PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kolor ścian do studio



lucki
06-01-2007, 01:32
Witam! Mam pytanie do forumowiczów którzy mają studio, na jaki kolor najlepiej pomalować małe domowe studio?
5m x 4m, wysokie na 2,60m. Myślałem o 18% szarości na ściany i sufit na biało. Proszę o poradę...

Jacek_Z
06-01-2007, 01:46
jak napiszę, że na czarno to sie będziesz musiał wyprowadzić? :) :)
oczywiście żaden kolor. czym ciemniejszy szary tym lepiej.
Jak będziesz miał jasne studio i za duzo światła błądzącego, to zawsze mozesz porobić czarne zastawki. One i tak sie przydają.

lucki
06-01-2007, 10:16
Dzieki za odpowiedź. Trochę mnie zaskoczyłeś. Mieszkać w tym pomieszczeniu nie będę, ale czarny kurde... Jeśli chodzi o fotografię studyjną to jestem raczej laikiem i dopiero raczkuję, ściany zrobię na szaro. A co z sufitem? Jest dosyć nisko, czy nie wykorzystuje się czasami w studio światła odbitego od sufitu? Proszę się nie śmiać jeśli palnąłem głupstwo. :)

Jacek_Z
06-01-2007, 13:16
kto pyta nie błądzi :)
domyślałem się, że na czarno to raczej cięzko zaakceptować. Maluj jak planowałeś, będzie dobrze.
światło odbite od sufitu stosuje się w terenie by rozproszyć światło takiej lampy błyskowej nakładanej na aparat.
W studiu nie operuje się raczej tego typu światłem. Pracuje się raczej nie światłem odbitym, a bezpośrednim.
Dlatego maluje się ciemniej sciany, by odbić światła było mało. Sufit powinien podlegać tym samym regułom, należłoby minimalizować odbicia od niego.
Ale podobnie jak z czarnymi scianami - kiepsko z akceptacją przez innych domowników szarego sufitu.
Maluj wiec szaro ściany i biały sufit.
Tak bardzo ciemno maluje się zawodowe studia, gdzie ma się dużo światła, tysiące WS. Jeśli ty będziesz miał światła mało - np 2 żarówku błyskowe 68WS to światła ci będzie mało. Wtedy nawet białe sciany by były pomocne. Spadłby nieco kontrast zdjęć, ale można go podnieść przez stosowanie czarnych zastawek.
Ile i jak mocne swiatła planujesz miec w tym studio?

lucki
07-01-2007, 12:05
Na początek myślałem o jednej lampie sun-box 500W z softboxem ośmiokątnym (zastanawiam się czy 90 czy 120). Do tego jakąś chińszczyznę to tła (piesek) i jakąś większą blendę. W przyszłości pomyślę o drugiej lampie. Cały czas jeszcze zastanawiam się nad jakimś systemem zawieszenia teł. Chyba zdecyduje się na coś takiego http://www.allegro.pl/item155047863_domowe_studio_za_grosze_mini_atelier _4_tla_1_6x5m.html lub systemem z www.funsports.pl Jest na głównej stronie jako NOWOŚĆ, może ma ktoś coś takiego, słyszałem że to jest podobne do systemu manfrotto.

motyl
08-01-2007, 10:47
Ten ( z Allegro) system zawieszania dużych teł na statywach typu „trójnóg” jest dość chwiejny. Ja osobiście polecam do zawieszania teł statywy typu autopole. Są to statywy, które rozpierasz między podłogą i sufitem a do nich mocujesz tła. Świetnie się klinuje i daje dużą stabilność. Nawet ciężkie tła będą pewnie zawieszone. Mam AotoPola manfrotto i jestem zadowolony.

madburn
08-01-2007, 17:18
autopole sa rozporowe - a wiec ciekawe co jak ci branie do sufitu :)
albo jak sufit jest podwieszany - a szczegolnie panelowy - ciekawe do czego wtedy :)

nie przecze stabilniejszy - ale zdecydowanie mniej uniwersalny

a co do zestawu z alledrogo - radze zwrocic uwage czy zawiera poprzeczke - niektore zestawy sa bez niej ! (co to za zestaw ? 2 statywow ?)

ja uzywam aluminiowego drazka malarskiego do walka - ma 3m i spokojnie wystarcza na lekkie tla

lucki
08-01-2007, 23:10
A ma ktoś ten zestaw z www.funsports.pl. Jeśli tak to bardzo bym prosil o zdjecia jak to wyglada po montazu bo na stronce to niewiele jest pokazane, myślalem o tym zestawie za 399 zł to wieszania 3 teł.

motyl
09-01-2007, 10:18
autopole sa rozporowe - a wiec ciekawe co jak ci branie do sufitu :)
albo jak sufit jest podwieszany - a szczegolnie panelowy - ciekawe do czego wtedy :)

Nic nie jest takie aby było do wszystkiego. Do autopola można dokupić trójnóg i zmienia się ono w zwykły statyw. I mam coś bardziej uniwersalnego i stabilnego. No ale każdemu to co jest mu lepsze i bardziej przydatne.

madburn
09-01-2007, 18:58
ja tylko skonczylem szlifowac gladzie na podwieszanym suficie - jakby mi jakis takiego autopola rozparl to bym zagryzl normalnie ;)

motyl
10-01-2007, 10:32
Zawsze są białe lniane szmatki, którymi można zabezpieczyć końcówki autopola :)

Andy_O
11-01-2007, 13:49
Przy takiej wielkości pomieszczenia tylko czarne ściany i sufit.
Jeśli potem nie chcesz płakać nad kolorami. Serio.

lucki
12-01-2007, 09:58
Za poźno... :( Sufit jest biały, a ściany wyszło coś ok. 30% szarości, mieszałem :). Z pewnych względów nie mogę pomalować na czarno, może pomyślę nad jakimiś czarnymi zastawkami. Jakie mogę mieć problemy z kolorami? Jak ustawiać balans bieli, na białą kartkę np? Wszystko robię w RAWie.

