PDA

Zobacz pełną wersję : HDR. Jak ustawić aparat.



ProTofik
12-12-2010, 15:38
Witam.
Od niedawna nauczyłem się obsługiwać się aparat a trybie Manual i chciałem iść o krok na przód.
Oglądając zdjęcia w necie znalazłem coś takiego jak zdjęcia HDR. Ładnie wyglądały więc też chciałem coś takiego zrobić.
Znalazłem poradnik (http://www.fotal.pl/hdr-driczyli-techniki-zwiekszania-zakresu-tonalnegocz-1/) i chciałem go wykorzystać ale mam problem. Nie wiem z jakimi przysłonami i czasem naświetlania powinienem robić zdjęcia do HDRa. Dodatkowo nie wiem co to jest ten skok EV.
Czy mógł by mnie ktoś oświecić?
Z obróbką w PS powinienem już sobie poradzić
Z góry dzięki za pomoc.

Reed
12-12-2010, 15:53
Zrob zdjecie z jakimi parametrami jakie potrzebujesz, a potem tylko zmien EV na -2 i +2, wtedy parametry same ci sie pozmieniaja. To tak na początek.
Do obróbki zamiast PS mozesz uzyc sns-hdr albo machinery (lokalne wyroby, ze sie tak wyraze) i probuj.

ProTofik
12-12-2010, 16:01
Czyli pierwsze zdjęcie musi być normalne, ani prześwietlone ani niedoświetlone?

morzon
12-12-2010, 16:06
Tak.

Reed
12-12-2010, 16:07
Przy pierwszym EV masz ustawione na "0"

ProTofik
12-12-2010, 16:10
Chyba coś źle robię bo nie ważne czy ustawie to EV na +2 lub -2 zdjęcia na oko (i na histografie) są niemal identyczne.
Czy na pewno to ta opcja:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img560.imageshack.us/img560/2640/asadd.jpg)

Reed
12-12-2010, 16:17
A jak zmienisz EV w aparacie (chyba po prawej kolo spustu migawiki)?

morzon
12-12-2010, 16:18
A odkąd to kompensacja ekspozycji wpływa w manualu na naświetlenie?
Przestaw na A, ustaw np f/9 i teraz zrób z kompensacją -2EV, 0, +2EV.

bogdi64
12-12-2010, 16:26
jeśli ustawisz A,S,P - wtedy korzystasz z korekcji ekspozycji
jeśli M - to możesz ustalić tą różnice czasami naświetlania
musisz pamiętać, że jeśli ustawisz automatykę przysłony i zaczniesz naświetlać od "największej dziury" to nie uzyskasz zdjęcia prześwietlonego, zawsze trzeba znaleźć do pierwszej fotki parametry "uśrednione" pozwalające tobie na ustawienie wyższych i niższych

ProTofik
12-12-2010, 16:26
Teraz działa :)
Czyli przy HDR trzeba ustawić na "A"?
Czy to całe EV mam zawszę ustawiać w zakresie -2 / +2?

Reed
12-12-2010, 16:29
skok EV zalezy od ciebie. Ilosc zdjec tez. Moga byc 3, 5, 7, 9 :)

ProTofik
12-12-2010, 16:37
Ok dzięki. Jak znajdę chwilkę to się przejdę po mieście i zobaczę czy mi się coś uda zdziałać.
Jak by co to będę pisał w tym temacie.

bogdi64
12-12-2010, 16:38
ustawiasz co chcesz (instrukcja aparatu)- sprawa polega aby otrzymać zdjęcia z różną korekcją naświetlania, czyli mówiąc po ludzku "łopatologicznie" zdjęcia które będą naświetlone prawidłowo, jak również niedoświetlone i prześwietlone, jaką metodą z jaką korekcją i ile ich będzie zależy tylko i wyłącznie od ciebie i sytuacji ważne aby to był dokładnie ten sam kadr, ja osobiści używam tylko M, zresztą zawsze używam tylko M i wtedy mam najmniej kłopotów z ustawieniem korekcji