PDA

Zobacz pełną wersję : Regeneracja reflektorów samochodowych



szelas
24-10-2010, 16:41
Witam, moja przygoda - jak zaoszczędzić na lampy studyjne ;) - może się komuś przyda.

Przyznam szczerze, że trochę obawiałem się brać za regenerowanie lamp w moim accordzie, ale alternatywą były oryginały za 2000zł/sztuka lub 500 zł/sztuka jakieś allegrowe podróby. O angielskich kloszach nie wspomnę.

Tak więc potrzebne były następujące akcesoria:
papier ścierny wodny gramatura 1000 - 1 arkusz = 2zł
papier ścierny wodny gramatura 1500 - 1 arkusz = 2zł
papier ścierny wodny gramatura 2000 - 1 arkusz = 2zł
pasta polerska lekkościerna - 1 tubka = 5zł
taśma malarska do zabezpieczenia lakieru - 1 rolka = 3zł
trzpień + polerka = 10 zł
wiertarka lub wkrętarka (to każdy ma więc jest za darmo ;)
pusta butelka ze spryskiwaczem + ręczniki papierowe (niekonieczne)
Razem 24zł (wiem, że można taniej, ale nie chciało mi się bardziej kombinować, wiec wszystko kupiłem w OBIdrogo)

Na początku lampa wyglądała tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.szelas.pl/accord/IMG_6955_mini.jpg)

potem spryskujemy wodą i przecieramy klosze papierem ściernym zaczynając od najgrubszego (1000) kończąc na najdrobniejszym (2000). W sumie ok 10 min przecierania na każdą gramaturę (na razie wszystko ręcznie)

efekt takiego zabiegu to mleczne lampy ;)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.szelas.pl/accord/IMG_6958_mini.jpg)

Teraz moment decydujący - wiertara + polerka + pasta polerska.
Nałożyć pastę na lampę i rozsmarować np. ręcznikiem papierowym.
Polerujemy wiertarą, ale obroty z umiarem (max 1200 obr/min), bo można stopić klosze.

A oto efekt końcowy :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.szelas.pl/accord/IMG_6965_mini.jpg)

Normalnie przydało by się jeszcze przepłukać odbłyśniki, ale to już robota pewnie na kilka godzin.

d3mane
24-10-2010, 16:45
no no niezle. odblysniki zdemontujesz w kilka minut - pewnie sa na zapinkach gdzie z pr zodu odchodzi klosz. sciereczka i jazda :)

ASAHI
24-10-2010, 17:05
No powiem że mi kolega zaimponił :-)
Ja też muszę się zabrać za reflektory w swoim i miałem obawy czy może się to udać. Teraz tylko muszę znaleźć trochę czasu.

Boryszuk
24-10-2010, 17:33
a jestes pewien, że swiatła świecą po tej operacj tak jak powinny i tam gdzie powinny bez oślepiania innych użytkowników?

ASAHI
24-10-2010, 17:42
Jak by co to się okulary korekcyjne założy :D

szelas
24-10-2010, 17:51
a jestes pewien, że swiatła świecą po tej operacj tak jak powinny i tam gdzie powinny bez oślepiania innych użytkowników?

nie sprawdzałem jeszcze, ale jutro lub pojutrze będę robił pełny przegląd techniczny, więc jakby co to podreguluję.

Boryszuk
24-10-2010, 17:53
To nie jest kwestia regulacji.

Jechałeś kiedyś samochodem z amatorsko polerowaną szybą czołową w słoneczny dzień? Jeśli tak to masz pojęcie o czym mówię, jeśli nie to uwierz mi- nic nie widać. Podejrzewam, że podobnie bedzie zachowywał się strumień światła z Twoich reflektorów (które notabene są soczewkami)- będzie rozproszony.

freefly
24-10-2010, 18:20
To nie jest kwestia regulacji.

Jechałeś kiedyś samochodem z amatorsko polerowaną szybą czołową w słoneczny dzień? Jeśli tak to masz pojęcie o czym mówię, jeśli nie to uwierz mi- nic nie widać. Podejrzewam, że podobnie bedzie zachowywał się strumień światła z Twoich reflektorów (które notabene są soczewkami)- będzie rozproszony.

