Zobacz pełną wersję : Wybór kompaktu analiza...
Cześć,
odczuwam potrzebę posiadania kieszonkowego aparatu, który mógłbym zabrać ze sobą wszędzie. Istotny jest dla mnie rozmiar oraz zależy mi na jasnym obiektywie. Wiem, że na forum był podobny wątek, jednak dyskusja poszła w nieco inną stronę;). Aparat ma być tym drugim, obok lustra, do noszenia na co dzień, czy np. do zabrania na stok czy na rower.
Dużo czasu poświęciłem na poczytanie w necie i podjęcie próby wyboru tego jednego właściwego, niestety udało mi się jedynie wybrać kilka modeli i potrzebuję Waszej pomocy w dokonaniu ostatecznego wyboru:). Opcje są następujące:
1. Canon S95 IS (plusy: rozmiar, jasny obiektyw, wnętrze podobno to samo co w G12). Cena ok. 1500 zł
2. Ricoh GRD III (bardzo jasny obiektyw, niestety cena już dosyć duża, mam wątpliwości czy warto tyle płacić za kompakt?) cena ok. 2500 zł
3. Panasonic LX 5 (bez wątpienia dobry aparat z jasnym obiektywem, o którym duużo już napisano) cena ok 1600 zł
4. Samsung EX1 (przeczytałem wątek na tym forum i widzę, że jest bardzo chwalony) cena ok. 1500 zł
5. Canon Powershot G12 (minus: duży, czy ma znaczącą przewagę nad powyższymi modelami, która rekompensowałaby jego rozmiar?) cena ok. 2000 zł
Poza powyższymi kompaktami, gdzieś po głowie mi chodzi samsung nx100 oraz sony nex3 w wersji z naleśnikiem.
Cena nie jest decydującym kryterium, ale nie tak jak napisałem, 2500 zł za GRD III to już sporo, a nie wiem czy ten aparat "odsadza" pod jakimiś względami konkurencję.
Czy którykolwiek z powyższych aparatów (pomijając te z wymiennymi obiektywami) będzie miał możliwość osiągnięcia mniejszej GO niż pozostałe?
Z góry dzięki za pomoc...
Pozdr.
M.
MariuszJ
28-11-2010, 15:19
Cześć,
odczuwam potrzebę posiadania kieszonkowego aparatu, który mógłbym zabrać ze sobą wszędzie. Istotny jest dla mnie rozmiar oraz zależy mi na jasnym obiektywie. Wiem, że na forum był podobny wątek, jednak dyskusja poszła w nieco inną stronę;). Aparat ma być tym drugim, obok lustra, do noszenia na co dzień, czy np. do zabrania na stok czy na rower.
Dużo czasu poświęciłem na poczytanie w necie i podjęcie próby wyboru tego jednego właściwego, niestety udało mi się jedynie wybrać kilka modeli i potrzebuję Waszej pomocy w dokonaniu ostatecznego wyboru:). Opcje są następujące:
1. Canon S95 IS (plusy: rozmiar, jasny obiektyw, wnętrze podobno to samo co w G12). Cena ok. 1500 zł
2. Ricoh GRD III (bardzo jasny obiektyw, niestety cena już dosyć duża, mam wątpliwości czy warto tyle płacić za kompakt?) cena ok. 2500 zł
3. Panasonic LX 5 (bez wątpienia dobry aparat z jasnym obiektywem, o którym duużo już napisano) cena ok 1600 zł
4. Samsung EX1 (przeczytałem wątek na tym forum i widzę, że jest bardzo chwalony) cena ok. 1500 zł
5. Canon Powershot G12 (minus: duży, czy ma znaczącą przewagę nad powyższymi modelami, która rekompensowałaby jego rozmiar?) cena ok. 2000 zł
Poza powyższymi kompaktami, gdzieś po głowie mi chodzi samsung nx100 oraz sony nex3 w wersji z naleśnikiem.
Cena nie jest decydującym kryterium, ale nie tak jak napisałem, 2500 zł za GRD III to już sporo, a nie wiem czy ten aparat "odsadza" pod jakimiś względami konkurencję.
