Zobacz pełną wersję : [4.01.2011] Zaćmienie Słońca
Już jutro na terenie Polski będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca (ponad 80%).
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gallery.astronet.pl/images/09036m.jpg)
Oczywiście jeśli pogoda dopisze.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gallery.astronet.pl/images/09034.jpg)
Więcej szczegółów tutaj: http://news.astronet.pl/6608
Do obserwacji zaćmienia polecam zakupić folię - filtr Słoneczny: http://deltaoptical.pl/folia-filtr-sloneczny-baader-nd-5,d269.html
I artykuł na optyczne: http://www.optyczne.pl/3584-nowo%C5%9B%C4%87-Sfotografuj_za%C4%87mienie_S%C5%82o%C5%84ca!.html
Wątek się powtarza http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168211 ;)
Wątek się powtarza http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168211 ;)
No świetny tytuł :D
Niestety u mnie chmury. Sprzęt gotowy ale raczej nic nie uda się zarejestrować :(
owieczkax18
04-01-2011, 09:45
W Gliwicach pogoda dopisała, ale za to sprzętu brak, gdyż zapomniany został w domu :(
U minie też wszystko gotowe a tu chmury, nawet samolot tylko słychać było :(
W Gliwicach pogoda dopisała, ale za to sprzętu brak, gdyż zapomniany został w domu :(
ISO: 200 F: 22 S: 1/2000 I bez statywu może się uda :)
owieczkax18
04-01-2011, 09:53
no tak ale teraz siedzę w pracy, a do domu po aparat to mnie nie puszczą :( ach pech
W trójmieście jedno wielkie zaćmienie, tyle że przez chmury, jest ciemno, szaro i buro a nawet aparat zabrałem ze sobą
pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem na chwile można było zobaczyć
właśnie wszystko zakryło sie chmurami ale jakby co mam .... krótki film!
superkomornik
04-01-2011, 10:34
We Wroclawiu za duzo chmur :( Bylo cos widac ale tylko przez chwile.
Przemek Paśnik
04-01-2011, 10:35
Sosnowiec, widać świetnie, niebo czyste
u mnie idealne warunki. Co 5 minut robiłem zdjęcie w zasadzie nie znam się na temacie fotografowania pod ostre słońce w ogóle, ale spróbować każdy może. No może trochę poczytałem na ten temat. A fotografowałem/fotografuję przez płytkę spawalniczą DIN 11
aha zapomniałem napisać lokalizacji. Na Śląsku dokładnie Kochanowice 60km od Opola, 60 km od Katowic, 30 km od Częstochowy:)
A w Wawie przyjemnie chmurki otoczyły zaćmione słońce
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/ARL_6960-1.jpg
źródło (http://i396.photobucket.com/albums/pp49/Ariene7/ARL_6960.jpg)
We wrocławiu przed chwilka było kawałeczek widac. Zdjęć nie ma bo matryce w komórce by mi wyjarało :)
mac.serafin
04-01-2011, 10:53
W Krakowie całkiem ładnie widać, za chwilę wrzucę foto.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://erie-design.pl/erie/DSC_6357.jpg)
tylko taka lipa wyszła - bez filtrów, ogniskowa 105 mm :( i w dodatku czyste niebo więc bardzo szybko łzawiły oczy i trudno było cokolwiek widzieć (a do teraz widzę rogale)
coach_lodz
04-01-2011, 11:09
w Łodzi też ładnie widać... nie zrobię foto ale za to naoglądałem się przez ostatnią wyszukaną w szufladzie dyskietke :)
(...)wyszukaną w szufladzie dyskietke :)
Dzięki za podpowiedź, też pooglądałem sobie rogala :)
http://www.youtube.com/watch?v=HgCKO7OAYhk
60 sekundowy film z zaćmienia
A w Łodzi dziś było pochmurnie, ale jak przyszło co do czego to owe chmury się rozwiały :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/i/29327061.jpg/)
I takie dziwne zjawisko zaobserwowałem że po kilka razy słońce było zasłaniane i odsłaniane. (przynajmniej takie odniosłem wrażenie)
Vuki, Coś pięknego! Przed chwilą pokazywali takie czerwone foto w tvn24... Twoje? ;)
I takie dziwne zjawisko zaobserwowałem że po kilka razy słońce było zasłaniane i odsłaniane. (przynajmniej takie odniosłem wrażenie)
bo chłopcy na kopule "nieba" mieli problem z zamocowaniem tarczy do zasłaniania "Słońca", ale oni mieli już wcześniej problemy, np. Syriusz spadł z "nieba" ;)
