Zobacz pełną wersję : [F1] 2010 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix
adolfik9501
11-11-2010, 10:38
Witam.
Przed nami finał sezonu, który odbędzie się na Yas Marina Circuit. Miejmy nadzieję, że będzie więcej akcji niźli w zeszłym roku. Szanse na tytuł ma 4 kierowców: Alonso, Webber, Vettel oraz Hamilton. Hamilton by zdobyć tytuł potrzebuje zwycięstwa i przy okazji pogromu konkurentów, więc do czasu tego pogromu nie bierzmy go pod uwagę ;)
Wróćmy do toru, który wygląda tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Widok z satelity (na jeszcze nie ukończony tor) prezentuje się tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Oczywiście dostępny jest diagram na oficjalnej stronie F1, czyli tu (http://www.formula1.com/races/in_detail/abu_dhabi_841/circuit_diagram.html).
Trochę danych technicznych:
Długość toru: 5554 m
Ilość okrążeń: 55
Dystans wyścigu: 305.470 km
Pierwsze Grand Prix: 2009
Najlepszy czas Pole Position:
2009 - Lewis Hamilton (McLaren MP4/24-Mercedes FO108W 2.4 V8 ) 1'40.948 min. 198.166 km/h.
Najlepszy Fastes Lap (rekord toru):
2009 - Sebastian Vettel (Red Bull RB5B/Renault RS27 2.4 V8 ) 1'40.279 min. 199.387 km/h.
Wyniki poprzedniego wyścigu na tym torze:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
------------------------------------------
Klasyfikacja kierowców przedstawia się następująco:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Pozwolę sobie zamieścić możliwe scenariusze zaczerpnięte z www.f1wm.pl (http://www.f1wm.pl/php/wiad_gen.php?id=19101)
Alonso zostanie mistrzem, jeśli:
* wygra lub zdobędzie P2
* zdobędzie P3 lub P4, a Webber nie wygra
* zdobędzie P5, a Webber i Vettel nie wygrają
* zdobędzie P6, Webber będzie maks. trzeci, Vettel nie wygra
* zdobędzie P7 lub P8, Webber będzie maks. czwarty, Vettel maks. trzeci
* zdobędzie P9, Webber będzie maks. piąty, a Vettel maks. trzeci
* zdobędzie P10, Webber będzie maks. szósty, a Vettel maks. trzeci
* nie zdobędzie punktów., Webber będzie maks. szósty, Vettel maks. czwarty, a Hamilton nie wygra
Webber zostanie mistrzem, jeśli:
* wygra, a Alonso maks. trzeci
* zdobędzie P2, Alonso maks. szósty, Vettel nie wygra
* zdobędzie P3, Alonso maks. siódmy, Vettel nie wygra
* zdobędzie P4, Alonso maks. dziewiąty, Vettel nie wygra
* zdobędzie P5, Alonso maks. dziesiąty, Vettel max. trzeci
Vettel zostanie mistrzem, jeśli:
* wygra, Alonso maks. piąty
* zdobędzie P2, Alonso maks. dziewiąty, Webber maks. piąty
Hamilton zostanie mistrzem, jeśli:
* wygra, Alonso zero punktów, Webber maks. P6, Vettel maks. P3
Zakręcić się można czytając to a co dopiero robiąc ten zestaw ;)
W ogóle sporo informacji na tamtym portalu, polecam.
------------------------------------------
Jak zawsze dostępny będzie live timing (http://www.formula1.com/live_timing/) oraz streamy do odnalezienia w necie, choćby na stronach poniżej:
http://olektv.pl/ (http://olektv.pl/news.php)
http://www.sport-typ.info/
http://www.meczyki.pl/
http://hqtv.com.pl (http://hqtv.com.pl/www/transmisje.php)
----------------------------------------
Harmonogram, czyli wreszcie coś o normalnych godzinach:
Piątek, 12 listopad 2010 r.
1 trening: 10:00 - 11:30
2 trening: 14:00 - 15:30
Sobota, 13 listopad 2010 r.