Czy którykolwiek z powyższych aparatów (pomijając te z wymiennymi obiektywami) będzie miał możliwość osiągnięcia mniejszej GO niż pozostałe?
Z góry dzięki za pomoc...
Pozdr.
M.
Kompakty, które wymieniłeś prezentują równy, wysoki poziom. Nie sądzę, żeby którykolwiek z nich wybijał się wśród innych czy miał jakieś cechy/ficzery które pozwalają w sposób obiektywny wybrać "debeściaka". Subiektywny - owszem, ale wybrać musisz zupełnie sam :)
Dla mnie kryteriami kluczowymi były:
- ogniskowa 24mm
- gabaryt
i kupiłem LX5. Absolutnie nie powinieneś wyciągać z tego wniosków dla siebie, ani obiektywnych (nie uważam LX5 za lepszego od innych z Twojej listy).
Żaden z tych aparatów nie da Ci swobody kreacji głębią ostrości. Wąskim gardłem jest rozmiar matrycy, nie jasność obiektywu. Umiejętnym operowaniem odległością od obiektu i od tła oraz długimi ogniskowymi jesteś w stanie coś tam wydusić, niemniej są to rozwiązania siłowe. Jeżeli jednak kompakt ten ma być supportem dla lustra, nie sądzę żeby miało to jakieś znaczenie.
Trochę moich "siłowych" bokehów z LX5:
http://canon-board.info/showpost.php?p=894200&postcount=144
de Fresz
28-11-2010, 18:20
5. Canon Powershot G12 (minus: duży, czy ma znaczącą przewagę nad powyższymi modelami, która rekompensowałaby jego rozmiar?) cena ok. 2000 zł
IMHO jego rozmiary są dyskwalifikujące jak na EDC (every day carry). Mam G9 i jest zdecydowanie za duży i za ciężki, aby go mieć zawsze przy sobie. Osobiście (bo też o czymś takim myślę) najbardziej skłaniam się, do S95.
Mariusz fotki bardzo fajne:)
Faktycznie G12 nie nadaje się do kieszeni, Ricoh jednak jest dosyć drogi, poza tym dobrze żeby był zoom.
Niemniej jednak pozostają do wyboru S95 (na chwilę obecną skłaniam się ku niemu ze względu na rozmiar), Samsunk Ex1 (wyświetlacz) no i Panasonic...
MariuszJ
28-11-2010, 22:42
Mariusz fotki bardzo fajne:)
Faktycznie G12 nie nadaje się do kieszeni, Ricoh jednak jest dosyć drogi, poza tym dobrze żeby był zoom.
Niemniej jednak pozostają do wyboru S95 (na chwilę obecną skłaniam się ku niemu ze względu na rozmiar), Samsunk Ex1 (wyświetlacz) no i Panasonic...
Przy tak ograniczonym wyborze, jeżeli mogę Ci jakoś pomóc:
1. kieszonkowość: bezwarunkowo wygrywa S95, ze względu na "cokoły" dwóch pozostałych; EX1 jest wyraźnie większy od LX5, ale w płaszczyźnie która kieszonkowości nie psuje. Wadą S95 jest uchwyt - konkurenci mają tu wyraźną przewagę, mają elegancko wyprofilowane gripy, szczególnie EX1 świetnie się trzyma.
2. zakres ogniskowych - pamiętam, czego mi brakowało w LX3 i tego samego brakowało by mi w EX1 - jakiegoś zaczynu ogniskowych portretowych; nie chodzi bynajmniej o focenie ptaszków ;) Fajnie również, gdy na tym długim końcu masz f3.3 a półtorej działki światła mniej - LX5 wygrywa tu z S95.
3. 24mm a 28mm na dole - mi robi różnicę, sprawdź czy Tobie również.
Trochę tak jest, że co nie kupisz to dobrze - to świetne małpki.
