Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Najlepszy korpus do M42 :-)



tomwidlak
11-10-2010, 20:28
Nie, nie kolejne zapytanie - tym razem wiedza sie dzielenie :-)

Zrobilem pierwsze focisze wczoraj nowym aparatem i pomyslalem ze podziele sie moim nowym odkryciem, czyli najlepsszy korpus do szkiel M42 moim skromnym zarekomenduje tym co moze sami sie bawia takowymi szklami i szukaja :-)

Tak wiec moimi najwazniejszymi kryteriami byly zawsze:
- niewielki rozmiar
- wielka jasna matowka do ostrzenia manualnego
- szybka migawka
- dobry miernik
- latwy dostep do kompensacji ekspozycji
- jakosc budowy i niezawodnosc
- cena

Przewalilem tony roznych korpusow i zawsze w kazdym mi cos niepasowalo. Najlepsze z nich i warte polecenia po drodze to:

- Pentax ME Super/Super A - niestety slaby miernik i tylko 1/2000 ale swietny wizjer i wykonanie, do tego bardzo tani.
- Canon EOS3 - niestety wielka ciezka krowa i do tego drogi. Zaletami byly 1/8000 migawka, jakosc wykonania, dobry wizjer i swietny miernik
- Contax Aria - najlepszy dotychczas aparat 35mm jaki uzywalem, maly, swietnie zrobiony, 1/4000, swietny miernik i najlepszy wizjer jaki widzialem ale niestety koszt to 800zl w dobrym stanie

inne pomniejsze korpusy nie warte byly wspominania o, przewaznie jak male i nie za drogie to wolna migawka, kiepski wizjer lub slaby miernik, az do dzis kiedy przetestowalem moj nowy nabytek, Minolta 9000 AF :-) Moge spokojnie oznajmic ze spelnia wszystkie me kryteria idealnie i moim skromnym jest to najlepszy wybor dla ludzi pragnacych sie pobawic manualnymi szklami M42 :-) A zalety ?

- niewielki rozmiar choc z racji swietnego wykonania dosc ciezki
- ladna duza matowka na ktorej ladnie sie ostrzy manualnie (ktora zmienilem na rewelacyjna Canonowska i tak)
- 1/4000 sek migawka
- swietny miernik ktory bardzo ladnie sobie radzi nawet w dziwnych sytuacjach, centralnie wazony plus spot
- latwy dostep do kompensacji ekspozycji ktora na dodatek wyraznie miga kiedy jest wlaczona
- swietna jakosc wykonania, najlepsza pro puszka Minolty w tamtych czasach
- no i najwazniejsze, cena to okolo 200zl w dobrym stanie

Czyli niemalze jakosc Contaxa Arii (slabszy nieco wizjer i naciag manualny) za 1/4 ceny.

Howgh!

PS. pare fot z wczoraj pokazujacych jak ladnie miernik sobie radzi w ciezszych warunkach (naturalnie z kompensacja ekspozycji, ale jest bardzo przewidywalny i dziala praktycznie tak samo jak w Arii czy EOS3, o wiele wiele lepiej niz w starszych SLRach :-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKefyaLSI/AAAAAAAAghk/n2HT03pKCvM/s800/IMG013345.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKioLh8tI/AAAAAAAAghs/bqQzXudR0X0/s800/IMG013346.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKmmVaflI/AAAAAAAAghw/SVPrZbBQTw0/s800/IMG013347.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKrLXx5CI/AAAAAAAAgh0/rnBPBxOqtkY/s800/IMG013348.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKue7_vmI/AAAAAAAAgh4/FzOurFBXdMc/s800/IMG013350.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNKyNpmV9I/AAAAAAAAgh8/FNI1X5FMRds/s800/IMG013352.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNK6LdwLOI/AAAAAAAAgiI/Ao5DKJ23Dkk/s800/IMG013366.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNK-qtCzCI/AAAAAAAAgiM/w5PGBtQk_vg/s800/IMG013372.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNLBhsT4_I/AAAAAAAAgiQ/hO8u6L_IMYk/s800/IMG013374.jpg)

spiritwood
11-10-2010, 21:06
Bardzo ciekawe jest to, co piszesz. Tym bardziej, że od paru ładnych lat kurzy mi się w szafce Minolta 7000i ;) i jakoś nigdy nie wpadłem na to, aby kupić za grosze adapter i pobawić się M42. Jedyny problem to bateria CR5 (chyba taki miała symbol). Minolta 9000 jest już na paluszki, 7000i niestety skazana jest na nerkowate dziwadło.
Natchnąłeś mnie ;), dzięki!

