PDA

Zobacz pełną wersję : Monitory LCD - ktory?



gALL
07-01-2007, 11:53
No i pytanie:
1. Nec 1990SXi
2. Nec 20WGX2 (Pro)
3. Eizo S1931
...

Teraz moje wymagania:
1. sRGB
2. obrobka zdjec jak i praca w CADzie - dlatego w zestawieniu znalaza sie panorama.
3. kwota do 2300 zl

Monitor bedzie podlaczony do katry Matrox G550 przez DVI.

Ktory z powyzszych, bo juz zdurnialem?

Moze ktos ma rozeznanie w modelach Eizo oznaczonych na L.

Gamling
07-01-2007, 12:11
Znam NEC'a sxi i bardzo mi sie podoba to co wyswietla, w trybie SRGB pracuje naprawde ladnie. O pozostalych tylko slyszalem jakies opinie wiec nie chce sie wypowiadac.

malita
07-01-2007, 12:52
Ja mam LCD 20 cali wide Dell Ultrasharp 2005 FPW i polecam bardzo, tutaj pare stron z recenzjami i porównaniami :
http://www.thetechzone.com/?m=show&id=354
http://reviews.cnet.com/Dell_2005FPW/4505-3174_7-31232082.html
http://mva.pl/forum/viewtopic.php?t=664

a tutaj porównanie z Apple 20 :
http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=2400&p=1

na allegro za 2 tysiące można było dostać to cacko, model 2007 za 2.200. Przymierzam się do kupna 24 calowego Della.

pX
07-01-2007, 13:16
Albo 1990SXi albo S1931.
Za 1990SXi przemawia bardzo dobra wierność kolorów i możliwość kalibracji sprzętowej (ale są to dodatkowe koszty).
S1931 - teoretycznie jest tam matryca w technologii, która daje gorsze możliwości odwzorowania kolorów (S-PVA) niż w Necu (S-IPS), ale dziś to już chyba tylko teoria. Zaznaczam, że nigdy nie próbowałem kalibrować takiego monitora (na codzień mam styczność z monitorami Eizo serii CG/CE).
Ponadto z mojego doświadczenia wynika, że Eizo rzadziej miewa problemy z wadami matryc niż Nec. Nie mam pojęcia z czego to wynika. Również jeśli chodzi o podświetlanie - z doświadczenia wiem, że S-PVA w Eizo są równiej podświetlone niż S-IPS w Necu. Również wykonanie zewnętrzne wypada na korzyść Eizo - zwykle jest bezbłędne, natomiast w Nec'u często zdarzają się źle spasowane ramki, słabo działające przyciski i takie irytujące pierdoły.

Ale mimo wszystko chyba bym wziął do zdjęć 1990SXi :)

Dell'e odradzam - to fajne monitory biurowe. Kiedyś byłem trochę napalony na takiego Della FPW 2005 (wtedy były jeszcze dosyć wysokie ceny na Nec'a i Eizo) - przejrzałem trzy egzemplarze. Niby ta sama konstrukcja co Apple (który zresztą też nie jest idealny), ale diabeł siedzi w szczegółach. Zresztą, co tu gadać - to nie ta liga.
O resztę pytaj na http://mva.pl/forum

pX
07-01-2007, 13:30
Jeszcze zuważyłem, że pytasz o L-ki - która Cię interesuje? Tylko, że te dobre kosztują już sporo więcej niż przeznaczasz...

HSM
08-01-2007, 10:02
Monitor bedzie podlaczony do katry Matrox G550 przez DVI.


Proszę pamiętać, że dla tej karty maksymalna rozdz. wyjściowa w przypadku DVI-D to 1280x1024

artfo
08-01-2007, 14:21
Ja jestem zdecydowany na NEC 1990SXi.

Nie kupiłem go jescze bo pojawił się problem koloru ramki.
http://www.mva.pl/forum/viewtopic.php?t=2004&highlight=kolor+ramki
Podobno czarny zbyt kontrastowy.