Można to porównać do amatorskiego polerowania okularów. Obraz widziany przez takie wypolerowane jest :smile:............. jakiś taki........dziwny:lol:

ASAHI
24-10-2010, 18:27
Dobra, przekonaliście mnie, nie poleruję. Umyję.

Rafał_Sz
24-10-2010, 18:44
Jest jeszcze jeden sposób, nieco prostszy.

Potrzebne są (szybsze droższe/tańsze, bardziej upierdliwe):

1. Polerka mechaniczna/zwykła szmatka "flanelka"
2. Spryskiwacz/wiaderko z wodą
3. Pasta polerska G3 (nie mylić z pastami typu Tempo) + najdrobniejsze mleczko polerskie (do kupienia w mieszalniach lakierów)
4. Ktoś w miarę kumaty do roboty na ok 30 min (:))/własne pół godziny

Przy odrobinie wprawy i nienaruszonej strukturze tworzywa (tylko zmatowiona powierzchnia) gwarantuję idealną klarowność.

Blasius.G
24-10-2010, 19:00
Niekoniecznie mozna porownywac polerowanie szyby do polerowania plastikowych kloszy. Swoja droga plastikowe klosze modne od kilku lat to jakas pomylka. Szklane po kilkudziesieciu latach wygladaja duzo lepiej niz plastiki po kilku. Coz jednak zrobic skoro producenci uznali, ze plastik lepszy i wyboru nie ma. Moze tez wzgledy bezpieczenstwa pieszych sie licza, a napewno cena tworzywa wraz z obrobka wzgledem szkla.
Efekt super. Dla zainteresowanych jest jeszcze sposob na regeneracje odblysnikow. Trzeba znalezc zaklad, ktory pokrywa np. bombki na choinke warstwa (nie pamietam czego:)) i zawiezc tam odblysniki. Moj kumpel, mechanik tak w swoim zrobil i lampy jak nowe. Robil to w Czestochowie. Jest jednak ryzyko pozniejszego przeciekania kloszy wiec jakis silikon tez sie przyda.

Rafał_Sz
24-10-2010, 19:49
Niekoniecznie mozna porownywac polerowanie szyby do polerowania plastikowych kloszy. Swoja droga plastikowe klosze modne od kilku lat to jakas pomylka. Szklane po kilkudziesieciu latach wygladaja duzo lepiej niz plastiki po kilku. Coz jednak zrobic skoro producenci uznali, ze plastik lepszy i wyboru nie ma. Moze tez wzgledy bezpieczenstwa pieszych sie licza, a napewno cena tworzywa wraz z obrobka wzgledem szkla.
Efekt super. Dla zainteresowanych jest jeszcze sposob na regeneracje odblysnikow. Trzeba znalezc zaklad, ktory pokrywa np. bombki na choinke warstwa (nie pamietam czego:)) i zawiezc tam odblysniki. Moj kumpel, mechanik tak w swoim zrobil i lampy jak nowe. Robil to w Czestochowie. Jest jednak ryzyko pozniejszego przeciekania kloszy wiec jakis silikon tez sie przyda.
Akurat to nie moda ani kaprys producentów. To homologacyjne wymogi bezpieczeństwa.

Tuniek
24-10-2010, 20:45
Odbłyśników broń Boże nie polerujcie ściereczką jak napisał ktoś wyżej. Jak znajdę to podam adres do firmy gdzie wysyłałem swoje do regeneracji. Do montażu kloszy (na szczęście szklanych) wystarczył zwykły silikon. Ja miałem 2 komplety lamp, więc samochód był cały czas w użyciu, a od wysyłki do odbioru odbłyśników minął dokładnie tydzień.

Pawliko
24-10-2010, 21:09
To jest dobre, robilismy u kumpla z klubu w Astrze jak u mnie urlopował, miał strasznie matowe i żółte - zrobiliśmy tak, że wyglądają jak moje nówki :D

Paweł M
24-10-2010, 22:06
To nie jest kwestia regulacji.