P.S.

Z czystej ciekawości: czwórka i szóstka jakim szkiełkiem popełnione?

tomwidlak
11-10-2010, 21:13
Bardzo ciekawe jest to, co piszesz. Tym bardziej, że od paru ładnych lat kurzy mi się w szafce Minolta 7000i ;) i jakoś nigdy nie wpadłem na to, aby kupić za grosze adapter i pobawić się M42. Jedyny problem to bateria CR5 (chyba taki miała symbol). Minolta 9000 jest już na paluszki, 7000i niestety skazana jest na nerkowate dziwadło.
Natchnąłeś mnie ;), dzięki!

P.S.

Z czystej ciekawości: czwórka i szóstka jakim szkiełkiem popełnione?


Absolutnie powinienes ! A szkielko to Pentax Super-Takumar 50mm f1.4, moja ulubiona piedziesiateczqa :-)

wpkx
11-10-2010, 21:17
Faaajnie... Ale dziwi mnie bardzo, że akurat AF-owe body wygrało.
Tomku, a jak zmieniłeś matówkę? Pasowała przez przypadek czy docinałes u szklarza? ;)
I jak z polem widzenia? 100% chyba nie ma?
Bo co do przejściówki do M42 to domyślam się, że jest "przezroczysta" dla całej reszty.

spiritwood
11-10-2010, 21:17
Absolutnie powinienes ! A szkielko to Pentax Super-Takumar 50mm f1.4, moja ulubiona piedziesiateczqa :-)

Chyba nawet w zeszłą niedzielę na giełdzie w Stodole ktoś sprzedawał - jeszcze w pudełku. Są jej jakieś wersje? Na coś trzeba uważać?

EDIT



Bo co do przejściówki do M42 to domyślam się, że jest "przezroczysta" dla całej reszty.

Adaptery są bezsoczewkowe (nareszcie!) i nie zwierają styków. Bajka! ;)

.

wpkx
11-10-2010, 21:34
Są jej jakieś wersje? Na coś trzeba uważać?

Tomek już się w temacie produkował wraz z innymi:
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1971529&postcount=42

tomwidlak
11-10-2010, 21:40
Faaajnie... Ale dziwi mnie bardzo, że akurat AF-owe body wygrało.
Tomku, a jak zmieniłeś matówkę? Pasowała przez przypadek czy docinałes u szklarza? ;)
I jak z polem widzenia? 100% chyba nie ma?
Bo co do przejściówki do M42 to domyślam się, że jest "przezroczysta" dla całej reszty.

AF w tym korpusie jest przypadkiem, poprostu tylko nowsze SLRy oferuja lepsze mierniki i szybsze migawki a przy okazji jest w nim poprostu AF :-) Do tego jeszcze tylko do Minolty z nowszym bagnetem takim jak w Sony obecnie mozna dokupic adapter na M42, z tego co pytalem nie ma takowego do starszych manualnych Minolt :-)

Matowke od 5D wpierw docinalem nozem tapicerskim do EOS3 bo trzeba bylo tylko wyciac zabki, a potem doszlifowywalem do Minolty na szlifierce ale ze sie zaczynala topic, dokanczalem pilnikiem do paznokcji, nieco zabawy bylo :D Co do pola widzenia to nie wiem, matowka po docieciu miala dokladnie 24x36mm ale aktualnego krycia nie znam. To bylo PRO body minolty wiec podejrzewam ze 95% albo i lepiej. Zreszta po co nam google ? 94% :D

Adapter oczywiscie bez soczewki, nie toleruje chinskich soczewek po 0.05zl po drodze :D




Chyba nawet w zeszłą niedzielę na giełdzie w Stodole ktoś sprzedawał - jeszcze w pudełku. Są jej jakieś wersje? Na coś trzeba uważać?