Vuki, Coś pięknego! Przed chwilą pokazywali takie czerwone foto w tvn24... Twoje? ;)
chyba nie bo suma na koncie nie wzrosła;)
No cóż... okolice Ostrołęki nawaliły. Lipa na maksa i poza ogólnym ściemnieniem nic nie było widać :(
niezarejestrowany
04-01-2011, 12:30
a tak to wyglądało w Przemyślu
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/MRK_5511-1.jpg
źródło (http://krasowski.com.pl/zacmienie/MRK_5511.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/MRK_5532-1.jpg
źródło (http://krasowski.com.pl/zacmienie/MRK_5532.jpg)
coach_lodz
04-01-2011, 13:21
naprawde fajne foty :) Gratuluje
żółto-czarny
04-01-2011, 14:14
A w Wawie przyjemnie chmurki otoczyły zaćmione słońce
Widziałem, widziałem, tylko Nikoś został w domu bo jego pan zasugerował się warunkami, które były wcześniej :( Wniosek? Bierz aparat ze sobą, nawet jak jesteś na 99% pewny, że nic z tego nie będzie...
A u mnie bylo jeszcze na dlugo przed wschodem slonca:(
Długo się uczysz tej złotej zasady? :D Żeby zrobić zdjęcia musiałam się pofatygować aż na... balkon! :P
No to może i ja wrzucę taką ciekawostkę :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/img715/3636/dsc6294z.jpg)
@Kewlas
Super efekt!
Kilka fotek z lubelskiego :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie3-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie3.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie4-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie4.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie5-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie5.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie6-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie6.jpg)
W Jastrzębiu Zdroju bardzo dobrze dało się zaobserwować lecz sprzętu brak (praca) ;-)
Pozdr.
W Trzebnicy (k. Wrocławia) wyszedłem sobie na wieżę bazyliki, zimno i chmury rozeszły się o 8.30 i tak było do 10.00, niestety brak jakiegokolwiek filtra pozwolił tylko na zdjęcia do 9.15, poza tym 200 mm na FX to też mistrzostwo nie jest, wieczorem dopiero sobie obejrzę co narobiłem :)
effa, jedynka bardzo mi sie podoba.
kewlas, pięknie to wygląda!
A mi sprzęt chłodził na tarasie i jak zwykle. Kolejny urlop kiedy sprzęt "pod ręką" i nic z tego.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.1.1.2/bmi/fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/jak_focic_slonce.jpg)
Mogę sobie poprzypominać jak Słonko wygląda bez zaćmienia :(
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/slonce_plamy_01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/slonce_plamy_01.jpg)
Grrrr....
Swoją drogą, fajny APOD: http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap110102.html
mpwt a ta plama to nasz koniec swiata??
żółto-czarny
04-01-2011, 16:31
No to może i ja wrzucę taką ciekawostkę :)
Masz Cokina albo tego nieszczęsnego Hitecha? :)
Nie wiedziałem, że ten rogalik ma takie fajne zaokrąglone rogi ;)
mpwt a ta plama to nasz koniec swiata??
Ops, tamtego nie widziałeś. Miało być to ;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/slonce_01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/slonce_01.jpg)
Ops, tamtego nie widziałeś. Miało być to ;)
:lol:
To z plamą było lepsiejsze :)
Masz Cokina albo tego nieszczęsnego Hitecha? :)
Nie wiedziałem, że ten rogalik ma takie fajne zaokrąglone rogi ;)
Heh nie to filtr z maski spawalniczej :) Przyklejony na taśmę papierową :)
:mrgreen: mpwt, lepiej zdradź, co tam nam z gwiazd wyczytałeś :P
:mrgreen: mpwt, lepiej zdradź, co tam nam z gwiazd wyczytałeś :P
że będziemy piękni, młodzi i bogaci, oprócz Eriego któremu została kropka nad i
Ryszard Gałgan
04-01-2011, 20:00
i tą kropkę Eriego udało mi się złapać - tak myślę. Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce? Jeżeli tak to raczej duża jest.
niestety, a może na szczęście w chmurach....
