewnie cienie były wyciągane i tyle.

NBA
09-01-2011, 21:02
Skopana ekspozycja... im bardziej, tym mocniej widać szumy... No tylko syfra:)

manfred
09-01-2011, 21:36
Skopana ekspozycja...

f 3.2, t 1/80 iso 2500 Światło zastane. Możesz mi przybliżyć co tu jest skopane?

erber
09-01-2011, 22:12
f 3.2, t 1/80 iso 2500 Światło zastane. Możesz mi przybliżyć co tu jest skopane?

ano niepotrzebnie aż tak krótki czas naświetlania i bezzasadne wysokie ISO... Na zdjęciach tortów zazwyczaj sztuczne ognie są jedynym źródłem światła a pozostała część kadru charakteryzuje się występowaniem znacznej ilości cieni, a w nich szum jest najbardziej widoczny. Do tortu mam swoje ukochane ISO 800 i pełną dziurę w zoomie... i zawsze sporo dłużej niż 1/80s;)

manfred
09-01-2011, 22:16
Dzięki, zgadza się, że przy ogniskowej można było zjechać czasam trochę niżej ale 1/80 to chyba taki "bezpieczny" czas na nieporuszone zdjęcie choć oczywiście każdy wie z podręcznika , że mógł być mniejszy znaczy się dłuższy. Dopiero teraz sprawdziłem że fotograf robił z automatu co wszystko tłumaczy.

fumio
09-01-2011, 22:34
Dopiero teraz sprawdziłem że fotograf robił z automatu co wszystko tłumaczy.

Co rozumiesz że robił z automatu w D700 (tam nie ma trybu Auto ;-) ) ?

Pozdr.

manfred
09-01-2011, 22:42
Sorry pomyliłem się w takim razie jaki? A, S czy P? Jak dla mnie to P jest właśnie takim AUTO

Meggido
09-01-2011, 22:45
Sorry pomyliłem się w takim razie jaki? A, S czy P?
To nie ma znaczenia, którego użył.

manfred
09-01-2011, 22:47
To nie ma znaczenia, którego użył.

W takich trudnych warunkach nie ma znaczenia czy używasz M czy P?

erber
09-01-2011, 22:53
Sorry pomyliłem się w takim razie jaki? A, S czy P?

A jest napisane jak byk w Exifie "Aperture Priority"... yyyhm czyli oczywiście "A" nie "P";)

Powracając do "zamrażania ruchu". Młodzi są zazwyczaj nieruchomo wpatrzeni w tort... Słowem kluczem jest tutaj "nieruchomo" więc te czasy naprawdę mogą być długie;)

manfred
09-01-2011, 22:57
Jakby na to nie patrzeć do f 3,2 aparat z automatu ;-) dobrał czas.

erber
09-01-2011, 23:08
Jak by na to nie patrzyć fotograf ustawił najpierw wartość ISO.

NBA
09-01-2011, 23:25
Jak by na to nie patrzyć fotograf ustawił najpierw wartość ISO.

Dokładnie... Pytanie jak i gdzie zmierzył światło... A to w tej scenie bardzo ważne...

A co do espozycji i szumu - tutaj z ISO 3200.... :) Prosto z puszki

Dla ułatwienia dodam - patrzcie w najciemniejsze partie zdjęcia... (na twarzy latarnia uliczna)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/1503/nba1429.jpg)

manfred
09-01-2011, 23:53
Jak by na to nie patrzyć fotograf ustawił najpierw wartość ISO.

Proszę Cię a nie wydaje Ci się że najpierw... a dopiero potem ustawił iso? Ale wracając do ziarna. Jeśli komuś przeszkadza to można się go pozbyć programami do tego stworzonymi ustawić maskę wymazać jedno, drugie zostawić i po kłopocie. Lub wybrać inne ujęcie.

NBA
10-01-2011, 00:09
Lub

postarać się już na etapie powstawania zdjęcia... i kombinować z RAW

erber
10-01-2011, 00:16
Proszę Cię a nie wydaje Ci się że najpierw... a dopiero potem ustawił iso?

yhmm nie do końca zakumałem... W priorytecie przysłony ustawiasz samodzielnie jej wartość, ale także samodzielnie czułość matrycy (no chyba że ustawisz auto-ISO ale to już ja się w to nie bawiłem i raczej nie będę) Dopiero na podstawie tych wartości tj. przysłony i czułości automatyka aparatu dobiera czas naświetlania. Stąd twierdzę, że najpierw było ISO. Jak jest inaczej to chylę czoła i idę się uczyć....
Zresztą ja pracuję zazwyczaj w trybie manualnym a czasem na literce "S" - tak wyszło, że programu "A" jakoś nie potrzebuję.

timi
10-01-2011, 00:22
No tak tylko tu wpływ na to ziarno będzie miała lampa, jak ten czlowiek jej użył.

manfred
10-01-2011, 00:26
Stąd twierdzę, że najpierw było ISO.