Ja na gieldzie wlasnie kupilem, ponoc nawet polskiej produkcji, solidna za 40zl. Sa dwa rodzaje, z pierscieniem naciskajacym bolec przeslony i bez, ja oczywiscie wzialem bez :D

Hm, zaraz, pytasz o adapter czy o obiektyw ? :-)

spiritwood
11-10-2010, 22:02
Pytałem o obiektyw i obiektyw sprzedawali na giełdzie ;). W tzw. międzyczasie Wojtek podał link a ja niezależnie pogrzebałem w tym samym wątku... Już jestem mądrzejszy :-P

tomwidlak
11-10-2010, 22:05
Pytałem o obiektyw i obiektyw sprzedawali na giełdzie ;). W tzw. międzyczasie Wojtek podał link a ja niezależnie pogrzebałem w tym samym wątku... Już jestem mądrzejszy :-P

hehe, oki :-) jesli mieli nawet w pudelku to zapewne najnowsza wersje SMC z pierscieniem ostrosci w "kratke" - najmniej dla mnie interesujacy model :-)

Kuba
11-10-2010, 23:23
Bardzo ciekawe jest to, co piszesz. Tym bardziej, że od paru ładnych lat kurzy mi się w szafce Minolta 7000i ;) i jakoś nigdy nie wpadłem na to, aby kupić za grosze adapter i pobawić się M42. Jedyny problem to bateria CR5 (chyba taki miała symbol). Minolta 9000 jest już na paluszki, 7000i niestety skazana jest na nerkowate dziwadło.

absolutnie się nie zgadzam, do 7000i mam też zasobniki na paluszki AA i AAA, na pewno ta sama pasuje do 5000i, więc może do 9000 też? sam nie wiem, ale może da się to jeszcze znaleźć?

spiritwood
11-10-2010, 23:29
A pamiętasz gdzie to kupiłeś? Nie ukrywam, że kupowanie tych specjalnych baterii jest po pierwsze nie tanie, po drugie - dość kłopotliwie. Poza tym w dobie Eneloopów wolałbym nie wydawać na baterie.

Kuba
11-10-2010, 23:50
hmmm, moja pierwsza 7000i była kupowana ponad 20 lat temu, od razu z tymi zasobnikami (mało przydatna informacja, wiem), a ostatnio kupiłem dwie minolty (7000i i 5000i, w sumie za 10zł;)) i były od razu z zasobnikami AAA... na allegro nie widzę niestety... może mam jedną wolną sztukę, muszę poszukać, jak znajdę mógłbym się podzielić :)

c-man
11-10-2010, 23:56
W temacie zasilania polecam kupować tutaj: http://www.batimex.pl/index.php?search=
Miałem już od nich ładowarkę i akumulatory CR2 i CR123 (służą już innemu forumowiczowi), w temacie "dziwact" używanych w analogach powinni mieć wszystko co Was interesuje...

axer
12-10-2010, 09:20
Mam Minoltę 5000 oraz 7000 i obie mają zasobnik na 4xAAA. Czy Minolta 7000 oraz 7000i to dwa różne aparaty?

W temacie wątku - przerabiałem różne połączenia puszek AF z obiektywami MF i jednak wolę pracować aparatami z ręcznym ustawieniem ostrości. Sentyment mam jedynie do F4 z manualną optyką, gdyby dało się nim pracować ze szkłami M42 to pewnie bym się go nie pozbywał.

Do M42 rewelacyjnie nadaje się Chinon CE-II czy Revueflex 4004. Polecam.

spiritwood
12-10-2010, 09:42
Mam Minoltę 5000 oraz 7000 i obie mają zasobnik na 4xAAA. Czy Minolta 7000 oraz 7000i to dwa różne aparaty?

