PDA

Zobacz pełną wersję : Leica- co w podróż szerzej niż 50mm?



Jai pur
02-01-2011, 11:32
Chetnie wysłucham Waszych opinii, co zabrać w podróż celem lekko szerszego spojrzenia. Zestaw podstawowy to 90/2.0, 50/1.4 i...no właśnie. 24/1.4 nie będę targał, bo nie pasuje mi podpinanie wizjera zewnetrznego. Tak więc zostaje 28 lub 35mm. Niby znam ofertę producentów, ale możliwości sprawdzenia osobiście wszystkiego raczej nie ma. Nie musi być to obiektyw bardzo jasny, raczej mały, lekki i dobry:) Jakie macie doświadczenia, na co warto spojrzeć, nie tylko leikowego.

ranbir kapoor
02-01-2011, 11:58
zalezy jak szeroko ci potrzeba
ja teraz obok 50tki zabieram 35
wiec jak taka ogniskowa cie urzadza to oczywiscie 35cron
jak szerzej to moze zeiss 25/2.8 lub 28/2.8 mialem na chwile podpiete, bardzo fajne szkielka,

Jai pur
02-01-2011, 12:10
podpinałem L 28/2.8, świetnej jakości naparstek, o Zeissie 28 wiem tylko z netu, że równie dobry(lepszy), ale większy- ktoś używa(ł)?
co do ogniskowej, to 35 w podróż idealna, choć na codzień nieczęsto uzywam tej ogniskowej

remek
02-01-2011, 14:39
Moim zdaniem 28 f/2 albo mimo wszystko 24mm bez wizjera (nie widzę problemu z kadrowaniem jeszcze przy tej ogniskowej). Gdybym miał luxa 24 problem by nie istniał :)

burton
02-01-2011, 16:12
co do ogniskowej, to 35 w podróż idealna...
Tez tak uważam. Polecam crona, którego używam. Jeśli to nie jest Twoja ulubiona ogniskowa to może coś niskobudzetowego: zeiss 35/2 lub jeszcze tańszy, malutki voitek nokton 35mm ?

MMark
02-01-2011, 16:20
Ja zawsze zabieram luxa 24. Szkoda mi jego jasnosci i jakosci... Da sie spokojnie uzywac bez zewnetrzengo wizjera.
Ale czesto zdarza mi sie rowniez zabierac M9 z VC 35/1.4, nie jest to moze jakosc luxa, ale ma rozmiar kapsla i kosztuje tyle co bulka (wedlug standardow Leica).

Marek

Jai pur
02-01-2011, 16:41
nie wiem, gdzie można podpiąć zeissy, ale poszukam, co do V nokton, to mam mieszane odczucia (nie poparte praktyką), ale sprawdzę, choćby z uwagi na cenę - mam jeszcze sample z crona 35 ASPH, to porównam, oczywiście z taryfą ulgowa:)

MikeP
02-01-2011, 19:21
Sam nabylem ostatnio Voigtlandera Ultrona 35/1,7. Cena smieszna, jakosc wykonania nie Leikowa ale bez zarzutu. Jakosc zdjec naprawde ok. Glowna zaleta to cena...

Jai pur
03-01-2011, 00:12
Sam nabylem ostatnio Voigtlandera Ultrona 35/1,7. Cena smieszna, jakosc wykonania nie Leikowa ale bez zarzutu. Jakosc zdjec naprawde ok. Glowna zaleta to cena...

kupowałeś w sklepie, czy z sieci? wiesz może, gdzie mają na półce CV, aby spróbować?
ja widziałem w Leica Store, ale tylko kilka modeli i patrzyłem w sumie na inne specjały...

MikeP
03-01-2011, 01:47
tego szkla juz nie produkuja o ile mi wiadomo... Wersja 1,4 ma spory focus shift... Wersja 1,2 choc swietna optycznie jest duza. A wersja 1,7 nieprodukowana nie ma focus shift, jest tansza, malutka i lekko mniej kontrastowa (podobno) co mi wcale nie przeszkadza. Nie wiem czy gdzies go znajdziesz do obejrzenia

Mavierk
03-01-2011, 03:26
Kurczę, nie znam się zbytnio, ale małe, ostre i dość jasne jest takie szkiełko: Voigtlander 35/2.5 - taki ostry maluszek, z tego, co czytam :)
http://ancientcityphoto.com/blog/2010/10/review-voigtlander-35mm-color-skopar-leica/
Tutaj pare zdjęć i mały opisik :D

ranbir kapoor
03-01-2011, 10:10
jak juz moze byc ciemniej to moze summarit 35/2.5
mialem to szkleiko na poczatku mojej przygody z M9 i musze przyznac ze przyjemne bardzo

Jai pur
03-01-2011, 12:16
jak juz moze byc ciemniej to moze summarit 35/2.5
mialem to szkleiko na poczatku mojej przygody z M9 i musze przyznac ze przyjemne bardzo

juz kilka razy się do niego przymierzałem, spełnia wszystkie warunki...