Teraz ja się pogubiłem a w którym poście twierdzę że napierw była f,t i wiele innych rzeczy?

erber
10-01-2011, 08:48
OK pogubiliśmy się, ale to mało istotne, najważniejsze żeby dobre zdjęcia robić.
Dlatego uważam, że najlepsze efekty przynosi przy tego typu zdjęciach tryb "M". Nie trzeba się zastanawiać na co naświetlać, tylko uważać żeby poprawnie złapać ostrość i jazda.

manfred
10-01-2011, 09:39
Choćby nie wiem jak się wysilać z mojej strony nic nie dodam bo wyczerpałeś temat w 100%.

Meggido
10-01-2011, 09:45
Albo A lub S i pomyśleć jak zmierzyć światło.

erber
10-01-2011, 10:14
Albo A lub S i pomyśleć jak zmierzyć światło.

Zmusiło mnie do myślenia więc interesujące;)
Pewnie zacząłbym mierzenie światła od tortu, a może po prostu na młodych...? mając w kadrze bardzo jasne ognie i jednocześnie dużo cieni w tle.... być może automatyka w pomiarze matrycowym dobrze to wszystko uśrednia?

Meggido
10-01-2011, 11:45
Zmusiło mnie do myślenia więc interesujące;)
Pewnie zacząłbym mierzenie światła od tortu, a może po prostu na młodych...? mając w kadrze bardzo jasne ognie i jednocześnie dużo cieni w tle.... być może automatyka w pomiarze matrycowym dobrze to wszystko uśrednia?
Bo pytanie proste nie jest i śmiem twierdzić, że automatyka średnio by sobie poradziła i i tak trzeba by było ciągnąć cienie. Chociaż może... Generalnie RAW jest bardzo przydatny, ale nie jest lekiem na wszystkie wpadki.

timi
10-01-2011, 12:35
A skąd wiadomo ze autor tego zdjęcia nie zrobił tego celowo? Ostatnio "modne" jest właśnie dodawanie szumu ;-)

mpwt
10-01-2011, 15:52
No, ale bez oryginału nie da się tego sprawdzić.

Dokładnie. Póki nie ma oryginału możemy tylko podejrzewać, że...


(...)że "puszka dobrała" ekspozycję do tych tortów, a cała reszta jest mocno ciągnięta za uszy.

Czekamy na NEFa. Inaczej to możemy sobie gdybać.

Erie
10-01-2011, 16:11
przepraszam, że głupio zapytam, ale czy to było wywoływane z RAWa za pomocą tego co jest wpisane w exifie, tj. Oprogramowanie: Paint Shop Pro Photo 12,01? bo jeśli tak to chyba tutaj jest odpowiedź - oba poniższe obrazki to powiększony 6x wycinek tego samego obszaru pewnego zdjęcia z d700 (bez ustawiania WB stąd inny kolor) - jeden z corela, drugi z NXa

Corel

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/img13/4544/imgcorel.jpg)

nx

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img714.imageshack.us/img714/4715/imgnx.jpg)

jak sądzę podobnie mogło być ze zdjęciem, a potem dodatkowo zmasakrowane zostało bardzo dużą kompresją JPGa (artefakty są widoczne gołym okiem bez powiększania obrazka)

hostman22
10-01-2011, 18:39
przepraszam, że głupio zapytam, ale czy to było wywoływane z RAWa za pomocą tego co jest wpisane w exifie, tj. Oprogramowanie: Paint Shop Pro Photo 12,01? bo jeśli tak to chyba tutaj jest odpowiedź - oba poniższe obrazki to powiększony 6x wycinek tego samego obszaru pewnego zdjęcia z d700 (bez ustawiania WB stąd inny kolor) - jeden z corela, drugi z NXa
[...]
jak sądzę podobnie mogło być ze zdjęciem, a potem dodatkowo zmasakrowane zostało bardzo dużą kompresją JPGa (artefakty są widoczne gołym okiem bez powiększania obrazka)

jeżeli to był nef, to fakt może tutaj jest problem. Ale jak to jpg z body to raczej coś w pomiarze światła nie tak...