3 trening: 11:00 - 12:00
Kwalifikacje: 14:00 -
Niedziela, 14 listopad 2010 r.
Wyścig: 14:00
-------------------------------
Z filmoteki YT:
S505Nq2x3MA
Jeden z komentarzy pod onboardem:
"message for herman tilke: fuck you and yours stupids circuits desings" :mrgreen:
5CwzTbfCIuw
Zapraszam.
byle tylko Mark wygral. bo w to ze wszyscy 3 pierwsi sie powybijaja a Hamilton dojedzie na P1 to niestety trudno wierzyc.
ale jak wygraja machlojarze z Fiarrari albo ten go*rz Vettel, to sie pojdzie pochlastac...
MadOnion
11-11-2010, 11:47
Osobiście bym chciał żeby Mark wygrał, ale mam przeczucie że będzie jakas awaria w RBR tfu tfu. Vet powinien jeszcze poczekać najlepiej kilka lat ;) ale z dwojga złego wole Alonso.
do Alonso raczej nic nie mam, ale swiadomosc, ze ci oszusci z Fiarrari mieliby wygrac mnie wprawia w drgawki.
byloby to totalnie nieuczciwe wzgledem tych zespolow, ktore zgodnie z przepisami rozwijalo dwa bolidy
i mialo dwoch kierowcow. life's bitch, ale mam jednak nadzieje, ze sprawiedliwi wygraja ;)
Sebastianito
11-11-2010, 12:26
A ja mam nadzieje, ze wygra Sebastian albo Mark... oby nie Alonso i jego zagrywki... jak ja go nie trawie jako zawodnika.
Ja też bym chciał Marka na mistrza. Co do Alonso to takie zagrywki jak w Niemczech zawsze były i będą w F1. To część taktyki, jak chce się wygrać wszystkie chwyty dozwolone. A niby czyste zagrania RB z Brazylii to po prostu głupota. Jeżeli Markowi do zdobycia MŚ zabraknie paru punktów to będą sobie sami winni. A w zależności jak ułoży się wyścig w Abu Dhabi sami mogą zastosować T.O.(jest to wysoko prawdopodobne).
MadOnion
12-11-2010, 10:15
Ten tor jest oświetlany w trakcie wyścigu dobrze pamiętam? start za dnia zakończenie po ćmoku?
Ten tor jest oświetlany w trakcie wyścigu dobrze pamiętam? start za dnia zakończenie po ćmoku?
kazdy wyscig moze miec taki przebieg, pod warunkiem spozycia odpowiedniej ilosci metanolu ;)
a tak odpowiadajac na pytanie - tak jak mowisz. zobacz na f1.com filmik z zeszlorocznego wyscigu.
MadOnion
12-11-2010, 11:07
W robocie jestem nie moge ;)
MadOnion
12-11-2010, 11:47
45min pierwszej sesji a panowie chyba oszczędzają silniki narazie nikt nie ustalowił czasu 1 okr.
adolfik9501
12-11-2010, 12:38
Wyniki pierwszego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Adolfik, dzięki za wyniki, w pracy siedzę i patrzeć nie mogę..
MadOnion
12-11-2010, 12:54
Szkoda że LT nie pokazuje czasów sektorów z dokładnościa do 0,001
Kubica vs. Alonso
Heidfeld vs. Massa
adolfik9501
12-11-2010, 16:33
Szkoda że LT nie pokazuje czasów sektorów z dokładnościa do 0,001
(...)
Bo to dupiaty LT. W innych seriach jest znacznie lepszy. Najważniejsze, że Bernie kaskę kosi.
Zaraz dam wyniki.
