PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania o domowe ministudio, żarówki i lampy błyskowe - długie



pebees
30-12-2006, 23:44
Pozwoliłem sobie zapytać na prfc, ale tutaj też nie zawadzi :)

Szukając sobie oświetlenia w pewnym celu zacząłem się zastanawiać nad oświetleniem do fotografii. Pytałem wcześniej o namiot bezcieniowy i jego oświetlenie, oraz o temperatury barwne świateł. Skończyło się to tak, że odpuściłem chwilowo temat 'oświetlenia w pewnym celu' a zacząłem szukać różnych tanich oświetleń fotograficznych. Mam w związku z tym kilka pytań.
Najpierw jednak zastosowania - jakiś namiocik bezcieniowy i domowe ministudio, czyli pokój czasem adaptowany do potrzeb zrobienia zdjęć jakichś. Mało miejsca, bo jakieś pewnie 16-18 m2, ale jeśli by mi się ta zabawa spodobała, to może bym i o jakimś większym pomieszczeniu pomyślał, ale to z czasem. W każdym razie wszystkie pytania są w kontekście małego studia domowego z możliwością rozbudowy oraz namiotu bezcieniowego o wymiarach nie większych niż 1x1x1 metr :)
Proszę też nie zapominać, że o to wszystko pyta amator nie pracujący nigdy w studio i mający o urządzeniach studyjnych bardzo małe pojęcie :)

Grzebiąc w necie, przeglądając te idealne świetlówki fotograficzne, do tego energooszczędne, oraz znajdując na alledrogo halogeny fotograficzne do złudzenia przypominające te używane na placach budowy, oraz eksperymentując z prostym kartonowym namiotem bezcieniowym doszedłem do wniosku, że o ile problem balansu bieli jest do pominięcia, o tyle plastelina i lipne plastiki zaczną się topić po jakimś czasie, a ewentualne boskie modelki poproszą o wstawienie rtęciówek bez filtra uv, coby dodatkowo skorzystać przy sesji z darmowego solarium.

Znalazłem jednak na alledrogo tzw. żarówki błyskowe wyzwalane fotocelą, o parametrach 68 Ws i 100Ws. Te drugie przeważnie określane są jako lampy błyskowe, z gwintem E27. Liczba przewodnia tych urządzeń to podobno odpowiednio 36 i 39, a temperatura barwowa w granicach 5500-5600K. Urządzenia te mają też możliwość wyzwalania z kostki/adaptera gorącej stopki, kabelkiem.
Więc pierwsze pytanie - czy 100-200K róźnicy w dwóch lampach to jest jakiś problem?
2 - czy obie spokojnie wystarczą do małego studia, jeśli chodzi o parametry energii świetlnej?
3 - czy rozwiązanie wyzwalania lamp kabelkiem jest lepsze w jakiś sposób od wyzwalania fotocelą?
4 - czy do takiej kostki można podpiąć kilka lamp, czy też jakoś specjalnie to trzeba rozgałęziać/izolować lampy od siebie?
5 - jaka jest trwałość tych żarówek/lamp błyskowych, i jakie w nich tak naprawdę są źródła światła (jakiś link? nic sam nie znalazłem :()
6 - czy do takich 68 Ws można jeszcze stosować softboksy, czy będzie za ciemno, no i czy te softboksy to są jakieś znormalizowane, jeśli chodzi o zakładanie tego, czy też niekoniecznie?
7 - czy do takiego domowego studia na początek starczy jedna taka żarówka, czy to 68 czy 100Ws, czy lepiej od razu dwie? Na mój chłopski rozum dwie by się przydały, ewentualnie jakieś kombinacje z blendami. Mylę się?

Szukając dalej znalazłem w sumie takie same urządzenia pod róznymi nazwami - raz żarówka błyskowa, raz lampa błyskowa. (8) Nomenklatura marketingowa czy faktyczna jakaś róznica jest?

Okazuje się też, że te mocniejsze i te wyzwalane nie tylko fotocelą, mają zazwyczaj możliwość regulowania energii błysku, albo skokową, albo płynną w zakresach od 1->1/2 do 1->1/8. (9) Co jest lepsze, przydatniejsze, efektywniejsze, sensowniejsze, i czy taka regulacja wystarcza?

Przejdźmy teraz do lamp - znalazłem takie coś jak CY-100MP. Jeśli to lampa błyskowa, nie żarówka błyskowa, to czym błyska, jaką ma żarówkę? Pewnie w sumie jest to takie samo pytanie jak pytanie nr 5, ale wolę się upewnić :)

Wszystkie te urządzenia montuje się na statywach oświetleniowych, więc kolejne, 10-te już pytanie - czy te statywy i mocowania są jakoś znormalizowane, czy też może każdy z producentów ma swoje rozwiązania? Pytanie tyczy się też parasolek :)

I pytanie 11-te - niektóre z lamp mają tzw. pilota, czy tam światło modelujące. Czy jeśli jest to zintegrowane światło w lampie to samo się wyłącza na czas błysku, czy też może trzeba samemu dać na off? A może tego się w ogóle nie wyłącza? :) Czyli - brać lepiej lampe z pilotem czy pilota można sobie 'dorobić' z boku? :)

Pytanie nr 12 oraz 12 i 1/2 - domyślam się, że w przypadku korzystania z takich lamp (i ogólnie w studio) wszystko robi się w manualu? A jeśli tak - to jak z balansem bieli przy cyfraku? :)

Na koniec napiszę jeszcze, co wymyśliłem, czytając co się da w necie - potrzebuję 2 lampy/żarówki, jedna 68Ws, druga dobrze by było, by była mocniejsza, kable do nich, kostkę do synchronizacji z aparatem, przynajmniej jedną parasolkę, jakąś blendę, jakiś jedno prześcieradło^Wsoftboks ;-) , no i statywy do lampek i parasolek. Na przykład coś takiego jak tutaj: http://www.allegro.pl/item151926235_2xmoc_2x_100_ws_225cm_parasol_90cm_f uteral.html plus brakujące elementy typu kostka itp (13 - pechowe pytanie) - czy taki zestaw ma sens? Czy można to zrobić bardziej 'budżetowo'? :)