To dwa różne aparaty. Nie wiem dokładnie jaka jest między nimi różnica, jeśli chodzi o dane techniczne. Wygląd 7000 to taki trochę ZX Spectrum ;), 7000i przypomina już ciut bardziej współczesne aparaty.

Waszymi doniesieniami o koszyczkach na AAA jestem zdumiony, a to dlatego, że ja swój aparat kupiłem w 1996 roku NOWY. Jest to wersja amerykańska Maxxum 7000i kupiona w NYC. Miałem wszystko, co fabryka daje, a tamten rynek daje zwykle więcej niż europejski. U mnie koszyczka nie było.

@Kuba - dziękuję za miły gest, ale nie śmiałbym Cię ograbiać z czegoś, co być może jest już niemożliwe (lub prawie niemożliwe) do kupienia. Trzymaj na wypadek, gdyby jeden się połamał, zagubił, etc., etc. Jestem cierpliwy - poczekam, poszukam. Poza tym, ten aparat nie stanie się (raczej) moim głównym - mogę żyć na bateriach 2CR5.
Dzięki.

@ Clostermann - dzięki za link. Przyda się.

conik
12-10-2010, 09:56
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=924 a takie cacko?

tomwidlak
12-10-2010, 10:17
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=924 a takie cacko?

Takie cacko kosztuje $400, za ta cene mozna nabyc najlepsza mala SLR w postaci Contaxa Arii w swietnym stanie, adapter C/Y -> M42 i Super-Takumara 50mm f1.4, czyli caly zestaw, moim skromnym najlepszy jaki mozna nabyc. Ja bym sie nie zdecydowal :-)

dziki_pl
12-10-2010, 13:58
Do M42 rewelacyjnie nadaje się Chinon CE-II

Od niedzieli posiadam chinona ce-5, rewelacja. Czasy do 1/2000, priotytet przeslony, pokazuje czasy w wizjerze, swietna matowka z klinem i rastrem. Nic wiecej nie potrzeba.
A szkla do niego w cenie M42 + przelotki na M42 bez soczewek.
Z ciekawych patentow, okienko z lusterkiem ktore pokazuje w wizjerze ustawiona przeslone :)

spiritwood
12-10-2010, 14:05
Z ciekawych patentow, okienko z lusterkiem ktore pokazuje w wizjerze ustawiona przeslone :)

Większość manualnych analogowych Nikonów jak FE/FM (2), FA, F3, FM3a ma ten patent.

axer
12-10-2010, 14:17
Z ciekawych patentow, okienko z lusterkiem ktore pokazuje w wizjerze ustawiona przeslone :)

Sprawdź jeszcze, czy ma wstępne podnoszenie lustra z samowyzwalaczem, jak to jest w CE-II. Jak dla mnie - bardzo przydatna funkcja.

dziki_pl
12-10-2010, 14:54
Sprawdź jeszcze, czy ma wstępne podnoszenie lustra z samowyzwalaczem, jak to jest w CE-II. Jak dla mnie - bardzo przydatna funkcja.

Jak sie uruchomi wyzwalacz, elektorniczny 5,10s to niestety nie. Nie widze tez opcji podniesienia. Szkoda, faktycznie moze sie przydac.

tomwidlak
12-10-2010, 15:36
Od niedzieli posiadam chinona ce-5, rewelacja. Czasy do 1/2000, priotytet przeslony, pokazuje czasy w wizjerze, swietna matowka z klinem i rastrem. Nic wiecej nie potrzeba.
A szkla do niego w cenie M42 + przelotki na M42 bez soczewek.
Z ciekawych patentow, okienko z lusterkiem ktore pokazuje w wizjerze ustawiona przeslone :)