EDIT: Wyniki drugiego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Trening jak trening, poza sytuacją gdy Hamilton wpadł na pomysł by zaraz po wyprzedzeniu Senny (lewą stroną) wpaść na chwilę do boksu (po prawej) tym samym mocno stresując gościa o sławnym nazwisku. Miano się tą sytuacją zająć po treningu, więc może być jakaś kara. Poza tym nic ciekawego się nie działo - jeździli w kółko. Można było się od Borowczyka zaś dowiedzieć, że w Rosji zaszły olbrzymie zmiany i na stanowisku premiera obecnie znajduje się (brat bliźniak?) Witalij Putin ;)
MadOnion
12-11-2010, 18:07
Może Borówa już żyje walka Adamek - Klitschko ;)
Po załamce w Brazylii aż się boję o swoje serce.
Trzymam kciuki za Roberta (zawsze!), a tytułu mistrza życzę Markowi.
adolfik9501
13-11-2010, 13:08
Wyniki trzeciego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Analizując pierwszy i drugi trening, Robert będzie tracić ponad 0.5 sek na okrążeniu, do liderów. Będzie pasjonujący bój o MŚ.
TristisAnima
13-11-2010, 15:46
No i Robcia w Q3 nie będzie :???:
Dużo tracił i był wyraźnie wolniejszy. Chyba coś w ustawieniach nie wypaliło.
Albo nowy silnik niedotarty..
adolfik9501
13-11-2010, 16:05
Wyniki kwalifikacji:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Nędza. Jedyne co mnie pociesza to to, że Ferdek ma wszelkie dane po temu, by łyknąć tytuł.
MadOnion
13-11-2010, 18:39
Czasami lepsza 11 pozycja niż 10 czy nawet 9. Jeszcze wyścig przed nami, oby Kub łyknał w generalce Ros.
Nawet Rakieta Witalij przegonił Roberta, pewnie Kubica jechał na 1 biegu okrążenie pomiarowe :mrgreen:
W czołówce ciasno, Hamilton tylko 0,031 sekundy straty do pole position, nie odpuści póki ma szansę i to mi się podoba :)
Czuję niezłą rozwałkę na 1 zakręcie/okrążeniu ;) No i pewnie SC wyjedzie jak Webber za daleko Vettelowi ucieknie...
MadOnion
13-11-2010, 20:01
Tak Helmut Marko wyjedzie swoim trabantem i spowoduje kolizje :D i wyjedzie SC
Kubek bardzo ładnie !!
Ciekawe ile straci na zmianie opon..
shadow_alex
14-11-2010, 16:45
No coz, bywa:/
Az mi szkoda chlopaka, poplakal sie biedny:(
TristisAnima
14-11-2010, 16:46
No i wszystko wiadomo. Wyścig, miodzio, jeden z ciekawszych w sezonie. Kubica, wspaniała jazda i świetna strategia.
Nareszcie u Kubka wszystko funkcjonowało tak jak trzeba. Vettel się popłakał :-)
Alonso siedział załamany, cóż nie walczył, myślał że dostanie mistrza na tacy.
MadOnion
14-11-2010, 17:00
Postawa Alonso po wyścigu w kierunku do Petrova żenująca
Sebastianito
14-11-2010, 17:00
SEBASTIAN GRATULACJE! Alonso mozesz sie tylko uczyc!
Dziwne, ale wygląda na to, że Ferrari łyknęło haczyk po wczesnym zjeździe Marka i także wcześnie zjechało licząc na ten sam ruch ze strony Sebastiana.
Stało się inaczej i Fernando utknął za Vitalijem, co też mnie dziwi, bo za czasów Todt'a normą było odpięcie słuchawek przez Jeana'a i udanie się do szefa drużyny, która bruździła z prośbą o przepuszczenie kandydata na mistrza.
Chociaż nie wiem, czy na dużo by się to zdało, bo Red Bull ma silniki od Renault, ale z drugiej strony, gdyby Robert miał za sobą przyjaciela walczącego o tytuł, to może by zwolnił??