No i oczywiście - co Wy byście polecili, o ile moje propozycje nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem :)

Linki do urządzeń na allegro (to nie jest reklama, ze sprzedającymi nie mam nic wspólnego :D) :
http://www.allegro.pl/item151926235_2xmoc_2x_100_ws_225cm_parasol_90cm_f uteral.html
http://www.allegro.pl/item152971967_lampa_studyjna_100ws_regulowana_ener gia_blysku.html
http://www.allegro.pl/item153717185_kostka_synchro_standard_pro_pc_test_ blokada.html
http://www.allegro.pl/item153494918_zarowka_blyskowa_slave_68_ws_kabel_s ynchro_.html
http://www.allegro.pl/item153733068_mozliwosci_68ws_225cm_softbox_60x90c m_oprawa.html
http://www.allegro.pl/item153732372_praktyczny_68ws_221cm_parasol_90cm_o prawa_.html


PS. Chciałem zawrzeć wszystko w jednym poście, ale jeśli o czymś jeszcze zapomniałem, to nie omieszkam zapytać :)

Jacek_Z
31-12-2006, 00:35
przeglądając te idealne świetlówki fotograficzne, do tego energooszczędne, oraz znajdując na alledrogo halogeny fotograficzne do złudzenia przypominające te używane na placach budowy, oraz eksperymentując z prostym kartonowym namiotem bezcieniowym doszedłem do wniosku, że o ile problem balansu bieli jest do pominięcia

czyżby? rtęciówki a halogeny to zupełnie co innego, ich mieszanie ze sobą to kiepski pomysł

Znalazłem jednak na alledrogo tzw. żarówki błyskowe wyzwalane fotocelą, o parametrach 68 Ws i 100Ws. Te drugie przeważnie określane są jako lampy błyskowe, z gwintem E27. Liczba przewodnia tych urządzeń to podobno odpowiednio 36 i 39, a temperatura barwowa w granicach 5500-5600K. Urządzenia te mają też możliwość wyzwalania z kostki/adaptera gorącej stopki, kabelkiem.
Więc pierwsze pytanie - czy 100-200K róźnicy w dwóch lampach to jest jakiś problem?

żaden problem, mniejszy niż mieszanie ich z jarzeniówkami czy halogenami - to odpada. musisz sie zdecydować na jeden rodzaj oswietlenia.

2 - czy obie spokojnie wystarczą do małego studia, jeśli chodzi o parametry energii świetlnej?

kilka sztuk tak, zależy co chcesz osiągnąć.

3 - czy rozwiązanie wyzwalania lamp kabelkiem jest lepsze w jakiś sposób od wyzwalania fotocelą?

bez róznicy, wolę fotocele, bo się kable nie plącza pod nogami i nic nie wywrócisz jak zaczepisz o jakiś

4 - czy do takiej kostki można podpiąć kilka lamp, czy też jakoś specjalnie to trzeba rozgałęziać/izolować lampy od siebie?

jak napisali na aukcji - 2 lampy

5 - jaka jest trwałość tych żarówek/lamp błyskowych, i jakie w nich tak naprawdę są źródła światła (jakiś link? nic sam nie znalazłem :()

to lampki błyskowe. jak sabinki czy metze. trwałośc zależy od szczęscia :) przy amatorskim uywaniu powinno starczyć na lata.

6 - czy do takich 68 Ws można jeszcze stosować softboksy, czy będzie za ciemno, no i czy te softboksy to są jakieś znormalizowane, jeśli chodzi o zakładanie tego, czy też niekoniecznie?

będzie ciemno. możesz w softbox włozyć np. 2 żarówki. kombinuj. polak potrafi.
sofboxy nie są znormalizowane - rózni producenci mają swoje patenty, sa przejściówki
nie ma chyba softboxów na żarówki. będziesz musiał wymyślić jak to ze sobą spasować.

7 - czy do takiego domowego studia na początek starczy jedna taka żarówka, czy to 68 czy 100Ws, czy lepiej od razu dwie? Na mój chłopski rozum dwie by się przydały, ewentualnie jakieś kombinacje z blendami. Mylę się?

przyda się więcej (ze 3 i te silniejsze). mozesz połączyć z innymi posiadanymi lampkami błyskowymi - sabinką czy metzem, nie wiem co masz.

Szukając dalej znalazłem w sumie takie same urządzenia pod róznymi nazwami - raz żarówka błyskowa, raz lampa błyskowa. (8) Nomenklatura marketingowa czy faktyczna jakaś róznica jest?

to chyba to samo, nie wiem co znalazłeś. mówią na to zarówka, bo jest na gwint E27, ale to lampa błyskowa

Okazuje się też, że te mocniejsze i te wyzwalane nie tylko fotocelą, mają zazwyczaj możliwość regulowania energii błysku, albo skokową, albo płynną w zakresach od 1->1/2 do 1->1/8. (9) Co jest lepsze, przydatniejsze, efektywniejsze, sensowniejsze, i czy taka regulacja wystarcza?

naprawdę przyda się. kupuj mocniejsze,

Przejdźmy teraz do lamp - znalazłem takie coś jak CY-100MP. Jeśli to lampa błyskowa, nie żarówka błyskowa, to czym błyska, jaką ma żarówkę? Pewnie w sumie jest to takie samo pytanie jak pytanie nr 5, ale wolę się upewnić :)

błyska palnikiem, jak kazda lampa błyskowa. oprócz tego lampy studyjne mają żarówki by można było zobaczyć jak się rozłożą cienie. moc żarówki jest pomijalnie mała. naświatlenie wynika z błysku, a nie z zarówki

Wszystkie te urządzenia montuje się na statywach oświetleniowych, więc kolejne, 10-te już pytanie - czy te statywy i mocowania są jakoś znormalizowane, czy też może każdy z producentów ma swoje rozwiązania? Pytanie tyczy się też parasolek :)

tu jest lepiej. chyba sa tylko 2 standarty mocowania na statywach. A parasolki - wszystkie tak samo

