PDA

Zobacz pełną wersję : optymalne ustawienia w D70



Jey
06-05-2005, 12:33
Witam wszystkich
własnie dolączyłem do zacnego grona użytkowników D70 ( F70 doczekała sie braciszka ;) ) i mam w związku z tym pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Na co szczególnie należałoby zwrócic uwagę w trakcie konfigurowania swojego nikusia tak żebym sie nie zamotalł strsznie w opcjach. Może ktoś ma jakis gotowy przepis na podstawowe ustawienia ewentualnie jakis link. Moje pytanie jest może lamerskie ale nie lubie wyważać otwartych drzwi ;). Dzieki za wszelka pomoc.

@nia
06-05-2005, 12:39
wyłącz ISO Auto...
pomiar światła w większości centralnie ważony
niektórzy ustawiają sobie na stałe +0,7EV
balans bieli - automatyczny nie jest najlepszy lepiej ustawiać ręcznie
włącz numerowanie zdjęć (tak, żeby nie kasował i za każdym razem dawał numerację od początku)

i dużo więcej ale chyba lepiej, żebyś sam maksymalnie szybko poznał menu... jak Ci wszystko napiszemy to w ten sposób dobrze wszystkiego nie zapamiętasz....

gratuluję zakupu i czekam na zdjęcia...

Kaleid
06-05-2005, 12:45
Szczerze mowiac, przy pomiarze matrycowym odradzam stałą korektę...no chyba ze +0.3..wiekszej nie radzę.

stig
06-05-2005, 12:53
osobiscie odradzam ustawianie jakiejkolwiek korekty na stale... Lepiej z tym eksperymentowac w trakcie zdjec.
Poza tym -- wylaczyc wszystkie duperele wplywajace na obraz -- tj. wyostrzanie, podbijanie kontrastu, nasycenia, etc.
Zapis w RAW. Przestrzen barwna -- AdobeRGB-1998

@nia
06-05-2005, 12:55
osobiscie odradzam ustawianie jakiejkolwiek korekty na stale...

zgadzam się z tym... ale widziałam jak dużo osób to robi....


Przestrzen barwna -- AdobeRGB-1998

możesz mi wyjaśnić czemu? ja się ciągle nie mogę zdecydować... zmieniałam już chyba z 20 razy....

Jey
06-05-2005, 12:57
Jesli choodzi o pomiar światła to napewno będę korzystał z doświadczeń zgromadzonych przy eFce. Jednak najbardziej mnie "boli" balans bieli, jak go ustawić , metodą prób i błędów?

niestety w materii cyfraków a w szczególności D70 mam wiedze jedynie wyGooglowaną ;)

@nia
06-05-2005, 13:00
zimą na śnieg.... przy konkretnej pogodzie - słoneczko, chmurki itp., przy świetle zastanym na białą kartę... lub cokolwiek innego białego co masz pod ręką...

stig
06-05-2005, 13:02
Przestrzen barwna -- AdobeRGB-1998

możesz mi wyjaśnić czemu? ja się ciągle nie mogę zdecydować... zmieniałam już chyba z 20 razy....

Pisalem juz o tym kilka razy... Przestrzen AdobeRGB jest szersza niz sRGB. Co za tym idzie -- szerszy zakres kolorow jest w stanie oddac...

twlodar
06-05-2005, 13:26
Póki co, to program zielony albo któryś tematyczny, Zdjęcia zrobisz i się nie zestresujesz.. W międzyczasie polecam lekturę jakiejś książki o fotografii, pozycji sporo do wyboru..

Zorbas
06-05-2005, 13:48
Czy aby napewno nasze laby akceptuja przestrzen barwna AdobeRGB, a nie tylko sRGB? Chyba, ze nie bedziesz robil w ogole odbitek.

matej
06-05-2005, 13:52
Póki co, to program zielony albo któryś tematyczny, Zdjęcia zrobisz i się nie zestresujesz..
:shock: to chyba ostatnia rzecz, ktora mozna polecic :?

zaczalbym rownolegle ksiazka+instrukcja i poznanie wszystkich funkcji aparatu. Nastepnie proby na dowolnie wybranym temacie, czyli np. drzewo, lisc, samochod, stol i mnostwo innych, do osiagniecia zadowalajacych rezultatow. Potem kolejna ksiazka i kolejne tematy :)

stig
06-05-2005, 13:53
Czy aby napewno nasze laby akceptuja przestrzen barwna AdobeRGB, a nie tylko sRGB? Chyba, ze nie bedziesz robil w ogole odbitek.