Ktoś w Ferrari powinien beknąć za ten wyścig, bo jeżeli Alonso startuje 4, a kończy na 7 pozycji (za Kubicą i Pietrowem<brawo> którzy startowali z odpowiednio 11 i 10 miejsca) to coś jest nie halo. Trochę szkoda, że tak naprawdę mało było bezpośredniej walki na torze. Bitwa rozeszła się po pit stopach, niestety. Potem tylko czekałem (nadaremno) na jakieś duże błędy albo kraksy :)
MadOnion
14-11-2010, 17:06
Trzeba przyznać że szampany wystrzeliły aż miło ;) a Kubica jak by zjechał klika okr wcześniej wyjechałby przed Rosbergiem.
Celeborn
14-11-2010, 17:09
Alonso po wyścigu na okrążeniu zjazdowym coś tam jeszcze wymachiwał do Pietrowa.
trudno nie usmiechnac sie patrzac na wyniki. choc pozno, ale 2-3 McLarena na pudle zawsze cieszy,
a widok Fiarrari, ktore zebralo w d* to jeszcze wiecej szczescia ;)
postawia Fiarnando po wysciugu to typowy przyklad mentalnosci tego mafijnego zespolu - oczekiwanie,
ze wszystko dostanie na tacy, a jak sie nie udaje to wygrazanie lepszym.
najwiekszym zwyciezca wyscigu, choc nie w rankingach, jest McLaren. jedyny zespol, ktory przygotowal
dwa bolidy do tego wyscigu a mimo to zajal dobre miejsca, w odroznieniu od konkurencji, ktora skupila sie
na jednym (wloska mafia) albo 1,5 (Red Bull).
gratulacje dla Vettela. nadal za nim nie przepadam, ale trudno zaprzeczac faktom, ze wygral klasyfikacje.
Gratulacje dla Vettela. Co do Alonso i Ferrari to jedna wielka kompromitacja,już jedną nogą Alonso miał mistrzostwo tylko 5 miejsce ( okazuje się że aż piąte...) I ta gehenna Alonso za Pietrovem... bardzo nieładne zachowanie Alonso po wyścigu.
shadow_alex
14-11-2010, 17:25
W koncu "reno" nie zepsulo Robertowi wyscigu swoja genialna strategia. Chociaz, tez nie zaszaleli geniuszem. W pewnym momencie bylo miedzy Robertem a barbie ~20s. Jeszcze sie chlopaki naucza, byle nie od ferrari:) brawo Robert.
Mimo że kibicowałem Fernando przed ostatnim wyścigiem to po jego zachowaniu względem Pietrowa sądzę że dobrze się stało że nie wygrał tytuły. Spece od strategii Ferrari powinni beknąć za taki numer w ostatnim wyścigu, na starcie mieli wszystko czego było potrzeba do zdobycia tytułu a jak się skończyło wszyscy wiemy, Ferrari miało tytuł podany na srebrnej tacy - nawet Webber nie próbował wyprzedzić Fernando widząc że nie ma szans na tytuł, nie chciał pomagać Sebowi.
Najwieksze slowa uznania naleza sie panu Hermanowi Tilke, zaprojektowal nam fantastyczny obiekt, na ktorym Hamilton szybszy o 2.5 sekundy na kolku nie byl w stanie wyprzedzic Kubicy, podobnie pewnie Alonso - choc jego predkosci nie mielismy okazji poznac. Dobrze, ze koniec sezonu, bedzie mozna przestac udawac, ze to ciekawy sport :)
Na polskich drogach też się raczej nie da wyprzedzać..
Co do torów może zaproponuj taki na którym się da wyprzedzać? Przecież jak masz prostą o długości co najmniej kilkaset metrów i szerokości kilku metrów to teoretycznie zawsze możesz wyprzedzać :-) Tylko bolidy są bardzo wyrównane technicznie, kierowcy też wiedzą jak blokować ataki tych z tyłu. Oby do następnego sezonu.
Marcin Jakubowski
14-11-2010, 21:21
Najwieksze slowa uznania naleza sie panu Hermanowi Tilke, zaprojektowal nam fantastyczny obiekt, na ktorym Hamilton szybszy o 2.5 sekundy na kolku nie byl w stanie wyprzedzic Kubicy, podobnie pewnie Alonso - choc jego predkosci nie mielismy okazji poznac. Dobrze, ze koniec sezonu, bedzie mozna przestac udawac, ze to ciekawy sport :)
Dla mnie formuła 1 to nie tylko wyprzedzanie . To fantastyczny zespolowy sport, w którym strategia odgrywa kolosalną role. Nie każdemu musi sie podobać.
