Zobacz pełną wersję : Zbyt duże Iso? why fotosy są mało ostre?
Witam Was - miesiąc temu przesiadłem się z canona eos 300v.. strzelałem foty na sigmie w manualu i nie miałem większych problemów z ostrością zdjęć. Przesiadłem się na N5000 18-105 Vr. I tak - zacząłem od AUTO, zdjęcia - wychodzą mi jak z taniego kompaktu albo ze starej komórki..
Wydawało mi się że jak ustawię prawie max rozmiar i wszystko w auto - to będzie ładnie ostrzyć, a tu suprise w jakim ja byłem błędzie.. o naiwności.. :cry:
Wklejam linki do 2 zdjęć zrobionych w sierpniu, program auto , pierwsze nawet ładne, ale to drugie - pozowane ze statywu - nic nie jest ostre!
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/90c11c5801c7cc6e.html
w oryginale - wyjęte z puszki:
4288x2848, 300 dpi, 24bity głebi, f/4, ekspozycja 1000, ISO-400, ogniskowa 18, przesłona 3,6, 4MB
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/108d9e24566a6379.html
w oryginale - wyjęte z puszki:
4288x2848, 300 dpi, 24bity głebi, f/4,5, ekspozycja 125s, ISO-500, ogniskowa 35, przesłona 4,3, 4MB
Napiszcie proszę od czego mam zacząć:
obniżyć ISO? zmiejszyć dpi?
Jak ktoś z Was ma wolną chwilę - p0kierujcie mnie trochę..
LordRamzes
11-10-2010, 19:56
bo niestety Auto to auto dobrze jak ma 4 koła , a AUTO w aparacie się nie sprawdza tutaj jednak manualne ustawienia rządzą i świadomość tego co się chce osiągnąć oraz odpowiednia optyka
ale nawet na auto powinno być lepiej według mnie. A masz jakieś ostre zdjęcie do pokazania ?
Napiszcie proszę od czego mam zacząć:
obniżyć ISO? zmiejszyć dpi?
Jak ktoś z Was ma wolną chwilę - p0kierujcie mnie trochę..
aż tyle czasu to tu nikt nie ma. Zdecydowanie zmniejsz dpi :D :D rzuć aparat w kąt i zacznij od przeczytania ze 3 książek o podstawach fotografii. Potem tu wróc i pogadamy :)
iso w porządku. jeśli drugie ze statywu to na co było ostrzone ? bo na tym zdjęciu nic nie jest ostre.
Michaelg
11-10-2010, 21:40
Zależy na co ostrzyłeś.
Ja robiąc takie plany dałbym większą przysłonę- przy tak małej nie dziwię się że może być jak jest.
Iso nie jest mega duże więc z tym nie ma problemu.
Na pierwszym (patrząc po parametrach jakie opisałeś) zwiększyłbym czas znacznie, przysłonę przymknął to 8 i po co ISO 400 skoro ten czas masz tak krótki, no ale ważna ta przysłona
W drugim czas nieco dłuższy, Iso do 800 przysłona przymknięta.
Mniej więcej na szybkości.
P.S Dopiero doszło do mnie, że to AUTO- nie wiem "co to" więc nie powiem czemu tak . . .
ale nawet na auto powinno być lepiej według mnie. A masz jakieś ostre zdjęcie do pokazania ?
3 szt:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7c7315be296b919.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f9d12251ee818407.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1db88ff29a80449.html
nie wiem czy uznasz je za "ostre", ale jak na moje "amotorskie" oko sa właśnie ok
ale z tym dpi :)
taa ;) wiem że dpi nijak się ma do jakości samego zdjęcia - tylko wydruk.. luźna myśl.
Zależy na co ostrzyłeś.
Ja robiąc takie plany dałbym większą przysłonę- przy tak małej nie dziwię się że może być jak jest.
Iso nie jest mega duże więc z tym nie ma problemu.
Na pierwszym (patrząc po parametrach jakie opisałeś) zwiększyłbym czas znacznie, przysłonę przymknął to 8 i po co ISO 400 skoro ten czas masz tak krótki, no ale ważna ta przysłona
W drugim czas nieco dłuższy, Iso do 800 przysłona przymknięta.
Mniej więcej na szybkości.
P.S Dopiero doszło do mnie, że to AUTO- nie wiem "co to" więc nie powiem czemu tak . . .
MichaelG, thx, też chciałbym powiedzieć , że nie wiem "co to" AUTO, może wkrótce..
przeczytać choć instrukcję proszę.........
foto 1 - nie widzę jakichkolwiek wad sprzętu, oprócz błędów fotografa f4 i czas 1/1000 - obiektyw na najniższym f ma najgorszy obraz i ty to idealnie wykorzystałeś
foto 2 - skoro chciałeś ręcznie ostrzyć, to jedynie możesz mieć pretensje do siebie, że tą ostrość źle ustawiłeś i znów minimalne f
jeszcze raz - instrukcja i książka, ale taka z podstawami, lub kupić kompakt
I jeszcze jedna uwaga. Jak robisz fotki na tak krótkich czasach to wyłącz VR.
No, ale to też znajdziesz w tych książkach, o których już była mowa.
I jeszcze jedna uwaga. Jak robisz fotki na tak krótkich czasach to wyłącz VR.
No, ale to też znajdziesz w tych książkach, o których już była mowa.
A ja dodam jeszcze, ze na statywie tez wylacz VR
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.