Laby nie... Ale tu chodzi przede wszystkim o obrobke... Zapisujac w sRGB w aparacie, juz na starcie pozbywasz sie czesci kolorow, ktore moga sie przydac przy modyfikacji...
Dla ludzikow, co to tylko prosto z aparatu na plytke i do Labu -- faktycznie zbedne kombinowanie...

czarny
06-05-2005, 13:55
Poprostu instrukcje trzeba poczytac. Zajmie to najwyzej jedn dzien. Jesli masz jeszcze doswiadczenie to pesteczka. Maksymalnie 5 dni i bedziesz wiedzial co gdzie i jak bez mrugniecia okiem. Co do balansu bieli to poszukaj poprzez opcje "szukaj" na forum: "wb", "balans bieli" .. jest czytania na sporo czasu i sporo praktycznych wskazowek. Co do korekty ekspozycji to niektorzy korzystaja z krzywych tonalnych .. np. ja .. i chwale sobie.

gALL
06-05-2005, 14:06
Optymisci, gaukologii to mozna sie nauczyc w 2h ale wyczuc sprzet to 2 miesiace to MALO.

@nia
06-05-2005, 14:07
ale wyczuc sprzet to 2 miesiace to MALO.

masz rację.... IMHO 3 miesiące to minimum...

irekka
06-05-2005, 14:45
Masz na pewno wypełniony cały wolny czas w najblizszych tygodniach. Część na czytanie forum a pozostały czas na naukę i fotografowanie. Ze swojej strony pragnę dodac kilka informacji, których nie ma w instrukcji bo wydają się oczywiste - przynajmniej dla nikona. Jak robisz w raw to właściwie ustawienia balansu bieli, konstrastu, wgranych krzywych i wielu innych ustawień nie mają większego znaczenia. Wszystko to możesz zmienić potem w programie graficznym (np nc). Gdy ustawisz jednak te parametry prawidłowo to oczywiście obróbka będzie zajmowała mniej czasu. W przypadku jpg sprawa się już bardziej komplikuje i lepiej byc pewnym ustawień. Poprawki są mozliwe, ale nie w takim zakresie jak w przypadku raw-a. Ale za to jpg szybciej się wczytuja do obróbki, zajmuja mniej miejsca. Zwróć uwagę na ustawioną czułość - nigdzie nie jest sygnalizowany jej stan - bawiac się możesz prezstawć na 1600 i potem klops. Co do krzywych wgrywanych do aparatu - chyba kazdy probował na początku i prawie każdy z nich zrezygnował. Aparat jest nowy - może warto sprawdzić bf ??? Niektórzy uważają że lepiej nie wiedzieć - ja swój wysyłałem do serwisu do regulacji. Co do przestrzeni barwnej - na forum było dużo o tym. Ja tam konsekwentnie Ia. Ale powtarzam, ze przy raw to mozesz zmienić jednym kliknięciem.

xantos
06-05-2005, 15:40
No i koniecznie na wstępie potraktuj pasek jakimś płynem zmiękczającym... :wink:

wizja
06-05-2005, 15:40
a odnośnie ustawiania podbijania, wyostrzania etc.. na co ustawić wyostrzanie, na NONE czy NORMAL? bo na NONE w exifie mam wpisane SOFT - czyli zmniękcza czy w ogóle po prostu nie wyostrza? lekko mylące.

linux_user
06-05-2005, 18:01
Co do krzywych wgrywanych do aparatu - chyba kazdy probował na początku i prawie każdy z nich zrezygnował