I pytanie 11-te - niektóre z lamp mają tzw. pilota, czy tam światło modelujące. Czy jeśli jest to zintegrowane światło w lampie to samo się wyłącza na czas błysku, czy też może trzeba samemu dać na off? A może tego się w ogóle nie wyłącza? :) Czyli - brać lepiej lampe z pilotem czy pilota można sobie 'dorobić' z boku? :)

lepsze są te z pilotem - te CY100 własnie chyba go juz mają.
pilot ściemnia się proporcjonalnie do mocy błysku, gdy nie robisz na całej mocy, a np na 1/4
nie zrobisz sobie sam tego.
w dodatku żarówka z boku to nie to - bo da inaczej cienie niż błysk, jest w innym miejscu niż palnik, z boku, a nie w jego osi.
o gaszenie żarówki się nie martw - jak pisałem moc zarówki jesty pomijalna z błyskiem.
niektóre lampy daja mozliwośc gaszenia żarówki w czasie błysku. Jest to przydatne w niektórych sytuacjach. Ale konieczne tylko w niewielu - przy długich naswiatleniach, ale to specyficzne, nie ma u ciebie zastosowania, więc sie nie bede rozwodził.

Pytanie nr 12 oraz 12 i 1/2 - domyślam się, że w przypadku korzystania z takich lamp (i ogólnie w studio) wszystko robi się w manualu? A jeśli tak - to jak z balansem bieli przy cyfraku? :)

tak manual czas i przysłona. czas krótki - 1/125 - 1/200. balans bieli - pomiar na białą kartkę WB PRE. dla mnie to standart i najczęsciej uzywany WB.

Na koniec napiszę jeszcze, co wymyśliłem, czytając co się da w necie - potrzebuję 2 lampy/żarówki, jedna 68Ws, druga dobrze by było, by była mocniejsza, kable do nich, kostkę do synchronizacji z aparatem, przynajmniej jedną parasolkę, jakąś blendę, jakiś jedno prześcieradło^Wsoftboks ;-) , no i statywy do lampek i parasolek.

Zestaw wyglda OK. Ja ci nie będe doradzał bo znacznie przekroczysz budżet :)
Kup najsilniejsze żarówki i z regulacją. Albo kilka cy100, albo kilka 200, albo kilka 300 :)

pebees
31-12-2006, 00:50
Jacek_Z wnioskuję z tego co napisałeś, że łącznie światła ze 300Ws to by się na dzień dobry przydało :) Chciałem to 'budżetowo' zrobić, bo czasu na zabawę z foto nie mam za dużo, talentu też (:D), a zarabiać na tym pewnie nigdy nie będę :) No cóż, jak widzę to bez jakiegoś tysiąca to nie ma się co do tematu zabierać, bo się raczej można zrazić, niż skorzystać :)
Aha - jeszcze jedno pytanie - podawany jest przy tych wszystkich urządzeniach czas błysku. Najlepiej gdy jest najkrótszy czy najdłuższy? Bo analogia do światła dziennego niespecjalnie mi tu przystaje... :)

Znalazłem jeszcze takie coś: http://markoflash.pl/glowna.php?p=products&g=6&s=7 , podobno te markoflesze są całkiem niezłe... ale czy konkretnie te modele? :)

meliszipak
31-12-2006, 01:04
Właśnie jestem w trakcie kompletowania takiego zestawu do amatorskiego mini studio.
Głównie zależy mi na jak najlepszych efektach przy fotografowaniu biżuterii.
Oczywiście interesują mnie wszelakie aspekty fotografii studyjnej i chce próbować różnych rzeczy.

Wcześniej używałem 4 halogenów budowlanych (3x500 1x150), 3 statywów fotograficznych, oraz
namiotu bezcieniowego.
Najlepsze efekty osiągam w namiocie bezcieniowym i przy świetle dziennym!

Wada halogenów jest wysoka temperatura - trudno stosować modyfikatory światła, poza tym zwyczajnie poparzyć siebie i modela.

Myślałem, czytałem ..... i zamówilem taki zestawik w http://www.funsports.pl/ - przyjdzie na początku stycznia.

1.Kostka na gorącą stopkę z kablem do wyzwalania lamp SA03
2.Statyw z wysięgnikiem W501.
3. 3 lampy 100 MR i jedna CY 200K
4. Softboxy do takich lamp.
Dodatkowe statywy 3 szt.juz miałem.
5. Namiot bezcieniowy 50/50.
Pierwotnie zamówilem jeszcze dodatkowo dyfuzory+ statywy+ uchwyty ale zrezygnowałem.
Wymyśliłem, że wstawię w namiot który mam (70/70) drugi (50/50) i poświęcę światłem z softboxów.
Mam nadzieję uzyskać efekt dyfuzji światła.
6.Snoot i plaster miodu do Cy 200K ( czasza jest w komplecie) do różnych eksperymentów i
zabawy.
Całość to po wszelkich rabatach 2600zł.
Dodatkowo na Allegro zamówiłem takie mini alterier z 4 tłami:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=151927305

No i teraz będę próbować :)

Jacek_Z
31-12-2006, 01:38
Jacek_Z wnioskuję z tego co napisałeś, że łącznie światła ze 300Ws to by się na dzień dobry przydało :) Chciałem to 'budżetowo' zrobić, bo czasu na zabawę z foto nie mam za dużo, talentu też (:D), a zarabiać na tym pewnie nigdy nie będę :) No cóż, jak widzę to bez jakiegoś tysiąca to nie ma się co do tematu zabierać, bo się raczej można zrazić, niż skorzystać :)
Aha - jeszcze jedno pytanie - podawany jest przy tych wszystkich urządzeniach czas błysku. Najlepiej gdy jest najkrótszy czy najdłuższy? Bo analogia do światła dziennego niespecjalnie mi tu przystaje... :)

Znalazłem jeszcze takie coś: http://markoflash.pl/glowna.php?p=products&g=6&s=7 , podobno te markoflesze są całkiem niezłe... ale czy konkretnie te modele? :)

jak te 300 ws poodbijasz od ekranów i schowasz za softboxami to mało ci zostanie.
oczywiście można podnieść człość body i pracować na ISO 800, albo pracować na iso 200 ale na F=2 jak masz jasne szkła. to tak na oko oczywiscie.

czas błysku lamp jak rozumiem lepiej jak najkrótszy. Ale myślę, ze i tak jest wystarczający, nie patrz na to wcale.

te markoflasche wyglądają OK. maja halogen pilotujący i podział mocy

meliszipak
31-12-2006, 06:08
O kurcze!. Nie wiem jak to się stało ale przegapiłem tę serię Mini Flash z Markoflash.
W sumie jeszcze mogę wymienić, bo wydaje się, że te z Markoflash są mocniejsze i fajniejsze choć
mają mniejszą regulację błysku. Pewnikiem obie to chińszczyzna.

