PDA

Zobacz pełną wersję : [4.01.2011] Zaćmienie Słońca



mpwt
03-01-2011, 13:50
Już jutro na terenie Polski będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca (ponad 80%).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gallery.astronet.pl/images/09036m.jpg)

Oczywiście jeśli pogoda dopisze.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gallery.astronet.pl/images/09034.jpg)

Więcej szczegółów tutaj: http://news.astronet.pl/6608

Do obserwacji zaćmienia polecam zakupić folię - filtr Słoneczny: http://deltaoptical.pl/folia-filtr-sloneczny-baader-nd-5,d269.html

loki_p
03-01-2011, 14:30
I artykuł na optyczne: http://www.optyczne.pl/3584-nowo%C5%9B%C4%87-Sfotografuj_za%C4%87mienie_S%C5%82o%C5%84ca!.html

FHR
03-01-2011, 14:32
Wątek się powtarza http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168211 ;)

mpwt
04-01-2011, 09:22
Wątek się powtarza http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168211 ;)

No świetny tytuł :D

Niestety u mnie chmury. Sprzęt gotowy ale raczej nic nie uda się zarejestrować :(

owieczkax18
04-01-2011, 09:45
W Gliwicach pogoda dopisała, ale za to sprzętu brak, gdyż zapomniany został w domu :(

spongo
04-01-2011, 09:46
U minie też wszystko gotowe a tu chmury, nawet samolot tylko słychać było :(

spongo
04-01-2011, 09:47
W Gliwicach pogoda dopisała, ale za to sprzętu brak, gdyż zapomniany został w domu :(
ISO: 200 F: 22 S: 1/2000 I bez statywu może się uda :)

owieczkax18
04-01-2011, 09:53
no tak ale teraz siedzę w pracy, a do domu po aparat to mnie nie puszczą :( ach pech

darko
04-01-2011, 10:15
W trójmieście jedno wielkie zaćmienie, tyle że przez chmury, jest ciemno, szaro i buro a nawet aparat zabrałem ze sobą

vuki
04-01-2011, 10:29
pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem na chwile można było zobaczyć
właśnie wszystko zakryło sie chmurami ale jakby co mam .... krótki film!

superkomornik
04-01-2011, 10:34
We Wroclawiu za duzo chmur :( Bylo cos widac ale tylko przez chwile.

Przemek Paśnik
04-01-2011, 10:35
Sosnowiec, widać świetnie, niebo czyste

lok_men
04-01-2011, 10:40
u mnie idealne warunki. Co 5 minut robiłem zdjęcie w zasadzie nie znam się na temacie fotografowania pod ostre słońce w ogóle, ale spróbować każdy może. No może trochę poczytałem na ten temat. A fotografowałem/fotografuję przez płytkę spawalniczą DIN 11

lok_men
04-01-2011, 10:41
aha zapomniałem napisać lokalizacji. Na Śląsku dokładnie Kochanowice 60km od Opola, 60 km od Katowic, 30 km od Częstochowy:)

credka
04-01-2011, 10:45
A w Wawie przyjemnie chmurki otoczyły zaćmione słońce

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/ARL_6960-1.jpg
źródło (http://i396.photobucket.com/albums/pp49/Ariene7/ARL_6960.jpg)

stock
04-01-2011, 10:50
We wrocławiu przed chwilka było kawałeczek widac. Zdjęć nie ma bo matryce w komórce by mi wyjarało :)

mac.serafin
04-01-2011, 10:53
W Krakowie całkiem ładnie widać, za chwilę wrzucę foto.

