PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 10-20 info odnośnie winiety z UV



KJO
05-01-2007, 17:50
Pisze o tym w osobnym wątku, chodź te pytanie kilka razy się pojawiało, Kupiłem dzisiaj HMC Hoya, normany nie slim i sigma nie winietuje przy nim.


Myśle że to info się przyda kilku osobom. Niedługo dokupie ringa do CokinaP to napisze jak się spisuje z cokinem, ale już bez ringa widać że holder normalny na 3 filtry winietuje do ok 12mm, szerokokątny wydaje się nie winietować ale to się okaże jak dokupie ringa.

Pozdrawiam i mam nadzieje że się te infromacje komuś przydadzą :D

trigger
05-01-2007, 18:00
Potwierdzam mi też nie winietuje ze zwykłym filtrem, aczkolwiek z polarem już troche tak (b+w nie slim)

Calme
05-01-2007, 19:00
Hmm to troche dziwne bo ja mam Hoya Super HMC Pro wlasnie slim i jednak na 10mm moim zdaniem leciutenka winieta jest :)
Co do holdera niestety nawet po scieciu do 1 slotu dopiero od 11.5 nie ma winiety

bms
01-02-2007, 11:21
Ja zauwazylem u siebie, jak mam zalozony holder, ze przy 11,5-12 nie winetuje, ale nic nie przycinalem tych slotow. Co prawda nie jest to oryginalny cokin, ale mysle, ze wzorowany na oryginale. Niestety przy robieniu zdjec na ukos po katem 45 st. winieta znika dopiero przy 13,5-14. Z samym polarem na 10mm mi raczej nie winietuje, przynajmniej ja tego nie widze.

Grz@choo
01-02-2007, 11:40
Hmm to troche dziwne bo ja mam Hoya Super HMC Pro wlasnie slim i jednak na 10mm moim zdaniem leciutenka winieta jest :)
Co do holdera niestety nawet po scieciu do 1 slotu dopiero od 11.5 nie ma winiety

potwierdzam. Wszystko zalezy od tego jak ktos ocenia czy winieta jest czy jej nie ma. W przypadku nakrecanych filtrow u mnie jest niewielkie wzmocnienie zacienienia w rogach. W przypadku holdera to przy 3 slotach na 10mm 2 sloty widac w wizjerze. Po przerobieniu na jeden slot winieta nadal jest ale latwo mozna jej sie pozbyc.

gary
01-02-2007, 17:39
Co do holdera niestety nawet po scieciu do 1 slotu dopiero od 11.5 nie ma winiety
bo trzeba sciac do zerowego slotu (zostaje tylko miejsce na polar w ktore takze mozna wcisnac polowke) i juz nie ma winiety :)

Grz@choo
01-02-2007, 18:11
bo trzeba sciac do zerowego slotu (zostaje tylko miejsce na polar w ktore takze mozna wcisnac polowke) i juz nie ma winiety :)

gary dobrze, ze to napisales bo juz pare razy przychodzil mi ten pomysl do glowy :twisted:

KJO
01-02-2007, 18:22
a nie lepiej dokupić holder szerokokątny ? Jednak czasami zwykły się też przydaje ..


BTW sprawdziłem sigmę z polarem (nie slim, normalny) i nie widać winiety ponad standardową winietę samego obiektywu...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/files/278295329-polar.jpg)

czekam właśnie na ringa 77mm to wrzuce zdjęcia z wszystkimi kombinacjami: bez UV, z UV, z Polarem, z cokinem zwykłym, z cokinem szerokokątnym...

pebees
01-02-2007, 20:11
A to holder szerokokątny różni się tylko tym, że ma jeden slot, czy czymś jeszcze?

igorzak
01-02-2007, 20:12
Przez to, że ma jeden slot jest również węższy. Oprócz tego chyba niczym.

KJO
01-02-2007, 20:29
A to holder szerokokątny różni się tylko tym, że ma jeden slot, czy czymś jeszcze?

wydaje mi się że tylko tym, nie mam obydwu przy sobie. Ale sprawdze to

ALF
02-02-2007, 03:25
to co widać na tym zdjęciu, to:
-syfek na mtrycy :)
-klasyczny błąd polara...
stosowanie polara z szerokimi szkłami wymaga ostrożności daleko posuniętej...

pebees
02-02-2007, 07:24
ALF co to jest 'klasyczny błąd polara'?

KJO
02-02-2007, 12:41
ALF co to jest 'klasyczny błąd polara'?

przy szerokich obiektywach polar nie jest w stanie spolaryzować całego nieba i wychodzą ciemne plamy. Dobrze to na tym zdjęciu widać:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img292.imageshack.us/img292/1636/polar2mv9.jpg)

pebees
02-02-2007, 12:43
KJO a jakie są na to rady? :)

KJO
02-02-2007, 12:48
KJO a jakie są na to rady? :)

niech mnie ktoś poprawi jeśli się myle ale afik jego nasilenie zależy głównie od pozycji słońca (pory dnia) i ustawienia aparatu względem niego. Nie miałem czasu sie pożądnie tym pobawić bo słońca to mamy jak na lekarstwo ostatnio.

pebees
02-02-2007, 12:52
KJO już chyba kojarzę o co chodzi, gdzieś kiedyś czytałem o ustawieniu aparatu tak, by słońce było gdzieś z boku. Poszukam gdzieś jeszcze, a jak ktoś wie, to niech się wypowie :)

ALF
02-02-2007, 13:08
dokładnie...polar najlepiej działa przy prostopadłym względem osi obiektywu padaniu źródła światła, więc przy szerokim kącie, a w szczególności ultraszerokim bardzo często przytrafia się taki błąd nierównomiernego spolaryzowania światła...
jaka jest na to rada?
stosować polara z umiarem, bardzo starannie dobierać kadry...a przede wszystkim, do przyciemniania nieba stosować filtry połówkowe ND :D