PDA

Zobacz pełną wersję : Hoya UV PRO 1 DIGITAL czy HMC Super ??



LuDa
09-01-2007, 17:52
Witam !!

Niedawno pojawiły się filtry Hoya UV PRO 1 DIGITAL.
Bardzo proszę o pomoc, co lepiej UV PRO 1 DIGITAL czy HMC Super do szkła 28-75 f/2,8.
Cena podobna.

verus
09-01-2007, 22:38
ten pierwszy to slim, bardziej się sprawdzi w szerokim kącie
co do jakości - nie mam pojęcia czy i jak bardzo się różnią te szkła

dinox
09-01-2007, 22:42
www.hoyafilter.com (http://www.hoyafilter.com/products/hoya/pro1d-01.html) jest specyfikacja... co do odczuc subiektywnych mysle ze jak sie ma obiektyw za duzo $ to warto dac te sto paredziesiat zlotych na dobry filtr...
1) zeby nie przeszkadzal
2) w razie czego zeby chroni

ALF
10-01-2007, 02:09
UWAGA! wersja slim nie ma gwintu przedniego i potrzebuje innego dekielka...
opcjonalnie proponuję marumi WPC, tylko o 1mm grubszy od slima, a ma przedni gwint i normalny dekielek...jakościowo podobny, imho łatwiejszy w czyszczeniu...

LuDa
10-01-2007, 08:49
Witam !!
Dzieki za pomoc ale własnie znalazłem dokładny opis tego nowego filtra.
Oto on:
Seria Pro 1 Digital to najwyższej jakości filtry zaprojektowane specjalnie dla potrzeb fotografii cyfrowej. Wyróżniają się wyjątkowo wysoką transmisją światła i doskonałą równowagą kolorów. Grubość oprawy wynosi 4mm, a gwint z przodu umożliwia przykręcenie drugiego filtra oraz używanie standardowego dekla. Powłoki antyrefleksyjne DMC (Digital Multi-Coated) redukują występowanie odblasków i "duszków" spowodowanych refleksami świetlnymi.
Wygląda że jest to seria z górnaj półki, szczególnie do cyfrówek !!!

R
10-01-2007, 09:15
chyba nie tak zupelnie z gornej bo z tego co pamietam jest tanszy od SHMC

ALF
10-01-2007, 12:17
fakt...to nie jest górna półka, za górną zapłacił byś 2-3 razy tyle :D
to są dobre filtry amatorskie...

Brachson
10-01-2007, 13:09
A ja mam pytanie bo w sumie nie jest jednoznacznie powiedziane:

Czy na filtr UV HOYA HMC Super pasuje oryginalny dekielek? (ten filtr ma gwin zewnętrzny - ale ma się rozumieć na zewnątrz filtra, a od środka jest idealnie płaski).

W sumie nie badałem budowy dekle ale na czym on się trzyma? Na gwincie na zewnątrz filtra?

R
10-01-2007, 13:13
wewnatrz

Brachson
10-01-2007, 13:22
wewnatrz

wewnątrz...co? uważam się za inteligentengo ale nie aż tak :(

Jeśli miałeś na myśli dekiel że trzyma się wewnątrz filtra to na czym on się tam trzyma? na idealnie gładkich krawędziach?

ALF
10-01-2007, 14:15
dekiel na filtr slim jest nakładany na zewnętrzną jego obudowę...

Brachson
10-01-2007, 14:52
hmmm

coś nie idzie się nam dogadać :(

filtr UV HOYA HMC Super nie jest filtrem slim o ile mi dobrze wiadomo....PRO1 jest

I pytałem czy oryginalny dekiel do obiektywu pasuje do takie filtra - bo gwint jest na zewnątrz a zawsze wydawalo mi się że dekiel trzyma się wewnątrz filtra/obiektywu (ale wnętrze filtra jest plaskie - niema tam gwinta, zaczepów nic).

Chyba że dekielek (oryginalny od obiektywu) apie właśnie za zewnętrzny gwint?

pozdrawiam!

R
10-01-2007, 15:00
mozesz pokazac zdjecie tego filtra, zastanawiam sie po co mialby byc gwint na zewnatrz...

pawelz
10-01-2007, 15:11
Wtrace sie odnosnie filtra PRO 1 D i jego gwintow :) Na 100% ma gwint od swojej zewnetrznej strony. Mam taki i korzystam z dekla ktory byl razem z obiektywem.

R
10-01-2007, 15:12
wow... a do czego ten gwint na zewnatrz?

http://www.morrisphoto.co.uk/ProductImages/PRO%201%20UV.jpg
http://www.digitarvike.fi/ultrapro/cat/images/hoya/hoya-pro1-digital.jpg
ja tu nei widze gwintu na zewnatrz...

Gamling
10-01-2007, 15:25
Wszystkie filtry UV Hoya maja gwinty po obu stronach dla tego pasuja na nie normalne dekielki. Tylko polar z seri SHMC nie maja takiej mozliwosci, ale juz wersja SHMC PRO1 ma.

