PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana Kx na? d3100 moze d5000?



RTSiak
30-10-2010, 14:23
Witam. Decyzja zapadla i postanowilem zmienic system (caly system srednio chetnie ale kx na 100% do lamusa...). Moze cos o moich preferancjach. Jestem totalnym amatorem ktory juz co nieco wie i potrafi jednak raczej profejonalnie tematem nie bede sie zajmowal przez jeszcze kilka kolejnych lat (o ile w ogole kiedys to nastapi). Wiadomo zalezy mi na jakosci obrazka ale na tej polce pewnie roznice jesli sa to minimalne. Przyda sie oczywiscie w miare mozliwosci najlepszy AF to dla mnie dosc wazne gdyz ten w kx to koszmar... nawet w cieniu (za dnia oczywiscie) lubi posmigac w te i nazad... ISOdo 1600/3200 wszedzie jest na podobnym poziomie a z tego co widze w nowym tescie fotopolis d3100 tez nie jest zle i 3200 od biedy tez daje rade. Zbytnio nie ciagnie mnie ruchomy wyswietlacz a to chyba w sumie jedyna duza roznica pomiedzy d3100 a d5000? Ergonomia d3100 (pomimo ze jeszcze go nie macalem) powinna mi przypasowac pozniewaz KX tez nie jest wielka puszka, N z tego co widze ma tez ciut wiecej powyciagane na body czyli kolejny +, Nikony maja tez podswietlone pkt af co dosc mocno obok af boli mnie w kiksie... Hmm no i chyba tyle. Zmieniam KXa tylko zw na tragiczny af, brak pods pkt af i chyba tyle, jetstem amatorem i po prostu lubie fotografie i pstrykam dla przyjemnosci, a z Pentaxem niestety wiecej sie uzeram niz bawie. Poki co czy d5000 czy d3100 bede bral z njkrotszym kitem ktory zapewne puszcze szybko dalej w swiat i doloze do 18-105 (o ile nie dostane od razu dluzszego w atrakcyjnej cenie). Co fotografuje? Ludzi, troche krajobrazow najrozniejszych, ludzi, trache fot w nocy dlatego iso tez ma znaczenie no i przedewszystkim... ludzi :P street reporterka bawia mnie najbardziej dlatego za jakis czas napewno pojawi sie u mnie jakies ciekawsze szklo do tych celow. Licze ze mojeggo kiksa w zestawie ktory posiadam oddam w inne rece za minimum 2000 (no 2tys to prawie pewne ale licze na 2.1 moze 2.2) dlatego kasy bede mial i na d5000 - uzywke i na d3100 - nawet nowke :D, zastanawiam sie tez cigle nad konanem 40d lub dozbieraniem do 50d (ale nie wiem czy wytrzymam tyle bez aparatu aby kupic 50d ktorych ze wszystkich wymienionych tu wypada chyba najlepiej?). Moze ktos z was mial kontakt z nawet wiekszoscia wymienionych przeze mnie puszek i moze sie jakos do nich ustosunkowac i pomoc w wyborze ? aha i czy do d3100 jest mozliwosc dokupienia gripu ?

aha zapomnialem dodac ze nie interesuje mnie d90 gdyz jest po prostu za drogi i nie potrzebuje az takiej puchy do moich zastosowan i umiejetnosci

tomek67
30-10-2010, 15:00
Obiektyw 18-105 jest fajny, mam go od roku.
Ostry w całym zakresie i wg mnie szybko ustawia ostrość.
Wyrabia się nawet z moim długonogim wilczkiem co biega w tempie 300km/h ;)
Stabilizacja też jest całkiem sprawna.
D5000 mam od 2 tygodni bodajże.
Wstępnie jest ok, aczkolwiek po takim okresie to wciąż jeszcze mam z nim mało doświadczenia.
D3100 nie miałem w ręku.

DonArturo
30-10-2010, 16:13
D5000 ma uchylny LCD i tragiczny Live View (ja swój sprzedałem, bo mnie rozczarował)

darkmajin
30-10-2010, 16:30
ło matko już przestań bo gdzie nie patrze to się chwalisz/żalisz, ja wiem że kolega ścianę tekstu przed nami postawił ,ale jak już odpowiadasz to doczytaj że kolegi nic wyżej nie interesuje

drugi głoś na d5000 zalety i wady obu aparatów były poruszane z 10.000 razy

arecki
30-10-2010, 18:19
za 2000 PLN to juz D5000 kupisz :-) i to z kitem

RTSiak
30-10-2010, 18:25
jest tyle spamu tutaj w tamtach o d5000 ciagle o d90 w d3100 o d300 :O ciezko sie przebic przez tone czegos nie na temat i wyciagac po 2 posty z 10 stron;/

tomek67 pytam o sama puche szkla to juz inny temat i jak juz napisalem na poczatku wiadomo jak to bedzie wygladalo...

