PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon 50/1.4G vs Leica Summilux 1.4ASPH



Jai pur
27-10-2010, 20:52
Porównanie doniczkowo-badylkowe, zdjęcia z ręki, a więc kadry podobne, ale nie identyczne.
WB poprawiony w LR, ekspozycja też lekko wyrównana, ale tu rozbieżności nie były duże, max 1/3 EV.
Poza tym nic nie ruszane. Wszystko f/1.4. Cropy bez wyostrzania.
Moje wnioski, N jest niezły i tani, L wspaniała optycznie ale ma chorą cenę. Nie jest też obiektywem w stylu Noctiluxa, to typowe szkło Leiki z nowej ery.

1. L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img179.imageshack.us/img179/4022/25756822.jpg)

N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img253.imageshack.us/img253/7712/27020710.jpg)

crop L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img264.imageshack.us/img264/7986/alcq.jpg)

crop N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img713.imageshack.us/img713/8715/anct.jpg)

2. L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img526.imageshack.us/img526/9326/29405753.jpg)

N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img827.imageshack.us/img827/7903/63579359.jpg)

crop L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img183.imageshack.us/img183/5669/blcz.jpg)

crop N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img229.imageshack.us/img229/9338/bncc.jpg)

3. L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/img153/2797/77486988.jpg)

N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img140.imageshack.us/img140/9876/43376581.jpg)

crop L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img8.imageshack.us/img8/1946/clcc.jpg)

crop N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img839.imageshack.us/img839/5517/cncnw.jpg)

4. L

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img264.imageshack.us/img264/7349/82931680.jpg)

N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img827.imageshack.us/img827/6625/64771768.jpg)

crop L f/1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img185.imageshack.us/img185/4369/dlcg.jpg)

crop N f/1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img521.imageshack.us/img521/1659/dncw.jpg)

crop L f/5.6

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img708.imageshack.us/img708/8701/dlcf56.jpg)

crop N f/5.6

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/6279/dncf56.jpg)

Andrzej Olender
27-10-2010, 20:56
Od razu w oczy rzuca się gładszy bokeh w szkle Leica. Co lepsze w odbiorze to już jednak kwestia gustu, mi się bardziej podoba rozmycie z leica :)

NBA
27-10-2010, 21:01
Bokeh gładszy... Ale cena? Chyba sobie kupie ta wersje G... bo niby nie, ale jednak lepsza od D...

ranbir kapoor
27-10-2010, 21:03
dla mnie to takie testy to o kant d... mozna
(zawsze chcialem tak napisac :)

a tak na serio to dzieki za porownanie, po raz kolejny Leika pokazuje ze rysuje zupelnie inaczej

gratujacje ze doczekales sie na 50tke, ja juz dawno stracilem nadzieje ze mozna ja dostac

Jai pur
27-10-2010, 21:44
a tak na serio to dzieki za porownanie, po raz kolejny Leika pokazuje ze rysuje zupelnie inaczej

gratujacje ze doczekales sie na 50tke, ja juz dawno stracilem nadzieje ze mozna ja dostac

dzięki, po roku oczekiwania myślałem, że ten obiektyw to twór marketingowy:)

Andrzej Olender
27-10-2010, 21:52
Bokeh gładszy... Ale cena? Chyba sobie kupie ta wersje G... bo niby nie, ale jednak lepsza od D...

Jak cenniki nie kłamią to za cenę L możesz kupić jakieś 11 sztuk N50/1.4G :)

Jai pur
27-10-2010, 22:04
Jak cenniki nie kłamią to za cenę L możesz kupić jakieś 11 sztuk N50/1.4G :)

tylko 9...

Andrzej Olender
27-10-2010, 22:06
tylko 9...

A to przepraszam za błąd :)
Tak czy siak, gratuluję zakupu, pięknie rysuje moim zdaniem.

NBA
27-10-2010, 23:00
J za cenę L możesz kupić jakieś 11 sztuk N50/1.4G :)

9 czy 11... Będzie z czego wybierać...

pgi
27-10-2010, 23:03
oprócz bokeh, dwa ostatnie kropy pokazują, że to inna liga, ehh :-)

Dziurex
27-10-2010, 23:46
Nie ma miażdżącej różnicy, oba obiektywy są bardzo zbliżone jeżeli chodzi o bokeh (na zdjęcie nr.2 taki sam bokeh ) i plastykę.

sokrates
28-10-2010, 08:23
gdyby mnie było stać bez wahania kupiłbym L - bokeh i ostrość zdecydowanie leszy w L.