Ale NEC serii SpectraView tylko czarny http://www.nec-display-solutions.pl/index.php?c=15&l=1&id=208&sec=main

Jeżeli możecie coś na ten temat napisać chętnie poczytam.

pX
08-01-2007, 16:10
Jest teoria, że jasna ramka powoduje mniejszy kontrast obraz-ramka-otoczenie (i jest to lepsze dla oczu). Stąd podobnież norma TCO03 dopuszcza tylko jasne ramki (choć podobno istnieją monitory z ciemnymi ramkami spełniające wymagania TCO03 więc nie wiem jak to naprawdę jest).
Musisz po prostu sam usiąść i zobaczyć czy ciemna ramka powoduje jakiś dyskomfort przy pracy. Mi jest to raczej obojętne, a może po prostu nie zastanawiałem się nad tym...
No i najważniejsze :) - profesjonalne monitory graficzne (czyli wymienione Spectraview albo seria CG od Eizo) są czarne więc jeśli chcesz być postrzegany jako profesjonalista (nie mylić z forumowym) to koniecznie bierz czarny... :)

Paweł M
09-01-2007, 23:17
Ja śmiało mogę polecić Samsunga SyncMaster 971P:
- kontrast: 1500:1
- czas reakcji: 6 ms
- pivot

fotofun
10-01-2007, 20:27
Nie dalej jak miesiac temu wybierałem LCD do nowego komputera. Zdecydowałem się na Neca 1990SXi. Na papierze Nec rozkłada konkurencję możliwościami regulacji/kalibracji i matrycą S-IPS. Niestety (albo stety) w tamtym czasie monitor ten był nie do dostania w całej Polsce. Tak się złożyło że czekając na dostawę do kraju nowej partii monitorów zobaczyłem to cacko u jednego ze znajomych. No i mój zapał nagle zmalał niemal do zera. Cechą matryc S-IPS wynikającą z budowy jest to iż ma nieco większe odstępy między pikselami w stosunku do matryc TN czy PVA. W efekcie patrząc sie na ekran na jasnych fragmentach (np przeglądarka, okno edytora tekstu) moje oczy bardzo wyrażnie widziały drobną siatkę a nie jednolitą powierzchnię. Absolutnie nie mogłem tego zaakceptować. Próbowałem różnych ustawień jaśniej,ciemniej kontrast większy, mniejszy itd aby zminimalizować to zjawisko. Nic nie pomagało. Co więcej mojemu znajomemu to absolutnie nie przeszkadzało. Zdezorientowany przeszukałem pół internetu w celu wyaśnień. Okazało się że faktycznie jest bardzo nieliczna grupa ludzi, której nie odpowiadają matryce S-IPS ze względu na tą "siateczkę". No i ja niestety do niej należę. Jaki morał z tego przydługiego monolugu? Zawsze (w miarę możliwości) sprawdzajcie monitory przed zakupem ;) Ja nie mogłbym pracować na Necu.

Suma sumarum kupiłem Eizo S1931 z matrycą PVA. Obraz bardzo dobry ale brak nawet podstawowej regulacji Gammy. Jak na razie jestem bardzo zadowolony.

Paweł M
10-01-2007, 23:11
chcesz mieć regulację - kup Samsunga j.w.

Wini
10-01-2007, 23:12
No i pytanie:
1. Nec 1990SXi
2. Nec 20WGX2 (Pro)
3. Eizo S1931
...
Po krótkim romansie z NEC przez przypadek obecnie pracuję na Eizo (1911 i 2100) i poleciłbym Eizo, ale jezeli występowałyby jakieś przegięcia cenowe to Nec jest naprawdę akceptowalny.

dinox
10-01-2007, 23:28
Mam NEC`a WGX`a i jesetm zachwycony .. do pracy z grafika/photo/CAD doskonaly (wide-mieszcza sie paski narzedzi) + dwa przełączalne wejscia, wbudowany hub USB zawsze blizej kablem z aparatu, S-IPS ktora odwzorowaniem kolorow dorownuje CRT

BugsBunny
13-01-2007, 17:48
A ja waham się pomiędzy EIZO S1910 a NEC 1990SXi - ceny porównywalne, nieco inna technologia matrycy. Czy ktoś miał okazję poznac oba i może mi coś zasugerować?

dejagore
20-01-2007, 12:03
Liderem jesli chodzi o rynek monitorow LCD jest samsung, robi naprawde dobra robote, w wiekszosci nawet tanich modeli gamma czy natezenie poszczegolnych kolorow mozna ustawic recznie. Stosunek cena jakosc jest bardzo dobry. Po za tym kupujac notebook toshiby czy hp, czy tez apple w srodku dostajemy wyswietlacz samsunga, tak samo sytuacja wyglada w telefonach komorkowych - nokia , chyba najbardziej liczaca sie firma na rynku robi swoje wyswietlacze tylko w oparciu o patenty samsunga, a w wyzszych modelach wrecz stosuje ich wyswietlacze i tory fonii. Przemawia do mnie ta firma, sam mam model 205b i jestem bardzo zadowolony.