Erie
04-01-2011, 11:01
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://erie-design.pl/erie/DSC_6357.jpg)

tylko taka lipa wyszła - bez filtrów, ogniskowa 105 mm :( i w dodatku czyste niebo więc bardzo szybko łzawiły oczy i trudno było cokolwiek widzieć (a do teraz widzę rogale)

coach_lodz
04-01-2011, 11:09
w Łodzi też ładnie widać... nie zrobię foto ale za to naoglądałem się przez ostatnią wyszukaną w szufladzie dyskietke :)

JacKill
04-01-2011, 11:18
(...)wyszukaną w szufladzie dyskietke :)

Dzięki za podpowiedź, też pooglądałem sobie rogala :)

vuki
04-01-2011, 11:40
http://www.youtube.com/watch?v=HgCKO7OAYhk

60 sekundowy film z zaćmienia

farizer
04-01-2011, 11:44
A w Łodzi dziś było pochmurnie, ale jak przyszło co do czego to owe chmury się rozwiały :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/i/29327061.jpg/)
I takie dziwne zjawisko zaobserwowałem że po kilka razy słońce było zasłaniane i odsłaniane. (przynajmniej takie odniosłem wrażenie)

credka
04-01-2011, 11:46
Vuki, Coś pięknego! Przed chwilą pokazywali takie czerwone foto w tvn24... Twoje? ;)

Erie
04-01-2011, 12:06
I takie dziwne zjawisko zaobserwowałem że po kilka razy słońce było zasłaniane i odsłaniane. (przynajmniej takie odniosłem wrażenie)

bo chłopcy na kopule "nieba" mieli problem z zamocowaniem tarczy do zasłaniania "Słońca", ale oni mieli już wcześniej problemy, np. Syriusz spadł z "nieba" ;)

vuki
04-01-2011, 12:08
Vuki, Coś pięknego! Przed chwilą pokazywali takie czerwone foto w tvn24... Twoje? ;)

chyba nie bo suma na koncie nie wzrosła;)

mpwt
04-01-2011, 12:20
No cóż... okolice Ostrołęki nawaliły. Lipa na maksa i poza ogólnym ściemnieniem nic nie było widać :(

niezarejestrowany
04-01-2011, 12:30
a tak to wyglądało w Przemyślu


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/MRK_5511-1.jpg
źródło (http://krasowski.com.pl/zacmienie/MRK_5511.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/MRK_5532-1.jpg
źródło (http://krasowski.com.pl/zacmienie/MRK_5532.jpg)

coach_lodz
04-01-2011, 13:21
naprawde fajne foty :) Gratuluje

żółto-czarny
04-01-2011, 14:14
A w Wawie przyjemnie chmurki otoczyły zaćmione słońce

Widziałem, widziałem, tylko Nikoś został w domu bo jego pan zasugerował się warunkami, które były wcześniej :( Wniosek? Bierz aparat ze sobą, nawet jak jesteś na 99% pewny, że nic z tego nie będzie...

Greg77
04-01-2011, 14:17
A u mnie bylo jeszcze na dlugo przed wschodem slonca:(

credka
04-01-2011, 14:18
Długo się uczysz tej złotej zasady? :D Żeby zrobić zdjęcia musiałam się pofatygować aż na... balkon! :P

kewlas
04-01-2011, 14:47
No to może i ja wrzucę taką ciekawostkę :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/img715/3636/dsc6294z.jpg)

effa
04-01-2011, 14:53
@Kewlas
Super efekt!

Kilka fotek z lubelskiego :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie3-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie4-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie5-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie5.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/zacmienie6-1.jpg
źródło (http://i24.photobucket.com/albums/c5/efka_z/zacmienie6.jpg)

fumio
04-01-2011, 14:56
W Jastrzębiu Zdroju bardzo dobrze dało się zaobserwować lecz sprzętu brak (praca) ;-)

Pozdr.

bikeart
04-01-2011, 15:04
W Trzebnicy (k. Wrocławia) wyszedłem sobie na wieżę bazyliki, zimno i chmury rozeszły się o 8.30 i tak było do 10.00, niestety brak jakiegokolwiek filtra pozwolił tylko na zdjęcia do 9.15, poza tym 200 mm na FX to też mistrzostwo nie jest, wieczorem dopiero sobie obejrzę co narobiłem :)

