PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D300 - problemy z zasilaniem



omenworks
05-12-2010, 01:55
Witam serdecznie,

Dzisiaj pojechałem ze znajomymi na snowboard. Temperatura przez cały dzień wynosiła około -6C.
Aparat zostawiłem w samochodzie w plecaku, gdy przez cały dzień jeździliśmy na stoku.

Po powrocie zrobiłem kilka zdjęć przy samochodzie, po czym spakowałem go z powrotem do plecaka.

Dwie godziny później w domu mojego kolegi wyciągałem kartę, żeby zgrać zdjęcia i wtedy właśnie odkryłem, że aparat już się nie uruchamia.
Z początku myślałem, że jest to wina tego, że "musi się zagrzać" ... niestety myliłem się.

Kartę pamięci SanDisk Extreme IV 4GB nie dało też się odczytać w czytniku, ani na drugim aparacie Nikon D300, bo mój kolega ma dokładnie taki sam model.

Po powrocie do domu naładowałem baterię na maxa, niestety mój Nikon D300 nadal się nie uruchamia.
Po włożeniu baterii nic nie pokazuje się na ekranie. Przycisk on/off - kompletny brak reakcji.

Pamiętam w sumie kiedy wyciągałem go z plecaka w domu mojego kolegi na ekranie u góry pokazywał się napis [-3-],
nie jestem pewien czy były [ ]. Zażartowałem wtedy, że jest tak zimny, że pokazuje temperaturę -3C ... wtedy właśnie podczas próby uruchomienia ... Nikon D300 umarł.
Bateria w momencie uruchamiania miała jakieś 75%.
Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji. Rok temu jeździłem z nim przy większych mrozach w Alpach i było ok. :/

Czy ktoś miał podobny problem, lub wie może jak mogę ponownie sprawić, aby moje maleństwo ożyło ?


Pozdrawiam
Łukasz

rychu_cmg
05-12-2010, 02:25
D300 "goły" czyt z gripem ?

omenworks
05-12-2010, 02:28
D300 bez gripa, oryginalna bateria.

Aparat z obiektywem AF-S Nikkor 50mm 1.4G

rychu_cmg
05-12-2010, 02:31
D300 bez gripa, oryginalna bateria.

Aparat z obiektywem AF-S Nikkor 50mm 1.4G
Aparat bez obiektywu działa tzn. można zgrać zdjęcia z karty ?
Próbowałeś z inną baterią ?

omenworks
05-12-2010, 02:38
Aparat nie uruchamia się w ogóle.

Próbowałem bez obiektywu, po wyciągnięciu baterii oraz po podłączeniu do komputera przez kabel USB.
Styki na baterii czyste, nie uszkodzone.

Kompletny brak reakcji...

Dzisiaj spróbuje pożyczyć od kolegi jego kartę oraz baterię, bo też ma Nikona D300 z oryginalną baterią i SanDisk Extreme IV 4GB.
Sprawdzę też, czy moja bateria będzie działać z jego body...

Update:
Mój aparat jest w stanie idealnym po prawie 2 latach użytkowania. Mało kiedy robiłem nim zdjęcia.
Nigdy nie upadł, zawsze obchodzę się z nim delikatnie. Ogólny stan mogę określić jak nowy...

omenworks
05-12-2010, 03:12
Czy rozładowanie wewnętrznej "Clock Battery" może powodować, że aparat nie uruchamia się w ogóle ?

Czytając z manuala D300:
> ¤ The Clock Battery
> The camera clock is powered by an independent, rechargeable power
> source, which is charged as necessary when the main battery is installed
> or the camera is powered by an optional EH-5a or EH-5 AC adapter
> (pg. 364). Two days of charging will power the clock for about three
> months. If the B icon flashes in the control panel, the clock battery is
> exhausted and the clock has been reset. Set the clock to the correct time
> and date.

markB
07-12-2010, 12:52
Nie, jedynie czas i data nie wyświetlają się wtedy prawidłowo. Zresztą nie życz sobie kłopotów z clock battery. Trudno ją wymienić w D300, jest głęboko schowana.
Zobacz jak wyglądają styki w gnieździe karty.

burz
09-12-2010, 19:26
Czyżby ta sama zaraza, która zabiła D700 (słynny wątek panny pinquin)?