No nie bardzo.....ja dalej uzywam bo po prostu tak mi jest wygodniej.
Nie musze potem poprawiac calej serii zdjec pojedynczo lub nawet seryjnie.
Sprawdzam tylko czy balans bieli jest ok, export do jpg i do labolatorium.

irekka
06-05-2005, 18:44
Dlatego napisałem prawie każdy. Większość robi też w nef - i zaraz ktos napisze "no nie wiekszość" (-:

linux_user
06-05-2005, 19:59
zwracam honor......

irekka
06-05-2005, 22:02
linux_user - z Twojej wypowiedzi wynikałoby, że robisz w raw - a potem eksportujesz do jpg? Tak ?

linux_user
07-05-2005, 00:31
inux_user - z Twojej wypowiedzi wynikałoby, że robisz w raw - a potem eksportujesz do jpg? Tak ?

I tak i nie zalezy od okolicznosci i tematu.
Temat 1 -(masowo) robie wesele jako glowny fotograf. Napstykalem z asystentem 1000 zdjec
klijent zaplacil za 200 .......przegladamy zdjecia wybieram bardzo dobre ok 250 (na moje oko)
Jesli z tych pozostalych nie bardzo dobrych jest jakas fajna kompozycja, ujecie, bawie sie z nia ale to musi byc naprawde cos co mnie wezmie.
Teraz sedno sprawy. Poniewaz wiekszosc idzie do druku to osobiscie nie widze sensu bawic sie w tyf-y Psd i inne formy. Wysyllam to do druku gdzie i tak wszystko jest zmaglowane do sRGB i jpg. Te zdjecia ktore mam zamiar przerobic , pokompilowac, poskladac czy cokolwiek z nimi innego dokonac po przerobieniu w nikon capture na jpg otwieram w Photoshopie i robie swoje, trzymajac wszystko jako PSD az do mometu wyslania do druku o ile takowy wystepuje.
Do druku ida jpg .......( czasami otwieram raw w photoshapie )
Tak to by z grubsza wygladal wariant tzw masowki weselno- komunijno- (odpowiednie dodac).
Nie mam czasu na walke z kazdym zdjeciem osobno ale na wszelki wypadek (1:1000) uzywam RAW-u.
Aparart ma ustaniona jakas krzywa + sharpening high + wszystko co najlepiej mi wyglada na zdjeciach.

Wariant 2 tzw ART
tu bawie sie z kazdym zdjeciem az do upadlego. Musze byc zadowolony w 100% zanim wywale cos do photoshapa a tam dokonuje reszty. Zadko uzywam photoshapa do otwierania raw. Z mojej zabawy wychodzi mi ze nikon capture jest lepszy w manipulowaniu raw-em i daje mi wiecej mozliwosci w tej dziedzinie niz photoshop.
Ja naprawde nie mam czasu na zabawe w fotografie i korekcje zdjec , musza one byc ok prosto z aparatu jak za dawnych lat .
A tak w ogole to zdecydowana wiekszosc mlodych i tak nie rozroznia czy ty manipulowales swiatlem i prubowales ustawic rembrant light czy jakie jakis inny rodzaj swiatla. Zaraz zaczyna sie ze " a co to za cienie" albo "prawa strona nie jest oswietlona". Najlepiej sprzedaje sie plaskie swiatlo i wtedy wszyscy sa zadowoleni.
Ja tez bo kasa w kieszeni bez utarczek z klijetami.....

irekka
07-05-2005, 07:52
Mi chodzi tylko i wyłącznie o to, że krzywe w aparacie nie mają wpływu na raw - efekt widać w jpg. Moim zdanem lepiej wykorzystac krzywą w ps lub nc niż w aparacie i dlatego napisałem poprzednio, że wiekszośc probuje a potem rezygnuje.

Jey
07-05-2005, 13:12
Dzięki za rady, biore sie do lektury i eksperymentów.