R
20-01-2007, 15:31
wow

gALL
20-01-2007, 18:31
Akurat w notebookach to Toshiba i Apple maja calkiem calkiem matryce, HP to juz porazka. Najtansza Toshiba i wypasiony HP to moze da sie porwnac obraz. Tak swoja droga to uzywam Toshiby M70X, ale do zdjec to nijak sie nie nadaje (matrox + CRT zrobily swoje).

gregoire7
06-02-2007, 11:52
Interesuje Cię nowy czy bierzesz pod uwagę używany ?, proponowany przez Ciebie Eizo to model konsumencki, jeśli brałbyś pod uwagę używany to L985 ze starszej serii SlimEdge z pewnością byłby świetnym wyborem, ważne żeby sprawdzić w MENU ilość przepracowanych godzin, Eizo ma takie fajne coś. Przy podłączeniu przez DVI jakości wyświetlanego obrazu nie można niczego zarzucić, kolory, tonalność - na najwyższym poziomie, przez zwykłe VGA wypada paskudnie(co było przyczyną mojego pierwotnego rozczarowania)

Paweł
08-02-2007, 01:04
Eizo S1931 - mam polecam

Tom01
08-02-2007, 15:05
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.


Ja śmiało mogę polecić Samsunga SyncMaster 971P

To nie jest monitor do kontroli koloru. Niestety. W ofercie Samsung'a nie ma ani jednego monitora do takich celów. W przypadku niewymagających zastosowań może satysfakcjonować, ale nie można powiedzieć o przydatności w fotografii czy grafice. Monitor tego typu musi operować na szerszym niż 8-bitowy zapisie koloru. W innym wypadku normą są wszelkie możliwe defekty obrazu właściwe technice LCD. Przebarwienia w szarościach, nieciągłe gradienty, wchodzenie z regulacją w "obcięcie matrycy", widoczne działanie modułu FRC i wąskie zakresy regulacji będące wręcz wizytówką Samsung'a.


Liderem jesli chodzi o rynek monitorow LCD jest samsung

Obawiam się że jest Pan w błędzie. No, chyba że chodzi o kryterium ilościowe. Samsung jest jednym z liderów wśród producentów wyświetlaczy. Wiele monitorów wyższej klasy jest wykonywanych z ich użyciem. Ważna uwaga! Nie mylić tego faktu z produkcją monitorów. To dwa odrębne przedsiębiorstwa z osobnymi zarządami, budżetem, koncepcją i polityką rynkową. Tylko udziałowiec jest wspólny. Faktem jest, że na rynku jest dużo znakomitych monitorów z matrycami Samsunga, ale żaden nie ma logo Samsung na obudowie.


A ja waham się pomiędzy EIZO S1910 a NEC 1990SXi - ceny porównywalne, nieco inna technologia matrycy. Czy ktoś miał okazję poznac oba i może mi coś zasugerować?

Mówiąc krótko. Eizo S1931 to najlepszy na rynku monitor domowy, a Nec 1990SXi to najsłabszy na rynku monitor profesjonalny. Oba mają silne i słabe cechy, jednakże bezsprzecznie Nec ma olbrzymie, łatwe do wykorzystania możliwości manipulacji obrazem i barwą. Eizo S1931 nie ma praktycznie żadnej regulacji odnośnie koloru, ale trzeba przyznać że fabryka zrobiła kawał dobrej roboty i nie ma wiele do regulacji. Oczywiście wyciśnięcie maksimum możliwości monitora jest tak czy siak niemożliwe.


Interesuje Cię nowy czy bierzesz pod uwagę używany ?, proponowany przez Ciebie Eizo to model konsumencki, jeśli brałbyś pod uwagę używany to L985 ze starszej serii SlimEdge z pewnością byłby świetnym wyborem

L795, L985 to bardzo dobre monitory, ale przy zakupie używanego trzeba być bardzo ostrożnym. Nie ma świetnych okazji. Za sprzedażą niestarego przecież monitora profesjonalnego, za który ktoś zapłacił kilka tys zł, najczęściej coś jest ukrytego. O minę bardzo łatwo. Najbezpieczniej takie monitory kupować z wyprzedaży producenta i sieci dealerskiej. Wiem że drożej, ale za to jest jakieś zabezpieczenie.


