PDA

Zobacz pełną wersję : Rollei Retro 400 a brudny utrwalacz



foveon
18-10-2010, 11:04
Ostatnio zakupiłem owy film w 2 paku. Pierwsze wołanie trochę sknociłem robiłem ultrafinem 1:20 13min a powinno być 1:10 15min. Jako że wywoływacz idzie do zlewu to nie za bardzo się mu przyglądałem ale utrwalacz wyraźnie zmętniał.
Przy wołaniu 2 filmu (już we właściwym czasie) utrwalacz tak zmętniał że zrobił się prawie czarny.
Po raz pierwszy się z czymś takim spotkałem. Zazwyczaj wszystko robiło się żółte albo brązowe ale nie mętno czarne. Utrwalacz poszedł do zlewu.
I tu się zastanawiam czy ten film tak ma i czy lepiej mieć utrwalacz specjalnie do niego żeby się brudził i mętniał.
Może mieliście coś podobnego?

c-man
18-10-2010, 16:42
Może po prostu utrwalacz wypłukał ci maskę?
Z forum Korexu:


Witam,
mam pytanie nt. wstępnego moczenia przed wywoływaczem... a dlaczego pisze to tutaj to już piszę:

Właśnie wywołałem Rollei Retro 400S (pierwsze Rollei w życiu)
i coś mnie podkusiło i przed wywoływaczem nalałem do koreksu wody w temp. wywoływacza... chwilę pokręciłem... zmyła się maska, bo woda z tego koreksu była czarna niemiłosiernie... potem już standardowo postępowałem, jak zwykle... :)

i ku mojemu zdziwieniu wyjąłem z koreksu całkiem przezroczystą błonę (chodzi mi o to że perforacja jest całkiem przezroczysta...) nie ma ona żadnego zafarbu jak większość przedtem...
tzn nie jest ani szara, ani niebieskawo-szara...

czy to dzięki temu pierwszemu wymoczeniu w wodzie czy to normalne w Rollei ??



400 ta starsza bez s nie ma zmywalnej maski, przynajmniej ja nie kojarze zeby woda z wstepnego plukania miala jaki kolwiek zafarb, ale podloze nie jest juz takie przezroczyste, ma delikatna maskę

Cały wątek. (http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=2169&postdays=0&postorder=asc&start=0)

foveon
19-10-2010, 11:40
Dzięki serdeczne za ten wątek wygląda na to że jest to powłoka anty refleksyjna i można ja zmyć w wodzie przed wołaniem. Spróbuje przy następnym razie :)

doktor
19-10-2010, 23:18
Akurat Rolleia nie wołałem, ale z innych filmów też idą zafarby, np. z Fomy 120 100iso. Co ciekawe ze podobną fomą iso 100 135 tak się nie dzieje