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/img832/2223/slonce1.jpg)
tutaj widać ten drobiazg
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/img641/659/slonce2.jpg)
pozdrawiam
i tą kropkę Eriego udało mi się złapać - tak myślę. Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce?
Tak, na Słonku występują teraz plamki :)
Tak, na Słonku występują teraz plamki :)
Syfki, pryszcze znaczy sie?:D
Moja wersja
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło ("[URL=http://img840.imageshack.us/i/zamieniesoca.jpg/)
Ale teraz twierdzę że zamiast robić na maxymalnej ogniskowej lepiej by było pokazać słońce w odniesieniu do krajobrazu, architektury na ziemi. Jest szansa na powtórkę, następne podobno w 2015 :)
Jako filtra użyłem polara, cokina połówki szarego i tabaczkowego - czyli wszystkiego co miałem.
Ale teraz twierdzę że zamiast robić na maxymalnej ogniskowej lepiej by było pokazać słońce w odniesieniu do krajobrazu, architektury na ziemi. Następne podobno w 2015.
Można pokazać słońce na max ogniskowej z krajobrazem. Czekałem z takim kadrem 1,5 h... Lufa na 400mm i coraz większe wkurzenie... Chmury nic sobie z tego nie robiły :(
Moja próba uchwycenia tego efektownego zjawiska: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168473
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/2157/120nn.jpg)
Pozdrawiam :)
żółto-czarny
04-01-2011, 22:13
Wprowadziłeś(aś) nastrój grozy jak za staroegipskich kapłanów ;) Mocne!
no to ja polece "edukacyjnie" i wstawie takie oto fazy:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/991/zamienieq.jpg)
pogoda żyleta, parametry: tylko 150mm, f22, time1/8000, iso100 i dwa polary w ręce trzymane
No, dobra.
Czym to zrobiłem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img577.imageshack.us/img577/2161/slonce.jpg)
?
;)
szymonvader
05-01-2011, 00:11
to ja pierwszy się wypowiem: "nagrywane kalkulatorem";) tekst zaczerpnięty z serwisu YT;)
Poważnie to chyba Nokia:P poznaje bo używałem kiedyś.
widząc jakość, stawiam na canona.
widząc jakość, stawiam na canona.
:lol::lol::lol: ;)
Obstawiam jakąś komóreczkę.. Nokia albo SE? ;)
mateo912
05-01-2011, 00:17
Nokia e52 :D
zastanawia mnie tylko jedno, po jakiego czorta błyskałeś w słońce?:P
Camera Maker: Nokia
Camera Model: E52-1
Image Date: 2011-01-04 09:49:48 (no TZ)
Focal Length: 3.3mm
Aperture: f/2.4
Exposure Time: 0.030 s (1/33)
ISO equiv: 133
Light Source: Flash
Flash Fired: Yes (Auto, return light detected)
Orientation: Normal
Color Space: sRGB
GPS Coordinate: undefined, undefined
Błyskać trzeba, gwałt niech się gwałtem odciska. :)
Nokia przez dyskietkę. Błysk i tak poszedł w obudowę, nawet o nim nie pamiętałem. ;)
Obiektyw(ik) trzeba było częściowo schować za krawędzią obudowy, w przeciwnym razie słońce rozlewało się po kadrze.
(inspiracja wątkiem astronomicznym naszego ulubieńca petrus33 ;))
A ja miałem tylko D60 i Sigmę 70-300 DG Macro i jako podpórkę parapet i przez szybę i drzewa wyszło mi coś takiego
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/5325258278_c5c6514210_b-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5044/5325258278_c5c6514210_b.jpg)
a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)
:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/5325234676_6eaa4a7374_b-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5204/5325234676_6eaa4a7374_b.jpg)
a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)
:
Miałeś filtr założony? No właśnie...