Mam NEC`a WGX`a i jesetm zachwycony .. do pracy z grafika/photo/CAD doskonaly (wide-mieszcza sie paski narzedzi) + dwa przełączalne wejscia, wbudowany hub USB zawsze blizej kablem z aparatu, S-IPS ktora odwzorowaniem kolorow dorownuje CRT

Nec 20WGX2 to monitor do filmów. W tym jest naprawdę znakomity. Na potrzeby tego zastosowania ma potężne zakresy regulacji. Minimalna jasność to 4 cd/m^2 (!). Dzięki temu że ma wyświetlacz o niezłym rozkładzie jasności, jest używany również do innych celów. Niestety jednak, podobnie jak wszystkie inne monitory klasy masowej, ma 8-bitową skalę, co skutkuje brakiem możliwości skompensowania defektów. Słowem do koloru się nie nadaje, pomimo tego że się wybija na tle masówki.

andrzej500
16-02-2007, 08:25
polecam Eizo.

Regulacje ? Tak są. Karta graficzna wszystko załatwia.

Tom01
16-02-2007, 10:18
Karta graficzna wszystko załatwia.

Monitora LCD nie wolno regulować z poziomu sterownika karty graficznej. Prowadzi to drastycznej redukcji palety, a co za tym idzie utraty płynności przejść tonalnych.

Przykład: Jeśli monitor jest za zimny (niebieski), korekcja może np "obciąć" 2 ostatnie odcienie z kanału B, czyli wartości 254 i 255 i dla nich będzie mapować odcień 253 w każdej kombinacji. W efekcie z palety zniknie 255 (kanał R) * 255 (kanał G) * 2 (kanał B) odcieni. Łącznie ponad 130 tys. Łatwo sobie policzyć ile barw z palety nam ucieknie przy bardziej skomplikowanych korekcjach. Np naginaniu charakterystyki gamma do pożądanej.

Właściwość powyższa wynika z historycznych uwarunkować sprzętu i nie można na to nic poradzić. Jedynym poprawnym sposobem regulacji jest neutralna programowa i nastawy w monitorze.

PaSkal
16-02-2007, 11:17
19" iiyama ProLite H481S-W6S

coś takiego znalazłem, za trochę mniejsze pieniądze.

Nikt w wątku nie wymienia tej firmy, a cena jest trochę niższa. W specyfikacjach nie widzę, jaką ten monitor ma matrycę.

Czy matryca TN odpada bezapelacyjnie?
Czy PVA to minimum?

Nie jestem w stanie wydać 2000 zł na monitor, a mój LG zaczyna się rozjeżdżać...

Paweł

Tom01
16-02-2007, 11:26
19" iiyama ProLite H481S-W6S coś takiego znalazłem, za trochę mniejsze pieniądze.

Monitor domowy. Bez sensu do innych prac.



Czy matryca TN odpada bezapelacyjnie?
Czy PVA to minimum?

Matryca nie jest elementem decydującym czy monitor nada się do pracy z kolorem. Faktycznie, nie ma dobrych monitorów z wyświetlaczami TN, ale z pozostałych są stosowane najróżniejsze zamiennie do różnych projektów, zależnie od humoru i wizji konstruktora.


Nie jestem w stanie wydać 2000 zł na monitor, a mój LG zaczyna się rozjeżdżać...

Najtańsze jeszcze nie graficzne, ale nie będące wyrzuceniem kasy:
Eizo S1921
Eizo S1931
Nec 1990SXi

PaSkal
16-02-2007, 11:38
Widzisz, ja potrzebuję monitor głównie do pracy "biurowej (MS Office). Fotografia to tylko "niewinna zabawa". Oczywiście na "graficznym" monitorze mogę pisać w Wordzie, ale już nie na odwrót.

Ceny idą w dół. Obawiam się, że jeszcze trochę będę musiał zaczekać, bo oszczędzać 200 zet na 17" też nie ma sensu. Dzięki za info.

P.

Tom01
16-02-2007, 11:59
Widzisz, ja potrzebuję monitor głównie do pracy "biurowej (MS Office). Fotografia to tylko "niewinna zabawa". Oczywiście na "graficznym" monitorze mogę pisać w Wordzie, ale już nie na odwrót.