Niestety nie moge sie zgodzic z "nic wiecej nie potrzeba" jako ze mnie absolutnie potrzeba i mysle ze kazdy praktycznie uzytkownik docenil by lepszy miernik. Nie znam tego konkretnego modelu ale generalnie wszystkie stare SLRy maja dosc slabe mierniki radzace sobie oczywiscie w "normalnych" sytuacjach gdzie scena jest bliska 18% szarosci ale dodac nieco swiatla od tylu i juz glupieja. Oczywiscie, mozna myslec za miernik i za aparat samemu w takich sytuacjach ale ja poprostu wole miec lepszy miernik i opcje spotu do sytuacji z dziwnym swiatlem a nie sie zastanawiac przy kazdej zmianie kadru. To tak nieco jak by westchnac majac 3D matrix i spot w Nikonie nowoczesnym: "ach, pamietam te czasy jak 30 lat temu byla jedna prosta dioda i mierzyla wszystko, mam nadzieje ze owe czasy powroca"

Focilem w niedziele backstage u kumpla w wiekszosci pod swiatlo, Minolta ze spotem, blokada i kompensacja ekspozycji swietnie sobie poradzila. Wiem ile musial bym sie nameczyc focac owym Chinonem czy podobnym jemu aparatem i ironicznie na jednym z ponizszych zdjec kumpel uzywa wlasnie starszego SLRa, Pentaxa Super A do mierzenia swiatla i przy kazdej zmianie owego leci do modelki zeby zmierzyc swiatlo z dloni, kompensujac a ja sobie spokojnie cykam :-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNdTzlCJXI/AAAAAAAAgi8/CbWx7QuZJ-g/s800/IMG013399.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNdbyPVV7I/AAAAAAAAgjM/OrYF_qDMYCw/s800/IMG013402.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNdsbLMUiI/AAAAAAAAgjo/oiwMxXA-iRM/s800/IMG013412.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNdw0vqbLI/AAAAAAAAgjw/O9pMK9Io3oM/s800/IMG013416.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNd0aK1T-I/AAAAAAAAgj0/5OHBWmdytnM/s800/IMG013417.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNd2ViBl_I/AAAAAAAAgj4/JVADe77ijoE/s800/IMG013418.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh6.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/TLNd7nKQyFI/AAAAAAAAgkA/KBu2iMURnkg/s800/IMG013424.jpg)

c-man
12-10-2010, 15:39
Focilem w niedziele backstage u kumpla...

BTW - fajna seria z planu... :)
Czuć analogowy klimat... Aż chyba wyciągnę analoga z torby...

tomwidlak
12-10-2010, 15:44
BTW - fajna seria z planu... :)
Czuć analogowy klimat... Aż chyba wyciągnę analoga z torby...

No śmy jesteśmy "chlopcy analogowcy" ;-) dzieki :-)

dziki_pl
12-10-2010, 16:21
Co do spot pomiaru, zgadzam sie, przydalby sie. Chociaz ja robiac czesciej slajdy w mniej typowych sytuacjach wole posilkowac sie swiatlomierzem i pomiarem padajacego. Chociaz swiadomy jestem ze spot czesto by pomogl.

Kuba
12-10-2010, 17:49
oj, chyba się pomyliłem, obie minolty (5000 i 7000) mam bez "i" :/ porównanie wyglądu do ZX spectrum jest jak najbardziej trafne ;]

dziki_pl
13-10-2010, 09:54
Mam pierwsze zdjecia z chinona, pod swiatlo oczywiscie sie gubi, punktowy by sie przydal.
Gorsze jest to ze powyzej 3m mam ogromny BF :/

tomwidlak
13-10-2010, 10:31
Mam pierwsze zdjecia z chinona, pod swiatlo oczywiscie sie gubi, punktowy by sie przydal.
Gorsze jest to ze powyzej 3m mam ogromny BF :/

Polecam Minolte 9000 AF :D Serio, byla nawet jedna na gieldzie w niedziele ladna :-)

mishieck
13-10-2010, 13:14
A może Porst Compact Reflex SP (ze spotem)? "Natywne" M42 ;) Znany również jako Cosina CSR: http://www.flickr.com/photos/promoshoot/4460968308/in/pool-camerapedia/#/photos/promoshoot/4460968308/in/pool-46195334@N00/

rg2000
13-10-2010, 14:00
Absolutnie powinienes ! A szkielko to Pentax Super-Takumar 50mm f1.4, moja ulubiona piedziesiateczqa :-)