MR
04-01-2011, 15:09
effa, jedynka bardzo mi sie podoba.

credka
04-01-2011, 15:22
kewlas, pięknie to wygląda!

mpwt
04-01-2011, 16:23
A mi sprzęt chłodził na tarasie i jak zwykle. Kolejny urlop kiedy sprzęt "pod ręką" i nic z tego.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.1.1.2/bmi/fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/jak_focic_slonce.jpg)

Mogę sobie poprzypominać jak Słonko wygląda bez zaćmienia :(


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/slonce_plamy_01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/slonce_plamy_01.jpg)

Grrrr....

Swoją drogą, fajny APOD: http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap110102.html

Greg77
04-01-2011, 16:24
mpwt a ta plama to nasz koniec swiata??

żółto-czarny
04-01-2011, 16:31
No to może i ja wrzucę taką ciekawostkę :)

Masz Cokina albo tego nieszczęsnego Hitecha? :)
Nie wiedziałem, że ten rogalik ma takie fajne zaokrąglone rogi ;)

mpwt
04-01-2011, 16:40
mpwt a ta plama to nasz koniec swiata??

Ops, tamtego nie widziałeś. Miało być to ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/slonce_01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/05/slonce_01.jpg)

Greg77
04-01-2011, 16:42
Ops, tamtego nie widziałeś. Miało być to ;)


:lol:

kewlas
04-01-2011, 17:02
To z plamą było lepsiejsze :)

kewlas
04-01-2011, 17:05
Masz Cokina albo tego nieszczęsnego Hitecha? :)
Nie wiedziałem, że ten rogalik ma takie fajne zaokrąglone rogi ;)

Heh nie to filtr z maski spawalniczej :) Przyklejony na taśmę papierową :)

credka
04-01-2011, 17:09
:mrgreen: mpwt, lepiej zdradź, co tam nam z gwiazd wyczytałeś :P

Erie
04-01-2011, 18:03
:mrgreen: mpwt, lepiej zdradź, co tam nam z gwiazd wyczytałeś :P

że będziemy piękni, młodzi i bogaci, oprócz Eriego któremu została kropka nad i

Ryszard Gałgan
04-01-2011, 20:00
i tą kropkę Eriego udało mi się złapać - tak myślę. Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce? Jeżeli tak to raczej duża jest.
niestety, a może na szczęście w chmurach....


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img832.imageshack.us/img832/2223/slonce1.jpg)

tutaj widać ten drobiazg


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/img641/659/slonce2.jpg)

pozdrawiam

mpwt
04-01-2011, 20:31
i tą kropkę Eriego udało mi się złapać - tak myślę. Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce?

Tak, na Słonku występują teraz plamki :)

Greg77
04-01-2011, 20:34
Tak, na Słonku występują teraz plamki :)

Syfki, pryszcze znaczy sie?:D

moro
04-01-2011, 20:35
Moja wersja

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło ("[URL=http://img840.imageshack.us/i/zamieniesoca.jpg/)

Ale teraz twierdzę że zamiast robić na maxymalnej ogniskowej lepiej by było pokazać słońce w odniesieniu do krajobrazu, architektury na ziemi. Jest szansa na powtórkę, następne podobno w 2015 :)
Jako filtra użyłem polara, cokina połówki szarego i tabaczkowego - czyli wszystkiego co miałem.

loki_p
04-01-2011, 20:38
Ale teraz twierdzę że zamiast robić na maxymalnej ogniskowej lepiej by było pokazać słońce w odniesieniu do krajobrazu, architektury na ziemi. Następne podobno w 2015.
Można pokazać słońce na max ogniskowej z krajobrazem. Czekałem z takim kadrem 1,5 h... Lufa na 400mm i coraz większe wkurzenie... Chmury nic sobie z tego nie robiły :(

y0ddh4
04-01-2011, 21:01
Moja próba uchwycenia tego efektownego zjawiska: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168473