Jechałeś kiedyś samochodem z amatorsko polerowaną szybą czołową w słoneczny dzień? Jeśli tak to masz pojęcie o czym mówię, jeśli nie to uwierz mi- nic nie widać. Podejrzewam, że podobnie bedzie zachowywał się strumień światła z Twoich reflektorów (które notabene są soczewkami)- będzie rozproszony.

Szyba czołowa reflektora w Accordzie nie jest soczewkowa tylko gładka, więc taka polerka nie zmienia właściwości świetlnych reflektora (nie zmienia się strumień światła - jego kierunek, gdyż za to odpowiada ukształtowanie odbłyśnika).

Inaczej sprawa się ma jeśli chodziło by o polerowanie szyby rozpraszającej, choć te elementy są od wewnątrz, więc też polerowanie zewnętrzne jest dopuszczalne

Michał Jędrak
24-10-2010, 22:45
Polerować można każdy klosz, bo nawet te stare klosze mają 'żeberka' rozpraszające od środka. Nie polecam dotykania się do odbłyśników, bo obecnie nie jest to chrom nałożony na metal (choć są wyjątki), lecz napylona warstwa jakiegoś aluminium czy czegoś podobnego na plastik. Nawet dotknięcie tłustym palcem może zepsuć. Jak już ktoś zepsuje odbłyśnik, to pokrywanie plastiku warstwą odblaskową nazywa się chyba fantachromowanie.

madburn
25-10-2010, 10:14
no no niezle. odblysniki zdemontujesz w kilka minut - pewnie sa na zapinkach gdzie z pr zodu odchodzi klosz. sciereczka i jazda :)

taaaa jasne
wymontowac sam reflektor to nieraz niezla szarpanina - w niektorych samochodach trzeba rozgrzebac pol przodu (demontowac trzeba zderzak i czasem wzmocneinia i kupe plastikow)

wyjecie samych odblysnikow nie jest mozliwe bez rozklejenia na goraco szkiel reflektora od obudowy

czyscic odblysniki nie bardzo sie da - jesli je "okopcilo" to mozna przetrzec delikatnie wacikiem przez otwor po zarowce - ale trzeba uwazac bo napylona warstwa aluminim jest bardzo delikatna - i sie "porysa"
zadnych plynow - bo to lubi wtedy sie zmywac


a jestes pewien, że swiatła świecą po tej operacj tak jak powinny i tam gdzie powinny bez oślepiania innych użytkowników?
a niby czemu ? nawet nie ruszal reflektorow - sa dalej przykrecone tak jak byly - w srodku tez patykiem nie majstrowal - wiec o co Ci chodzi ?


To nie jest kwestia regulacji.

Jechałeś kiedyś samochodem z amatorsko polerowaną szybą czołową w słoneczny dzień? Jeśli tak to masz pojęcie o czym mówię, jeśli nie to uwierz mi- nic nie widać. Podejrzewam, że podobnie bedzie zachowywał się strumień światła z Twoich reflektorów (które notabene są soczewkami)- będzie rozproszony.
notabene to sa zwykle h1/h7 w reflektorze gladkoszybowym - strumien jest ksztalowany przez ksztalt zwierciadla i blende na zarowce
i o czym piszesz ? co ma przednia szyba do reflektora ? rysy na przedniej szybie powoduja ze zamiast swiatel samochodu z przeciwka widac odblaski we wszystkie strony

porysowany reflektor nie przeszkadza kierowcy - moze z wyjatkiem ze ma nizsza sprawnosc
za to porysowany i zmatowialy reflektor szkodzi innym ! zamiast swiecic na droge swieci wszedzie do okola
tak wiec dobrze ze szelas polerke zrobil - poprawil bezpieczenstwo - lepiej widzi w nocy i nie oslepia innych


plastikowe reflektory to raczej ciecie kosztow - malo kogo obchodzi ze po 5 latach a szczegolnie po 10 auto ma zmatowiale szkla - w interesie producenta jest aby uzytkownik mial juz 3 auto a nie ciagle to samo

do tego plasticzane swiatla to oszczednosc - tworzywo latwiej formowac w fikusne ksztalty i jest ... lzejsze
a nowe samochody raczej przybieraja na wadze

z tworzywami niestety tez jest tak ze matowieja "w srodku" - wiec ich nie wypolerujemy :(

