PDA

Zobacz pełną wersję : D90-jak wykorzystać jego możliwości???



sandra5
02-12-2010, 17:12
Witajcie
Od niedawna posiadam Nikona D90. Jestem amatorką, ale chciałabym się nauczyć robić dobre zdjęcia. Wiem ,że sprzęt jest dobry , ale nie wiem jak wykożystać jego możliuwości... Chciałabym pstrykać zdjęcia nie tylko na AUTO ;-)

Coof
02-12-2010, 17:29
wykoRZystac

Sądzę, że dobrym startem byłoby przeczytanie instrukcji.

jasin
02-12-2010, 17:32
Witajcie
Jestem amatorką, ale chciałabym się nauczyć robić dobre zdjęcia.
Każdy by chciał od razu wszystko umieć. Na początek polecam kupić kilka dobrych książek o fotografii i poznać sprzęt.

unicode
02-12-2010, 17:32
Znam odpowiedź na Twoje pytanie:) Jeżeli chcesz wykorzystać możliwości d90 zacznij robić zdjęcia:) O kompozycji obrazu możesz nauczyć się robiąc zdjęcia na auto, jeżeli kompozycję w miarę ogarniesz możesz zacząć myśleć o przysłonie i czasie migawki.

A jak już chwycisz podstawy czyli czas nie będzie Ci się mylił z przysłona to polecam jakąś foto lekturę, najlepiej z duża ilością przykładowych zdjęć aby rozwinąć wyobraźnie:)

kewlas
02-12-2010, 17:52
Fotografować ,fotografować , fotografować , czytać , czytać , czytać ..........

draco1234
02-12-2010, 17:55
Szkoła fotografowania National Geografic, zacznij od pierwszego tomu, jeszcze do kupienia, autor Caputo i nie pamiętam...

sandra5
02-12-2010, 17:58
a może znacie jakieś "www" stronki :-)

stig
02-12-2010, 18:10
a może znacie jakieś "www" stronki :-)Google.

fushiro
02-12-2010, 18:11
a może znacie jakieś "www" stronki :-)

www.forum.nikoniarze.pl (http://forum.nikoniarze.pl/) - tu jest wszystko: obsługa sprzętu, polecana literatura, działy zdjęciowe, techniczne i grupy regionalne.

sandra5
02-12-2010, 18:38
Wszystkim bardzo zdiękuję.
Pozdrawiam

qwerty44
02-12-2010, 18:56
Polecam lekturę tej strony www:
http://www.fotal.pl/dzial/poradnik/poradnik-pawla-dumy/

drdln
02-12-2010, 21:05
http://www.szerokikadr.pl/ - najlepsza na początek

Lesiu83
02-12-2010, 22:48
Czytaj to forum , a nauczysz się bardzo dużo

adrian3202
04-12-2010, 08:56
http://www.youtube.com/watch?v=i3PP7YsQwb8 to co mozesz poznać i jakie funkcje wykorzystać w swoim aparacie dowiesz się oglądając ten i podobne materiały ;-)

irek6311
04-12-2010, 11:05
Polecam http://www.jestemnikon.pl/

tomekzi
04-12-2010, 11:11
http://www.studiowplecaku.pl/

Vifoto
12-12-2010, 18:09
A tak na serio to zamiast zadawać tu pytania kup ksiązkę. FOTOGRAFIA Jak lepiej fotografować radzi John Hedgecoe To naprawdę dobry podręcznik nie tylko dla amatorów.

Greg77
20-12-2010, 02:24
A nie lepiej odrazu skontaktowac sie z U-botem, ten to wszystko ogarnal i to wlasmnie z www:D

ppablo12345
20-12-2010, 11:20
Przeczytanie instrukcji to świetna sprawa na początek:) Z dodatkowej literatury i filmów mogę polecić materiały Bryana Petersona - mi bardzo pomogły, myślę, że to świetna sprawa dla początkujących (czyli dla mnie).

bahuone
20-12-2010, 14:14
Scott Kelby na poczatek tez dobry :)

piechuś
07-05-2013, 22:35
Dołącze się do polecania lektur i z czystym sumieniem polecam znakomitą serie książek Bryana Petersona, a w szczególności na początek "ekspozycje i "kompozycje bez tajemnic" Pozdrawiam i życze udanych fotografii.

Ps.

Pstrykać pstrykać i jeszcze raz pstrykać, gdyż nic nie zadziała lepiej niż własna praktyka ;)

!AGresT
08-05-2013, 11:21
I czytać daty wątków na które się odpowiada. Podejrzewam, że po trzech latach sandra5 jest już na nieco innym etapie.

szymon708
08-05-2013, 12:46
Dołącze się do polecania lektur i z czystym sumieniem polecam znakomitą serie książek Bryana Petersona, a w szczególności na początek "ekspozycje i "kompozycje bez tajemnic" Pozdrawiam i życze udanych fotografii.