DonArturo (imiennik? :D) LV jak i uchylny lcd mnie nie interere ;]

darkmajin moglbym cie prosic o krotkie streszcznie tych najwazniejszych zalet na korzysc jednego wzgledem 2 ?

joker333
31-10-2010, 15:03
weź kogoś kto ma d3100/d5000 bo zaraz okaże się że zamienił stryjek...

nazirus2411
31-10-2010, 18:28
panie kolego cos czuje ze kx to max twoich mozliwosci , mozesz wymienic aparat na d3 to i tak zdjecia beda te same , akurat kx daje ten sam obrazek co d300 , oprucz gripa to kx ma te same mozliwosci ( w sensie obrazka i manuala ) . Tak ze zamiana kx na d5000 to zamiana totalnie bez sensu , akurat kx to ja prubowalem z 50-150 2.8 i uwierz ze nikon d5000 wcale nie jest szybszy . Zrobiles duzy blad , zamieniles najlepszy aparat na rynku na nikona , z powodu w sumie napisu ... Z kx miales doskonaly jpeg z puszki , teraz bedziesz kombinowal .... Juz nie wspomne o stabilizacji obiektyweow ... a tu masz przyklad zdjecia zrobionego kx na manualu 135 3.5:http://files.myopera.com/nazirus2411/albums/1538231/IMGP1737.JPG

i natepne z sigma 50-150 2.8 :
http://files.myopera.com/nazirus2411/albums/1538231/IMGP2579.JPG

onia
31-10-2010, 18:44
oprucz, prubowalem

??

i druga sprawa ? najlepszy ? pod jakim względem ? co w nim jest takiego najlepszego ?
i skoro jest najlepszy ... no to nie będzie już chyba nowych aparatów ... no bo po co maja robić skoro jest : Najlepszy ! ?


i natepne z sigma 50-150 2.8 :
http://files.myopera.com/nazirus2411/albums/1538231/IMGP2579.JPG

a to ? co to niby pokazuje nadzwyczajnego ? to zdjęcie jest prze marne ...

do autora watku :

Poczytaj troche, bo nie rozumiem twojego parcia na zmianę KX na coś innego ... to bardzo dobra puszka ...
najwidoczniej nie umiesz z niej korzystać ... i tutaj zmiana systemu da ci ... NIC

vvilk
31-10-2010, 19:19
Ja za to rozumiem doskonale chec zmiany. Aparat tez moze Go ograniczac chocby przez brak podswietlanych punktow AF.
W tej klasie sprzet rozni sie szczegolami i warto zeby te szczegoly nam nie przeszkadzaly.
Co do D3100 to mnie akurat drazni w nim niska rozdzielczosc wyswietlacza. Czasem warto bylo by sprawdzic czy zdjecie jest ostre a tutaj jest to bardzo utrudnione.

Mcarto
31-10-2010, 19:52
Dla mnie tka zmiana jest bez sensu.
RTSiak - ten Nikon nie da Tobie niczego ponad to co posiadasz w K-x. Fakt, że Nikony słyną z dobrego AF ale Pentax też ostatnio poprawił znacząco szybkość AF w dodatku w gorszym świetle właśnie AF Pentaxa pracuje pewnie.
Jedyne co zyskasz to podświetlenie punktów AF.
Ja Kolego używam Olka e-520 - właśnie do Report Street i wiele bym dał za użyteczne ISO 1600 a Ty masz nadal świetne 3200, AF też nie radzi sobie przy gorszym świetle ale z tym poradziłem sobie MF - ja poćwiczysz to złapiesz wprawę a jak nie to jest jeszcze pułapka ostrości w Pentaxie.
Ja bym zainwestował w lepszy obiektyw - teraz Pentax wypuścił DA 35mm f2.4 - idealny do Reportażu i niedrogi.

nazirus2411
31-10-2010, 20:31
zdjecie jak zdjecie , jest nieostre juz z puszki , takie sobie czepiajac sie ... chodzilo mi bardziej o wykorzystanie sprzetu ... ale krytyka zawsze mile widziana :) Najlepszy , tez w kontekscie kx , nikon d5000 to akurat piet nie dorasta do pentaxa kx ... Pozdrawiam :) ....ale fakt , twoj komentarz dotknal mnie osobiscie , wg wielu osob to dobre zdjecie , nawet pomijajac bledy techniczne . Jezeli to jest nie do przyjecia to poprosze o przyklad dobrego zdjatka , moze czegos sie naucze :)


Dla mnie tka zmiana jest bez sensu.
RTSiak - ten Nikon nie da Tobie niczego ponad to co posiadasz w K-x. Fakt, że Nikony słyną z dobrego AF ale Pentax też ostatnio poprawił znacząco szybkość AF w dodatku w gorszym świetle właśnie AF Pentaxa pracuje pewnie.
Jedyne co zyskasz to podświetlenie punktów AF.
Ja Kolego używam Olka e-520 - właśnie do Report Street i wiele bym dał za użyteczne ISO 1600 a Ty masz nadal świetne 3200, AF też nie radzi sobie przy gorszym świetle ale z tym poradziłem sobie MF - ja poćwiczysz to złapiesz wprawę a jak nie to jest jeszcze pułapka ostrości w Pentaxie.
Ja bym zainwestował w lepszy obiektyw - teraz Pentax wypuścił DA 35mm f2.4 - idealny do Reportażu i niedrogi.