Jest to jednak dyskusja na temat: dlaczego jestem fanem F1?
Pozdro
adolfik9501
14-11-2010, 21:57
Wyniki wyścigu:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Klasyfikacja końcowa kierowców:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Klasyfikacja końcowa konstruktorów:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
------------------------------
Moje wrażenia.
SC a następnie stratedzy Ferrari ułożyli wyścig.
Robert - początek kiepski, sporo spadł, ale później bardzo fajnie i szybko.
Pietrow - bardzo dobrze, walczył o życie, znaczy o kontrakt ;)
Vettel - zrobił swoje;
Webber - coś kiepsko, może pech, może nie...
McLareny - klasycznie czyli bdb
Ferrari - gość od strategii powinien być ścięty, wiadomym było, że po pitcie na tak wczesnym etapie (skoro m.in. Rosberg i Pietrow już byli po zmianie) utkną z tyłu. Nie wiem czy liczyli, że goście przed Alonso będą mu z drogi zjeżdżać, czy powypadają... Jak to mówią, żenua.
Alonso - czytałem, że miał jakiś problem do Witka. No cóż burakiem się urodził to i burakiem umrze.
Generalnie RBR ma, m.in. dzięki SC, a co za tym idzie i Ferrari, to co chciał -Vettela mistrzem. Z trojga złego po cichu liczyłem na Marka (choć przestał po sobocie). Realnie patrząc Alonso miał tytuł prawie pewny, ale wiemy co robi prawie...
Pozostaje nam 4 miesiące czekać na nowy sezon, póki co zadowalając się plotkami ;)
EDIT: No i oczywiście kilka wyścigów V8 Supercars ;)
Burkinafaso
14-11-2010, 22:04
To fantastyczny zespolowy sport, w którym strategia odgrywa kolosalną role.
Szczególnie ta wewnątrzzespołowa strategia, z punktu widzenia kibica, może zasługiwać na szczególne uznanie...:wink:
Jest to jednak dyskusja na temat: dlaczego jestem fanem F1?
Dlaczego byłem, chyba...:mrgreen:
Teraz to taka, szczerze mówiąc, zwykła obserwacja patologii, jakich wiele w świecie gigantycznej kasy i zerowej moralności.
Ale to ja - wspominający czasy Prosta, Senny, a nawet Schumachera z łezką w oku. Dlaczego? Ano dlatego, że te czasy już nie wrócą. Może nie zawsze było wtedy czysto, ale emocje były czysto ludzkie, może czasem aż za bardzo... A teraz - silnik się przegrzewa... i dziękuję, dobranoc...:x
Dobra - kończę już jęczeć, bo to przecież piękny sport jest.:mrgreen:
adolfik9501
14-11-2010, 22:10
(...)
Dobra - kończę już jęczeć, bo to przecież piękny sport jest.:mrgreen:
Powtórzę się ale polecam V8 Supercars. Walka zderzak w zderzak, emocje, wyprzedzania, TO wydziałem tylko raz i to w sytuacji czytelnej: gość wyprzedzał jak szalony zbliżając się do swego kolegi z zespołu, który dostał info, że jest wolniejszy. Oczywiście obyło się bez walki, gość go wyprzedził i odjechał. Komentatorzy oczywiście bardzo chwalili to zachowanie. W pozostałych wyścigach jak się tną, to nikt o TO nie myśli.
Na polskich drogach też się raczej nie da wyprzedzać..
