PDA

Zobacz pełną wersję : (wydzielony)Firmware a exif



irekka
29-04-2005, 14:30
Nikt nie chce dopłacać- ale nie będzie wyboru.

Art
29-04-2005, 22:48
Niech lepiej buraki poprawia iso w exifie

Eeeee... tego... coś przegapiłem? Powiedzcie co takiego jest z ISO w exifie, że trzeba to poprawić?

Pozdrawiam

Cichy
30-04-2005, 13:43
Niech lepiej buraki poprawia iso w exifie

Eeeee... tego... coś przegapiłem? Powiedzcie co takiego jest z ISO w exifie, że trzeba to poprawić?

Pozdrawiam

To, że nie jest widoczne w popularnych przeglądarkach typu ACDsee. Mnie też to przeszkadza.

stig
30-04-2005, 14:21
To, że nie jest widoczne w popularnych przeglądarkach typu ACDsee. Mnie też to przeszkadza.

Jestescie pewni, ze sprawa ISO to kwestia firmware'u, a nie np. przegladarek? Tez uzywam ACDSee (z tym, ze v.7) i tam ISO pokazuje bez zadnych problemow...

adik
30-04-2005, 17:21
TO jak jeszcze powiesz mi Gdzie w ACDSee pokazuje to ISO bedzie niezle bo z tego co sie orientuje to NIepokazuje. Ani v.6 ani v.7 :>

sinner
30-04-2005, 19:03
Chyba raczej z Nikona to się nie pokazuje , przynajmniej w ACDsee 7.0 (chyba że jest jakis plugin)
Mam pare fotek robionych Olympusem 2020Z i tam iso jest pokazane.

stig
30-04-2005, 19:16
TO jak jeszcze powiesz mi Gdzie w ACDSee pokazuje to ISO bedzie niezle bo z tego co sie orientuje to NIepokazuje. Ani v.6 ani v.7 :>

A jak myslisz? Gdzie moze pokazywac?
Jesli masz problemy z obsluga tak prostych programow jak przegladarki zdjec, to moze po prostu nie podwazaj mojej wypowiedzi stwierdzajacej, ze ACDSee pokazuje ISO w EXIFie -- swoim "z tego co sie orientuje to NIepokazuje...".
Irytuje mnie juz postawa niektorych osob na tym forum, ktorym nie wystarczy napisac, ze cos wlasnie ma miejsce, tylko trzeba za kazdym razem udowadniac i pokazywac wszystko na obrazkach, bo bez tego nie uwierza... Co bardziej wkurzajace -- ze swoje przeciwne opnie przedstawiaja uzywajac okreslen "z tego co wiem", "slyszalem", "podobno" (a pozniej najczesciej "podobno" zamienia sie w "pewnosc").

Prosze bardzo -- oto fragment screenu z ACDSee 7;


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.saldat.pl/upload/acdsee_exif_iso.jpg)

Kaleid
30-04-2005, 20:26
Kazdy z Was ma po trochu racje. D70 zapisuje dane ISO w niestandardowym polu. Wiekszosc nowszych programów juz to czyta.

sinner
30-04-2005, 22:22
Stig
Nie irytuj się tak bardzo bo złość piękności szkodzi :D
Gdzie jest zakładka properities/exif to raczej każdy wie.
Mam ACDSEE 7.0 i u mnie nie pokazuje iso z Nikona uwierz na słowo bo nie chce mi się robić screena
Przy fotkach z Olympusa natomiast mam iso.
Może sprawa jest w firmware aparatu jaką masz wersję?(1.03?)
Instalowałeś jakieś upgrady lub pluginy do ACDSee?
Czy jeśli zapiszesz fotkę w Photoshopie to znikają Ci niektóre wartości (np.lens,sensitivity,wb,AFmode) w Nikon Capture?
I jaką wreszcie masz wersję exifa w ACDSee powinna być na dole w properities (2,21?)

stig
30-04-2005, 22:41
Stig
Nie irytuj się tak bardzo bo złość piękności szkodzi :D
Gdzie jest zakładka properities/exif to raczej każdy wie.
Mam ACDSEE 7.0 i u mnie nie pokazuje iso z Nikona uwierz na słowo bo nie chce mi się robić screena

OK. Wierze, ale nie rozumiem po co to generalizowanie przez niektorych... Skoro pisze, ze u mnie pokazuje wartosci ISO -- tzn., ze tak jest.