i tu kolega trafil w 10 , absolutnie nic nie daje zmiana na nikona ... nawet gorzej bo pozbawia stabilizacji i paru innych ******* , takich jak m42 ....

bardzo cie przepraszam za bledy ortograficzne pani ONIA pisze z pamieci , moze niespojniene po polsku , korzystam na codzien z anglika wiec to pozostawia pewne nalecialosci

joker333
31-10-2010, 21:24
Ja za to rozumiem doskonale chec zmiany. Aparat tez moze Go ograniczac chocby przez brak podswietlanych punktow AF.

ja popdejrzewam że autor powierzył puszce aby to ona wybrala sobie punkt AF
....bo sory ale majac kitowe szkło z GO jaka ono oferuje to posługiwanie się punktem centralnym i potem ewentualne przekadrowanie nie spowoduje że ostrośc z obiektu ucieknie



Jak autorze wątku chcesz to zmieniaj k-x na nikona bo po co masz myśleć że to przez puszkę zdjęcia są do d..., za miesiąc założysz temat na canoboard z tematem zamiana d3100/d5000 na 1000d ....
A jak juz przelecisz przez wszystkie systemy to może w końcu uświadomisz sobiue że sprzęt który podołałby Twoim wymaganiom poprostu nie istnieje i znajdziesz sobie inne hobby

fredik33
31-10-2010, 22:32
Z tą zamianą systemu się dobrze zastanów. Jak było masz stabilizacje za darmo, użyteczne wysokie iso, kupe tanich szkieł manualnych.Teraz ukazał się nowy DA 35 2,4 sądząc po samplach jest to niezłe szkło za jedyne 800 zł.W Nikonie D5000 też nażekają na AF . Pomyśl co źle robisz ,ustaw AF na punkt centralny jak to joker333 zasegurował . Widziałem kupe zdjęć z K-X i wcale nie do odróżnienia były od Nikonów.A w teście DFV twój Kx przebił Nd300s pod względem użytecznego Iso .

blackside
31-10-2010, 23:17
podaj link... bo jakoś nigdzie nie widzę owej przewagi...

pioter m
01-11-2010, 00:03
K-x ma permanentne odszumianie od iso 1600 (w sumie mam to gdzies, bo nie uzywam tak wysokich). Szkla manualne i tanie - tylko jak ostrzyc z tak ciemnym wizjerem? Dobre sobie!
Nowe szkla? Mniej i rzadziej sie je widzi w sklepach. A stabilizacja w body b.slaba.
Nie znaczy to jednak, ze to zly aparat. Jednak jesli kolega chce, to niech zmienia. Nawet jesli to tylko jego fanaberia, a jedyny zysk to lepsze samopoczucie. Ono tez jest wazne.

DFV ssie. Nikt nie sprawdza ich tekstow. Robia sporo bledow merytorycznych i jezykowych. O opoznieniach w wydawaniu siegajacych ponad 3 tygodnie, tez nie musze wspominac. Moze sie nieco poprawia teraz, kiedy beda na wlasnym garnuszku, ale mam powazne watpliwosci.

RTSiak
01-11-2010, 00:20
uhhh widze ze niezly lincz sie zrobil;] zostaje na k-x i juz w piatek wieczorem zamowiony byl przeostry ''kitowy'' 35/2.4... trudno pomecze sie dalej z beznadziejnym w slabych warunkach oswietleniowych afem zw na ktory GLOWNIE chcialem innej puchy (jak tez pisalem nie chetnie zmieniajac system...), w kx nie da sie chyba nie uzywac centralnego bo po za ustawieniem konkretnego innego punktu to jak strzal w ciemno, myslalem chwile nad kr ale stwierdzilem ze poczekam na k-y k-o czy co tam innego wymysli pentax za pare lat ;] dzieki za przydatne i nieprzydatne komentarze ;] no coz wiedzilem w co sie laduje i ze w tej cenie nic lepszego nie dostane ale liczlem przy tym na lepiej radzacy sobie w trudnych warunkach af no ale nie mozna miec wszystkiego

fredik33
01-11-2010, 00:24
Ok to nie idealny aparat .Co do ostrzenia to Pentax ma potwierdzenie ostrości, tak że ten wizjer tak nie przeszkadza.
A tak na serio to jak nie ma jeszcze dużo szkieł do pentaxa to przesiadka na Nikona nie będzie boleć a możliwości rozwoju większe.Ja też mam dylemat K-5 czy nikon D700.

RTSiak
01-11-2010, 00:32
z tego co juz mozna wyczytac k5 np wlasnie pod wzgledem af miazga ! trafia idealnie w punkt ;] no wiadomo ff tam nie ma ale teoretycznie cala reszta powinna byc po stronie P (wzgledem d700 :P)

mpwt
01-11-2010, 02:19
I problem rozwiązany. :)