Gobi
07-05-2005, 14:49
A ja mam takie pytanko: którą opcję AF wykorzystujecie najczęściej:
Single area czy Dynamic area ?

sinner
07-05-2005, 15:05
Dynamic ale i tak prawie zawsze mam zablokowane suwakiem pod krzyżakiem :wink:

Gobi
07-05-2005, 15:15
Ale tak czytam instrukcję i niebardzo widzę związek między tą blokadą a właściwościami Dynamic :D

irekka
07-05-2005, 15:22
To chyba nie do końca tak. Nie ma znaczenia w ustawieniach czy jest single czy dynamic - można przełączać wybierakeim główne pole af. Jedynie w closest subject wybierak nie działa (i słucznie). Różnica miedzy tymi dwoma trybami to wykorzystywanie jednego lub wszystkich pól do ustawienia ostrości. Wszystkie nie oznaczaja ustawienia jednoczesnego ostrosci - tylko wykorzystywania ich np gdy obiekt wyjdzie z obszaru jednego do drugiego. Blokada natomiast za zadanie uniemozlwienie przypadkowego przełączenia.

linux_user
07-05-2005, 15:39
Mi chodzi tylko i wyłącznie o to, że krzywe w aparacie nie mają wpływu na raw - efekt widać w jpg.
zgadza sie ...mozesz zrobic raw a potem do calej serii podac ustawienia jakie chcesz .
Tylko jak nic z tym zdjeciem nie robisz innego jak jpg to szkoda mi czasu na czekanie jak juz moga krzywe byc wpisane.

Gobi
07-05-2005, 16:04
To chyba nie do końca tak. Nie ma znaczenia w ustawieniach czy jest single czy dynamic - można przełączać wybierakeim główne pole af. Jedynie w closest subject wybierak nie działa (i słucznie). Różnica miedzy tymi dwoma trybami to wykorzystywanie jednego lub wszystkich pól do ustawienia ostrości. Wszystkie nie oznaczaja ustawienia jednoczesnego ostrosci - tylko wykorzystywania ich np gdy obiekt wyjdzie z obszaru jednego do drugiego. Blokada natomiast za zadanie uniemozlwienie przypadkowego przełączenia.

Dokładnie tak pisze instrukcja :D i wszystko się zgadza - ciekawi mnie tylko jak większość z was ma to ustawione.

irekka
07-05-2005, 16:14
Tu chodziło o wypowiedź sinnera - można odnieść wrażenie, że jest inaczej.

sinner
07-05-2005, 16:34
Cóż nie zawsze klawiatura giętka napisze to co w główce sie pomyśli.
Oczywiście masz rację , mi chodziło o to że i tak mimo dyn area mam ustawiony
af na środkowe pole i zablokowany suwakiem.Czyli tak po prawdzie jest to single area
z ratunkowym suwakiem jakby co :D

irekka
07-05-2005, 16:51
Pewnie nie do końca to dobrze wyraziłeś - zablokowanie jednego z pół nie wyłącza dynamic area - to dalej działa i przy pomiarze brane są dane z pozostałych pół. Ostrość zawsze jest ustawiana na jedno pole. Niektórzy myla dynamic (to uwaga bezosobowa) z closest subject, gdzie pole jest zmieniane dynamicznie. Sinlge i dynamic nie oznaczają zmiany pola af a jedynie sposób wykorzystania. Single mierzy tylko i wyłacznie z jednego (który możemy wybrac wybierakiem), a dynamic dodatkowo może wykorzystwać pozostałe. Temat af jest obszerny.

sinner
07-05-2005, 17:35
To ciekawe jakie dane są brane z pozostałych pól i po co jeśli
mam zablokowany środek i tylko na ten obszar AF ustawia ostrość.
Czyli w takim razie w trybie dynamic ustawienie blokady miałoby tylko czysto
kosmetyczną rolę (żeby przypadkiem nie przełączyć pola) i nie wiązałoby się
ze zmianą pracy aparatu?

kacperek
07-05-2005, 18:08
Jesli nie myle sie, to w trybie single i dynamic, blokada pomaga przy przypadkowym zmianie pola i nic wiecej. Blokada blokuje pole ustawiania ostrosci. W trybie single wykorzystywane jest to jedno pole, w trybie dynamic dodatkowo informacje z pol pozostalych.