Może sprawa jest w firmware aparatu jaką masz wersję?(1.03?)

1.00, 1.01



Instalowałeś jakieś upgrady lub pluginy do ACDSee?


Nie



Czy jeśli zapiszesz fotkę w Photoshopie to znikają Ci niektóre wartości (np.lens,sensitivity,wb,AFmode) w Nikon Capture?


Nie uzywam Nikon Capture. Nawet go nie mam...



I jaką wreszcie masz wersję exifa w ACDSee powinna być na dole w properities (2,21?)

Nigdzie nic takiego nie widze...

sinner
30-04-2005, 23:14
Wersja exifa jest u mnie na dole zakładki properities/exif/miscllaneous/exif version
ktoś pisał że Nikon poblokował w nowych wersjach firmwaru a właściwie to chyba w D2H lub X
podgląd wb i iso w innych programach niż NC
Czyli ty masz nie zmieniony firmware w aparacie ?

stig
01-05-2005, 08:25
Czyli ty masz nie zmieniony firmware w aparacie ?

Dokladnie. Nie zmienialem ani razu, gdyz jak dla mnie nie bylo takiej potrzeby...

stig
01-05-2005, 18:00
Stig wiec ja dzis Ci umioeszcze screendumpa z ACDSee v.7 co niepkazuje Exifow. I co wtedy??? Nadal Cie bedzie smieszyc postawa???


Ty nie rozumiesz... Smieszy mnie argumentacja slowami typu: "z tego co sie orientuje", "podobno", itd.
Jesli napisalem, ze moj ACDSee pokazuje ISO -- to absurdem jest odpisywanie "z tego co sie orientuje to nie pokazuje".
A z tym screendumpem z Twojego ACDSee -- to sobie daruj niepotrzebna fatyge... Naprawde nie obchodzi mnie to, ze Twoja wersja nie pokazuje ISO... :)

adik
01-05-2005, 18:12
To po kij robisz OT ?? Co ?? Napisalem tylko w takiej formie zeby niewywolac klotni. To ze nierozumiesz. Coz...Bywa.
Bardzo irytuje mnie juz postawa niektorych osob na tym forum, ktorym nie wystarczy napisac, ze cos wlasnie ma miejsce, tylko trzeba za kazdym razem udowadniac i pokazywac wszystko na obrazkach, bo bez tego nie uwierza... Co bardziej wkurzajace -- ze swoje przeciwne opnie przedstawiaja uzywajac okreslen "z tego co wiem", "slyszalem", "podobno" (a pozniej najczesciej "podobno" zamienia sie w "pewnosc").

Wiec prosze.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://adik.sisco.pl/scrdmp.jpg)

Skoro u mnie i na innych maszynach nie pokazuje ISO to znaczy ze tak jest :D

stig
01-05-2005, 18:22
Skoro u mnie i na innych maszynach nie pokazuje ISO to znaczy ze tak jest :D

Nie... To tylko oznacza, ze masz problem, ktorego ja nie mam... Ot co... :)

Ryan
01-05-2005, 19:26
Nie potrzebnie się irytujecie i dajcie już spokój bo chyba nie ma sensu udowadnianie kto ma rację itp. Ostatnio coś w ogóle obserwuję na naszym forum na każdym kroku taką wzajemną rywalizację, złośliwość i zawiść :( Po co? Dajcie spokój i niech forum będzie narzędziem wzajemnej pomocy niezależnie od poziomu wiedzy i umiejętności udzielających się tutaj.. :)

Co do problemu ISO w różnych przeglądarkach... U mnie niestety ACDSee 7 wygląda podobnie jak u Adika i z tego co udało mi się "wygooglać" nie pokazuje poprawnie wielu parametrów z danych Exif zapisanych w plikach pochodzacych z D70 i obróbka w PS nie ma tu znaczenia. Po prostu Nikon użył niestandardowych pól, pewnie dlatego żeby więcej osób kupiło jego oprogramowanie... Saą nawet proste programy np. IsoFix przenoszące m.in. ISO do właściwych pól w strukturze Exif, ale niestety działają tylko na plikach zapisanych w D70 z firmware 1.00. Z tego co napisał Stig wychodzi że nie używał tego typu programów, stąd chciałbym zapytać Ciebie Stig czy masz jakiś pomysł dlaczego Twoja wersja ACDSee pokazuje wszystkie dane i to w innym, żóltym okienku? Chętnie bym skorzystał z Twoich wskazówek :)

sinner
01-05-2005, 20:00
Jak klikniesz na okienko to robi się żółte
Tak więc to nie to :)
Szukajmy dalej...

