PDA

Zobacz pełną wersję : Jest zdjecie i co dalej ........????



Robinek
05-05-2005, 16:59
Witam,
od paru dni (od piątku konkretnie) cieszę się swoim pierwszym w życiu dSLR'em . Jest cudownie, super, nie wychodze z zachwytu, focę codziennie itp. Ponieważ jednak do tej pory byłem zatwardziałym analogowcem, pojawił się problem, którego wcześniej nie doceniałem - w jaki sposób obrabiać zdjęcia, żeby im pomóc a nie zaszkodzić?

W związku z tym rzucam następujący temat: jak opracowujesz swoje zdjęcia, jeśli są zasadniczo dobre, potrzeba wykonać tylko podstawowe operacje. Chodzi mi o to jak kretnie obrabiacie zdjęcia, w jakich programach przy jakich standartowych ustawieniach i najważniejsze - w jakiej kolejności wykonujecie operacje, żeby nie zniszczyć zdjęcia.

Może ciekawie będzie porównać przy okazji różne szkoły i techniki.
dziękuję z góry i pozdrawiam

goldie
05-05-2005, 17:08
o stary... teamt rzeka - programy do obróbki - cała masa, chociażby GIMP, PS, Corel itp. Do przeglądania - Irfan, AcdSee itp. Co do obróbki - nie ma standardowych czynności, to zależy od tego jak wygląda zdjęcie - wszystko wymaga praktyki, sam musisz nauczyć się oceniać co poprawić a co nie. Generalnie w programach człowiek bawi się poziomami, jasnością, kontrastem, nasyceniem, krzywymi.

sinner
05-05-2005, 17:28
No i zależy to od modelu aparatu :twisted:
Masz chyba Nikona skoro tu trafiłeś :?:

Valdek_Tychy
05-05-2005, 19:56
To zależy jakim programem posługiwałeś sie do tej pory.Jeżeli opanowałeś jakiś program to wydaje mi się,że nie ma sensu zmieniać go na inny tylko obrabiać zdjęcia właśnie w tym programie.Co do sposobów obróbki ....... jak stwierdził goldie77 temat rzeka i to na dodatek jak Amazonka.Moim zdaniem jeśli robiłeś coś do tej pory w jakimś programie graficznym to dasz sobie radę... zresztą ćwiczania czynią mistrza.

[ Dodano: Czw 05 Maj, 2005 ]
Ps.żeby nie zniszczyć oryginału zdjęcia pracuj zawsze na kopii,zawsze możesz wrócić do oryginału

[ Dodano: Czw 05 Maj, 2005 ]
[quote="Robinek"]Witam,
w jakiej kolejności wykonujecie operacje, żeby nie zniszczyć zdjęcia.
jeszcze jedno,zanim będziesz dokonywał jakichkolwiek zmian w zdjęciu typu nasycenie,kontrast,jakiś filterek itp.ustal rozmiar zdjęcia jaki będzie Ci potrzebny w odpowiedniej rozdzielczości (do labów zazwyczaj 300 dpi)

alekw
05-05-2005, 23:12
Oprocz tego co napisal goldie dochodzi: kadrowanie, obracanie i wyostrzanie na koncu.

irekka
06-05-2005, 12:29
Przedmówcy dośyć ogólnikowo podali - ja sprobuję podać przepis, ale zastrzegam, że nie zawsze musi być kolejnośc optymalna.
Jeżeli robię w raw to wywołuję zdjecie prawie zawsze w nc. Korekcja ekspozycji, balans bieli, czasami zwiększenie kotrastu. Można zwiekszyć ostrość i jak uzywasz kita na szerokim zlikwidować winietowanie. Jest też opcja dotycząca abberacji - ale do tej pory jej nie używałem. Wszelkie zmiany trzeba obserwować na monitorze i na histogramie, który zawiera sporo informacji. Gdy zdjęcie nie wymaga dalszej obróbki to zapisuje do jpg. Gdy chcę dalej obrabiać to uruchamiam ps. Mozna oczywiście od razu zdjęcie do ps wczytywać, ale jakoś bardziej mi się podoba nc do wstępnje obróbki. W ps w pierwszej kolejności wykadrowanie. Pózniej można pójść na łatwizne i auto-kolor, auto-poziom i auto-konrtast. Ale lepiej samemu przesuwac suwaki. Na samym końcu wyostrzanie. Przy przygotowaniu plików do labu warto dowiedzieć sie jaka maszynę maja i do niej dostosować rozmiar zdjecia. Najnowsze maszyny potrafią naświetlać z 400 dpi - wcześniejsze 320 lub 300. To duży uproszczenie - większosc zdjęc wymaga podejścia indywidualnego - ja staram się nie poprawiać rzeczywistości i ostatnio tylko chyba na jednym zdjeciu wystemplowałem jakiś kij "wyrastający" nie tam gdzie powinien. Ale jak ktoś lubi to może praktycznie wszystko - ważne, żeby nie przesadzić.

Tomek
16-05-2005, 13:43
Może trzeba by było zacząć od skalibrowania monitora.

leon28
17-05-2005, 14:55
irekka
Jest też opcja dotycząca abberacji witam, mozesz napisac cos wiecej na ten temat, bo nie wiem gdzie tego w nc szukac

sinner
17-05-2005, 15:07
no właśnie gdzie jest jakiś aberations tool :?:

irekka
17-05-2005, 20:18
Te abberacje to oczywiście w ps.

leon28
17-05-2005, 20:49
Te abberacje to oczywiście w ps.
tak mi sie wydawalo, ze sie troche w tej wyliczance zapedziles, ale zapytac zawsze mozna ;-)

irekka
17-05-2005, 21:26
Jeżeli ktoś przeze mnie stracił czas na poszukiwanie takiej opcji w nc to serdecznie go przepraszam.

sinner
17-05-2005, 23:36
no problem opcji w NC jest prawie jak palców u rak ale moze jakas zakamuflowana?