PDA

Zobacz pełną wersję : D2X - bez dwóch zdań



point of view
11-05-2005, 19:29
Miałem okazje pobawić się ostatnio sprzętem sponsorowanym dla zagranicznego czasopisma sportowego: Nikonem D2X i Canonem 1D mark II. Dołożyli szkła: Nikkor 300 f/2.8D i 17-55 f/2,8 oraz Canon EF 300 f/2.8 L IS i 24-70/f2,8. + monopody Manfrotto. Dostęp do sprzętu miałem, że tak powiem; praktycznie nieograniczony. Nikon w trybie 6 Mpix: rewelacyjna prędkość - błyskawiczy start, zdjęcia seryjne - karabin maszynowy, rewelacyjne rozmieszczenie punktów AF - używałem któregokolwiek jako głównego czujnika. Wszystkie punkty (poza skrajnymi lewym i prawym) chodziły jak burza mimo, że światło chwilami było cieniutkie ojj cieniutkie!! Ustawiłem np. prawy - górny jako główny i stosowałem go jako główny punkt ostrzenia - coś niesamowitego, nie zawodził nigdy, a miałem w łapach też D70 (zreszta o czym ja tu mówie ;). Prędkośc jest powalająca, nawet się nie spodziejesz a już jest ostro. Świetnie śledzi szybko poruszające sie obiekty. Wizjer duży i bardzo jasny, rewelacyjny kontrast - ostrzenie manulane - piękna sprawa. Ergonomia: brak słów - rozmieszczenie przycisków - czysty miód , chwyt (może poza verticalem, który jest troche płytki) świetny, powlekany chropowatym tworzywem. Wyważenie całego body i z podpietym ciężkim tele, też extra. Duży i doskonale czytelny LCD - nie mam pytań... Zoomowanie na ekraniku - ultra szybkie. No i jakość zdjęć: detale i jeszcze raz detale, nie wiem... ale z Canona nie byłem w stanie tyle wydusić mimo tych samych warunków, podobnych ustawień i zbliżonych klasą szkieł. Canon to owszem też extra klasa, ale... wolę N. Jakoś nie całkiem poczułem tego sprzętu..... Sterowanie poprostu mi nie siadło. AF mimo, że też b. szybki był z kolei zwyczajnie czasochłonny w obsłudze, czułość - no cóż słabsza niż N. Ilość punktów ostrzenia w C - sprawa dyskusyjna - wg. mnie co za dużo to i ...itd., możliwe że może czasem to ułatwić zdjęcie w pewnej sytuacji ale sorry więcej było chwil, kiedy kląłem na te ułatwienie. W N wszystko jest pod paluchem, wystarczyło, że używałem go 15 min. i wszystko było jasne. Choćby pomiar światła na pryzmacie, na kontrolerze z tyłu punkty AF w zrozumiałym, intuicyjnym nawet dla laika sposobie przemieszczania a pod spodem tryb działania focusa na osobnej szybko obsługiwalnej dźwigni. C ma większą rozpiętość ISO i zdjęcia z czułości 50 są ładnie gładkie lecz jednocześnie trącą cyfrą na kilometr. Wysokie ISO Nikona tj. 1600, 3200 mimo że obraz dawał wyraźne szumy było do przyjęcia. Cyfrowe ziarno sprawiało wrażenie pochodzącego z wysokoczułej błony, miało dużo mniej kolorowej dominanty niz u Canona. Możliwe, że jestem już uprzedzony do tego i owego bo miałem w rękach chyba każdego DSLR-a. Minolta D7D jest zbyt zagmatwana - choć to piękny aparat. Canon z kolei postawił na operwanie poprzez menu i wciskanie wielofunkcynych przycisków. Nikon wydaje mi się jednak tym złoty środkiem, mimo że również ma swoje wady.



Pozdrawiam

chrup
11-05-2005, 19:57
Jakie wady Twoim zdaniem?

irekka
11-05-2005, 20:20
Ja na razie wiem o jednej:
CENA

point of view
11-05-2005, 20:44
Jakie wady Twoim zdaniem?