...ale jeszcze się zastanawiam-po licznych wskazaniach na CV- nad Color Scopar 2.5 (w podróż) + Nocton 1.2 (nie w podróż)- dwa w cenie summarita

znalazłem też test kolegi Cichego tych szkiełek na Sony Nex, warto zobaczyć, choć ja swojego nex5 będę się pozbywał, nie polubiliśmy się :)
http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=35483

spiritwood
03-01-2011, 14:36
podpinałem L 28/2.8, świetnej jakości naparstek, o Zeissie 28 wiem tylko z netu, że równie dobry(lepszy), ale większy- ktoś używa(ł)?
co do ogniskowej, to 35 w podróż idealna, choć na codzień nieczęsto uzywam tej ogniskowej

28 2.8 mam, tyle, że nie ASPH tylko z 1983 roku. Szkło do kupienia za stosunkowo niewielkie pieniądze, taki Bressonowski sznyt trochę*ma. Nie mam mowy o skalpelu znanym z najnowszych produkcji Solms. Po ostatnich londyńskich wydarzeniach ;) nie mam najmniejszego oporu przed Zeissem. Podpinałem 50 1.5, 50 2.0, 35 2.0, 25 2.8 i 21 2.8. Wyszedłem z tym ostatnim. Zeissy są świetne, doskonale wykonane, pierścień*przysłon ma skok co 1/3 (a nie jak Leiki co 1/2), dają bardzo ładny obrazek i szczerze mówiąc przed zakupem jakiegokolwiek szkła Leiki zawsze będę brać pod uwagę odpowiednik Zeissa.

kroolik
03-01-2011, 15:43
35 to najbardziej uniwesalna ogniskowo. zrobisz tym szeroko, zrobisz tez klasyczny portret- choc oczywiscie trzeba podejsc blizej:)

karabud
04-01-2011, 01:35
Jeszcze jest Zeiss Biogon 2/35 ZM ktory wydaje sie byc swietnym szklem i kosztuje ulamek ceny summicrona

Jai pur
04-01-2011, 16:59
Dziekuję za wszystkie podpowiedzi, na placu boju zostały CV 35/1.4, CV 35/2.5, Zeiss Biogon 35/2.0, Zeiss Biogon 35/2.8 i Leica Summarit 35/2.5. Plus, że wszystkie dostępne od ręki w sprzedaży wysyłkowej, jedynie CV35/2,5 ma być za tydzień. Rozpiętość cen spora i wąż w kieszeni podpowiada CV, jak się rozczaruję uduszę gada:)Tak, czy inaczej się pochwalę i może nawet jakiś "test o kant dupy" będzie :lol:

MikeP
04-01-2011, 17:02
ja bym odrzucil CV 35/1.4 bo ma okropny focus shift i pobono pomiedzy f2 a f5,6 nie da sie go uzywac...

mBak
04-01-2011, 21:13
Jak widzę każdy poleca to co posiada :)
Moim pierwszym szkłem był Summilux 24 i można się przyzwyczaić do kadrowania bez zewnętrznego wizjera.
Jasności i kąta widzenia nic nie zastąpi. Dodatkiem do 24 był Voigtlander 35/1,4 - szkło uważam za genialne: tanie, małe, jasne.
Nie zauważyłem problemów z ustawianiem ostrości, używałem w różnym zakresie przysłony od 1,4 do 8 i spoko, bez uwag.
Dziś mam wreszcie 35 i 50 Summilux. 35 jest podpięta na stałe i jest to ideał prawie do wszystkiego.

Mając 50mm na 100% zabrałbym 24mm jako szeroki. I jako malutki dodatek 35mm Voigtlandera.

Mój podstawowy zestaw to M9+35 Summilux.
Jeżeli daleki wyjazd to M9+24+50 Summilux.

Jeżeli możesz dokup do zestawu 24mm i nie obawiaj się problemów z kadrowaniem :)

Jai pur
04-01-2011, 21:20
Luxa 24 mam, ale chciałem dokupić jakąś malutką 35kę, która znajdzie kącik w torbie i sprawdzę niedługo te CV.

MMark
04-01-2011, 23:54
Jezeli jedziesz z 24 i 50 i to beda Twoje glowne ogniskowe, to bierz VC. Jest fajnym malutkim uzupelnieniem.
Ja ostatnio sie zastanawiam nad takim wynalazkiem: http://www.japanexposures.com/shop/product_info.php?cPath=33&products_id=423
Nic mniejszego juz sie nie da wyprodukowac. Tylko troche ciemne...

Marek