PDA

Zobacz pełną wersję : Benro A-268M8 czy A-269M8?



Serioz
27-11-2010, 01:28
Witam. Powoli przymierzam się do zakupu statywu. Budżet to jakieś 700-800zł.(Statyw+głowica+szybkozłączka) Nie powiem, że wybór już zapadł ale rozważam te dwa wymienione w temacie statywy. Oprócz tego może ktoś jeszcze natchnie mnie jakąś alternatywą. Przede wszystkim statyw musi być raczej wysoki (mam 183cm). Głównym zastosowaniem będą wypady wycieczkowe, góry, może jakieś miasto itp. więc dobrze by było, żeby był w miarę lekki i łatwy w rozkładaniu oraz niewielki gabarytowo. Udźwig raczej nie jest bardzo istotny. Mam to, co mam w stopce a może kiedyś dojdzie do tego jakaś lampa, 70-300 albo coś pokroju 24-70 f2.8.
Niemniej w sprawach statywów jestem laikiem i tak naprawdę nie wiem co jest istotne a co nie. Dla mnie na pewno gabaryty po złożeniu są istotniejsze niż po rozłożeniu (jak będzie za duży to go nie będę brał ze sobą). Tak samo waga. Lepsza mniejsza, nawet kosztem stabilności. Co do wysokości po rozłożeniu, to tak kombinuję, że ze statywami wymienionymi w temacie dokładając głowicę (np. B1) muszę dodać jej wysokość do max H statywu no i wziąć pod uwagę wysokość wizjera względnie wyświetlacza LCD pod uwagę?
No i czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć łopatologicznie różnicę między A-268M8 (http://www.foto-net.pl/sklep/produkt31604-Benro-zestaw-A-268-M8B-1PU-50.html) vs. A-269M8 (http://www.foto-net.pl/sklep/produkt31605-Benro-zestaw-A-269-M8B-1PU-50.html)? Co tracę co zyskuję? Na moje oko to A-268M8 jest prostszy w obsłudze ze względu na 4 sekcje (zamiast 5). Może jest minimalnie niższy i aż tak bardzo w dół nie można z nim zejść ale to jest ponad ok 7cm różnicy przy schowanej kolumnie na korzyść A-269. Co jeszcze jest warte dokładniejszego przemyślenia? Jakieś inne statywy w podobnej cenie? Nie ukrywam, że oferta Benro ze sklepu z linka podoba mi się zawiera komplet (statyw+głowica+płytka). Lepiej kupować osobno?
Z góry dziękuję za sugestie.

markB
27-11-2010, 02:15
Przy tej wysokości statywów będzie trzeba albo nieco wyciągać kolumnę, albo nieco się schylić. Jeden z moich statywów ma 146 cm bez kolumny, i z głowicą 10 cm + profesjonalna lustrzanka wizjer mam niemal równo z okiem (wzrost 184 cm).
Z tych dwóch zdecydowanie 4-sekcyjny, nawet kosztem mocniejszego nachylania się. Będzie bardziej stabilny i szybszy w obsłudze.

login_87
27-11-2010, 15:32
Tez ostatnio rozwazalem zakup takiego zestawy tylko sie zastanawiam czy jest sens kupowac B-1 czy B-0 by nie wystarczylo... roznia sie udzwigiem 12 vs 8 kg i srednica kuli 3,6cm vs 3 cm no i niewiele masa.

ps Patrzyles moze na statywy TRIOPO? http://www.foto-tip.pl/sklep/statywy_i_monopody-c-58_156_157.html

Serioz
27-11-2010, 17:48
No te Triopo są dla mnie nowością, ale poprzeglądam sobie. W sumie przekonany jestem do 4 sekcyjnego A-268M8 (bo jednak chyba mniej kłopotu z 4 sekcjami) a głowica B1 może trochę zbyt zaawansowana ale kto wie czym będę w przyszłości robił zdjęcia. Pochwalę się co wybrałem po zakupie :)

nof
28-11-2010, 21:40
Ja mam BENRO A-268m8 + B-1 + PU50 i gniotę go 7setką + ciężka optyka typu 24-70mm f/2,8 itp. jestem zadowolony jak za taką kasę, za Manfrotto z tej półki trzeba dać 1600pln ;)

