PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o MB-D10



szon
08-01-2011, 11:34
Mam oryginalny grip MB-D10 podpięty do nikona d300 i mam wątpliwości czy działa poprawnie.
Mam dwa aku EN-EL3e, pierwszy w puszce pokazuje naładowanie 95%, drugi też w puszce 70%. Po włożeniu 1 do puszki, a drugiego do gripa niezależnie od tego jak mam ustawione w aparacie czy najpierw MB-D10 czy D300 info o naładowaniu zawsze pokazuje 95%. Czy tak powinno być? Aparat bez aku w body, a z aku w gripie nie włącza się pokazuje tylko na górnym lcd rozładowaną baterie.

Grand.
08-01-2011, 11:49
Jeżeli grip BEZ WŁOŻONYCH AKU działa (pokrętła i klawisze) to znaczy że to problem z zasilaniem, mam podobnie w zamienniku Alphy, tyle że się nie pieści ze mna i wyłącza się momentalnie bez sygnalizowania słabej baterii - Pomimo że aku Full naładowane.

Serwis Ci pozostaje. Ewentualnie spróbuj przeczyścic styki, chociaż w gripie nie jest to łatwe - Szmatka lub pędzelkiem.

szon
08-01-2011, 11:51
Grip bez aku działa (pokrętła itd.) Ciekawe czy do serwisu sam grip czy też i puszka

Grand.
08-01-2011, 12:27
O nie nieee, jaka znów puszka! W życiu im jej nie oddawaj na Podstępu! Wyślij sam grip, prawdopodobnie wymienią na nowy. Z zamiennikami się nie pieszczą i wyieniaja od razu na nówki bez napraw, u Nikona pewno to się nie kalkuluje i będą naprawiać. Jeżeli dopiero co kupiony to wymień go w sklepie, jeżeli masz go juz jakiś czas - Serwisso :)

szon
08-01-2011, 12:33
Niestety mam go od 07.2008 więc już po gwarancji

Grand.
08-01-2011, 13:02
To radziłbym Ci nie wysyłać go na Podstępu, bo skasują Cie za naprawe jak (tutaj narzuca się porównanie do mniejszości narodowej). Lepiej kup sobie zamiennik Alpha - Gwar na 2 lata, rzadko występują problemy - A różnice miedzy oryginałem? Taka mała szara naklejeczka - ALPHA DIGITAL BY MEIKE - Nic poza tym. No, chyba że jesteś zagorzałym Nikoniarzem i zamienniki to dla Ciebie totalny chłam, s..asz kasą i czasem, żeby bawic się w Podstępu. Gdyby siadł mi oryginał, z samej niezdrowej ciekawosci zainwestowałbym z coś popularnego, co chwali większosć forum. Na dodatek Aplha to ułamek ceny oryginału, nawet jak coś siadzie - Masz gwarancje, a nawet jak Ci sie nie spodoba to sprzedaż go wszędzie, wszyscy chcą teraz alphy :)

Taka moja subiektywna opinia, ostateczną decyzję zostawiam oczywiscie Tobie ;)

szon
08-01-2011, 13:07
Zawsze można bawić się z tym 'zesputym' i przekładać baterie do puszki jak się rozładuje, cała reszta w końcu działa. Trochę szkoda mieć zepsutego nikona i kupić 2 grip. Boje się sławnego serwisu Nikona p; tym bardziej, że z czasem teraz u mnie ciężko w tygodniu.

Grand.
08-01-2011, 13:10
Ale 8 klatek tym cudownie popsutym nikonem już nie wyciągniesz niestety ;)

enthropia
08-01-2011, 19:22
Ja to bym Ci radził sprawdzić czy styki z gripa dobrze stykają się z aparatem. Tego typu problemy występują czasem przy niedokręconym gripie.
Ponadto, to chyba aparat mierzy i podaje stopień naładowania akumulatorów, a nie grip.