Co do torów może zaproponuj taki na którym się da wyprzedzać?
pozwol ze podpowiem: Imola, A1 Ring, Albert Park, Montreal, Spa-Francorchamps.
cecha wspolna: nie projektowane przez ziomka Berniego. i niemalze wypierdzielone z kalendarza,
gdzie tylko Belgia i chyba Australia sie jeszcze jakos stale trzymaja, choic notorycznie nekane przez
chciwego zgreda, ktory chetniej rozdalby GP do jakiegos kraiku, w ktorym trybuny zapelnia sie moze
w 1/3, ludzie maja kompletnie w nosie Formule 1, a design toru (jedynego tylko dopuszczalnego autora)
bedzie moze i efektowny dookola, ale na samym torze uniemozliwi ciekawa akcje.
Przecież jak masz prostą o długości co najmniej kilkaset metrów i szerokości kilku metrów to teoretycznie zawsze możesz wyprzedzać :-) Tylko bolidy są bardzo wyrównane technicznie, kierowcy też wiedzą jak blokować ataki tych z tyłu. Oby do następnego sezonu.
ciekawe tylko, ze te prawa obowiazuja na tych nowych wypierdach Tilkego, a na na starych trasach
wciaz mozna poogladac wyprzedzanie...
a propos dyskusji "dlaczego jestem fanem F1"...
nie jestem nim dla sledzenia czasow spedzonych w pit-stopie ;) natomiast jak dzis pamietam zdarzenia takie
jak Hakkinen-Salo-Schumacher (Spa 2000) czy Coulthard-Schumacher (tez 2000), gdzie to nie bylo pici-polo
z cyklu "kto kogo wyprzedzi w boksie" tylko konkretna walka na torze. to sa te rzeczy, ktore najbardziej
emocjonuja i dla ktorych oglada sie ten sport. nie dla procesji i sledzenia numerkow, ktory kierowca ile
zyska na zjezdzie. bo wtedy 90% wyscigu traci racje bytu.
Dla mnie formuła 1 to nie tylko wyprzedzanie . To fantastyczny zespolowy sport, w którym strategia odgrywa kolosalną role. Nie każdemu musi sie podobać.
Zgoda, F1 to nie tylko wyprzedzanie. Ale czasami ogladajac sznurek kolorowych autek zaczynam watpic, czy te wszystkie inne elementy F1 sa warte czasu, ktory trzeba poswiecic na nie.
Gratulacje dla "bejbi-szumiego", z walczacych kierowcow chyba najmniej niezasluzyl na zdobycie tytulu :)
MadOnion
15-11-2010, 00:10
Herman Tilke w takim razie projektował ten tor pod Kubicę, który pokazał, że da się tutaj wyprzedzać, zresztą marina Bay też chyba Tilke projektował, a tam wydawać by się mogło że to drugie Monaco, a jednak też można. Po prostu są tory, na których łatwiej, a na innych trudniej się wyprzedza. Ferrari przespalo pierwsza połowę sezonu, a prawda jest też taka, że jakby nie awarie RBR, to Vet byłby dawno majstrem. Nie za bardzo go lubię, ale był mocny w każdym momencie. Czekamy na nowy sezon, może jakieś zmiany kadrowe będą miały miejsce. Podziękowania dla Adolfika za cały sezon F1 w dziale cafe :-)
mac.serafin
15-11-2010, 01:02
Dla tych co nie oglądali wyścigi/wyłączyli tv po ostatnim okrążeniu:
Bardzo sportowe zachowanie F. Alonso w stosunku do Petrova;
http://www.youtube.com/watch?v=tNBLtD2eZaM&feature=player_embedded
Ja dla równowagi wkleję co nieco:
kXAAG5QbhXA
R-JZFPSgR7A
i jeszcze to:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/33xg3dt-1.jpg
źródło (http://i52.tinypic.com/33xg3dt.jpg)
:mrgreen:
MadOnion
15-11-2010, 08:14
Ktoś w Ferrari powinien beknąć za ten wyścig, bo jeżeli Alonso startuje 4, ...