Sorry , że w Twoim wątku
To które byście radzili?

Funsports: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=152971967

Markoflash: http://markoflash.pl/glowna.php?p=products&g=6&s=7

pebees
31-12-2006, 14:04
I jeszcze jedno pytanie - czy dziś kupując chińczyka nie będę miał problemów (biel, temperatura barwowa, jakieś synchronizacje i inne rzeczy, o których nie wiem), gdybym w przyszłości zechciał kupić jakieś firmowe, elfo czy inne bowens? :)

Jacek_Z
31-12-2006, 14:18
Markoflash to firma pod Łodzią. czyli Made In Poland, nie chińszczyzna. Oczywiscie montowane z różnych podzespołów.

mieszanie lamp róznych producentów generalnie nie jest problemem jeśli chodzi o WB, bo są podobne jeśli chodzi o temperaturę barwową.
aczkolwiek są takie i 5.400 i 5.800 więc to może nienajlepsze połączenie. zależy od producenta - zorientuj się. niektórzy producenci robią 2 serie lamp o róznej temp swiatła. Zamawia się lampy z takim palnikiem jak sie chce.

gorzej, że rózni producenci to rózne uchwyty do nasadek - a to podstawa, bo się ma tych przystawek (reflektory, spoty, czasze, softboxy) kilka i wymienia miedzy lampami.
mając lampy róznych producentów będzie to kłopot. Natomiast są redukcje z jednego rodzaju na drugi, ale nie wszystkie.
To tak jak z obiektywami i aparatami. Możesz nikkora uzywać na canonie jak masz przejściówkę. Odwrotnie - nie ma przejściówki.

meliszipak
02-01-2007, 20:41
Pebees, masz u mnie super pifko przy najbliższej okazji za podsunięcie linka.

Koniec końców pojechałem sobie do Zgierza i skompletowałem całe wyposażenie u Pana Marka z Markoflash.

Pan Marek jest niesamowity i życzę sobie być tak zawsze obsługiwany- niespotykane . Nawet były próby
w super profi studio Markoflasha- ale wypas ojejej.

Nic więcej na razie nie napiszę, bo rozkładam graty w domu i cieszę się jak dziecko:-D :lol: .

pebees
02-01-2007, 23:33
meliszpak to jeszcze powiedz, skąd jesteś i co kupiłeś w końcu :)

Gawronnek
03-01-2007, 00:45
właśnie napisz co kupiłeś, stoję też przed wyborem co kupić, więc chętnie skorzystam z rady

bukowy dziad
03-01-2007, 02:24
ciekawe, ja dzisiaj zamowilem zestawik z funsports:). gdy zerknalem na ta serie mini z markoflash to juz sie zaczalem dolowac, ze popelnilem wielki blad (lampki mocniejsze i tansze), ale jak zerknalem na cene pozostalych akcesoriow to ochlonalem - roznica w lampach jest niwelowana przez roznice pozostalych szpejów (statywy, parasole, softboxy - wszystko czasem i 2x drozsze w markoflash - moze i 2 razy lepsze, aleraczej watpie by mi to na starcie robilo roznice:) ) . jakby to sie dalo sensownie spasowac, to pewnie najlepsza cenowo opcja to lampki mini flash z marko (180Ws wlasciwie w cenie 100 z funsports - te setki maja jednak plynna regulacje mocy i o dzialke wiekszy jej zakres - tak sie wydaje ze zdiec lamp mini na stronie marko) a softboxy, parasole, statywy, itp z funsports (tylko wlasnie nie wiem czy by to do siebie pasowalo)...

aha - moj zestaw jest znacznie skromniejszy niz meliszipaka (2 lampki,2 statywy, 3 parasole,1softbox,namiot, torby na graty i troche drobnicy), wiec i cena calosci nizsza (wyszlo mi ok 1250)...przy wyzszym budzecie pewnie oplaca sie rozwazyc opcje - mniej+lepiej+mocniej:)

przylaczam sie do prosby: napisz meliszipak co ostatecznie zlozyles (jesli mozesz to z wyszczegolnieniem wszystkich gratow...i rabatów - moze jednak sie okaze, ze robie kiepski biznes skladajac chinczyka w funsports:) )

pozdrawiam

sailor
03-01-2007, 09:48
Markoflash to firma pod Łodzią. czyli Made In Poland, nie chińszczyzna.

tak sie mnie wydaje ze akurat ta seria ma malo z Lodzia wspolnego i ma bardzo skosne pochodzenie. ale moze sie myle.

rózni producenci to rózne uchwyty do nasadek

funsport ma takie same mocowanie co bowens, marko flash robi adaptery do bowensa, elfi i elinki .. jak do reszty nie wiem.

Pan Marek jest niesamowity i życzę sobie być tak zawsze obsługiwany- niespotykane

to fakt .. jakosci obslugi mogloby sie uczyc u niego wiele firm ... kazdego klienta nawet jak kupuje glupi uchwyt traktuje z szacunkiem i powaga.

Nic więcej na razie nie napiszę, bo rozkładam graty w domu i cieszę się jak dziecko:grin:

:D chwal si eco kupiles i pokazuj szybko efekty :)

pebees
03-01-2007, 09:54
sailor ma rację, te Delicacy (miniflash) to chińszczyzna.

meliszipak
03-01-2007, 10:25
Tak jest to chińszczyzna.
Pilot nie świeci proporcjonalnie do błysku, tylko stałym światłe.
To jedyna różnica na niekorzyść do Funsportu (o ile tam świeci)
Poza tym lampy są fajniejsze, dużo mocniejsze.
Lampki mają swój system mocowania, plastry miodu, sobole, ale inne wsio pasuje jak
np. sobolki z funsportu.