Może raczej drobne mankamenty, nad którymi przeważa ogólne, bardzo dobre wrażenie. Zapewne przy dłuzszym użytkowaniu coś by jeszcze "wylazło".


Ja na razie wiem o jednej:
CENA

Cena jak na tę półke i zważywszy, że jest to nowość wcale nie jest wysoka.


pzdr.

Saint
11-05-2005, 20:47
irekka, trudno aby profi aparaty kosztowaly 1000 zl przypomij sobie ile kosztowal D70 na samym poczatku ... co do twojego stylu wypowiedzi to sa one czesto nie przyjemne.

Anonymous
11-05-2005, 20:59
Może raczej drobne mankamenty, nad którymi przeważa ogólne, bardzo dobre wrażenie. Najbardziej chyba brakowało mi ISO 100. Reszta to niuanse, choć zapewne przy dłuzszym użytkowaniu coś by jeszcze "wylazło".

Ciekawe, w moim egzemplarzu ISO 100 jest. Może to jakiś spisek, bo dostałem go z Nikona...

point of view
11-05-2005, 21:09
Z rozpędu napisałem o tym braku ISO 100 w D2X, pomieszało mi się z D2H które też tam bylo. Wielkie PARDON a watek skorygowalem. Dzieki za uwage.



pozdrawiam

irekka
11-05-2005, 21:58
Saint - przykro mi, że uważasz moją wypowiedź za nieprzyjemną. Przeczytałem ją jeszcze kilka razy i nie moge sie niczego takiego dopatrzyć. Na szczęscie funkcjonuje na forum możliwośc ignorowania - po co masz się denerwować ?
To, że aparat jest profi nie oznacza dla mnie wcale konieczności wydania rocznej pensji. Cenę D70 na początku pamietam świetnie - mam to na fakturze.
Bardzo cenne uwagi o aparacie.

sv
11-05-2005, 22:12
Duży i doskonale czytelny LCD - nie mam pytań

zgadza się; jednak kolory, ktore wyswietla dalekie sa od rzeczywistosci


No i jakość zdjęć: detale i jeszcze raz detale, nie wiem... ale z Canona nie byłem w stanie tyle wydusić mimo tych samych warunków, podobnych ustawień i zbliżonych klasą szkieł

pamietaj, ze porownujesz 8 do 12 mpix, gdybys porownal d2x z 1ds mk II, to pewnie znalazl bys wiecej szczegolow w Canonie


Nikon w trybie 6 Mpix: rewelacyjna prędkość - błyskawiczy start, zdjęcia seryjne - karabin maszynowy

Canon tez oferuje 8 klatek na s (przy 8 mpix) - tak wiec tutaj raczej remis.


Dla mnie zaleta Nikona jest wybor pol af. Szybkosc af jest podobna, choc czulosc wydaje sie w nikonie nieco wieksza.

Ostrosc zdjec podobna (oba ustawione na minimalne wyostrzanie)

Balans bieli nikona jest niestety slabszy niz Canona. O ile standardowe ustawienia sa o.k., o tyle pomiar na szara karte (w studio) daje zdjecia przesuniete w strone czerwieni.

ergonomia: canon lepiej lezy w rece, za to nikon jest wyraznie lzejszy (ale nie lekki) co przy dluzszej pracy stanowi zalete. zdecydowanie na plus dla nikona; wybieranie punktu af. canon jest besztany za konieczosc przyciskania 2 przyciskow; mnie osobiscie zupelnie to nie przeszkadza (w nikonie, żeby ustawic np; zdjecia seryjne, tez trzeba jedna reka przycisnac jakis maly guzik, a druga przestawic kolko :)

Zywotnosc baterii: oba pozwalaja wykonac od 1200 do 1600 zdjec. Bateria canona jest okolo 2 razy ciezsza

To tyle moich uwag. Poniewaz nikona uzywam od okolo 10 dni z pewnoscia jeszcze wszystkiego nie "odkrylem" (zarowno na plus jak i na minus :)

Zarowno nikon jak i canon oferuja fantastyczne profesjonalne korpusy. Niech zyje konkurencja! :lol:

Saint
11-05-2005, 22:22
sven, moze wpadniesz na warsztaty do lodzi chetnie sie przekonamy jakie zalety ma d2x ;)

sv
11-05-2005, 22:29
sven, moze wpadniesz na warsztaty do lodzi chetnie sie przekonamy jakie zalety ma d2x

bardzo bym chcial przyjechc, ale niestety musze pracowac :(

Saint
11-05-2005, 22:33
sven, to sie chodz ujawnij sakd jestes co by mozna bylo cie napasc i zabrac aparat ... nie no zartuje ... chetnie bym obmacal kiedys d2x zanim stane sie jego szczesliwym posiadaczem. Poza tym juz dawno prosilismy aby przyjechall ktos chodzby z D2h do Lodzi, ale jakos nie wyszlo.

sv
11-05-2005, 22:34
sven, to sie chodz ujawnij sakd jestes co by mozna bylo cie napasc i zabrac aparat
:)

jestem z Bielska-Bialej

point of view
12-05-2005, 16:25
pamietaj, ze porownujesz 8 do 12 mpix, gdybys porownal d2x z 1ds mk II, to pewnie znalazl bys wiecej szczegolow w Canonie

Chodziło mi o porównanie N w trybie 6,8 Mpix do C 8 Mpix i tutaj róznica moim zdaniem była na korzyśc N. Pozatym oddanie przestrzeni barwnej, dynamika obrazu w Nikonie wszystko to dawało bardziej (moim zdaniem) realne kolory.



Cytat:


Duży i doskonale czytelny LCD - nie mam pytań


zgadza się; jednak kolory, ktore wyswietla dalekie są od rzeczywistosci


bez urazy, ale wskaż mi LCD-eka w jakiejkolwiek cyfrze, który to kolory oddaje takimi jakie są w rzeczywistości :wink: i


Pozdrawiam

Rave
13-05-2005, 15:48
ja mialem to szczescie macac d2x przez bite 2 tygodnie.. i wyprodukowalem mase nefow z tego..

powiem tyle, jakosc konstrukcji, AF, Wizjer, lcd, rozdzielczosc predkosc... z poczatku myslalem ze mi reke urwie bo chlapie lustrem jak niewiem co, nalezy sie przyzwyczaic szczegolnie jak sie normalnie d100 robilo... Przepiekny aparat, piekne ladne granulki w zumach 1600.. 800 w pelni uzywalne.. iso 100 nie wspomne..

szkoda tylko ze przy dlugich czasach 30s + baterie wpieprza jak oszalaly...

[ Dodano: Pią Maj 13, 2005 3:51 pm ]
aha no i zapomnijcie o jako tako wygodnej pracy w NC z 512mb ramu bez 1 gig ramu niema co sie meczyc.. idzie sie pociac.. athlon 2000+ na k7s5a i 512 ddr sejvoval z NEF na JPG 5-6 minut... po dolozeniu drugiej kostki ramu zeszlo do 40 sekund... ale to moze wina mojego systemu ktory juz dosc dlugo stoi.. aczkolwiek szybki jest jak diabli...

NC z otwartym nefem d2x zjada mi 560mb pamieci.

crop mode jakos mi nie przypadl do gustu zaa to 12.4 mpix bardzo.. ale tak jak mowie chlapie lustrem i statyw to mus..

[ Dodano: Pią Maj 13, 2005 3:54 pm ]
jedyna wada ktora mi uprzykrzala zycie... ( po porownaniu z zaletam it ozadna wada chyba ) to to ze w portretowym trybie zdjec z uzyciem vertical szatera niestarczalo mi palca zeby przelaczyc pole AF.

Uzytkownicy z mala dlonia jak ja moga miec problem.

stig
20-05-2005, 17:53
Panowie (zwracam sie do tych co macali D2Xa);
1. Jak wyglada sprawa wielkosci obrazu w wizjerze? Jest to nieco wieksze swiatelko w tunelu od D70, czy po prostu normalny obraz jak w analogowych odpowiednikach?
2. Czy ktos z Was testowal go moze z kitowym od D70, czyli Nikkorkiem 18-70? Jesli tak -- co do jakosci obrazu wygenerowanego we wspolpracy z tym szkielkiem; wystarczy, czy raczej trzeba od razu myslec o jakims 17-55 do kompletu?
3. I tak z ciekawosci zapytam: ile "wazy" przecietny NEF z D2Xa?