Myślę że Alonso startował jednak z P3 :)
akustyk, może jak stary Bernie odpuści ( z różnych przyczyn) to wróci normalność.. Z przyjemnością oglądam teraz historię F 1 i tam to wygląda inaczej - więcej walki. Cóż, kasa robi swoje.
akustyk, może jak stary Bernie odpuści ( z różnych przyczyn) to wróci normalność.. Z przyjemnością oglądam teraz historię F 1 i tam to wygląda inaczej - więcej walki. Cóż, kasa robi swoje.
ale stary jest wlascicielem serii F1. wiec szans na to, ze odpusci, to ja bym za wielkich nie widzial. najwyzej przejmie biznes jego corcia, co by wizualnie F1 na dobre wyszlo
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/17681-1.jpg
źródło (http://www.motorsport-total.com/news/images/17681.jpg)
a tak z innej beczki - Bernie to jest koszmarnie uparty gosc, co przy despotycznym stylu sprawowania wladzy w F1 nie zawsze na dobre temu sportowi wychodzi. ale tez pod wieloma wzgledami ma racje i tam gdzie pojawiaja sie konflikty ze stajniami, nierzadko to wlasnie jego wizja jest lepsza dla sportu
inna kwestia... w tandemie Ecclestone / Fuhrer Mosley, to ten drugi robil czarna robote. a odkad we wladzach FIA siedzi Jean z Fiarrari, to sie dosc duzo zmienilo na dobre pod wzgledem rzetelnosci tego sportu. jakkolwiek by to kuriozalnie nie brzmialo, skonczyly sie polowania na czarownice i jawne faworyzowanie jedynego slusznego czerwonego teamu...
co do torow, to mam mieszane odczucia. sto razy bardziej wolalem wyscigi na Imoli czy chocby regularny Nurburgring od takiego Abu Dhabi, Chin czy pozal sie biosie smierdzacych dokow Walencii. ale z drugiej strony otwarcie na nowe rynki i ich kase tez ma swoje zalety...
pozyjemy, zobaczymy. mnie sie podobaja zmiany w F1 w ostatnich latach (tak z grubsza odkad odsunieto od wladzy Heil Mosleya), poza tym, ze wole stare tory od tych nowych.
Dajcie w końcu Kubicy pojeździć porządnym bolidem ...
Misiek87
15-11-2010, 15:21
Dlaczego ja tu wczesniej nie trafilem!?
Abstrahujac juz od wczorajszego wyscigu i odnoszac sie do konkluzji sezonowych. Vettel czesto jechal dobrze, ale przewaznie mial pusty tor przed soba. To chyba pierwszy mistrz swiata f1, ktory tak malo wyrpzedzal! Ma ktos statystyki ile osob (nie dublowanych) Vettel tak naprawde wyprzedzil? Zaloze sie, ze Robert i Hamilton maja dwa razy wiecej. Wkurzaja mnie zasady kwalifikacji. Dlaczego?
Otoz zawsze wygra zespol najszybszy - strategia potem w wyscigu jak sie startuje z 8-10 pola to jedyna mozliwosc zwyciestwa to jeden pit-stop. W Q3 wszyscy jada z minimalna iloscia paliwa i oczywiste jest, ze zawsze wygra RB, Ferrari czy McLaren. Zdarzaja sie wyjatki, ale to rzadko. Wczesniej trzeba bylo sie zatankowac w takiej ilosci zeby wystartowac w wyscigu. Renault moglo zaryzykowac, zatankowac na 12 okrazen powiedzmy i probowac z tego wywalczonego Pole Position uciec na tyle zeby wyjechac przed szybszymi itd. Wtedy bylo wiecej strategii i zespoly slabsze mogly ryzykowac.
Jestem calym sercem za przywroceniem tankowania, gdyz pozwalalo to naprawde urozmaicic wyscigi. Rozumiem wzgledy bezpieczenstwa - zwlaszcza jak patrzylo sie na Masse, ktory ciagnal cala aleje serwisowa waz do tankowania ;) - oraz sytuacje gdy bolidy sie chwilowo zapalaly. Coz - safety is safety.
W kazdym razie Sezon udany :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.