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/2157/120nn.jpg)

Pozdrawiam :)

żółto-czarny
04-01-2011, 22:13
Wprowadziłeś(aś) nastrój grozy jak za staroegipskich kapłanów ;) Mocne!

rotor
04-01-2011, 23:48
no to ja polece "edukacyjnie" i wstawie takie oto fazy:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/991/zamienieq.jpg)

pogoda żyleta, parametry: tylko 150mm, f22, time1/8000, iso100 i dwa polary w ręce trzymane

ekonet
05-01-2011, 00:04
No, dobra.
Czym to zrobiłem:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img577.imageshack.us/img577/2161/slonce.jpg)
?
;)

szymonvader
05-01-2011, 00:11
to ja pierwszy się wypowiem: "nagrywane kalkulatorem";) tekst zaczerpnięty z serwisu YT;)

Poważnie to chyba Nokia:P poznaje bo używałem kiedyś.

eagis
05-01-2011, 00:11
widząc jakość, stawiam na canona.

Dorian
05-01-2011, 00:15
widząc jakość, stawiam na canona.

:lol::lol::lol: ;)

Obstawiam jakąś komóreczkę.. Nokia albo SE? ;)

mateo912
05-01-2011, 00:17
Nokia e52 :D
zastanawia mnie tylko jedno, po jakiego czorta błyskałeś w słońce?:P
Camera Maker: Nokia
Camera Model: E52-1
Image Date: 2011-01-04 09:49:48 (no TZ)
Focal Length: 3.3mm
Aperture: f/2.4
Exposure Time: 0.030 s (1/33)
ISO equiv: 133
Light Source: Flash
Flash Fired: Yes (Auto, return light detected)
Orientation: Normal
Color Space: sRGB
GPS Coordinate: undefined, undefined

ekonet
05-01-2011, 00:19
Błyskać trzeba, gwałt niech się gwałtem odciska. :)
Nokia przez dyskietkę. Błysk i tak poszedł w obudowę, nawet o nim nie pamiętałem. ;)
Obiektyw(ik) trzeba było częściowo schować za krawędzią obudowy, w przeciwnym razie słońce rozlewało się po kadrze.
(inspiracja wątkiem astronomicznym naszego ulubieńca petrus33 ;))

Kali_69
05-01-2011, 00:29
A ja miałem tylko D60 i Sigmę 70-300 DG Macro i jako podpórkę parapet i przez szybę i drzewa wyszło mi coś takiego

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/5325258278_c5c6514210_b-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5044/5325258278_c5c6514210_b.jpg)

a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)
:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/5325234676_6eaa4a7374_b-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5204/5325234676_6eaa4a7374_b.jpg)

ekonet
05-01-2011, 00:30
a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)
:
Miałeś filtr założony? No właśnie...

Kali_69
05-01-2011, 00:34
Nie bez filtra. I widziałem to na własne oczy gdy oddaliłem oko od aparatu.
To chyba "pradawni bogowie znikli słońce" :)

ekonet
05-01-2011, 00:36
Nie bez filtra. I widziałem to na własne oczy gdy oddaliłem oko od aparatu.
To chyba "pradawni bogowie znikli słońce" :)
Bogowie odbijali światło wewnątrz obiektywu. ;)

Kali_69
05-01-2011, 01:05
To by się zgadzało- lewy rogalik gałęzie przecinają w tym samym miejscu ,co prawy. Dziękuję za wyjaśnienie i "chwała Ci ekonet" :)

loki_p
05-01-2011, 08:23
a tu wytłumaczcie mi czemu wyszły mi dwa słońca - czyżby odbiło się w chmurach :)


i przez szybę
Myślę że to jest odpowiedź na wyżej postawione pytanie.

