PDA

Zobacz pełną wersję : Rozczepianie kolorów...



ProTofik
06-01-2011, 22:58
Witam. Mam taki problem. Czasami na zdjęciach widzę że niektóre krawędzie są tak jakby rozczepione, np tutaj:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img28.imageshack.us/img28/2566/dsc8572u.jpg)
Widać to dobrze na krawędziach liter. Czemu coś takiego się dzieje i jak się tego pozbyć? Czy to zależy od aparatu czy trzeba obrabiać w PS?
Z góry dzięki za pomoc.

lodzermensch
06-01-2011, 23:13
Poczytaj o aberracji chromatycznej.
Na przykład tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aberracja_chromatyczna

ProTofik
06-01-2011, 23:31
Czyli wina badziewnego obiektywu? :(
Znalazłem poradnik na jakimś forum jak się tego pozbyć w camera raw więc później popróbuję.
Dzięki.

lodzermensch
06-01-2011, 23:40
Każdy obiektyw to ma. Jeden więcej, drugi mniej.
Tutaj wkracza potrzeba porządnego softu.

P.S. Mam taki jeden, ale nie będę go reklamować.

Seeker
07-01-2011, 02:03
Takie wady koryguje chociazby UFRAW.