Zobacz pełną wersję : D 300 s - af
paranoid
18-10-2010, 17:01
Witam mam pytanie do bardziej doświadczonych a mianowicie mam D300 S plus nikona 17-55-2.8 niby zestaw trafiony,ale czasami zdarza się ,że nie ostrzy wychodzi mydło nawet w plenerze i braku słońca.Mam pytanie co do kalibracji czy ustawić w menu jako włączona czy nie gdyż w instrukcji pisze ,że nie zalecamy używania funkcji korekty autofokusa w większości sytuacji ponieważ funkcja może zakłócić normalne ustawienie ostrości: stosować jedynie w konieczności. Czy ktoś może mi to przełożyć .Czy istnieje potrzeba kalibracji i czy być może trzeba będzie jechać do servisu.
Pozdrawiam
W jakm trybie? Moze na af-c?
paranoid
18-10-2010, 17:34
W trybie S
http://focustestchart.com/focus21.pdf
polecam tą lekturę :) zrób test na FF i BF swoich szkieł i odpowiednio sobie skalibruj. Jak nie zadowolą cie rezultaty to wyślij body z danym szkłem do serwisu ;]
paranoid
18-10-2010, 19:11
dzięki kzc lektura niewątpliwie moze i ciekawa ,ale nie znam angielskiego .Może masz coś w naszym języku?
miron1970
18-10-2010, 21:47
Może taki filmik coś Ci pomoże http://www.youtube.com/watch?v=soPFToTnx9M :)
sprawdz czy nie przelacza ci sie w tryb c, bo ja mam taka przypadlosc, ze ustawiam na s i bardzo czesto lapa zachacze i nie obejrze sie a juz c albo m, na s nie powinno tak byc chyba ze po nacisnieciu migawki mocno przekadrowujesz albo reka ci lata
Miałem w identycznym jak Twój zestaw front focus. Dałem do korekcji na Postępu. Body nie bylo ruszane skorygowano tylko obiektyw, który od tego czasu ostrzy rewelacyjnie.
Co do precyzyjnej korekty af w nikonie twierdzą: "Nie zalecamy używania precyzyjnej korekty autofokusa w większości sytuacji, ponieważ funkcja może zakłócać normalne ustawianie ostrości; stosować jedynie w konieczności." Z drugiej strony znam osoby, które używają precyzyjnej korekty i nie mają z tym problemów.
Sam żyłem z nią kilka tygodni.
Twoje kłopoty z ostrzeniem mogą wynikać z czynników o których pisali powyżej koledzy. Ja natomiast dorzucę jeszcze jeden. Może próbujesz ustawić ostrość na jednolite płaskie powierzchnie bez wzorów, załamań itd w niedostatecznym oświetleniu. Wtedy af może się zgubić.
I jeszcze jeden - może styki masz upaprane. Przeczyść.
Instrukcję w języku polskim dotyczącą sprawdzenia front focus / back focus znajdziesz w googlach.
Oddaj na Postępu szkło, miałem ten samo problem. To nie jest BF/FF tylko problem ze sporadycznym trafianiem AF koryguje się to przez podpięcie szkła do kompa i wprowadzeniu fabrycznych nastaw AF. U mnie zrobili to w jeden dzień w ramach gwarancji.
Michał1972
04-11-2010, 12:07
Sprawdzałeś jak masz ustawiony tryb AF, priorytet ostrości, czy migawki ?
Wojteksw
05-11-2010, 15:36
Możesz sam wykonać prosty tester do sprawdzenia FF i BF. Ja wykonałem taki z kawałka blachy i wykorzystałem linijkę do odczytu, pomysł został zaczerpnięty z urządzeń sprzedawanych za 250 zł. Mój tester jest toporny ale skuteczny i mogę dokładnie ustawić poszczególne obiektywy w D300 tak jak potrzebuję. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zamieszczę więcej fotek.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img818.imageshack.us/i/dscn3772.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img576.imageshack.us/i/dscn3775.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img530.imageshack.us/i/wat6300.jpg/)
Niezły patent z tym testerem :smile:
cervandes
06-11-2010, 13:22
No to i ja jestem po wczorajszym zakupie D300s i 17-55.
Sama puszka ma tragiczny FF, bez kalibracji ze wszystkimi moimi szkłami ostrość kończy się na centralnym punkcie czyli tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/11/FF-1.jpg
źródło (http://www.accord-foto.pl/strony/artykuly/bmQyxVTX/FF.jpg)
Po ustawieniu parametru domyślnego na +20 jest tak jak być powinno i z 35/1.8 i z Sigmą 10-20 i N18-105.
Z kolei 17-55 sam z siebie ma FF i dla niego musiałem zapisać oprócz wartości domyślnej na +20 dodatkowe +16.
Sprzętu nie będę odsyłał do serwisu bo nie chcę aby w nowym sprzęcie jakiś partacz grzebał. Chrzanię bujanie się ze sprzedawcą (AB Foto) na podstawie ustawy bo żyć bez sprzętu nie wiadomo ile czasu nie chcę a i tak nie wiadomo czy nie zaczną się wykłócać o nieopłacalność wymiany itp.
Jestem strasznie zły na firmę Nikon, w sprzęcie za prawie 10k to jest żałosne że po wyjęciu z pudełek sprzęt po prostu NIE NADAJE SIĘ DO UŻYTKU. Firma schodzi na psy, od lat byłem i jestem wyznawcą tylko tej jednej religii ale wygląda na to, że przy planowanym przejściu na pełną klatkę poważnie się zastanowię czy nie powinienem pozwolić zarobić komuś innemu.
Rozumiem Twoje rozczarowanie ale nie ma co wieszac psow od razu na calego NIKONA. W przeciagu 4 miesiecy zakupilem 5 roznych produktow NIKON (D300s jest najmlodszym nabytkiem) i wszystkie 5 po wyjeciu z pudelka dzialaja perfekcyjnie - sprawdzilem FF/BF - nic takiego nie mam. Po prostu trafiles na lipne egzemplarz. Swoja droga to zastanawiam sie czy na Polske nie ida czasem wlasnie takie egzemplaze. To taka moja teoria spiskowa ;)
Wojteksw
06-11-2010, 15:49
Rozumiem Twoje rozczarowanie ale nie ma co wieszac psow od razu na calego NIKONA. W przeciagu 4 miesiecy zakupilem 5 roznych produktow NIKON (D300s jest najmlodszym nabytkiem) i wszystkie 5 po wyjeciu z pudelka dzialaja perfekcyjnie - sprawdzilem FF/BF - nic takiego nie mam. Po prostu trafiles na lipne egzemplarz. Swoja droga to zastanawiam sie czy na Polske nie ida czasem wlasnie takie egzemplaze. To taka moja teoria spiskowa ;)
Ja także skłaniam się do Twojego stwierdzenia, że na Polskę idzie inny sort. Dokonywałem 4 razy zakup sprzętu Nikona z naszej rodzimej dystrybucji korzystając ze sprawdzonych sklepów i dobrą opinią, we wszystkich przypadkach miałem problemy ze sprzętem. Po ostatnich zakupach D300 i N17-55 w Londynie jest OK, może ja tylko miałem takiego pecha, że krajowy rynek jest gorszy. Ostatnio jak szukałem D90 dla syna, to specjalnie wybrałem taki sklep gdzie ma towar z rynku niemieckiego i jestem zadowolony.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.