PDA

Zobacz pełną wersję : Po co halogeny?



pebees
07-01-2007, 13:29
Pytanie pewnie z gatunku 'głupawych', ale ...
Otóż przeglądając oferty oświetlenia studyjnego da się zauważyć, że wszyscy mają lampy studyjne halogenowe, 1kW i mocniejsze. Z wrotami i innymi dodatkami.
Z drugiej strony, kiedy by ktoś nie zapytał o domowe studia i stosowanie w nich halogenów (różnych, nie tylko budowlanych ;-)) to otrzymuje zazwyczaj odpowiedź, że niech sobie da spokój, bo byle lampa błyskowa będzie lepsza.

W związku z powyższym pytanie - do czego w studiach używa się tych lamp halogenowych? Aha - wiem, że do oświetlania ;-) Chodzi mi o łączenie tego światła z błyskowym, konkretne przykłady kiedy są one konieczne, a kiedy zupełnie zbędne.

I czy te lampy halogenowe studyjne mają rzeczywiście temperaturę barwową światła taką jak błyskowe (ok. 5500K)?

meliszipak
07-01-2007, 13:36
Jedna z odpowiedzi jest taka, że z grubsza to oświetlenie błyskowe do fotografii a ciagle do filmu.

Jacek_Z
07-01-2007, 13:44
tak, tu bardziej chodzi o możliwość realizacji Video.

Niektórzy lubią światło ciągłe, a jarzeniówy tak aż nie grzeją. Widać czasami takie rozwiązania w studiach foto. Ocena błysku jest trudna, piloty nie pokazują idealnie rozkładu światła.

Na poczatku cyfry były ścianki skanujące i musiały mieć stałe światło przez wszystkie przeloty skanowania. Wtedy ponownie pojawiło się światło ciągłe w niektórych studiach foto.

Niektóre systemy mają po 5.500 K

Czornyj
07-01-2007, 13:58
O ile wiem, to raczej nie ma haleogenów 5500K. Są specjalne baterie jarzeniówek o tej temperaturze, ale są to rozwiązania dla wybranych (jeszcze droższe niż lampy błyskowe). Świetlówka oczywiście tak się nie nagrzewa jak żarnik halogenowy.

Jacek_Z
07-01-2007, 14:08
Bywają "zwykłe" zarówki - tzw "przewoltowane". najczęsciej z niebieską bańką, mające po 5.500 K.
mają jednak małą zywotność - nawet kilkanaście godzin swiecenia z temp 5.500 K, a potem im spada temp. barwowa w trakcie dalszej pracy. Nie sa tanie - chyba juz na wymarciu.
Halogeny bywają z oprawami, z niebieskim filtrem i wtedy ten układ ma 5.500.
czasami takie niebieskie filterki widac nawet na halogenach przy lampach do kamer wideo.

pebees
07-01-2007, 14:15
Czyli praktycznie tylko zastosowania filmowe, a w świecie fotografii raczej nie mają racji bytu?

meliszipak
07-01-2007, 14:31
Wacław Wantuch używa światła ciągłego np.

Ale to błyskowe jest wygodniejsze np: gdy używałem 4 halogeny o łącznej mocy 1650w, bez modyfikatorów,
tylko namiot bezcieniowy to potrzebowałem naswietlać dosyć długo i konieczny był statyw.
Grzało to się niebezpiecznie, parzyło i oslepiało .
Teraz mam łącznie 720 ws założone softboxy i w namiocie bezcieniowym jest dużo swiatła.
Można je łatwo regulować modyfikować, rozpraszać i fotografujesz wtedy z ręki, bez statywu.
Nie poparzysz siebie, nie oslepiasz modela, nie jest gorąco ... i temperatura barwowa jest ok.
Niby swiatło halogenów nie ma wad, ani dziur widmowych (czy jakoś tak), a kolory i ostrość są
wiele lepsze przy błysku i sobolach.