Bukowy dziad wszystkie szpeje pasują również od funsportu, także różnicy nima w cenie osprzętu.
Zresztą w Markoflash mają taką samą chińszczyznę i więcej .

Gawronek, na razie to rozpracowuje to wsio, więc rad raczej nie daje.
Na tę chwile wydaje mi się, że lampki sporo lepsiejsze u Markoflasha, a reszta
akcesoriów taka sama jest.

Parametry lamp:
Lampa ze stabilizacją błysku.
Płynna regulacja błysku w zakresie 1/8 do 1/1
Żarówka pilotujaca - halogen 50W 230V. Zakres pracy wył-full.
Synchronizacja poprzez błysk, podczerwień, radio, test.
Mozliwość wyłączenia fotoceli.
Lampa wyposażona w gniazdo do mocowania parasola.
Czas ładowania 1,0- 2,2 sek.

Dane techniczne D180 Delicacy
Energia błysku 180ws
Przesłona przy 100 asa przy czaszy 60 st. 42 GN
Zakres regulacji błysku 5f 1/16-1/1 co 1/10f
Czas trwania błysku przy pełnej mocy i f=0,5 1/1000- 1/1600s
Czas ładowania 1,2-2,2sek
Napięcie synchronizacji 12v
Stabilizacja energii błysku + - 0,1 EV
Temperatura barwowa 5200-5500 K
Waga 0,79 kg.
Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zapewniony.

meliszipak
03-01-2007, 10:27
Kupiłem:

4 lampki 180w
2 sobole zwykłe ( 40/60) i jeden lepsiejszy bo z podwójnym dyfuzorem, plastrem miodu z przodu na rzep i dwoma maskami owal i kwadrat.
1 plaster miodu na lampę

1 statyw żuraw z ciężarkiem
1 statyw mniejszy
1 uchwyt do blend
(3 statywy wysokie to już miałem wcześniej)
stół bezcieniowy z uchwytami do lamp (2szt)
dwa uchwyty, imadełka na giętkim ramieniu.

dostałem pyszne ciasto, kawę, kostkę synchro na gorącą stopkę, parasolkę dyfuzyjną i rabat.

To moje pierwsze próby z obrączką z czystego tytanu który zajeb.. trudno i zrobić i sfocić.
Jest to szary metal, pochłania światło, pół błyszczący, matowy i specyficzny.

1 fota to mordęga z halogenami i max co wyciągłem tą metodą

2 to pierwsze efekty z lampkami, sobole, parasol, namiot, czarne tekturki do obrysu.

Lampy to max skręcone, namiot bezcieniowy, pozakrywany bo światła jest za dużo.

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Imo, to przepaść jest, a to dopiero pierwsze próby.

pebees
03-01-2007, 10:39
meliszpak napisałeś ' 2 sobole zwykłe ( 40/60)' , co to są sobole? softoboksy?

meliszipak
03-01-2007, 10:56
meliszpak napisałeś ' 2 sobole zwykłe ( 40/60)' , co to są sobole? softoboksy?

Jes Ser.

Wydaje mnie się, że sobole to wieksze można spoko zakładać.

Gawronnek
03-01-2007, 11:32
nie napisałeś ile Cię to kosztowało, jak nie możesz na forum to puść info na priv

meliszipak
03-01-2007, 11:41
Poszło nam PW.

Z panem Markiem da się dogadać.


:)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

PADI
03-01-2007, 23:20
W innym wątku kombinowałem z organizowaniem SB800 + parasolka do zastosowań pseudostudyjnych. SB800 ma jakieś 50Ws. Żarówy studyjne najprostsze mają do 68Ws i kosztuja przy tym 83zł.
Z jedną lampką 68Ws niewiele zdziałam, wiem, ale zawsze coś się pobawić mozna. Sporo fajnych fotek studyjnych widziałem z jedną SB800 w sumie... Ringlighta zmontowałem niedawno i miałbym kontrę, światło dodatkowe. Przed wakacjami będę miał możliwość zakupu CY-300K+statyw+softbox [czegoś w tym stylu] - chyba też będzie można to jakoś zgrać razem ;)

Myślę teraz nad zestawikiem:
- statyw [80zł]
- żarówa 68Ws [80zł]
- parasolka [20zł]
- oprawka [30zł]

Problem tylko z jakąś żarówką modelującą. ''W ciemno'' niebardzo sobie wyobrazam focenie. Najfajniej byłoby mieć oprawkę na dwie żarówki i wtedy po kłopocie. Szkoda tylko, że jedyna podwójna oprawka jaką znalazłem jest kiepskiej jakości i z krótkim kablem :/

Pojedyncza jest fajna...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/01/oprawa-1.jpg
źródło (http://www.eltec.pl/serwer/oprawa.jpg)

ale podwójna już nie bardzo...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/01/oprawkapodwb-1.jpg
źródło (http://www.eltec.pl/serwer/oprawkapodwb.jpg)

Jakieś pomysły na żarówę modelująca?

Czy może w ogóle źle kombunuję z tym wszystkim? ;)

*fotki ze strony eltec.pl

ozzy
04-01-2007, 00:00
zobacz na www.fotozoom.pl ja jakis czas temu kupilem taki zestaw jak Ty chcesz... z tego co pamietam to mial tez podwojne oprawki (takie jak ta pokazana przez Ciebie pojedyncza :) )

w zasadzie mialem sam tam zerknac, ale net tak mi sie slimaczy, ze zaraz mnie cos trafi... wiec dla walsnego zdrowia wylaczam to cholerstwo;)

Gawronnek
04-01-2007, 00:05
o ile dobrze pamiętam ELFO ma w ofercie taką żarówkę i to z regulacją mocy tyle że kosztuje ponad 100 zł

PADI
04-01-2007, 18:22
www.fotozoom.pl ja jakis czas temu kupilem taki zestaw jak Ty chcesz...

I jakie efekty? :D

ozzy
05-01-2007, 18:04
jestem tylko amatorem- i jak dla mnie to calkiem niezle:) na niedobor mocy nie narzekam.
ale powiem szczerze ze powoli zaczynam odczuwac niedosyt- szukam dla siebie jakiegos drugiego blyskacza, ale nie zarowki- raczej jakiegos chinczyka z mozliwoscia regulacji sily blysku, z softboxem. I moze jeszcze wyzwalanie IR :)

bo naprawde dwa zrodla swiatla daja o wiele wieksze pole manewru.