Mavierk
28-10-2010, 13:32
ten nikkor jest sporo szerszy od leiki:D

Jai pur
28-10-2010, 13:54
przecież mistrzucieczki już pisał, że takie testy można o kant d...:)

można oczywiście dokładnie, na statywie, ale dla mnie wystarczy i wiem z grubsza,
czego mogę się spodziewać po każdym z obiektywów, a będę używał obu

lukiii
28-10-2010, 14:38
oprócz bokeh, dwa ostatnie kropy pokazują, że to inna liga, ehh :-)
M9 nie ma filtra AA stąd ta większa przewaga na dwóch ostatnich :) Więc faktycznie taki test to można o kant d... ;)

spiritwood
28-10-2010, 18:26
M9 nie ma filtra AA stąd ta większa przewaga na dwóch ostatnich :) Więc faktycznie taki test to można o kant d... ;)

Żarty, żartami, ale większość, która prosiła o test zdawała sobie chyba sprawę z obecności / braku filtra AA i innych różnic między L i N, więc o so chozi? czy może spodziewaliście się, że Maciek wydłubie go ze swojej siedemsetki?

Zaraz Jaipur nie wytrzyma po raz drugi :)

Andrzej Olender
28-10-2010, 18:32
Oj tam, ja lubię takie porównania trzeba jednak odrobiny inteligencji oraz wyobraźni w ich odczycie :)

koniksk
28-10-2010, 18:33
Szkoda zatem, że nie ma możliwości tych dwóch obiektywów do tego samego doby podpiąć.

lukiii
28-10-2010, 18:50
Szkoda zatem, że nie ma możliwości tych dwóch obiektywów do tego samego doby podpiąć.
Tak byłoby najlepiej (choć nie wiem czy to jest fizycznie możliwe) bo tak to mamy właściwie porównanie nikkor z D700 vs. summilux z M9 :)

spiritwood
28-10-2010, 18:52
Można. Trzeba kupić przejściówkę za 280 PLN Leica M -> Nikon lub tańszą (chyba za stówę) Nikon -> Leica M
Oba przypadki mają swoje niedoskonałości. W przypadku body M9 obiektyw Nikkor typu G będzie zawsze na pełnej dziurze, a ostrzenie będzie odbywać się z centymetrem krawieckim w ręku na podstawie skali odległości na obiektywie. W przypadku body Nikon nie będzie nieskończoności dla szkła Leiki.


Tak byłoby najlepiej (choć nie wiem czy to jest fizycznie możliwe) bo tak to mamy właściwie porównanie nikkor z D700 vs. summilux z M9 :)

co nie jest takie zupełnie pozbawione sensu. Zdecydowana większość osób nie będzie nagle kupować szkieł N do L ani odwrotnie, chociażby z w/w przeze mnie niedogodności. Porównywane są szkła w ich naturalnym, roboczym środowisku. Nie widzę jakiegoś specjalnego nadużycia.


.

krolewicz
28-10-2010, 18:56
ale po co ta dyskusja o filtrze AA?

jak dla mnie to tam w środku mogą być nawet papierki po cukierkach, byleby to działało w sposób należyty
poza tym, samym szkłem zdjęć się nie robi, tylko systemem puszka+obiektyw
więc w Nikonie filtr jest, w Leice nie ma, naprawdę nie rozumiem tej dyskusji :D

Jai pur
28-10-2010, 20:23
brak filtra AA w L to nie tylko korzyści, ale i wady, trzeba brać każdy system z dobrodziejstwem inwentarza i tyle

50/1.4 to dla mnie podstawowy obiektyw, choć nie zawsze w użyciu, to zawsze w torbie lub kieszeni,
obie 50ki to najnowocześniejsze "instrumenty":):):) w systemach L i N i tylko dlatego zamieściłem te zdjęcia,
innych ogniskowych nie będę porównywał na forum, obiecuję:)

ranbir kapoor
28-10-2010, 20:34
Ja bym chetnie zobaczyl kolejny z Kant Dupowych testow
Tym razem crona 90 vs 85tka

spiritwood
28-10-2010, 20:36
Ja mogę co najwyżej zrobić 35 1.4 AiS vs cron 35. lub 85 1.4 AFD vs cron 75 ;)