Lolas
10-01-2007, 15:27
Chyba myslicie o roznych "na zewnatrz".
Jeden pisze o "na zewnatrz" w sensie po przeciwnej stronie nie ta ktora przykrecamy filtr do obiektywu, drugi ma zapewne na mysli "na zewnatrz" czyli zewnetrzna czesc metalowej tulei trzymajacej szkielko (tu oczywiscie sa tylko nadruki producenta i nie ma zadnego gwintowania).

pawelz
10-01-2007, 16:25
ja tam mam na mysli na zewnatrz wewnatrz :D bo na zewnatrz zewnatrz nie bardzo widze sens gwintowania.

LuDa
10-01-2007, 19:05
Witam !!
Dalej nie wiem co kupić ?
Sprawa wyglada tak że filtr UV HMC Super 67 mm oscyluje między 90,- a 120 zł, natomiast UV PRO1 Digital 67 mm to koszt koło 150,- 170,- zł (oczywiście w sklepach).
Który z nich lepszy ??

Znalazłem jeszcze to:Hoya UV Super HMC Pro 1 Filter 67 - 159,- zł

ps.
(ktoś pytał)
na te filtry dekle obiektywu pasują, one mają gwint do nakręcania kolejnego filtra !!

Brachson
10-01-2007, 19:46
zgadza się, zwracam honor, gwint na zewnątrz jest ale wkreca sie go do obiektywu (źle patrzyłem - bo go nie posiadam).


HMC SUPER kupie za 80zł w foto_tip.pl a reszte lepiej chyba dołożyć do polara..takie moje zdanie i tak zrobie!

pozdro!

amator
10-01-2007, 21:09
Witam !!Dalej nie wiem co kupić ?Sprawa wyglada tak że filtr UV HMC Super 67 mm oscyluje między 90,- a 120 zł, natomiast UV PRO1 Digital 67 mm to koszt koło 150,- 170,- zł (oczywiście w sklepach).
Który z nich lepszy ??Znalazłem jeszcze to:Hoya UV Super HMC Pro 1 Filter 67 - 159,- złps.
(ktoś pytał)
na te filtry dekle obiektywu pasują, one mają gwint do nakręcania kolejnego filtra !!
Filtry DIGITAL to zoptymalizowana pod aparaty cyfrowe seria HMC SUPER. Dodali jakieś dodatkowe powłoki i podnieśli cenę. Obie serie mają gwint z przodu. Można założyć oryginalny dekiel.
Filtry z serii PRO1 mają dodatkowo o 1 mm płytszy profil (pod obiektywy szerokokątne) tzw.slim. Też mają przedni gwint i Hoya deklaruje, że można używać oryginalnych dekli.

AMILO
12-01-2007, 23:00
Mam UV Pro1 Digital 67mm, używam z N18-70, jestem zadowolony!
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, oryginalny dekielek od obiektywu pasuje jak ulał!! Jedyna wada filtra, to aluminiowa obudowa, która może być podatna na tempetaturę. Ja jednak żadko bywam w upalnych klimatach, więc wybór pod średnicę 67mm wydał się być rozsądnym. Jeśli szukasz czegoś supppper to zdecydowanie polecam HELIOPAN UV SH PMC Slim, ale kosztuje 100% ceny UV Pro1 Digital. Czy warto inwestować w średnicę 67mm? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Tak - jeśli cię na to stać, bo "Mercedes" w klasie filtrów to nie to samo co "Fiat". Nie - jeśli zamierzasz rozbudować swój system o szkła 77mm, bo dopiero tu zauważysz rzeczywiste różnice. Nie mniej jednak, Hoya to całkiem przyzwoita alternatywa dla drogich filtrów i w tym przedziale cenowym napewno warto wziąć ją pod uwagę. Z czystym sumieniem polecam Pro1 DIGITAL, jest przyzwoicie wykonana a jej przeznaczenie w/g producenta idealnie dopasowano do DSLR.

Pozdrawiam,
Amilo

Miden
14-01-2007, 11:08
wlasnie tez sie zastanawiam na filtrem do tamrona 17-50 (a wiadomo ze zakup bedzie 1 - wiec warto dobrze pomyslec:P)

myslalem nad HOYA SHMC... ale slyszalem opinnie ze zle sie czysci

a co powiecie o B+W?

http://www.allegro.pl/item155133346__filtr_b_w_uv_mrc_67_mm_najwyzsza_ja kosc_.html

teoretycznie to nie jest wersja slim, wiec jak to bedzie z winetowaniem? na szerokim kacie? bo wersje slim B+W to wydatek okolo 300 zlotych...

warto?

taka hoya kosztuje okolo 120 zlotych (wersja super hmc)

http://www.allegro.pl/item155423183_hoya_hmc_super_67mm_67_mm_uv_najtani ej_.html

a tutaj najznisza cena 83 zlote za 67mm...

Brachson
14-01-2007, 20:59
ja kupiłem ten za 83zł - niema co też przepłacać za UV...tak mi się wydaje :)

będziesz miał więcej na polara - a na tym już nie zaoszczędzisz :)

ALF
15-01-2007, 13:14
odwrotnie...polara używasz niezbyt często, UV prawie zawsze...więc UV najdroższe na jakie cię stać, polara wystarczy dobrego...
b+w?...imho za drogo...albo jeżeli chcesz ekonomicznie - marumi WPC, a jeżeli już chcesz naprawdę jakość, to heliopan SH PMC

Miden
19-01-2007, 16:44
A juz nie wazne ... =]