PADI
05-01-2007, 19:05
Zaprezentowałbyś może jakieś fotki wykonane z tym zestawem [68Ws + parasolka]? :D

ozzy
05-01-2007, 19:17
hyhy, tych ktore do tej pory robilem <portretowki>- nie moge pokazac- nie mam zgody na publikacje...

ale jak strzele cos bardziej neutralnego to wrzuce...

Gawronnek
05-01-2007, 20:42
co prawda nie mnie pytałeś ale to zdjęcie zrobione z dwoma takimi żarówkami z Funsportu


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://gawronnek.pl/obrazki/aneta04a.jpg)

PADI
05-01-2007, 21:23
co prawda nie mnie pytałeś

Heh ;) Dzieki bardzo. Tyle swiatła dało 2x68Ws... no to całkiem sympatycznie powiedziałbym [zakładam, że nie musiałeś forsować ISO i ze statywu strzelac z 1/30sek ;)] Chyba się skuszę na taki prosty tani zestawik... Lubię ciasne kadry w portretach [mniej swiatla potrzeba], więc powinno starczyć na wstepne zabawy :)


A jeszcze spytam o wyzwalanie takiej żarówki. W grę wchodzi kabel synchro lub fotocela.
Czy przy wyzwalaniu lampą wbudowaną [w trybie manualnym, wtedy chyba nie ma przedbłysków :P] bierze ona udział w ekspozycji?

Gawronnek
05-01-2007, 23:23
czasy przy zabawie tym kompletem, były rzędu 1/100 s, przesłona zwykle F6-F8, miałem kabelek jednak najczęsciej wyzwalałem lampa wbudowaną w manualu ustawiona na najniższą moc

fragles
05-01-2007, 23:25
co prawda nie mnie pytałeś... ;)

Bierze udział. Co prawda jeżeli ją ustawisz na najsłabszy błysk to w minimalnym stopniu.

ozzy
06-01-2007, 14:06
wyzwalajac fotocela musisz koniecznie wylaczyc przedblyski pomiarowe- lampa w tryb manual, nie TTL. W innym wypadku zarowka bedzie blyskac w momencie wyzwalania przedblyskow... i z doswietlenia kadru nici:)

ja tak wlasnie robie. Przy czym lampa wbudowana bierze udzial w ekspozycji- z moich skromnych doswiadczen wynika, ze skrecanie mocy lampy na niewiele sie zda- bo co ma splaszczyc to i tak splaszczy. Najwyzej brzydki cien od lampy (bo rozumiem ze mowimy o lampie wudowanej) bedzie troszke mniej instensywny... ale i tak bedzie:)

Na to jest prosty domowy patent- wystarczy odbic flasha od jakiejs kartki umieszczonej przed wbudowana lampa. proste, a dziala:)

Gawronnek
06-01-2007, 14:50
lekka przesada z tym że lampa wbudowana bierze jiakś istotny udział w oświetleniu obiektu, aby to sprawdzić wystarczy zrobić zdjęcie w ustawieniu manualnym z mocą minimalną, przy moich próbach praktycznie przy takich przesłonach i prawie ciemnym pomieszczeniu ledwo było widać zarys sylwetki, dodam tylko że używałem podwójna oprawkę, gdzie obok żarówki błyskowej wkręcona była świetlówka energooszczędna o mocy 20 W pełniąca role "pilota"

fragles
06-01-2007, 14:56
Gawronnek

W niektórych przypadkach ma (nie twierdzę, że we wszystkich).
Np przy fotografii pomidorów (całych) i butelek miałem problem z blikiem od lampy. Musiałem ją zasłonić kartonikiem.

Jacek_Z
06-01-2007, 15:13
proste: cieni nie daje, daje blik w świecących przedmiotach (szczególnie szkło, metal - chrom itp)
może też się coś zarejestrować przy szybko poruszających sie obiektach, szczególnie jasnych na ciemnym tle.

Gawronnek
06-01-2007, 16:05
co do blików oczywiście macie racje, ja miałem na myśli portret i odpowiadałem na stwierdzenie ozzy'go :"ze skrecanie mocy lampy na niewiele sie zda- bo co ma splaszczyc to i tak splaszczy"

ozzy
06-01-2007, 17:07
lekka przesada z tym że lampa wbudowana bierze jiakś istotny udział w oświetleniu obiektu

nigdy nie twierdzilem ze ma ISTOTNY wplyw, zaznaczylem tylko ze wplyw MA. Przynajmniej u mnie- nie mam zbyt duzo miejsca w pomieszczeniach gdzie robilem zdjecia i U SIEBIE widzialem ten wplyw.


aby to sprawdzić wystarczy zrobić zdjęcie w ustawieniu manualnym z mocą minimalną, przy moich próbach ..."

przy moich probach- wywalalem zdjecia, ktore w moim odczuciu dyskwalifikowal delikatny cien powstaly od lampy (robilem tez na roznyc mocach, 1/8 i 1/16...). nie wymyslilem sobie tego nie wiadomo skad, tylko zaobserwowalem to u siebie.

Byc moze jestem przewrazliwiony jesli chodzi o lampe wbudowana... ale tak mam i juz:) i zaznaczam tylko swoje zdanie

pozdrawiam,
tych ktorym lampa nie daje cienia rowniez;)

Gawronnek
06-01-2007, 17:18
hehe w tej chwili to już lampa nie zostawia niczego, bo używam wyzwalacza radiowego ;)

ozzy
06-01-2007, 20:23
i jak sie sprawuje radio? myslalem jeszcze nad wyzwalaczem na IR dla siebie. co myslicie? lepiej radio czy IR (sklaniam sie do tego drugiego- korzystniejszy cenowo...)

Jacek_Z
06-01-2007, 21:16
o dziwo polecam IR - gdy docelowo ma być kilka lamp.
dlatego, że mozna sobie sprawdzać pojedyńczy błysk od każdej z lamp - gdy się ma kilka lamp to istotne dla pełniejszej kontroli światła.
W przypadku radia trzeba przekładac odbiornik do każdej z lamp kolejno - co nie jest zbyt wygodne.