A jak wygląda ta 50, jak ją odróżnić? Bo na alledrogo kilka wersji dostępnych, ale taki bokeh to tylko jeden model chyba ma?

dziki_pl
13-10-2010, 14:42
Polecam Minolte 9000 AF :D Serio, byla nawet jedna na gieldzie w niedziele ladna :-)

Bede musial ja pomacac, kalibrowanie chinona (jesli wykonalne) wyjdzie pewnie podobnie jak zakup minolty.

tomwidlak
13-10-2010, 16:21
A jak wygląda ta 50, jak ją odróżnić? Bo na alledrogo kilka wersji dostępnych, ale taki bokeh to tylko jeden model chyba ma?

Bardzo prosto, ma napisane Super-Takumar i jest to najstarsza wersja tego szkla. Pozniejsza sie zwie Super-Multicoated a jeszcze pozniejsza p[oprostu SMC. Ta najstarsza ma poprostu "najgorsze" powloki stad charakterystyczny wyglad mysle (i mocne flarowanie) jako ze uzywalem tez nowszej SMC i nie widzialem nic specjalnego w niej.



Bede musial ja pomacac, kalibrowanie chinona (jesli wykonalne) wyjdzie pewnie podobnie jak zakup minolty.

To nie problem kalibracji a poprostu prymitywnosci miernika co jest normalnym w starych SLRach, wiele razy sie o tym przekonalem.

dziki_pl
13-10-2010, 16:48
To nie problem kalibracji a poprostu prymitywnosci miernika co jest normalnym w starych SLRach, wiele razy sie o tym przekonalem.

Mialem na mysli kalibracje matowki, za mlody jestem by pamietac ale chyba w takich konstrukcjach tez byla taka mozliwosc. BF ktory mam na 90% zdjec dyskwalifikuje na ten moment ten sprzet, w wielu zdjeciach mialem czas by ustawic powoli i dokladnie ostrosc, a nie jest to trudne majac klin i raster, mimo to trafial zawsze za.

Swiatlomierz swoja droga, w szkolenych prostych scenach daje rade, ale na niektorych zdjeciach 20% z boku kadru potrafilo zdominowac caly pomiar co dla centralnie wazonego nie powinno raczej miec miejsca.

kh29228
13-10-2010, 16:53
Bardzo prosto, ma napisane Super-Takumar i jest to najstarsza wersja tego szkla. Pozniejsza sie zwie Super-Multicoated a jeszcze pozniejsza p[oprostu SMC. Ta najstarsza ma poprostu "najgorsze" powloki stad charakterystyczny wyglad mysle (i mocne flarowanie) jako ze uzywalem tez nowszej SMC i nie widzialem nic specjalnego w niej.

z tego co pamiętam, ta najstarsza wersja ma soczewki wykonane ze szkła, które jest pokryte jakimś radioaktywnym szajsem, co powoduje, że np. gdy położysz obiektyw na kartce papieru, to po pewnym czasie kartka pod soczewkami ściemnieje.

tomwidlak
13-10-2010, 17:26
z tego co pamiętam, ta najstarsza wersja ma soczewki wykonane ze szkła, które jest pokryte jakimś radioaktywnym szajsem, co powoduje, że np. gdy położysz obiektyw na kartce papieru, to po pewnym czasie kartka pod soczewkami ściemnieje.

Ooooo, to juz mam dwa radioaktywne szkla, cool :D

wpkx
13-10-2010, 17:32
Ooooo, to juz mam dwa radioaktywne szkla, cool :D

Będziesz świecił oczami. :D

spiritwood
13-10-2010, 18:33
Szkła 'radioaktywne' wcale nie są takie rzadkie. Było ich całkiem sporo, szczególnie starych konstrukcji z lat 40-tych i 50-tych. Za wszystko odpowiedzialny jest Tor a właściwie jego tlenek. Szkło z dodatkiem Toru uważane było za ostrzejsze. Licznik Geigera niestety nie tyka przy w/w obiektywach, więc problem jest raczej natury psychologicznej. Ta kartka papieru musiałaby pewnie leżeć pod obiektywem z 10 lat aby się przebarwić...

