PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar swiatła



marekon
05-01-2007, 16:25
Piszę tutaj ponieważ nie wiem w którym dziale to zapisać.
Chodzi mi o różnice w pomiarze światła klasycznie poprzez światłomierz zabudowany w aparacie,czyli światło odbite a pomiarem poprzez światłomierz zewnętrzny ale światło padające.Jakie to są róznice ewentualnie który jest dokładniejszy i w jakich warunkach.Czy ewentualnie przy naswietlaniu slajdów taki pomiar nie będzie lepszy?
Trochę praktycznych uwag jeśli ktoś już przerabiał ten temat.

Jacek_Z
05-01-2007, 19:02
użyj wbudowanego. Ewentualnie wprowadź korekcje przy ciemnych lub białych motywach.
Światłomierz na światło padające w terenie, na swietle zastanym trzeba umieć uzywać. Jaki masz model swiatłomierza?
Zalezy jaka ma kopółkę. Czesto zbiera za duzo nieba jeśli ma taka półokrągłą. Zasłania sie wtedy niebo, robi taki daszek ręką. Wymaga wprawy, doswiadczenia. Nie polecam, bo s....
Użyj wbudowanego.

marekon
05-01-2007, 19:34
No cóż mój sprzęt to swierdłowsk i w porównanich odczytów się sprawdza,więc myślałem że tu też będzie można dobrze zmierzyć.Jeśli faktycznie ma z tego wyjść ,,kiszka,, to lepiej nie ryzykować,a chciałbym naświetlić Fuji Provie więc byłoby trochę szkoda :) .Dzięki za informacje przydała się,a chciałbym porobić w zimowych warunkach więc czasami trudno zrobić pomiar ze względu na śnieg.

Jacek_Z
05-01-2007, 19:59
jeżeli snieg ma wpływ na pomiar - bo odbija swiatło, to zarówno na pomiar światła padajacego jak i odbitego.
Precyzyjniejszym miernikiem jest na pewno nikon.
uwzględni on tez ewentualnego polara itd.
przy sniegu jest istotne na co naświetalsz. przy ostrym swiatle rozpietośc tonalna bedzie za duza. Albo naświetlasz na snieg a inne rzeczy beda ciemne, albo na główny motyw - śnieg może być przepalony.
Zdecydowanie jesli nie masz doświadczenia zalecam bracketing. Szczególnie przy ważniejszych ujęciach. Zrób co najmniej 2 klatki. Nie rób optymalnej - rób jedną +1/2 a drugą -1/2. (albo jesli jestes pewny pomiaru +1/3 i -1/3) Po wywołaniu zobaczysz co ci sie podoba bardziej - jasniejsze czy ciemniejsze.
Ja najczęsciej nie niedoświatlam sniegu. chyba, że chcę mieć w nim bardzo wypracowane szczegóły.

marekon
05-01-2007, 20:07
Raczej będą to krajobrazy,czy pomiar matrycowy bedzie tu skutecznym pomiarem.A jak się zachować przy pomiarze pod słońce np zachód słońca i ośnierzony krajobraz.

Jacek_Z
05-01-2007, 20:30
nie ma mądrych. bracketing +-1/2 EV.
mogą byc zdjecia rózniące się o 1EV. Oba będa inaczej wygladały, ale oba moga byc dobre technicznie - po prostu bedzie inny ich charakter. Dwóch oglądających i dwie opinie jakie zdjecie ładniejsze :)

marekon
05-01-2007, 20:45
No tak w takich wypadkach pozostaje tylko to i lepiej poświęcić kolejną klatkę niż być niezadowolonym z jednej.
Tylko czasami mnie denerwuje pytanie oglądających dlaczego zrobiłeś to samo 2 lub 3 razy,a ja nie mam siły tłumaczyć bo i tak nic nikt nie rozumie :)

Jacek_Z
05-01-2007, 21:14
po pierwsze to nie będzie to samo zdjęcie. Rózniące sie o 1 przysłonę będzie mocno inne.
Po drugie - wyrzuć to co ci sie mniej poodoba i pokazuj jedno. Nie będzie komentarzy.