Ps.

Pstrykać pstrykać i jeszcze raz pstrykać, gdyż nic nie zadziała lepiej niż własna praktyka ;)

Zgadzam się. Bryan Peterson - mój idol :-)

szymon708
08-05-2013, 12:47
I czytać daty wątków na które się odpowiada. Podejrzewam, że po trzech latach sandra5 jest już na nieco innym etapie.

nic dodać nic ująć :-)

piechuś
09-05-2013, 23:27
Doskonale znałem date dodania postu, ale nigdy nie wiadomo czy dany post nie przyda się autorce wątku bądź innym osobą mającą chęc dodania takiego samego pytania, zamiast tego przeczytają wszystkie posty z tego wątku i mają odpowiedź podaną na talerzu bez zbędnego powtarzania pytania. Co rok może zdarzyć się nowa "sandra5".

stig
09-05-2013, 23:32
bądź innym osobą„Osoba” w celowniku liczby mnogiej, to „osobom”!

piechuś
09-05-2013, 23:41
Dobrze, wporządku,zapamiętam, nie chce się kłócić ale to tylko mała wpadka gramatyczna nie mająca za dużego znaczenia w tej sytuacji, co innego na rozprawce z j.polskiego...

stig
09-05-2013, 23:46
Dobrze, wporządku,zapamiętam, nie chce się kłócić ale to tylko mała wpadka gramatyczna nie mająca za dużego znaczenia w tej sytuacji, co innego na rozprawce z j.polskiego...Języka ojczystego nie uczysz się chyba tylko po to, żeby rozprawki zaliczać, prawda? Język służy komunikacji – tak jak i w tym przypadku, i zgodnie z zasadami należy go używać. Przyczepiłem się, bo „ą” zamiast „om” w prostych odmianach, to ostatnio coraz częściej popełniany i absurdalny wręcz błąd. Przy okazji – „w porządku” piszemy rozdzielnie (a po znakach interpunkcyjnych stawiamy spację). ;)
EOT

piechuś
10-05-2013, 08:21
Prawda, będę bardziej zwracał na to uwage.

madeleine
24-06-2015, 21:10
Doskonale znałem date dodania postu, ale nigdy nie wiadomo czy dany post nie przyda się autorce wątku bądź innym osobą mającą chęc dodania takiego samego pytania, zamiast tego przeczytają wszystkie posty z tego wątku i mają odpowiedź podaną na talerzu bez zbędnego powtarzania pytania. Co rok może zdarzyć się nowa "sandra5".

Ja jestem właśnie taką osobą :) Zaczynam :) przeczytanie instrukcji obsługi aparatu daje tylko wiedzę w zakresie poznania wszystkich funkcji aparatu. To też jest ważne.

Maro66.
24-06-2015, 22:31
;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/cl216-1.jpg
źródło (http://www.wadayaneed.com/images/cl216.jpg)

rdcom
25-06-2015, 18:57
;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/cl216-1.jpg
źródło (http://www.wadayaneed.com/images/cl216.jpg)

zakopać?

Maro66.
25-06-2015, 21:24
Nie, złota łopata dla Kolegi post wyżej za odkopanie tematu :-)

ksh
26-06-2015, 13:31
Zauważyłem że wiele osób zaczyna doceniać na nowo D90, aparat jak na 2015 nadal trzyma się dobrze, nikon kiedyś potrafił robić aparaty na lata ;)

ppablo12345
26-06-2015, 14:09
Jeśli nie potrzebujesz bardzo szybkiego AF, ani szalonych wartości ISO, to D90 ma wszystko, czego się potrzebuje.

sl011
26-06-2015, 14:34
nikon kiedyś potrafił robić aparaty na lata ;)
Znaczy się, teraz robi gorsze?

FelTom
26-06-2015, 17:11
Tak

rdcom
26-06-2015, 19:03
Tak

czyli krótko można podsumować D90 lepszy od D7100 - zaczynam poszukiwania D90

Maro66.
26-06-2015, 19:05
Jedyna słuszna opcja, to mieć obydwa ;-)

Andrzej1974
26-06-2015, 20:28
Nie, D90 to "nieśmiertelna legenda"... ;-)

Maro66.
26-06-2015, 21:56
A na poważnie, w jednym ze sklepów dowiedziałem się, że cały czas zdarzają się Klienci chcący kupić nowego D90...
Swoją drogą, osobiście uważam, że to niezła puszka. Może zdarzają się mu czasem dziwne zachowania AF. I nie, że jakiś drobny FF czy BF, tylko wydawałoby się w 100% sytuacji walnie totalnie z du..y. Twarz na 3/4 kadru, centralnie, na centralnym punkcie, a ten wyostrzył gdzieś z boku. Trzeba jednak mu oddać, że to jakiś 1% zdjęć. Mimo wszystko faktycznie jedna z lepszych puszek Nikona w swojej kategorii i czasie.