Ależ nie pisałem o graficznych, tylko o przyzwoitych monitorach ogólnego stosowania.

andrzej500
16-02-2007, 15:22
Tom01
Czy jeśli wyświetlacz podłączony jest cyfrowo do karty graficznej
która opisuje położenie pikseli i ich głębokość to:

- chyba coś zależy od karty i jej ustawień?
- skąd wiedzieć mam czy karta dobrze wyświetla?

Czyli jak dopasować monitor do karty lub odwrotnie?

Chyba jakaś pętla mi wyszła.

Tom01
16-02-2007, 15:48
Czy jeśli wyświetlacz podłączony jest cyfrowo do karty graficznej która opisuje położenie pikseli i ich głębokość to:
- chyba coś zależy od karty i jej ustawień?
- skąd wiedzieć mam czy karta dobrze wyświetla?

Sęk cały w tym, że nie jest bezpośrednio podłączona ani tym bardziej nie ma bezpośredniego przekazu informacji o obrazie. Niezależnie czy sygnał jest analogowy czy cyfrowy. Głębokość, czyli informacja o kolorze jest wysyłana do monitora LCD etapowo po drodze konwertując go kilkukrotnie (stratnie). Monitor wysterowując komórki ciekłych kryształów miesza światło uzyskując barwy pochodne. Pomijając nieliniowość sterowania wynikającą z historycznych uwarunkowań opisaną funkcją gamma, w tym procesie jest gruby problem. W wyniku mieszania światła wcale nie powstają kolory pochodne zgodne z idealnym modelem z pamięci karty graficznej. Zniekształcenie sprawia dokładność wykonania filtrów barwnych RGB, liniowości odpowiedzi komórek ciekłych kryształów, oraz fizyka.

Z powyższego wystarczy zapamiętać prosty wniosek. Monitor jest źródłem zniekształceń kolorystycznych a nie karta. Zniekształcając informację w LUT karty zniekształca Pan to z czym monitor i tak zrobi swoje. Niejeden użytkownik walczący z zgodnością monitora wyrwał sobie wszystkie włosy nie mogąc nic zgrać, grzebiąc w własnościach karty i monitora równocześnie. Jeśli do tego wspomaga się wynalazkami w stylu Gamma Loader, wówczas czarna rozpacz.


Czyli jak dopasować monitor do karty lub odwrotnie?

To się nazywa kalibracja i jest to temat na tomy. Kluczowe w tym jest nieingerowanie w nastawy karty graficznej, aby dodatkowo nie wprowadzać utraty informacji przekazywanej do monitora. Ona i tak jest marna, zaledwie 8 bitów na kanał.

PaSkal
16-02-2007, 16:42
:)

1. Czy karta graficzna może się "zużyć"? Tak jak monitor CRT się zużywa.
2. Czy jak już napsułem w ustawieniach monitora i karty, to czy bez sprzętu mozna przywrócić je (w miarę) do "pierwotnego" stanu?

Dzięki z góry

P.

Paweł
16-02-2007, 18:06
Eizo S1931 - mam polecam. Masz funkcję CUSTOM i tam możesz ustawić kolorki w kanałach RGB jakie chcesz skala procentowa :( ale jest masz też bardzo wygodną funkcję RGB (ustawienie pozomu barw fabryczne) tylko z tego korzystam i bardzo zadowolony jestem. monitor "ostry" czasem do bulu :( szczególnie jak oglądasz swoje fotki. interesująca funkcja regulacji jasności wyświetlanego obrazu w zależności od natężenia światła "zastanego". miłe to i funkcjonalne, jeden minus można narobić sobie bigosu jeśli się drastyczni zmieni jasność w pomieszczeniu w trakcie obróbki fotek to może (ale nie musi) grozić preferencjom do korekcji fotek na ciemniejsze.

Monitor godny polecenia... mimo kasy jaką na niego trzeba wydać
Pozdrwaim

Tom01
16-02-2007, 18:53
Czy karta graficzna może się "zużyć"? Tak jak monitor CRT się zużywa.

Karta się nie zużywa.


Eizo S1931 - mam polecam. Masz funkcję CUSTOM i tam możesz ustawić kolorki w kanałach RGB jakie chcesz skala procentowa (ciach....)