To na razie tyle... Coby sie znowu na troszke podgrzac... :)

krzysztof jot
20-05-2005, 21:04
ad.3)Najmniejszy NEF jaki mam ma 11200KB a najwiekszy 11950KB.
ad.2)Jakość fotek jest wystarczajaco powalajaca, aby móc jeszcze przez kika dni pozostac przy 18-70 :)
ad.1) widać wszystko - jak w F5 ale nie tak ciemno, czyli jak w F100 ale wiecej ;)
ad dopisek:
podgrzany to ja juz jestem, rozsadek,(ciekawe skąd?) obserwacja rynku i 10k. w plecy w ciagu 15mies. na D100
nakazuje mi tym razem poczekac choć na pierwszą obnizkę cen :)

stig
21-05-2005, 00:16
podgrzany to ja juz jestem, rozsadek,(ciekawe skąd?) obserwacja rynku i 10k. w plecy w ciagu 15mies. na D100 nakazuje mi tym razem poczekac choć na pierwszą obnizkę cen :)

No to jest nas na pewno sporo... :) Tych czekajacych... 10 tysiecy jeszcze bym za to body dal, ale nie taka cene, za jaka teraz chodzi... :( A najlepiej, zeby za te 10 K sprzedawali kit: D2X z 17-55 :D
Do tego czasu trzeba sie jednak dozbroic. Nowy komp (2 GB RAMu, RAID na Raptorach) i ze dwa CFy przynajmniej po 2 GB kazdy... :(

Rave
21-05-2005, 22:21
Oto moj sekret panowie.. niemoge tak z tym zyc... o to sekret moich zdjec... zrobiony na zamowienie.. fotoszop 17FX RAVE special edition wbudowany... 100 klatek na sekunde z detektorem piorunow i wysuwanym statywem.... 50mln pikseli to i tak wiecej niz chcialbys niektore geby pamietac, Autofokus ostrzy z kilometra....


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://69.56.199.195/prace/download/173663.jpg)

Anonymous
21-05-2005, 22:29
Panowie (zwracam sie do tych co macali D2Xa);
1. Jak wyglada sprawa wielkosci obrazu w wizjerze? Jest to nieco wieksze swiatelko w tunelu od D70, czy po prostu normalny obraz jak w analogowych odpowiednikach?
2. Czy ktos z Was testowal go moze z kitowym od D70, czyli Nikkorkiem 18-70? Jesli tak -- co do jakosci obrazu wygenerowanego we wspolpracy z tym szkielkiem; wystarczy, czy raczej trzeba od razu myslec o jakims 17-55 do kompletu?
3. I tak z ciekawosci zapytam: ile "wazy" przecietny NEF z D2Xa?

To na razie tyle... Coby sie znowu na troszke podgrzac... :)

Matówka "z analoga". Jak przeszkadzają Ci dodatkowe ramki, w komplecie jest druga, gładka do wymiany.

Kit daje ~1000 lp/PH niezależnie od skręcenia przysłony, niezależnie od korpusu (to samo dostaniesz z D70 co z D2X).
Szkła porządniejsze zaczynaja od 800-900 LP/PH z f/2.8 ale przy f/8-f/11 jest tego pod 2000 LP/PH.

Jak nie chesz się stresować utratą ostrości i przymykaniem, działaj z 18-70.
Choć z drugiej strony tyle informacji zbierze Ci bez problemu D70, a waga RAWów z D2X i samego aparatu są znaczące.

RAW przed zamianą na DNG waży 9-11 MB. Po zamianie chudnie o 20%.

Saint
22-05-2005, 00:27
Rave, fajny efekt podoba mi sie ... jak klatka ze sredniego 6x6

Rave
22-05-2005, 00:52
jeszcze chcialem zrobic efekt zaskoczenia ... zdjecie na ktorym lampa swieci mi w twarz niby przez pomylke ale po dwoch nie udanych razach stwierdzilem ze oszczedze oczy;d

Saint
22-05-2005, 02:02
to moze zrob akcje zeby kazdy mogl askkorzystac albo napisz tutka