FelTom
26-06-2015, 22:04
czyli krótko można podsumować D90 lepszy od D7100 - zaczynam poszukiwania D90
Odpowiedź na pytanie, czy Nikon robi coraz gorsze aparaty brzmi - TAK.

To, że matryce są coraz lepsze, z większą dynamiką tonalną, mniejszymi szumami itd. wynika z postępu technicznego.
A to, że każdy nowy Nikon chlapie olejem, lub AF nie spełnia swojej funkcji (epopeja D7000), lub wytwarza flary (D750), lub zasysa kurz itd... Czyli atrakcje, których pozbawieni byli poprzednicy... To czyste fakty, że aparaty z logo Nikon są coraz gorsze. Produkowane coraz mniej starannie.

Matryce są coraz lepsze, bo wszyscy mają lepsze. Większe ISO? Wszyscy mają coraz większe. Itd.
Aż tak fanatycznie nie śledzę wszystkiego, ale tylu bubli, co Nikon, chyba nikt ostatnio nie wypuścił?
Bubel - aparat nie spełniający swojej funkcji - niesprawny AF , lub chlapie olejem czy kurzem, produkuje flary itd.
D700, D300, D90... Problemy? D90 mam ileś lat i nie wiem co to olej, kurz, flara... Zaś AF jest przewidywalny.

Nie wszystkie nowe Nikony mają wspomniane wyżej usterki. Jest wielu zasowolonych użytkowników. Jednak jest też spora grupa osób, które za spore pieniądze kupiły nowego bubla. Wspomnianych wyżej "atrakcji", wad aparatu, nie życzą sobie nawet użytkownicy kompaktów za kilkaset PLN, a nie tylko właściciele lustrzanek za kilka tys.

To napisałem ja, niedoszły właściciel D7000, który zrezygnował z wymiany sprawdzonego D90.

Ps. Trochę mnie poniosło i przesadzam, ale Nikon musi się ogarnąć, bo na opinii wypracowanej min. na D90, D300, D700 w nieskończoność jechać się nie da.

GonzoG
26-06-2015, 22:45
D90 był tak samo wadliwy jak każdy inny Nikon.

2pompony
26-06-2015, 23:27
Trochę mnie poniosło i przesadzam [...]

Nie przesadzasz, mam dokładnie takie samo zdanie - co ważniejsze sam Nikon ma takie zdanie, skoro po całej serii wpadek, spośród których najbardziej spektakularna była ta z D600 (zbanowany w Chinach, zbiorowy pozew w USA, itd) ogłosił akcję ratowania twarzy obliczoną na kilkanaście milionów.

Wszyscy pamiętają, jak długo, uparcie i całkowicie bez sensu Nikon zaprzeczał w sprawie wad D600 czy D800 - i z czego musiał się potem wycofywać, ponosząc dodatkowe koszty (np. logistyki na naprawę fabrycznie nowych D800). Z drugiej strony chyba wziął to pod uwagę, bo w sprawie flary w D750 zareagował co prawda dość wolno jak na normalne warunki, ale porównując ze sprawą D600 była to gigantycznie szybka reakcja.

Należy tylko mieć nadzieję, że ktoś im pokazał na słupkach w excelu, że takie chowanie głowy w piasek i zaprzeczanie faktom jest najzwyklej niepołacalne, bo powyżej pewnej granicy bezczelności dymany klient się obrazi na stałe i pokaże palec.

Przemekkk666
27-06-2015, 16:37
Aby wykorzystać możliwości D90 potrzebne jest dobre szkło ;) Kiedyś widziałem fotki lotnicze z D90 i na początku myślałem, że to jakaś nowa pucha, a tu zonk.

nomen82
27-06-2015, 22:32
Aby wykorzystać możliwości D90 potrzebne jest dobre szkło ;) Kiedyś widziałem fotki lotnicze z D90 i na początku myślałem, że to jakaś nowa pucha, a tu zonk.

A jakie szkla uwazasz za dobre??

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2

karad
27-06-2015, 22:39
Witam. Do D90 wystarczy przypiąć 50 1,8 . Tania i bardzo dobra . Z D90 jak na początek i aby wykorzystać mozliwości body idealny zestaw

ksh
27-06-2015, 23:45
Ja do D90 kupiłem sigme 17-70 f/2,8-4 USM OS i aparat pokazał na co go stać, podobnie z micro 40mm pięknie sobie daje rade.