kh29228
13-10-2010, 18:35
Ta kartka papieru musiałaby pewnie leżeć pod obiektywem z 10 lat aby się przebarwić...

skoro tak uważasz, to rozumiem, że miałeś to szkło i je testowałeś... w artykule, który czytałem była informacja zgoła inna.

spiritwood
13-10-2010, 18:43
Rozumiem, że dyskutujemy na luzie i nie ma co popadać w mentorski ton. Nie, nie miałem tego szkla i nie testowałem go w taki sposób, bo jeszcze nie zwariowałem, żeby trzymać słoik na kartce papieru przez dziesięć lat. Napisałem tylko, że ilość Toru użyta w produkcji szkła jest bardzo mała i ewentualny strach przed 'napromieniowaniem' jest raczej natury psychologicznej, niż realnym zagrożeniem dla fotografującego.

kh29228
14-10-2010, 10:35
Rozumiem, że dyskutujemy na luzie i nie ma co popadać w mentorski ton. Nie, nie miałem tego szkla i nie testowałem go w taki sposób, bo jeszcze nie zwariowałem, żeby trzymać słoik na kartce papieru przez dziesięć lat. Napisałem tylko, że ilość Toru użyta w produkcji szkła jest bardzo mała i ewentualny strach przed 'napromieniowaniem' jest raczej natury psychologicznej, niż realnym zagrożeniem dla fotografującego.

oki, ja się wcale nie spinam:) nie mówię też, że zaraz umrzemy jak będziemy focić tym takumarem. Chodziło mi tylko o te 10 lat, bo czytałem, że potrzeba kilku dni. Ale i tak takumar jest fajnym szkłem z kozackim bokehem:D

spiritwood
14-10-2010, 12:19
Spoko ;)
Z czystej ciekawości postawię dzisiaj trzy szkła, które mają szansę być 'radioaktywne' na kartce. Są to: Nikkor 35 1.4 Ai, Nippon Kogaku 55 f 3.5 pre Ai oraz Nippon Kogaku 105 f 2.5 pre Ai. Zobaczymy co się stanie. Mam nadzieję, że rodzaj papieru nie ma znaczenia, tzn zwykła A4 90g/m2 do drukarki wystarczy ;) Wyniki w niedzielę ;)

kh29228
14-10-2010, 17:01
oki, czytałem o różnych radioaktywnych szkłach i faktycznie ogólnie mówi się, że promieniowanie nie jest problemem. Natomiast spotkałem kodaka aero-ektar 178mm f/2.5 (szkło pod LF, tomwidlak pokazywał z tego megafajne sample) który miał promieniowanie na poziomie blisko 3 MeV, co było powiedziane, że to dość sporo. Czy jest ktoś, kto potrafi powiedzieć, czy 3MeV to dużo/mało?


Spoko ;)
Z czystej ciekawości postawię dzisiaj trzy szkła, które mają szansę być 'radioaktywne' na kartce. Są to: Nikkor 35 1.4 Ai, Nippon Kogaku 55 f 3.5 pre Ai oraz Nippon Kogaku 105 f 2.5 pre Ai. Zobaczymy co się stanie. Mam nadzieję, że rodzaj papieru nie ma znaczenia, tzn zwykła A4 90g/m2 do drukarki wystarczy ;) Wyniki w niedzielę ;)

zrób inne doświadczenie: idź do ciemni i połóż kawałek kliszy na obiektywie i tak zostaw. potem następnego dnia wywołaj i powinny się ukazać "fajerwerki" od promieniowania - ślady tych lecących cząsteczek.

nostro79
16-10-2010, 01:57
witam :)
Używam minolty 9000 , a w sumie to 3 :)
co do pomiaru światła, oprócz spota mierzy również na światło lub cienie.Aparat można znacznie rozbudować co skutkuje 5 klatkami na sekundę.Co do wad ,w sumie jedynej .Często wylewają się rogi wyświetlacza , nie jest to zbyt uciążliwe ale warto o tym wspomnieć.Polecam stronę http://www.9000.org/

pozdrawiam :)