GrzegorzPPP
25-10-2010, 10:37
Dobrze, że do mojego Nissana oryginalne reflektory kosztują 350zł :mrgreen:

Tuniek
26-10-2010, 21:33
Jak znajdę to podam adres do firmy gdzie wysyłałem swoje do regeneracji.
No i znalazłem:
REGENERACJA REFLEKTORÓW SAMOCHODOWYCH Hubert Cugier
ul. Szkolna 46 Turew
64-000 Kościan
tel. (065) 513 42 20
tel.kom. 695 642 141
Koszt regeneracji to 50zł za sztukę. Zdjęcia poglądowe poniżej:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/i/dscn7545x.jpg/)
Lampa na dole z odbłyśnikiem przed regeneracją i na górze po "zabiegu".


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/i/lampa2d.jpg/)
Przed regeneracją.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/i/lampa3z.jpg/)
Efekt po zabiegu.

freefly
26-10-2010, 22:15
No i znalazłem:
REGENERACJA REFLEKTORÓW SAMOCHODOWYCH Hubert Cugier
ul. Szkolna 46 Turew
64-000 Kościan
tel. (065) 513 42 20
tel.kom. 695 642 141
Koszt regeneracji to 50zł za sztukę. Zdjęcia poglądowe poniżej:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/i/dscn7545x.jpg/)
Lampa na dole z odbłyśnikiem przed regeneracją i na górze po "zabiegu".


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/i/lampa2d.jpg/)
Przed regeneracją.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/i/lampa3z.jpg/)
Efekt po zabiegu.



Po zabiegu traci ostrość.;-)

sebb
26-10-2010, 22:47
Dzisiaj około godzinę poświęciłem reflektorom 307ki.
Miały zmatowione i pożółkłe górne części bardziej narażone na uszkodzenia.
Planowałem zająć się nimi od dawna, brakowało mi jednak pomysłu jak się za tą operacje zabrać.
W Poznaniu jest firma która się tym zajmuję, życzą sobie 150,- za parkę.
Po chwili zaczęło padać, co spowodowało pośpiech i skracanie ''procedury''.
Przy zakupie papieru ściernego dowiedziałem się, iż jest dostępna
gramatura 2500, tak więc nabyłem papier 1500, 2000, 2500.
Wydaje mi się, że pominięcie papieru o gr. 1000 nie było najlepszym pomysłem.
Nie osiągnąłem równego zmatowienia kloszy. Polerowanie wykonałem ręcznie
po zaleceniu sprzedawcy w specjalistycznym sklepie, jednak myślę, że delikatne polerownie
np. wiertarką na minimal. obrotach dało by lepszy rezultat.
Efekt nie do końca zadowalający, przyżółcenie zeszło,
podejdę jeszcze do tematu.

1. Klosze przed i po... zdjęcia z telefonu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/9685/foto0432z.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img89.imageshack.us/img89/7931/foto0433v.jpg)

Co do wpływu polerowania na snop światła,
myślę, że rezultaty mogą być tylko na plus,
klosze zmatowione dają mniej ukierunkowane światło oraz
mniej intensywne. Ciekawi mnie trwałość tego zabiegu.
Pozdrawiam.

szelas
27-10-2010, 07:25
Co do wpływu polerowania na snop światła,
myślę, że rezultaty mogą być tylko na plus,
klosze zmatowione dają mniej ukierunkowane światło oraz
mniej intensywne. Ciekawi mnie trwałość tego zabiegu.
Pozdrawiam.

Gratuluję rezultatu :)
Trwałość powinna być wystarczająco duża, żeby sobie tym głowy nie zawracać.

Pozdrawiam

Tuniek
27-10-2010, 22:51
Po zabiegu traci ostrość.;-)
Zgadza się. Ich "zajebistość" ogłupia aparat;-)