Widzę, że mało kto widzi w czym rzeczywiście jest problem z kolorami i LCD. Regulatory składowych RGB wnoszą zafarb/dominantę w cały zakres jasności regulowanego koloru. Przydałoby się to gdyby cały monitor miał dominantę, ale nie ma. Kłamie wybiórczo, i tego nie ma jak skompensować. Monitor S1931 to faktycznie dobry wybór w klasie około 2 tys zł, jednakże regulację w nim można włożyć między bajki. Na szczęście jest fabrycznie dość dobrze poustawiany.

Czujnik oświetlenia przy robieniu grafiki trzeba bezwzględnie wyłączyć.

Paweł M
16-02-2007, 22:40
Karta się nie zużywa.


karta się psuje

Tom01
17-02-2007, 00:02
karta się psuje

To stwierdzenie w kontekście pytania jest nieco poza tematem. ;-)

sjm
17-02-2007, 00:48
Osobiscie polecam NEC 1990FX :mrgreen:

Tom01
17-02-2007, 00:58
Osobiscie polecam NEC 1990FX :mrgreen:

Jeśli jesteśmy przy Nec'u to zdecydowanie wersję SXi a nie FX. Można go sprzętowo skalibrować i posiada 12 bitową tablicę LUT, co daje znacznie mniej przebarwień.

sjm
17-02-2007, 01:15
Mój NEC współpracuje z ATI 8500 poprzez złacze DVI .Nie poddawałem go sprzętowej kalibracji a jedynie ustawiłem na oko kolorki na jedną z " pocztówek " GLISKA :oops:
Po ustawieniu jasnosci na 5,4% kontrastu na 50% i czerni na 50% kolorki sa OK a czerń jest czarna :-D

Tom01
17-02-2007, 01:26
Nie poddawałem go sprzętowej kalibracji

Nic dziwnego. Nie da się. FX ma 8 bitową, przez to nieedytowalną tablicę luminancji.


jedynie ustawiłem na oko kolorki na jedną z " pocztówek "

Jest to popularna metoda, jednakże niestety nie zapewniająca ustawień monitora do standardu. Monitor dzięki swojej dobrej jakości nie ma poważnych defektów, ale przy wymaganiu zgodności barw np z labem się nie nadaje.

andrzej500
17-02-2007, 12:21
Tom01

Dobrze.
To jaka karta graficzna jest właściwa do połączenia płyty

ASUS P5WDG2 WS Profesional
z
EIZO FlexScan S1931

Tom01
17-02-2007, 12:47
To jaka karta graficzna jest właściwa do połączenia płyty ASUS P5WDG2 WS Profesional EIZO FlexScan S1931

Nie ma żadnych specjalnych wymogów technicznych. Oczywiście jak z każdym urządzeniem, minimalne wymagania jakościowe powinny być zapewnione, jak np ostry obraz na interfejsie analogowym, niezawodność.

Mr.Pietrek
17-02-2007, 17:14
Tom01
Co możesz polecić w klasie 24-26'' - do obróbki fotografii ofkors :)
Jakaś opinia o NEC MultiSync LCD2690WUXi ?? (nie doczytałem się o kalibracji, więc pewnie jej nie ma :( )

A może własne typy? Tak do 5500 zł max.

Tom01
17-02-2007, 17:36
Co możesz polecić w klasie 24-26'' - do obróbki fotografii ofkors Jakaś opinia o NEC MultiSync LCD2690WUXi ?? (nie doczytałem się o kalibracji, więc pewnie jej nie ma :( ) A może własne typy? Tak do 5500 zł max.

W okolicach 5500 zł jest sporo wysokiej klasy monitorów graficznych ale żaden nie jest 24" ani większy:
Eizo CG19
Eizo CE210W
Eizo L797
Eizo L997
Nec SV2090

Z tego największym i najlepiej wpasowującym się w podany budżet jest 21,3" L997. To jest praktycznie to samo co Eizo CG210 za ponad 8 tys, tylko bez oprogramowania do sprzętowej kalibracji i osłony. Można go jednak skalibrować oprogramowaniem Lafot. Wersje ekonomiczne Nec'a Spectraview sprzedawane pod nazwą Multisync 1990, 2190 i 2690 są o klasę gorsze. Główne problemy to bardzo nierówne podświetlenie, zbyt przekontrastowany obraz. Gdybym ja miał wybierać, zamiast szerszego a gorszego 2690WUXi brałbym trochę mniejszy, lepszy, w formacie klasycznym.