Kali_69
06-01-2011, 00:34
Mi też tak się wydaje-podwójna szyba no i dał bym się zabić,że widziałem to poza wizjerem . W każdym razie ciekawy efekt :)

mpwt
06-01-2011, 03:22
Kolega mpwt zapewne wyjaśni nam czy to istotnie plama na naszej gwiazdeczce?

Bliższe przyjrzenie się plamkom: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=168617

spongo
06-01-2011, 12:40
A to mój strzał, reszta TU (http://spongo.pl/foto/A_201101040903)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.spongo.pl/images/joomgallery/details/astronomia_25/2011-01-04_zamienie_soca_26/solar_eclipse_2011-01-04_20110104_1360833416.jpg)

!AGresT
06-01-2011, 12:46
Co do plam na słońcu:
http://www.joemonster.org/art/15992/Tymczasem_podczas_zacmienia_slonca

rafulec
06-01-2011, 13:43
We Wroclawiu za duzo chmur :( Bylo cos widac ale tylko przez chwile.

przez tą chwilę widać było


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/i/0401201108.jpg/)

credka
06-01-2011, 13:56
Co do plam na słońcu:
http://www.joemonster.org/art/15992/Tymczasem_podczas_zacmienia_slonca
Podziw - co za fart!

mpwt
06-01-2011, 14:25
Raczej wszystko zaplanowane :D

Explanation: Skywatchers throughout much of Europe, North Africa, and Central Asia, were treated to the first eclipse of the new year on January 4, a partial eclipse of the Sun. But traveling to the area around Muscat, capital city of Oman, photographer Thierry Legault planned to simultaneously record two eclipses on that date, calculating from that position, for a brief moment, both the Moon and the International Space Station could be seen in silhouette, crossing the Sun. His sharp, 1/5000th second exposure is shown here, capturing planet Earth's two largest satellites against the bright solar disk. As the partial solar eclipse unfolded, the space station (above and left of center) zipped across the scene in less than 1 second, about 500 kilometers from the photographer's telescope and camera. Of course, the Moon was 400 thousand kilometers away. Complete with sunspots, the Sun was 150 million kilometers distant.

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap110105.html

!AGresT
06-01-2011, 14:50
Podziw - co za fart!

W linku nawet jest tekst:
"Więc jeśli to nie scena z Gwiezdnych Wojen, to co to jest?

Żeby uwiecznić to, astrofotograf Thierry Legault specjalnie wybrał się w podróż do Jemenu, bo wiedział, że tylko stamtąd, tylko przez parę sekund na tle Słońca będzie można zobaczyć ISS - Międzynarodową Stację Kosmiczną. Małą, 100-metrową kruszynkę na tle odległego o 390 000 km Księżyca i 140 mln km Słońca."

Calme
06-01-2011, 19:55
http://plfoto.com/zdjecie,zdjecie,zacmienie-slonca-z-babiej-gory,2234915.html

:)

Mercury
06-01-2011, 21:58
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/NKN_7577-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_duoBydl78d4/TSNxicjIdkI/AAAAAAAAApk/Ec-oeNokDSw/s640/NKN_7577.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/01/NKN_7591-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_duoBydl78d4/TSN9xFZxKiI/AAAAAAAAAow/iLpx-UXW8G8/s640/NKN_7591.jpg)
kilka ujęć z moich obserwacji :)

http://visualview.pl/mercury/displayimage.php?album=36&pos=2

A tu profesjonalne zdjęcie zrobione przez Pawła Maksyma, polecam bo widoczne są rownież protuberancje

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.millsky.home.pl/obserwatorium/wp-content/uploads/2011/01/partial_eclipse_h_alfa_04_01_2011_bukowiec.jpg)

ML86
19-01-2011, 15:08
Jaką przysłonę i czas ustawialiście?

spongo
19-01-2011, 16:00
Jaką przysłonę i czas ustawialiście?
1/4000 F:14 ISO:200 szary filtr + 3h w PS ;))