Czornyj
07-01-2007, 14:43
peebes, wszystko można. Tylko do fotografii optymalne są lampy błyskowe, z uwagi na to o czym wspomina meliszpak - duże możliwości modyfikacji, oraz możliwość pracy bez okularów przeciwsłonecznych.

pX
07-01-2007, 14:51
Są jeszcze lampy światła ciągłego HMI - wykorzystywane w filmie jak również w fotografii. Swego czasu popularne były Dedolight, ale chyba Bron też robi.

freefly
07-01-2007, 15:09
Produkowane są też lampy xenonowe światła ciągłego, mające temperaturę barwową zgodną z lampami błyskowymi.

KJO
07-01-2007, 17:25
Pytanie pewnie z gatunku 'głupawych', ale ...
Otóż przeglądając oferty oświetlenia studyjnego da się zauważyć, że wszyscy mają lampy studyjne halogenowe, 1kW i mocniejsze. Z wrotami i innymi dodatkami.
Z drugiej strony, kiedy by ktoś nie zapytał o domowe studia i stosowanie w nich halogenów (różnych, nie tylko budowlanych ;-)) to otrzymuje zazwyczaj odpowiedź, że niech sobie da spokój, bo byle lampa błyskowa będzie lepsza.

W związku z powyższym pytanie - do czego w studiach używa się tych lamp halogenowych? Aha - wiem, że do oświetlania ;-) Chodzi mi o łączenie tego światła z błyskowym, konkretne przykłady kiedy są one konieczne, a kiedy zupełnie zbędne.

I czy te lampy halogenowe studyjne mają rzeczywiście temperaturę barwową światła taką jak błyskowe (ok. 5500K)?

Kwestia co kto lubi ale czasami najlepiej polecieć na ciągłym ;)

http://www.vidoq.pl/filmy/gp/gp.html

tutaj jest backstage do sesji na której było świecone lampą HMI 15kw + 3 cosmolight 1000W z niebieskimi filtrami dla skompensowania temp. barwowej. była jeszcze użyta jenda lampa błyskowa ale tylko w celu rozmycia cienia za samochodem (głównie dla tego że pobór mocy był za duży). Dzięki temu mogliśmy wykożystać również normalne światło dzienne (taki był zamysł tego wszystkiego)

Wada takiego rozwiązania jest oprócz oczywistych taka że szczególnie HMI ma tendencję do migotania więc nie każde zdjecie wychodzi. Są HMI "flicker free" ale ciężko je wypożyczyć i są droższe. Ze zwykłymi nie ma problemu i można do niekomercyjnych sesji dostać je w bardzo atrakcyjnych cenach ;)

pozdrawiam

KJO
07-01-2007, 17:31
Są jeszcze lampy światła ciągłego HMI - wykorzystywane w filmie jak również w fotografii. Swego czasu popularne były Dedolight, ale chyba Bron też robi.


dedo dzięki swojej budowie (soczewka frensela) super nadają się do zabaw z oświetlaniem tła itp

Jacek_Z
07-01-2007, 19:37
hm, 15 KW na halogenach - podaj ich cenę i wielkość studia :)
sądzę, że podtekst pytającego jest taki - a moze sobie zrobię studio na halogenach?

pebees
07-01-2007, 20:51
Jacek_Z podtekst jest inny ... wszyscy doradzają błyskowe, a są też halogeny... czy mi będą konieczne, a jeszcze o tym nie wiem? :)

Jacek_Z
07-01-2007, 21:12
jak się zastanawiasz, to znaczy, że cię nie stać (bez urazy) na zestaw o którym pisze KJO
to tak jak z Ferrari - nikt nie zastanawia się ile pali i ile kosztuje w utrzymaniu :) a jak o to pyta, to wiadomo, że nie kupi.