Serioz
29-11-2010, 01:47
Właśnie cholerstwo (Benro A-268m8 + B-1 + PU50) próbowałem dzisiaj zamówić i mnie szlag trafia na te sklepy internetowe i płatności kartą:) Bo nie bardzo mogłem zapłacić kartą wydaną w UK za towar w PL z adresem dostawy również w PL. No ale chyba jutro już się jakoś uda (nie kijem go to pałką), bo brat powiedział, że pomoże:)

login_87
29-11-2010, 10:21
Ja mam BENRO A-268m8 + B-1 + PU50 i gniotę go 7setką + ciężka optyka typu 24-70mm f/2,8 itp. jestem zadowolony jak za taką kasę, za Manfrotto z tej półki trzeba dać 1600pln ;)

Czyli coraz bardziej sie przekonuje ze nie potrzebuje b1 tylko b0 wystarczy do mojej d90....

akustyk
29-11-2010, 12:55
udzwig to jest tak naprawde g* mowiacy parametr ;)

zupelnie czym innym jest stabilnosc np. D700 + 24-70 a stabilnosc np. D90 + 300/4,
nawet jesli mase maja podobna. ten drugi bedzie nieporownywalnie trudniejszy do
uchronienia przed poruszeniem - zwlaszcza, jesli w wybranym miejscu wieje, badz
podloze nie jest do konca stabilne.

co do porownania miedzy glowicami Benro - ja mam B-1 i przy pracy z zestawem 5D + 300/4
badz 450D + 300/4 jest to na dobrym podlozu i przy normalnym wietrze w zupelnosci stabilne.
przy mocnym wietrze (w PL takich nie ma, no chyba ze w Tatrach albo pod Kielcami :wink: ) nogi
statywu potrafia wpasc w rezonans i wtedy tak czy siak o nieporuszenie jest ciezko. trzeba
sie umiec wstrzelic miedzy podmuchy.

natomiast nieodmienna prawda jest, ze kulka o srednicy takiej jak w B-1 nie gwarantuje
idealnego komfortu pracy z takim zestawem. owszem, jak ktos ma porownanie tylko z Manfrotto,
to i tak jest cud miod i orzeszki (nic nie haczy, zacisk dziala, mozna osobno w plaszczyznie
poziomej obracac, ...) ale taka kulka nie daje wzorowej plynnosci. jakbym kupowal od zera
to bez zastanowienia wybralbym B-2. po prostu dlatego, ze praca kulki ma znaczenie nie tylko
po jej zablokowaniu. rowniez dlatego, ze te glowice pozwalaja na prace bez zaciskania kuli

B-1 a nawet B-0 jest OK do lekkich szkiel w granicach 100mm (dla cropa), ale jak na tym ma byc
wieszana ciezsza telerurka, to warto sie szarpnac te kilkadziesiat zlotych wiecej i wziac B-2.

Serioz
29-11-2010, 13:43
No ja na razie nie mam nic ciężkiego i nie zanosi się żebym w niedługim czasie coś miał. Dla D90+18-105 to B1 w zupełności mi chyba wystarczy bo w huragan zdjęć robił nie będę. Jeśli już coś dłuższego się trafi to będzie to N70-300 a on waży 300g więcej niż 18-105. A i to myślę nie wcześniej niż za rok. Poza tym zawsze głowicę można wymienić:)
PS. Statyw jutro do odbioru (A0268M8+B-1+PU-50):)

akustyk
29-11-2010, 14:10
do 18-105 to IMHO takie B-1 jest az z okladem ;)

Serioz
29-11-2010, 14:34
Tak też myślałem ;)

Akz
30-11-2010, 16:35
Mam 268m8 i B-2.
Dla zastanawiający się taka informacja/spostrzeżenie: z głowicą B-2 ledwie wchodzi w orginalny pokrowiec który zresztą bardzo mi się spodobał. Nakombinowałem się zanim znalazłem ułożenie w którym statyw wraz z głowicą wejdą do środka. Z B-1 powinno być bezproblemowo.

damian81pl
24-12-2010, 11:31
Pytanie do użytkowników a-269 b1 - jak się sprawdza statyw w praktyce, ile czasu zajmuje rozłożenie i złożenie wszystkich sekcji, czy nie ma problemu ze stabilnością przy rozłożonych wszystkich sekcjach ?
Pytanie do użytkowników a-268 b1 - czy wysokość statywu bez wysuniętej kolumny centralnej jest wygodna w użytkowaniu (mam 180 cm) ?