stig
01-05-2005, 20:27
Z tego co napisał Stig wychodzi że nie używał tego typu programów, stąd chciałbym zapytać Ciebie Stig czy masz jakiś pomysł dlaczego Twoja wersja ACDSee pokazuje wszystkie dane i to w innym, żóltym okienku? Chętnie bym skorzystał z Twoich wskazówek :)

Szczerze? Nie wiem... :) I tak naprawde -- wcale mnie to nie interesuje... Chetnie bym Wam wszystkim w tym pomogl, ale doprawdy -- nie mam zadnego pomyslu w tej kwestii. Informacja o ISO i w ogole EXIF -- sa mi tak do szczescia potrzebne jak zeszloroczny snieg. Jedynie kiedy sie przydal, to wtedy, kiedy sklejalem do kupy porownanie kita i Tokiny -- dzieki EXIFowi upewniajac sie jedynie co do przyslon...
A teraz pytanie ode mnie: macie jakies specyficzne i konkretne powody do rozdrabniania sie w tej sprawie? Bo -- no coz -- EXIF to niby fajna rzecz, ale prawde mowiac nie widze na tyle waznego powodu, aby szczekac w kierunku Nikona o poprawke tego detalu. Czy wiedza o tym jakie ISO bylo uzyte (200, 800 czy np. 1600) daje jakas satysfakcje ze zdjec, powoduje, ze sa lepsze, czy po prostu jest to potrzebne jedynie do przeprowadzania kolejnych testow? :)

Ryan
01-05-2005, 20:36
sinner: u mnie sie żółte nie robi nigdy :(

Stig - mi też to ISO do szczęścia nie jest specjalnie potrzebne, zainteresowałem się tematem dopiero przy Waszej dyskusji w tym wątku, a jako komputerowiec lubie rozwiązywać takie problemy :)
Stąd zwykła ciekawość mnie teraz męczy i chętnie bym doszedł dzięki czemu u Ciebie widać wszystkie informacje, a standardowo ich nie ma... cóż, bede kombinował :)

Art
01-05-2005, 23:04
A mnie ACDSee v3.1 wogóle pokoazuje EXIF w jakiś dziwny sposób - np. czas naświetlania 0,00825 s :D

Ale prawde mówiąc mam to gdzieś. I tak do exifów fotek zaglądam sporadycznie a PS CS pokazuje tak jak trzeba.

Co do rozbieżności w ACD See u Stiga i innych - może po prostu problem leży w jakimś pluginie pochodzącym od Nikona, którego Stig ma (nie ma) a inni nie mają (mają). Plugin może nie być związany z ACD See ale wpływać na jego działanie. Tak jak plugin od Picture Project zmienił sposób otwierania RAWów przez PS - zamiast w dużym oknie Adobe Camera RAW to w takim małym dziwnym okieneczku. Wystarczyło usunąć plugin i sytuacja wrociła do normy. (Był na ten temat wątek na forum, a może nawet więcej niż jeden)

W każdym razie moim zdaniem nie są to żadne cuda tylko po prostu inne konfiguracje softu w kompach.

Pozdrawiam

irekka
02-05-2005, 11:36
Kiedyś zajałem się za pisanie programu, który miałby pokazywać exif - taki mały poręczny, zmieści się nawet na dyskietce czy na braloczku z pendrivem. Głównym jego zadaneim miało być pokazywanie danych podstawowych z EXIF + licznik zroibonych zdjec, które to pole posiada exif z nikona. Projekt został wstrzymany z braku czasu, ale zauważyłem, że specyfikacja exif pobrana ze strony, której adres podałem poprzednio, odbiega od tego co nikon zapisuje. Standaryzacja Nikonowi nie jest jak widac potrzebna. Część producentów programów graficznych uwzględnia odmiennośc nikona, inni nie zajmują się tym. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie nikona.