Jacek_Z
12-01-2007, 11:20
oczywiście, WB PRE na białą kartkę (naprawdę białą)
Czarne zastawki wystarczą. Zrób dwustronne - z drugiej strony białe. Też się przyda.
Czasami trzeba światło zgubić, a czasami odbić.

lucki
13-01-2007, 11:36
Dzięki wielkie! a jeszcze zapytam jak mierzyć ekspozycję, na światłomierz mnie nie stać. Punktowo z twarzy np. ?

Jacek_Z
13-01-2007, 13:13
niby jak chcesz to zrobic wbudowanym swiatłomierzem do światła ciągłego? błysk trwa za krótko.

mozesz tylko metodą prób i błędów. Robisz zdjęcie - za ciemne - otwierasz przysłone (albo zwiększasz moc lampy), za jasne - przymykasz (albo osłabiasz błysk lampy). Jak będziesz blisko optimum podglądasz histogramy.
Kłopotliwe przy kilku lampach - pomierzyc powinieneś każdą osobno, a potem uwzględnić że to suma. Suma będzie tylko nieznacznie większa od mocy najsilniejszej z lamp.

lucki
14-01-2007, 18:11
ups :???: logiczne. Głupek ze mnie. Najwygodniej zaopatrzyć się w światłomierz.

Andy_O
14-01-2007, 18:32
Dzięki wielkie! a jeszcze zapytam jak mierzyć ekspozycję, na światłomierz mnie nie stać. Punktowo z twarzy np. ?

Światłomierza od roku nie używam :-)
Ponieważ cała scena, cały kadr może mieć różną tonację (np. raz białe tło, raz czarne, innym razem czarne ubranie) nie można ustawiać po histogramie z całego kadru. Ja podchodzę do twarzy tak, żeby wypełniała kadr i ustawiam światło wg histogramu. Rozkład światła w całej scenie oceniam już "optycznie" wg wyświetlacza.

lucki
16-01-2007, 00:55
Wyjdzie w praktyce. Na razie czekam na sprzęt, który ma przyjechac do mnie za kilka dni.

bobi1326
15-11-2011, 03:07
Witam. Przepraszam, że odświeżam tak stary temat. Właśnie uruchomiłem swoje pierwsze domowe studio. Pomieszczenie w piwnicy o szerokości ok 4m długości 7m i wysokości trochę poniżej 3m. Powstał problem z kolorem ścian i sufitu ponieważ wszystko jest białe i światło błąka się wszędzie. Mam taki pomysł aby rozwiesić na linkach stalowych czarny materiał. Jenak nie wiem czy to dobry pomysł i ewentualnie z jakiego materiału skorzystać. Czy są lepsze sposoby?


Pozdrawiam serdecznie

zoom2
15-11-2011, 03:52
Pomysl dobry. Ja to stosuje u siebie. Jako czarna szmate uzywam czarne tlo polipropylenowe z fripersa.
Nigdzie nie udalo mi sie kupic tanszego materialu. Dobrej jakosci czarny material kosztuje znacznie drozej. Ten polipropylen na tlo nadaje sie srednio (pisano o tym na forum) . Do zaczerniania studia moim zdaniem OK.

marekb
15-11-2011, 07:25
Tańsza będzie agro włóknina

Jacek_Z
15-11-2011, 10:09
Fajna piwnica :)
Pomysł z czarnym materiałem jak najbardziej OK.
Też używam czarne tło z fripersa na ściany.

kh29228
15-11-2011, 10:37
czarne ściany to nienajlepszy pomysł bo złapiesz szybko doła:) na serio. ja mam szare i sobie chwalę

wer
15-11-2011, 12:04
Możesz dać pomalowane na czarno płyty gipsowe. Co do materiału, najlepszy jest czarny aksamit. A dlaczego nie możesz po prostu pomalować pomieszczenia na czarno?

Marcin_gda
15-11-2011, 12:17
Tkaniny na ścianach. A tu lampy z gorącymi pilotami, modele z papierosami, eksperymenty z płomieniem...
To się prosi o tragedię...

Jacek_Z
15-11-2011, 13:28
Papierowe tapety i drewniana podłoga są OK ? ;)
Nie ma co przesadzać. Ale gaśnicę w studiu mam (firma - muszę).

marszull
15-11-2011, 14:17
Gasnice lepiej miec czy firma czy nie ;)
ale ja na miejscu kolegi bym po prostu pomalowal na szaro, matowo (nie na czarno bo mozna zejsc na depresje)

wer
15-11-2011, 15:50
Ale z czarnymi ścianami studio można wynajmować nie tylko fotografom, ale także satanistom, byle tylko posprzątali po sobie.

marekb
16-11-2011, 07:05
Ale z czarnymi ścianami studio można wynajmować nie tylko fotografom, ale także satanistom, byle tylko posprzątali po sobie.
Tylko farba musi być zmywalna;)

zoom2
16-11-2011, 14:03
Tylko farba musi być zmywalna;)

no i zawsze musisz dodać swieżego kota (też czarnego)