Gawronnek
06-01-2007, 22:01
w studio to może i masz racje Jacku, ale w otwartej przestrzeni też Ci dobrze działa IR?, niestety IR maja tylko nie które lampy, fotocele wszystkie a w studiu to chyba nie ma większego znaczenia czy pozostałe lampy odpalamy przez fotocele, jeśli się mylę to mnie popraw, nie mam zbyt dużego doświadczenia w fotografowaniu w studio

Jacek_Z
06-01-2007, 22:11
piszę o stosowaniu wyzwalania lamp studyjnych, w studio foto.
Reporterskie lampki też tak zresztą można - bo S800 ma swoje, a do innych kupuje się zewnetrzne synchra.
Te wszystkie synchra czułe na błysk są także czułe na IR.

W terenie niezbyt często używa się dużego zestawu lamp - to raz, a dwa - faktycznie zasięg IR w pełnym słońciu jest mały. Dlatego na zewnątrz polecam radio.

Gawronnek
06-01-2007, 23:01
oki dzięki, nie wiedziałem że fotocele reagują na sterowanie IR

ozzy
07-01-2007, 12:47
oki dzięki, nie wiedziałem że fotocele reagują na sterowanie IR

rowniez dziekuje, bo tez sie nad tym zastanawialem:)

ALF
08-01-2007, 03:03
o dziwo polecam IR - gdy docelowo ma być kilka lamp.
dlatego, że mozna sobie sprawdzać pojedyńczy błysk od każdej z lamp - gdy się ma kilka lamp to istotne dla pełniejszej kontroli światła.
W przypadku radia trzeba przekładac odbiornik do każdej z lamp kolejno - co nie jest zbyt wygodne.

czegoś nie kumam...
IR działa na FC, więc i tak musisz podejść do każdej z lamp osobno żeby włączyć/wyłączyć...
radio...czy nie każa lampa ma swój odbiornik?

Jacek_Z
08-01-2007, 11:40
czegoś nie kumam...
IR działa na FC, więc i tak musisz podejść do każdej z lamp osobno żeby włączyć/wyłączyć...
radio...czy nie każa lampa ma swój odbiornik?
niestety nie
lampy maja wbudowane fotocele reagują na błysk i IR
jak się chce sterowanie radiowe to się kupuje nadajnik (na body) i odbiornik (jeden) i mocuje na jakiejś lampie.
jak mam 4 lampy to trzeba dokupić dodatkowe 3 odbiorniki. Po około 100 zł sztuka.

podchodzić do kazdej z lamp by ja włączyć/wyłączyć i tak muszę na IR i na prostych radiowych.

są bardziej skomplkiowane radia, gdzie miałbym kilka kanałów i każdą z lamp na innym, ale musiała by być opcja wyzwlania na wszystkich kanałach równoczesnie, a tych nie ma w tanich radiach. Czyli miałbym jak testowac wszystkie lampy pojedyńczo, ale nie miał jak wyzwolić kompletu.
niestety przy pomiarach błysku trzeba się nachodzić.

ALF
08-01-2007, 13:21
czyli między radiem IR oraz błyskiem nie ma różnicy w km przchodzonych, a jedynie w cenie przy zakupie...za radiem przemawia nieczułość na przedbłyski, za IR cena...
dobrze kumam? :)

ozzy
08-01-2007, 16:32
jak się chce sterowanie radiowe to się kupuje nadajnik (na body) i odbiornik (jeden) i mocuje na jakiejś lampie.
jak mam 4 lampy to trzeba dokupić dodatkowe 3 odbiorniki. Po około 100 zł sztuka.

a czy mozna zrobic tak, zeby jedna lampe wyzwalac radiem, a reszta jako slave przez fotocele?



są bardziej skomplkiowane radia, gdzie miałbym kilka kanałów i każdą z lamp na innym, ale musiała by być opcja wyzwlania na wszystkich kanałach równoczesnie, a tych nie ma w tanich radiach. Czyli miałbym jak testowac wszystkie lampy pojedyńczo, ale nie miał jak wyzwolić kompletu.
niestety przy pomiarach błysku trzeba się nachodzić.

czy dobrze rozumiem? na kazdym kanale inna lampa, tak? czy mozna wtedy wyzwalac (przy zalozeniu ze mamy 4lampy) np 3 z 4?

Moje pytania sa morze banalne, ale nie mam w tym doswiadczenia:)

Gawronnek
08-01-2007, 16:51
jedną radiem a pozostałe przez fotocele można bez problemu, natomiast na każdym kanale inną lampę to się nie uda przynajmniej na tanich zestawach

Jacek_Z
08-01-2007, 19:14
czyli między radiem IR oraz błyskiem nie ma różnicy w km przchodzonych, a jedynie w cenie przy zakupie...za radiem przemawia nieczułość na przedbłyski, za IR cena...
dobrze kumam? :)
tak. Przy radiu musze też za każdym razem podpinać pod lampę (gdy przechodzę na inną) odbiornik radiowy. A niektóre modele - bezbateryjne realizuje się w ten sposób, że odłączasz lampę od sieci, podłączasz radiowy odbiornik do sieci, a lampe do odbiornika - jest on swego rodzaju przedłużaczem. Czyli zabawa z przeniesieniam odbiornika (gdy ma sie jeden sieciowy) jest większa. Bateryjny odbiornik jest mniej kłopotliwy w takiej przeprowadzce - ale wadą właśnie jest to, że jest bateryjny.

Przy IR wystarczy tylko przełączać pstryczek na lampce.