burz
08-01-2011, 19:26
To radziłbym Ci nie wysyłać go na Podstępu, bo skasują Cie za naprawe jak (tutaj narzuca się porównanie do mniejszości narodowej). Lepiej kup sobie zamiennik Alpha - Gwar na 2 lata, rzadko występują problemy - A różnice miedzy oryginałem? Taka mała szara naklejeczka - ALPHA DIGITAL BY MEIKE - Nic poza tym. No, chyba że jesteś zagorzałym Nikoniarzem i zamienniki to dla Ciebie totalny chłam, s..asz kasą i czasem, żeby bawic się w Podstępu. Gdyby siadł mi oryginał, z samej niezdrowej ciekawosci zainwestowałbym z coś popularnego, co chwali większosć forum. Na dodatek Aplha to ułamek ceny oryginału, nawet jak coś siadzie - Masz gwarancje, a nawet jak Ci sie nie spodoba to sprzedaż go wszędzie, wszyscy chcą teraz alphy :)

Taka moja subiektywna opinia, ostateczną decyzję zostawiam oczywiscie Tobie ;)

Grand., jak się ma powyższe zachwalanie zamiennika do Twojego postu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168659

Z ciekawości pytam, bo miałem zamiennik (MB-D80), potem kupiłem oryginał i naprawdę, różnica to nie tylko kwestia naklejki.

Grand.
08-01-2011, 19:34
Alpha daje gwarancje na 2 lata, serwis zadeklarował że bez problemów wymienią mi grip na nowy. Takie rzeczy się zdarzają, jak widać w oryginałach też.

PS. MB-D80 to nie MB-D10 ;) A skoro widziałeś tak istotne różnice pomiędzy oryginałem a zamiennikiem, to proszę podziel się nimi. A! No fakt, przezież oryginaly mają pudełka z napisem Nikon, jednak to nei tylko kwestia naklejki.

cervandes
08-01-2011, 19:55
Alpha daje gwarancje na 2 lata, serwis zadeklarował że bez problemów wymienią mi grip na nowy. Takie rzeczy się zdarzają, jak widać w oryginałach też.

PS. MB-D80 to nie MB-D10 ;) A skoro widziałeś tak istotne różnice pomiędzy oryginałem a zamiennikiem, to proszę podziel się nimi. A! No fakt, przezież oryginaly mają pudełka z napisem Nikon, jednak to nei tylko kwestia naklejki.

rotfl kolego. Co chwilę słyszy się o awariach zamienników: z to zasilanie, a to spust, a to rolki. Macałem kupując D300s różne gripy i jakość wykonania też mi się w zamiennikach nie podobała, dlatego wolałem wydać tysiaka i mieć spokój raz na zawsze. Dobrze, że chinole nie podrabiają szkieł bo wtedy byś pisał, że chińskie 16-56 /2.8 lepsze bo różni się tylko naklejką a na dodatek jest o 1mm dłuższe i krótsze od przereklamowanego 17-55.

Grand.
08-01-2011, 20:02
Jedni macają rózne rzeczy i im sie podoba. O awariach matrycy w D7000 też się non-stop słyszy, a jednak nie jest to "zamiennik". Zdania na temat wadliwosci gripów są podzielone, bywa i tak że oryginalne akcesoria, rekomendowane przez nikona (!) potrafią nieźle namieszać. Jedni chcą zamienniki, inni oryginały. Wiedziałem, że zaraz ktoś zbojkotuje moje wypowiedzi, bo przecież "Tylko NIKON". No cóż, ja tak nie uważam.

PS. Wracając do szkieł, super-ultra-eleganckiego tele jakim jest N 70-300VR doczekało się zamiennika w postaci Tamrona VC USD, który zbiera lepsze opinie, a zapewne robią go w Tajlandii, czy też w tak przereklamowanych Chinach.

burz
08-01-2011, 20:44
PS. MB-D80 to nie MB-D10 ;) A skoro widziałeś tak istotne różnice pomiędzy oryginałem a zamiennikiem, to proszę podziel się nimi. A! No fakt, przezież oryginaly mają pudełka z napisem Nikon, jednak to nei tylko kwestia naklejki.

Moja opinia jest w tym dziale, wystarczy poszukać:)

PS. Masz rację, MBD80 to nie MBD10... ale "dziesiątkę" też mam i od razu nabyłem wersję z naklejką N. ;)

Pienia
08-01-2011, 22:19
"16-56 /2.8" ... dużo pijesz...?

burz
08-01-2011, 22:23
sądzę że to było zamierzone, wszak pisał o chinczyckich podróbach... wyimaginowanych jak na razie:)

enthropia
09-01-2011, 01:37
"16-56 /2.8" ... dużo pijesz...?