- tanie światło ciągłe (nie to KJO, zwykłe halogeny itp) ma sporo, sporo wad. (temp barwowa, kiepskie mieszanie z innymi swiatłami, wysoka temperatura, kłopoty z modyfikacją światła itd)
Chcąc z takiego studia przejść na coś lepszego trzeba zaczynać od początku - przejść na błysk i sprzedać wszystko z żarowego - bo ich nie pomieszasz, a zostawić sobie możesz najwyżej statywy pod swiatła. Wszystkie modyfikatory światła będa inne. Co gorsza doświadczenie w ciągłym kiepsko się przełozy na doświadczenie z błyskiem. Wszystko od nowa.
- tanie błyskowe ma też sporo wad - ale mozna stopniowo bez problemu przechodzić na bardziej profesjonalne błyskowe
- drogie ciągłe nie jest lepsze od błyskowego, a jest droższe. ma tylko przewagę w opcji gdy stosować także do Video.

By było wiadomo o jakich pieniądzach mówie - dość dobre amatorskie studio błyskowe na kilku chińskich słabych lampkach + osprzęt! zrobisz za 1,5 - 2 tys.
Zawodowe - w polskich warunkach - okolice 10 tys, raczej ponad. takie naprawde profesjonalne - kilkadziesiąt tysięcy, a raczej tak 100 - 200 tys. To nie jest koniec. Takie profesjonalne "samochodowe" czy meblowe może byc droższe - zalezy od powierzchni studia.

pebees
07-01-2007, 21:32
Jacek_Z hehe, nie stać mnie, to na pewno :) Pytam nie o jakieś super zestawy halogenów, po prostu, tak jak napisałem, przeglądałem jakieś elfo czy inne i tam mają lampy halogenowe Hedler, 1000W .. raczej o takich myślałem, szczególnie, iż piszą, że "Oświetlenie to świetnie nadaje się dla potrzeb filmu, video, fotografii klasycznej i cyfrowej" :)

W każdym razie mogę o nich zapomnieć - są mi zbędne :)

meliszipak
07-01-2007, 21:39
Na przykład ciemne wnętrze starego młyna trudno oswietlić błyskiem - trzeba by dużo mocy.
A tak to można długo naświetlać z halogenami.

Czornyj
07-01-2007, 21:47
Na przykład ciemne wnętrze starego młyna trudno oswietlić błyskiem - trzeba by dużo mocy.
A tak to można długo naświetlać z halogenami.
Meliszpak - z błyskiem można stosować wielokrotną ekspozycję i wyjdzie ci na to samo ;)

meliszipak
07-01-2007, 21:51
Ano tak - a chciałem się popisac, że coś wiem :lol:

Jacek_Z
07-01-2007, 22:54
raczej o takich myślałem, szczególnie, iż piszą, że "Oświetlenie to świetnie nadaje się dla potrzeb filmu, video, fotografii klasycznej i cyfrowej"

no własnie - na 2 pierwszych pozycjach wymieniają film i video, a dopiero potem fotografię. Ma to sens gdy ktoś robi foto, ale i Video - szkoda wtedy mieć dwa komplety oswietleń - do fotografii błysk i do filmu ciągłe.

KJO
08-01-2007, 00:56
hm, 15 KW na halogenach - podaj ich cenę i wielkość studia :)
sądzę, że podtekst pytającego jest taki - a moze sobie zrobię studio na halogenach?


pewnie spora ;) Taki sprzęt (HMI) się raczej wypożycza ... W temaci przewinęło się oświetlenie filmowe więc dorzuciłem swoje trzy grosze ... Co do ceny zabawy z czymś takim to napisze tylko że to nie była sesja komercyjna...

radziu.art.pl
16-01-2007, 20:52
a co sadzicie o Ty starczy do zdjec Twarzy??
http://allegro.pl/item158277294_hit_swietlowki_ogromna_moc_300w_bonu s_.html

pebees
17-01-2007, 07:37
radziu.art.pl powiem Ci tak - zadałem już tyle pytań na ten temat, i tyle przeczytałem w necie, że żarówki takiej to bym nie kupił, szczególnie na allegro, bo już chyba w Obi jest taniej ;-) Prędziej bym wziął coś takiego jak żarówka błyskowa http://allegro.pl/item156619954_zarowka_blyskowa_slave_68_ws_kabel_s ynchro_.html .