Muszę pobawić się nimi w sklepie:)
Piszesz o ograniczonym wyborze, może masz jakieś inne pomysły? może nie wziąłem czegoś pod uwagę?:)
MariuszJ
29-11-2010, 09:06
Muszę pobawić się nimi w sklepie:)
Piszesz o ograniczonym wyborze, może masz jakieś inne pomysły? może nie wziąłem czegoś pod uwagę?:)
Jeżeli rozmiar Canona G/Coolpixa P jest już i dla Ciebie za duży (lub podobnie jak ja uważasz, że w tym momencie lepiej nabyć Pena lub coś w tym stylu), chyba niespecjalnie jest w czym więcej wybierać.
Wybierz pod siebie, wymyśl sobie od razu (najlepiej wspólny z lustrem - ja używam Lightrooma) workflow obróbki (dla mnie 50% wartości tych kompaktów to możliwość zrzucania rawów) i baw się dobrze :)
[...]Poza powyższymi kompaktami, gdzieś po głowie mi chodzi samsung nx100 oraz sony nex3 w wersji z naleśnikiem.M.
Ja się zdecydowałem właśnie na jeden z nich. Tylko jeszcze nie wiem który :).
Głównie dlatego że mam już A720IS (1/2.3'' AFAIR) i obrazek z niego nie podoba mi się, co prawda te które wymieniłeś są o klasę lepsze, ale nie spodziewam się rewelacji (głównie dlatego że miałem też swego czasu kompakty z matrycą 2/3'' i też mi nie leżały).
Niestety fizyki nie oszukasz i zarówno NEX, jak i Samsung są "kieszonkowe" tylko z naleśnikami. Z dowolnym zoomem robi się to już prawie jak mały DSLR (Sony A230, Olympus E-4x0). Myślę że obejdę się bez zooma w większości przypadków, a w razie czego zawsze mogę go podpiąć i dalej mam stosunkowo mały aparat który daje znacznie lepszy obrazek niż kompakt ~1/1.8''
Antonioo
29-11-2010, 14:10
ja właśnie jako taki aparat wybrałem p7000 i spisuje się w tej roli wyśmienicie....dałem 1700zł...i ażeby dodatkowo go odchudzić- po prostu zrezygnowałem z paska na szyję....i założyłem taką mini smyczkę jaką dodają do kompaktów.... wejdzie w kieszeń;)
zaletą niewątpliwie jest dla mnie obiektyw...28-200,ergonomia, iso,stopka,filmy,no i to że nie waży 2 kg :) -mogę mieć go zawsze przy sobie
wg mnie mniejszy od g12/11....
przykładowe zdjęcia
iso 400 bodajże
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/5207350167_93b919ccfc-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5207350167/)
p7000 (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5207350167/) by Antoni Chorąży (Tony) (http://www.flickr.com/people/55923849@N05/), on Flickr
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/5206586094_e2cddec326-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5206586094/)
p7000 (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5206586094/) by Antoni Chorąży (Tony) (http://www.flickr.com/people/55923849@N05/), on Flickr
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/5206585986_a1161124ca-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5206585986/)
p7000 (http://www.flickr.com/photos/55923849@N05/5206585986/) by Antoni Chorąży (Tony) (http://www.flickr.com/people/55923849@N05/), on Flickr
Może warto przeczytać http://www.dpreview.com/news/1011/10112305highendgrouptest.asp
MariuszJ
29-11-2010, 16:26
http://bythom.com/compactHQ1.htm
ropusz: oczywiście już wcześniej to czytałem:)
Dzięki wszystkim za pomoc i odpowiedzi.
Znalazlem sklep, w którym są wszystkie trzy (LX5, S95, EX1) i po prostu pooglądam i pomacam:) Wieczorem dam znać, z czym do domu wróciłem;)
Co do P7000 niestety, tak jak g12, jest za duży.
Pozdr
M.
Stanęło na S95, argumenty, które przesądziły o jego zakupie to wielkość (jak jedyny wejdzie do jeansow) oraz brak dekielka zaslaniającego obiektyw:). Faktycznie mogłby lepiej leżeć w ręku, ale cóż, coś za coś:)
Pozdr i raz jeszcze dzięki za pomoc.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.