Ewidentnie nie złapałaś/eś ironii. ;)

szon
09-01-2011, 11:39
Ja to bym Ci radził sprawdzić czy styki z gripa dobrze stykają się z aparatem. Tego typu problemy występują czasem przy niedokręconym gripie.
Ponadto, to chyba aparat mierzy i podaje stopień naładowania akumulatorów, a nie grip.

Rozkręciłem gripa i sprawdzałem miernikiem, prądu nie ma nawet na tych kabelkach co do styków dochodzą, jest na kablach wchodzących w płytke a na wychodzących nie ma, więc pewnie coś na płytce padło.

cervandes
09-01-2011, 12:53
"16-56 /2.8" ... dużo pijesz...?

Przeczytaj proszę całe zdanie


Dobrze, że chinole nie podrabiają szkieł bo wtedy byś pisał, że chińskie 16-56 /2.8 lepsze bo różni się tylko naklejką a na dodatek jest o 1mm dłuższe i krótsze od przereklamowanego 17-55.

enthropia
09-01-2011, 19:46
Rozkręciłem gripa i sprawdzałem miernikiem, prądu nie ma nawet na tych kabelkach co do styków dochodzą, jest na kablach wchodzących w płytke a na wychodzących nie ma, więc pewnie coś na płytce padło.

Ok, więc tak.
1. Jakoś wcześniej nie było okazji, dlatego dziś to sprawdziłem - aparat bez akumulatora, akumulator tylko w gripie - aparat działa, robi fotki.
2. Różnice w pomiarze pojemności przy różnych konfiguracjach: próbowałem wszystkich wariantów - aku. tylko w aparacie, tylko w gripie, oba jednocześnie, przy różnych pierwszeństwach wyboru. Jeden aku. był świeżo naładowany, i jego aparat zawsze pokazywał 100%; drugi aku. naładowany częściowo, i tu w zależności od umiejscowienia akumulatora i wyboru pierwszeństwa aparat pokazywał 52, 53 lub 54%, także odchyłka niewielka.
3. Co do pomiarów napięcia na stykach w gripie. Gripa nie rozkręcałem, ale mój braciak zrobił mi pomiary i wygląda to tak.
Jeżeli mierzysz napięcia na stykach holdera MS-D10 (oczywiście z wsadzonym aku.), to są one takie same jak mierzone na samym aku. Obczaj ramkę (1) na poniższym schemacie. Para 1 i 2 jest zwarta, i odpowiada (-) na aku. Para 5 i 6 jest zwarta i odpowiada (+) na aku, 3 to S na aku. a 4 jest pusta, bez połączenia.
Sytuacja wygląda ciekawie jak wsadzisz holder MS-D10 z akumulatorem do gripa.
Na schemacie rysunki (2) i (3) narysowałem według układu widocznego na (0).
Po 1. to 6-cio stykowa kostka widoczna na MS-D10 [rys. (1)] zamienia się na kostkę 5-cio stykową na gripie [rys. (2)], no i napięcia są zupełnie inne, co widać na schemacie.
Co ciekawe, napięcia są również na 15-sto pinowej kostce (3), i przedstawiają się tak, jak na schemacie.

Także co ciekawe, napięcia na kostce holdera są zupełnie inne niż na kostce gripa.
Pomierz sobie te napięcia, sprawdź czy może masz tam same 0, bo jest możliwe, że mogło uszkodzić się coś na płytce gripa, jak to określił mój braciak 'mógł pójść jakiś scalak'. ;)

Schemat: :D

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img843.imageshack.us/img843/7359/mbd10.jpg)


No to pozdro.

szon
09-01-2011, 23:47
U mnie aparat bez akumulatora, akumulator tylko w gripie - aparat nie działa.
Też stawiam na 'scalaka' na (2) nie mam żadnego napięcia z naładowaną baterią w gripie.

enthropia
10-01-2011, 00:22
Też stawiam na 'scalaka' na (2) nie mam żadnego napięcia z naładowaną baterią w gripie.

No to chyba faktycznie wychodzi na to, że problem jest w gripie i tkwi w przekazywaniu zasilania z baterii na wyjściowe styki gripa, bo u mnie napięcia są - inne niż na baterii, ale są.
Kurde, trochę dupa.