A potem mogę na spokojnie czytać ;)

samek
28-10-2010, 20:42
Generalnie Panowie jest tak, żebyście robili te testy i nie próbowali nawet się przejmować kantdupowatymi komentarzami.

ranbir kapoor
28-10-2010, 20:51
Z twoim cronem 75 jak uzyczysz chcialbym skonfrontowac slynne 85L II

spiritwood
28-10-2010, 20:54
Powiedz kiedy. I opublikuj rezultaty na forum ;)

ranbir kapoor
28-10-2010, 21:04
2 warunki
Przyjezdza skalibrowana puszka z solms
Sasiad ( swietny portrecista) kupi 85 tke
Czyli niecale 2 tygodnie

Jai pur
28-10-2010, 22:00
no to ja czekam cierpliwie na jakiegoś okantdupca, obie portretowe propozycje brzmią ciekawie

mibartek
28-10-2010, 23:40
może trzeba założyć zamkniętą grupę "Testy o kant D" ? ;-) będzie ostra selekcja na bramce i spokój w wątkach. w sumie to może wrzucę wszystkie zakładki do wątków mistrzaucieczki do folderu o takiej wdzięcznej nazwie :mrgreen:

ranbir kapoor
28-10-2010, 23:58
problem w tym ze pod kazdym testem jakby nie byl robiony ktos zawsze napisze ze jest o kant d

Jai pur
29-10-2010, 09:29
pewnie, że tak, ale jak napisał Andrzej Olender z każdego porównania można się czegoś dowiedzieć,
a i zdjęcia lepiej oglądać niż tylko snuć teorie

to jeszcze kilka ponurych spacerowych z summiluxa

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/930/18488267.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img829.imageshack.us/img829/8/24172639.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img2.imageshack.us/img2/7450/96240083.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img258.imageshack.us/img258/5807/20417168.jpg)

na ostatnim moja córka w drodze na bal Halloween, tak dla wyjaśnienia

koniecpolska
29-10-2010, 09:56
Można. Trzeba kupić przejściówkę za 280 PLN Leica M -> Nikon lub tańszą (chyba za stówę) Nikon -> Leica M
Oba przypadki mają swoje niedoskonałości. W przypadku body M9 obiektyw Nikkor typu G będzie zawsze na pełnej dziurze, a ostrzenie będzie odbywać się z centymetrem krawieckim w ręku na podstawie skali odległości na obiektywie. W przypadku body Nikon nie będzie nieskończoności dla szkła Leiki.
.Chyba chodzi Ci o przelotkę Leica R -> Nikon, bo LM do N bez dodatkowej soczewki to raczej nie dopniesz ...Jeśli chodzi o przelotki N-LM to są chyba takie co pozwalają na ustawienie przysłony ...

A jeśli chodzi o meritum, to wolę M9 z jego 50/1.4 niż D700. I nie jest ważne, jak wielka jest różnica w obrazowaniu i cenie, ale niewątpliwie jest.

spiritwood
29-10-2010, 12:22
body Nikon - obiektyw Leica M. Podepniesz. Adaptery są bez soczewki - nie uzyskasz nieskończoności. Cena ok 270 PLN
body Nikon - obiektyw Leica M. Przesłonę możesz ustawić - body nie odczyta indeksu oczywiście.
body Leica - obiektyw Nikkor G. Mówiliśmy o tym przypadku. Obiektywy G nie mają pierścienia przysłon - będzie pracować tylko na pełnym otworze.

kh29228
29-10-2010, 12:31
body Nikon - obiektyw Leica M. Podepniesz. Adaptery są bez soczewki - nie uzyskasz nieskończoności. Cena ok 270 PLN

takiego cuda to jeszcze nie widziałem. znam modyfikacje Leica R -> Nikon, ale Leica M -> Nikon jeszcze nie widziałem... podeślij jakiś link

tomwidlak
29-10-2010, 14:14
Niestety nie ma mozliwosci podpiecia szkiel dalmierzowych do lustrzanki z racji ogromnie roznych odleglosci szkla do filmu. Mechanicznie mozna by, ale zdjecia zadnego poza jakims moze super-hiper makro zrobic sie nie da.