Nie bez filtra. I widziałem to na własne oczy gdy oddaliłem oko od aparatu.
To chyba "pradawni bogowie znikli słońce" :)
Nie bez filtra. I widziałem to na własne oczy gdy oddaliłem oko od aparatu.
To chyba "pradawni bogowie znikli słońce" :)
Bogowie odbijali światło wewnątrz obiektywu. ;)
To by się zgadzało- lewy rogalik gałęzie przecinają w tym samym miejscu ,co prawy. Dziękuję za wyjaśnienie i "chwała Ci ekonet" :)
a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)
i przez szybę
Myślę że to jest odpowiedź na wyżej postawione pytanie.
Mi też tak się wydaje-podwójna szyba no i dał bym się zabić,że widziałem to poza wizjerem . W każdym razie ciekawy efekt :)
Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce?
Bliższe przyjrzenie się plamkom: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168617
A to mój strzał, reszta TU (http://spongo.pl/foto/A_201101040903)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.spongo.pl/images/joomgallery/details/astronomia_25/2011-01-04_zamienie_soca_26/solar_eclipse_2011-01-04_20110104_1360833416.jpg)
Co do plam na słońcu:
http://www.joemonster.org/art/15992/Tymczasem_podczas_zacmienia_slonca
We Wroclawiu za duzo chmur :( Bylo cos widac ale tylko przez chwile.
przez tą chwilę widać było
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/i/0401201108.jpg/)
Co do plam na słońcu:
http://www.joemonster.org/art/15992/Tymczasem_podczas_zacmienia_slonca
Podziw - co za fart!
Raczej wszystko zaplanowane :D
Explanation: Skywatchers throughout much of Europe, North Africa, and Central Asia, were treated to the first eclipse of the new year on January 4, a partial eclipse of the Sun. But traveling to the area around Muscat, capital city of Oman, photographer Thierry Legault planned to simultaneously record two eclipses on that date, calculating from that position, for a brief moment, both the Moon and the International Space Station could be seen in silhouette, crossing the Sun. His sharp, 1/5000th second exposure is shown here, capturing planet Earth's two largest satellites against the bright solar disk. As the partial solar eclipse unfolded, the space station (above and left of center) zipped across the scene in less than 1 second, about 500 kilometers from the photographer's telescope and camera. Of course, the Moon was 400 thousand kilometers away. Complete with sunspots, the Sun was 150 million kilometers distant.
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap110105.html
Podziw - co za fart!
W linku nawet jest tekst:
"Więc jeśli to nie scena z Gwiezdnych Wojen, to co to jest?
Żeby uwiecznić to, astrofotograf Thierry Legault specjalnie wybrał się w podróż do Jemenu, bo wiedział, że tylko stamtąd, tylko przez parę sekund na tle Słońca będzie można zobaczyć ISS - Międzynarodową Stację Kosmiczną. Małą, 100-metrową kruszynkę na tle odległego o 390 000 km Księżyca i 140 mln km Słońca."
http://plfoto.com/zdjecie,zdjecie,zacmienie-slonca-z-babiej-gory,2234915.html
:)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/NKN_7577-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_duoBydl78d4/TSNxicjIdkI/AAAAAAAAApk/Ec-oeNokDSw/s640/NKN_7577.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/NKN_7591-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_duoBydl78d4/TSN9xFZxKiI/AAAAAAAAAow/iLpx-UXW8G8/s640/NKN_7591.jpg)
kilka ujęć z moich obserwacji :)
http://visualview.pl/mercury/displayimage.php?album=36&pos=2
A tu profesjonalne zdjęcie zrobione przez Pawła Maksyma, polecam bo widoczne są rownież protuberancje
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.millsky.home.pl/obserwatorium/wp-content/uploads/2011/01/partial_eclipse_h_alfa_04_01_2011_bukowiec.jpg)
Jaką przysłonę i czas ustawialiście?
Jaką przysłonę i czas ustawialiście?
1/4000 F:14 ISO:200 szary filtr + 3h w PS ;))
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.