Siupes
02-05-2005, 23:09
wojesssu to wy jeszcze potrzebujecie patrzyc w exif jakie iso bylo?? ja widze na oko po zdjeciu ;)
a pozatym to zyczylbym sobie w firmware zmiane koloru d70 na srebrny, ... a moze i nawet zloty ;)

Saint
03-05-2005, 00:32
przxepraszam, ze moze wyjde przed orkiestre, ale chcialbym sie dowiedziec w ktorym miejscu w exif w nikonie zapisuje ilosc zrobionych zdjec? znaczy chodzi mi nie tyle o numery zdjec co ilosc pstryknietych (czyt. uzycia spustu) ... bede wdzieczny za odpowiedz bardzo jasna ...

irekka
03-05-2005, 07:41
Exif to taki sposób zapisu informacji dodatkowych w pliku. Na pytanie w którym miejscu trudno odpowiedzieć (ogólnie mówiąc w strukturze exif znajdują się znaczniki określające jakie dane są przechowywane i ich długość). Np znacznik określający model aparatu, którym zrobiono zdjęcie to hexagonalnie 110. Ale specyfikacja exifa nie przewiduje wprost pola ilość zdjęć - do tego nikon zaadaptował sobie jeden ze znaczników. Isotniejsze jest pytanie jaki program potrafi prawidłowo odczytać tę informację. Na pewno dobrze to robi bezpłatny Opanda IExif.

sinner
03-05-2005, 09:43
Powiem krótko - Oto chodziło !!!
Przy okazji jest tam ciekawa zabawka do nakładania filtrów PhotoFilter 1.0

Saint
03-05-2005, 13:13
gdzie ta?

sinner
03-05-2005, 13:46
Do ściągnięcia ze strony
http://www.opanda.com/

Saint
03-05-2005, 14:47
szkoda ze tego iexifa nie ma na opere a na firefoxa sie wali cos ...

irekka
03-05-2005, 17:20
To jest samodzielny program - dlaczego ma być na operę lub firefoxa ????

mario_mar
03-05-2005, 18:49
Stig można by prosić o udostępnienie lub przesłanie jakiegokolwiek zdjęcia z exifem na mario_mar@o2.pl

Gawronnek
03-05-2005, 18:54
irekka jest nakładka do Firefoxa i IE, do Opery nie jestem pewien ale chyba nie ma

irekka
03-05-2005, 19:10
Ja napisałem o autonomicznym programie opanda iexif w wersji 1.8 jaki posiadam.

Gawronnek
03-05-2005, 19:22
ja też o tym programie bo bez niego wtyczka do firefoxa nie działa

irekka
03-05-2005, 19:37
Fakt, nieprecyzynie napisałem - chodziło mi o samodzielny program, w którym to programie po wybraniu zdjecia jest wyświetlana informacja EXIF.

arra
03-05-2005, 19:45
To, że nie jest widoczne w popularnych przeglądarkach typu ACDsee. Mnie też to przeszkadza.

Jestescie pewni, ze sprawa ISO to kwestia firmware'u, a nie np. przegladarek? Tez uzywam ACDSee (z tym, ze v.7) i tam ISO pokazuje bez zadnych problemow...

Tak jestesmy pewni, Nikon sp.lil sprawe i umiescil iso nie tam gdzie jego miejsce. W kazdym firmware jest tak samo. Jedynie jak przerbiasz NEFy do jpg to iso wraca tam gdzie powinno byc.

Ryan
03-05-2005, 22:32
Tak jestesmy pewni, Nikon sp.lil sprawe i umiescil iso nie tam gdzie jego miejsce. W kazdym firmware jest tak samo. Jedynie jak przerbiasz NEFy do jpg to iso wraca tam gdzie powinno byc.

No i rozwiązałeś problem, rzeczywiście po otwarciu NEFa i zapisaniu w JPG ISO jest pokazywane w ACDSee :) Rzadko używam NEFów i na to nie wpadłem ;)

sinner
03-05-2005, 23:23
R.I.P

mario_mar
04-05-2005, 08:40
U mnie zmiana nefa do jpga nie powoduje wyświetlenia się ISO.
Dlatego prosiłbym ponownie Stiga o udostępnienie jakiegokolwiek zdjęcia z exifem (jpga i nefa) i dopiero wtedy sprawa się wyjaśni.