A co do filtra AA, wydaje mi sie ze ani Fuji ani Kodak nie montowali na swoich filmach owego wiec moze na tym zrobic taki test ? :D

spiritwood
29-10-2010, 14:15
Proszsz

TU (http://allegro.pl/adapter-nikon-ai-ais-af-leica-m-i1288482392.html)

Nie miałem potrzeby, to nie kupowałem. Myślę, że może działać podobnie jak M42 bez soczewki.

kh29228
29-10-2010, 14:22
Proszsz

TU (http://allegro.pl/adapter-nikon-ai-ais-af-leica-m-i1288482392.html)

Nie miałem potrzeby, to nie kupowałem. Myślę, że może działać podobnie jak M42 bez soczewki.

fuck... czyżby była szansa na 50 1.1 na moim nikonie? :)


ciekawe na jaką ostrzy odległość

spiritwood
29-10-2010, 14:26
Tak jak wyżej napisał Tomek - sprawdziłbym empirycznie przed dokonaniem zakupu. ;)
Żeby było śmieszniej, nad przelotką w drugą stronę przez chwilę się zastanawiałem (oczywiście nie ma sprzęgu z dalmierzem). Przy takim Nikkorze AiS 20mm f 2,8 możnaby na stałe trzymać nieskończoność - zdecydowana większość rzeczy łapałaby się w DOF. :) Miałbym tanie 20mm ;)

Mavierk
29-10-2010, 14:28
pewnie jak z 25mm pierścieniem pośrednim :P

kh29228
29-10-2010, 15:17
Tak jak wyżej napisał Tomek - sprawdziłbym empirycznie przed dokonaniem zakupu. ;)


kto chętny do testowania?

spiritwood
29-10-2010, 15:58
Napisz kiedy - ktoś się znajdzie, może nawet ja ;) Oni mają siedzibę gdzieś na Wałbrzyskiej - daleko mieć nie będę.

wpkx
29-10-2010, 19:31
to jeszcze kilka ponurych spacerowych z summiluxa

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/930/18488267.jpg)


Maćku, przepraszam za OT, ale to zdjęcie jest świetne.

akustyk
29-10-2010, 19:38
biorac pod uwage ceny, to Nikkor 50/1.4 nadal pozostaje niezlym szklem. ale w tym porownaniu
Leika go jednak morduje pod wzgledem bokehu, czyli bylo nie bylo najwazniejszej cechy takiej stalki.

przy czym mam wrazenie, ze realna swiatlosila jest mniejsza w Nikkorze, bo jego rozmycie jest
obiektywnie rzecz biorac mniejsze niz Leiki.

z innej beczki - moja Sigma tak gdzies w srodku. nie daje takiego kremiku jak Leikofon, ale Nikkor
to jej moze z reki jesc, jak fiordy... ;)

Jai pur
29-10-2010, 19:51
wpkx, dzięki
a kot z miasta Warszawy

ranbir kapoor
29-10-2010, 20:21
Odrazu widac ze ze stolicy

wpkx
29-10-2010, 20:27
wpkx, dzięki
a kot z miasta Warszawy


Odrazu widac ze ze stolicy

Ale to jest przecież sowa uszata.

Goku
31-10-2010, 01:45
Leika go jednak morduje pod wzgledem bokehu, czyli bylo nie bylo najwazniejszej cechy takiej stalki.
A według mnie ten bokeh leiki może i świetny technicznie, ale podobny do tego z innych nowych szkieł i tak samo bezduszny. Zupełnie co innego niż legendarny Noctilux.
IMO pod względem bokehu lepiej wypada 50 nikona.

Jai pur
31-10-2010, 10:53
A według mnie ten bokeh leiki może i świetny technicznie, ale podobny do tego z innych nowych szkieł i tak samo bezduszny. Zupełnie co innego niż legendarny Noctilux.
IMO pod względem bokehu lepiej wypada 50 nikona.

tych nowych 50ek to nie ma aż tak dużo, do których jest w/g Ciebie podobny?

moim zdaniem Summilux to udane połączenie ładnego obrazka, wcale nie bezdusznego, z techniczną precyzją

Summilux f1.4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img219.imageshack.us/img219/8061/summilux14asph.jpg)

Noctilux f1.0

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img830.imageshack.us/img830/2268/noctilux10.jpg)

Mavierk
31-10-2010, 12:03
kurde... przecież różnice są ledwo zauważalne..

