PDA

Zobacz pełną wersję : Agfa RSX



m_cudny
16-11-2010, 22:45
Witajcie, mam taką rozterkę. Wpadły mi w ręce rolki agfy RSX (6 szt od szefa). Są przeterminowane o 11 lat. Leżały w szufladzie, nie rozpakowane. Z tego co wiem, to cały czas w temp. pokojowej. Ma ktoś jakieś doświadczenie w temacie? Warto wkładać do puszki? Czy w przypadku tak przeterminowanego slajdu to już nie bardzo? Czy ewentualnie ktoś wie, czy i jakiego rzędu może być strata czułości? Coś czuję, że kolory będą raczej nieprzewidywalne. Jak z zakresem tonalnym, Ostrością itp? No i jak potem z wołaniem, dłużej, czy nie?
Pozdrawiam, MC

zdyboo
17-11-2010, 09:18
Witaj!

Nie prościej będzie rolkę włożyć do puszki, zrobić, dać do Rossmana i zobaczyć co wychodzi? Tracisz trochę czasu i niecałe 7 PLN.
Ja w lipcu zostawiłem torbę foto na cały dzień w zamkniętym samochodzie. Były jakieś Velvie i trochę cz-b. Aparat był ciepły jeszcze wieczorem, myślałem, że zagotowałem klisze i będzie po fotosach z wakacji. A tu się nic nie stało. Ja bym w takiej sytuacji prezent potraktował jako eksperyment i zaproszenie do dobrej zabawy. :)

stock
17-11-2010, 09:42
po prostu spodziewaj sie niespodziewanych efektów. fotografuj w róznym swietle a efekty beda bardziej nieprzewidywalne. forsuj, przeswietlaj, cuduj, baw sie. czasem taki stary slajd potrafi miło zaskoczyc :)

m_cudny
17-11-2010, 11:56
Ja bym w takiej sytuacji prezent potraktował jako eksperyment i zaproszenie do dobrej zabawy. :)

I tego się będę trzymał:)
Pytałem, bo myślałem, że może ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie.
Dzięki i pozdrawiam, MC

weesee
17-11-2010, 17:38
strzel jedną rolkę testowo, zawsze zostae Ci 5

m_cudny
02-06-2011, 22:02
Odkopię, może się komuś przyda moje doświadczenie po wywołaniu jednej rolki.
Otóż tak przeterminowany 11 lat slajd Agfy RSX 200 posiada zdecydowaną dominantę barwną niebiesko - fioletową (te rolki były przechowywane w temp. pokojowej przez cały ten czas). Strata czułości to około 2/3 - 1 EV. Dochodzi jeszcze bonus w postaci pomarańczowych kropek (chyba jakaś miejscowa reakcja, starzenie ?) Ot taka ciekawostka.