Jacek_Z
08-01-2007, 19:17
a czy mozna zrobic tak, zeby jedna lampe wyzwalac radiem, a reszta jako slave przez fotocele?

czy dobrze rozumiem? na kazdym kanale inna lampa, tak? czy mozna wtedy wyzwalac (przy zalozeniu ze mamy 4lampy) np 3 z 4?

ad 1 tak - jak już zauważył gawronek
ad 2 - na 1 kanałowym nie, na 4 kanałowym chińskim tez nie. Są systemy gdzie to jest mozliwe - np u Broncolora, ale strasznie drogie.

ozzy
08-01-2007, 21:39
to ja w takim razie chyba skusze sie na IR (skoro reaguje na fotocele:)), a pozostale lampy jako slave przez FC

to jeszcze jedno pytanko:
to po co komu kilkukanalowy chinczyk? :)

sailor
08-01-2007, 22:13
Jacek .. skoro zarowno przy IR jak i radiu trzeba biegac zeby przelaczac, a dodatkowo IR gorzej dziala w plenerze to czemu IR?? :/ tak wiem nie trzeba przekladac odbiornika .. ale to jeden pies czy przelacze pstryczek czy przepne kabelek... a w plenerze .. tu IR neisety wysiada jzu przy jakis 2m od lampy wiec albo ranio albo stary dobry kabel.
jest jeszcze inne rozwiazanie .. lampy z pilotem :) i po problemie z przelaczaniem fotocel :) niestety problemem robi sie cena :D

Jacek_Z
08-01-2007, 22:27
ja mało pracuje w terenie, a jak już to mam mozlwośc skierowania błysku wprost w lampę (bo mam promiennik podczerwieni na kablu sc-17) wiec mam zakres 5-10 metrów. To oczywiście zalezy od intensywności zastanego. Mam też kabel 5 metrów. Problemem jest w dzień na duzych planach z kilkoma lampami takie działanie - bo wzbudzenie jednej lampy na IR nic nie da, skoro reszta nie zareaguje. Wtedy fakt - tylko radio. Ja jednak najczęsciej uzywam w otwartym słonecznym terenie tylko jednej lampy do rozbicia cienia. W pomieszczeniach najczęściej lampy sie wzbudzają od IR i same od siebie.

przy kilku lampach trzeba miec kilka odbiorników - i to wada. Przepinanie zasilania! lamp tez jest upierdliwe, jak sie robi duzo pomiarów przed - tak ja pracuję. Inni mierza tylko sumy lamp i im jest wygodnie.
Wg mnie wygoda wiąże sie w tym przypadku z metodami pracy fotografa.

sailor
08-01-2007, 23:45
no to faktyczie sie z toba zgodze .. inna sprawa ze w terenie w pelnymrzadko sie uzywa wiecej niz 2 lamp .. druga rzecz,ze przy pelnym sloncu fotocele nie zadzialaja ze wzgledu na zbyt niewielkie roznice w natezeniu.
tak jak napisales wygoda uzytkowania w duzej mierze zalezy od metod pracy :)
najweselszy numer jaki widzialem to uzycie 500ws z zalozonym spotem do wyzwolenia 250tki z garnkiem ktora miala dopalic buzke :)

bukowy dziad
09-01-2007, 00:27
a jako ze temat wciaz mowi o domowym ministudio to pochwale sie, ze dzis mi wlasnie przyszlo:)
az sie spocilem rozkladajac softbox i teraz mam dylemat - jak nie zloze to mi zawala miejsce i jest narazony na pazury ciekawskiego kota (od razu zlapal faze zeby wskoczyc do namiociku bezcieniowego). jak softbox zloze, to jutro bede musial znowu z trudem go rozkladac (i pewnie sie w koncu sproje, bo najwyzsza polka to nie jest). ciekawe co rodzice by powiedzieli na sufitowy system mocowania oswietlenia w salonie?;)

no i namiocik...skladanie tej kostki okazalo sie mocno stresogenne...

no ale mam nadzieje, ze frajda ze studia zrekompensuje mi te niedogodnosci...

ALF
09-01-2007, 00:36
no to teraz mam trudne pytanie: :)
- jest sens brać 1 kanałowe radio, czy 4 (i w jakich okoliczonościach)?
- krtóe radio uniwersalne jest najlepsze?
- które jest najtańsze?
- które ma najlepszy stosunek (tfuuu :) ) jakości do ceny?

Jacek_Z
09-01-2007, 00:53
odpowiem na najmniej ważne pytanie - które jest najlepsze. Broncolora. To, że 10 kanałów to najmniej istotne. Możesz radiem sterowac mocą lamp z aparatu, z miejsca! co 1/2 lub 1/10 F. Niestety musisz mieć do tego lampy broncolora. Lampy błyskowe i to sterowanie radiowe możesz podłączyć pod komputer i sterować wszystkim z PC lub Mac lub body. Maja tez duży zasięg - do 50 metrów i bez problemu synchronizują z szybkimi migawkami.

na chińskich ludziska sie skarżą, że mimo, że body ma 1/250 (np d200) to idzie na nich osiagnąc 1/200. Choć w studiu to nie przeszkadza wcale.

ALF
09-01-2007, 01:20
hihi...to sprecyzowałem pytanie, bo pewnie cena takiego zestawu kręci się koło 911 :D

sailor
09-01-2007, 02:40
które jest najlepsze. Broncolora. To, że 10 kanałów to najmniej istotne. Możesz radiem sterowac mocą lamp z aparatu, z miejsca! co 1/2 lub 1/10 F. Niestety musisz mieć do tego lampy broncolora. Lampy błyskowe i to sterowanie radiowe możesz podłączyć pod komputer i sterować wszystkim z PC lub Mac lub body. Maja tez duży zasięg - do 50 metrów i bez problemu synchronizują z szybkimi migawkami.

wies z.. jak wezmiesz bowensa do ktorego sam pilot kosztuje 750pln to tez masz sterowanie .. tylkoze to wszystko rozwiazania firm topowych i dla tych ktorych na to stac .. najfajniejsze byloby polaczenie lampa bowensa ze sterowaniem broncolora i modyfikatorami (szczegolnie beautydishem) elinki wszystko w cenie funsporta :D

a tak serio .. 4 kanalowy przydaje sie w przypadku pracy wiecj niz jednego fotografa w studio (mowie tu o 4kanalowym chinskim a nie broncolorowskim wypasie) wtesy kazdy am ustawiony inny kanal moze byc nawet na inen lampy i pelen luz. w innym wypadku 1 kanalowy w zupelnoci starcza. roznica w cenie ok 20-30pln

co do jakosci ... bateryjne osbiorniki bywaja zawodne za to latwo je przepinac pozostale trudniej przepinac bo zasialane z sieci i trzeba przepinac kablel .. poza tym .. jeden pies...