ranbir kapoor
31-10-2010, 13:11
Niezbyt fortunny kadr do testowania
Pierwszy plan a potem duzzzo dalej tlo
Mysle ze niewiele rozniace zdjecie zrobilby nikkorlux 50/1,8
Cala plastycznosc noctiluxa wychodzi gdy mamy wiele planow

wpkx
31-10-2010, 13:22
Niezbyt fortunny kadr do testowania
Pierwszy plan a potem duzzzo dalej tlo
Mysle ze niewiele rozniace zdjecie zrobilby nikkorlux 50/1,8
Cala plastycznosc noctiluxa wychodzi gdy mamy wiele planow

Cytując Klasyka cytującego Klasyków:

dla mnie to takie testy to o kant d... mozna :D




moim zdaniem Summilux to udane połączenie ładnego obrazka, wcale nie bezdusznego, z techniczną precyzją

Summilux f1.4
Noctilux f1.0


Maćku, czyżbyś zanabył Noctiego? Bo nie miałeś chyba wcześniej? :)

Jai pur
31-10-2010, 13:44
mam od ładnych kilku miesięcy:) i uważam, że jest nie do podrobienia, oglądając wiele zdjęć wyróżnia się od pierwszego spojrzenia,
ale nie zgadzam się też, ze Summilux ASPH jest całkiem bezduszny...
...chyba, że mnie jakoś oszukuje na początku znajomości;)

Jai pur
31-10-2010, 13:49
nikkorlux 50/1,8

Mariusz, Twoje powiedzenia wejdą na stałe do forumowego języka :):):)

tomwidlak
31-10-2010, 14:01
mam od ładnych kilku miesięcy:) i uważam, że jest nie do podrobienia, oglądając wiele zdjęć wyróżnia się od pierwszego spojrzenia,
ale nie zgadzam się też, ze Summilux ASPH jest całkiem bezduszny...
...chyba, że mnie jakoś oszukuje na początku znajomości;)

Nie wiem czy "calkiem bezduszny" bo ta "dusznosc" obiektywow to wysoce umowna sprawa jest ale uzywalem starych i nowych (ASPH) wersji Summiluxow (35 & 50mm) i stare wersje zdecydowanie sa bardziej charakterystyczne i lubiane przez mnie niz te nowe, szczegolnie 35mm. Niestety dazenie do idealnosci obiektywow na papierze i innych MTFach powoduje ze szkla sa suche i analitycznie, lub poprostu nudne.

No ale zawsze sa szkla radzieckie gdzie postep zatrzymal sie zaraz po II wojence wiec duszy w ichnich nawet nowych szklach nadal pelno co widac na zalaczonym ponizej obrazku :D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img268.imageshack.us/img268/7195/sdaoh.jpg)

kroolik
31-10-2010, 14:17
ktos mi powie co to wszystko ma wspolnego z fotografia, przepraszam: Fotografią:) ??

wpkx
31-10-2010, 14:22
duszy w ichnich nawet nowych szklach nadal pelno co widac na zalaczonym ponizej obrazku :D

Tomku, rozstawiłeś Towarzystwo po kątach. :D

tomwidlak
31-10-2010, 14:24
ktos mi powie co to wszystko ma wspolnego z fotografia, przepraszam: Fotografią:) ??

"(obecnie 5dII z nadzieja na 1DsIV, na premiere ktorego czekam) z zestawem ultrajasnych obiektywow staloogniskowych najwyzszej klasy"

ekhm ;-)

Jai pur
31-10-2010, 14:53
tomwidlak, to co pokazałeś, to nie dusza - to duszek :)

Jai pur
31-10-2010, 16:00
ktos mi powie co to wszystko ma wspolnego z fotografia, przepraszam: Fotografią:) ??

cholerka, tym pytaniem wylałeś mi kubeł zimnej wody na łeb

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/img530/3474/20100704l1030420.jpg)

tracę czas na porównania o kant d... a Fotografia czeka
a kolor skóry dobry Twoim zdaniem, czy jeszcze coś w PSie pogrzebać?

kroolik
01-11-2010, 11:35
"(obecnie 5dII z nadzieja na 1DsIV, na premiere ktorego czekam) z zestawem ultrajasnych obiektywow staloogniskowych najwyzszej klasy"

ekhm ;-)

hehe, to jest tekst dla klientów, ktorzy niewiedziec czemu dosyc czesto pytaja mnie o sprzet jaki uzywam :)
zupelnie nie przywiazuje do tego wagi :)