Ryan
04-05-2005, 18:35
zmien nefa na jpga za pomoca Photoshopa widocznie to CameraRaw z PS naprawia "błąd" Nikona.

adik
04-05-2005, 19:10
Sugerowalem to juz wczesniej ze dotkniecie fotki w Photoshopie moze naprawic blad :)

mario_mar
04-05-2005, 20:17
Oj ja tylko proszę Stiga o udostępnienie jakiegokolwiek zdjęcia z exifem (jpga i nefa) ale jak juz się uczepiliśmy tego iso to zdradzę pewną tajemnice
tylko nie mówcie Nikomu ze Canon tez ma ten błąd i o dziwo nawet nie trzeba korzystać z CameraRaw wystarczy otworzyć jpg w ps i zapisać. :)

gmoszkow
04-05-2005, 23:27
Kiedyś zajałem się za pisanie programu, który miałby pokazywać exif - taki mały poręczny, zmieści się nawet na dyskietce czy na braloczku z pendrivem. Głównym jego zadaneim miało być pokazywanie danych podstawowych z EXIF + licznik zroibonych zdjec, które to pole posiada exif z nikona. Projekt został wstrzymany z braku czasu, ale zauważyłem, że specyfikacja exif pobrana ze strony, której adres podałem poprzednio, odbiega od tego co nikon zapisuje. Standaryzacja Nikonowi nie jest jak widac potrzebna. Część producentów programów graficznych uwzględnia odmiennośc nikona, inni nie zajmują się tym. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie nikona.

Kilka słów komentarza. Ja nawet napisałem taki program (tyle że w phpie) jako fragment do tworzonej galerii i dość dobrze poznałem specyfikę exifa. W tej chwili dokładnie nie pamiętam, ale specyfikacja exif zostawia sporo wolnego miejsca na elementy, które morze wykorzystać sobie producent z tymże musi podać offset (czyli długość swojej części w bajtach) z później są znów dane ze specyfikacji ogólnej.

Czyli kolesie od EXIFa zrobili kanapkę pierwsza część info ogólne, druga info specyficzne i trzecia info ogólne.

Większość producentów aparatów wrzuca tam jakieś dodatkowe elementy i nie specjalnie się nimi chwali, ale są cwaniaki co to rozbierają na części pierwsze. Tam jest właśnie zaszyta informacja np o tym które to jest zdjęcie zrobione tymże aparatem. Na tym etapie się poddałem bo nie mam czasu się tym zajmować - niestety

Tak więc to nie do końca jest wina Nikona, że używają tychże pól, szczególnie zważywszy na fakt, że w exifie 2.cośtam jest zachowana zgodność z Exifem 1.cośtam. Tam też była możliwość wpisywania informacji własnych i ponieważ pól w exifie 1 było za mało to nikon wykorzystał samodzielnie zdefiniowane pola, a teraz ich zwyczajnie nie przerobił na nową specyfikację tylko zostawił je zakodowane.

To chyba tyle tego wyczerpującego wywodu

Pozdrawiam

Grzegorz

irekka
05-05-2005, 07:56
To oczywiste, że w specyfikacji exif (najnowsza wersja to 2.21) nie można zdefiniować wszsytkich danych jakie producenci aparatów czy programów graficznych chca umieścic. Licznik zdjęć nie jest w specyfikacji - i dobrze. Ale nikon czułośc ISO nie umieścił pod tagiem $8827. Jest więcej takich kwiatków - może kiedyś siądę do tego znowu i wtedy opisze szczegółowo o ile będzie ktoś zainteresowany tematem.

Cichy
06-05-2005, 18:36
Nie no, zainstalowałem ACDSee 7 i nadal nie widzi ISo :(

arra
09-05-2005, 12:17
Nie no, zainstalowałem ACDSee 7 i nadal nie widzi ISo :(

To nagraj sobie na dyzia ta fotke i zobacz czy widzi:
.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jiki.pbase.com/u14/arra/upload/41825939.b2.jpg)

PS. Nikon Capture tez zle (w innym miejscu) umieszcza ISO podczas konwersji NEF->JPG. Powyzej jest przyklad z ACR

Cichy
09-05-2005, 13:52
Jakiego dyzia ?

arra
09-05-2005, 14:11
Jakiego dyzia ?

Hehehe, sorki, to moje okreslenie dysku twardego. Klikasz prawym i dajesz zapisz obraz jako... ;)