PDA

Zobacz pełną wersję : To jak to w końcu jest?



Janis
30-12-2006, 16:56
Już się w tym wszystkim pogubiłem. Zamierzam kupić D70s + 18-70, ale ciągle się zastanawiam i dręczy mnie jedno. Wiele osób mówi, że to nie szkło, że nim niewiele się zrobi, o zdjęciach sportowych można zapomnieć. To czy w ogóle się opłaca go kupować, wydawać prawie aż 3000zł na lustrzankę, która wg użytkowników nie daje takich efektów?! Założyłem temat, gdyż chcę aby ktoś mnie mocno przekonał, iż lustrzanka da lepsze efekty, niż coolpix L2.
Oczywiście wiem, rozumiem i znam sentencję "Zdjęcia robi fotograf, nie aparat.", ale w końcu cena między tymi aparatami jest kolosalna. Czyli jak to jest? [p.s. przepraszam, jeśli wybrałem nieodpowiedni dział do tego pytania, również dość nietypowego.]

slaw74
30-12-2006, 17:01
A z tym coolpixem l2 kontra D70 to kolega robi sobie jaja, czy naprawde sie zastanawia nad tym ktory z nich jest lepszy do fotek sportu?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
http://www.pixmania.com/pl/pl/190081/art/nikon/coolpix-l2.html#

Janis
30-12-2006, 17:05
A z tym coolpixem l2 kontra D70 to kolega robi sobie jaja, czy naprawde sie zastanawia nad tym ktory z nich jest lepszy do fotek sportu?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

Nie. To było takie idiotyczne porównanie. Aż takim idiotą nie jestem, abym nie wiedział które. Ale po prostu potrzebuję potwierdzenia, że warto go kupić, ponieważ na pieniądzach nie śpię i na ten aparat, tj. za tą cenę, ciężko mi się zdecydować. A gdy słyszę, że tu zaraz trzeba dokupować a to nowe szkło, a to filtry czy zupełnie coś innego, kolejne 'tysiące'... załamuje mnie to.

Karl Johansson
30-12-2006, 17:06
Musisz być na to gotowy.Już kiedyś padło na tym forum,że korpus to najmniejszy wydatek z całej tej "imprezy".
Niestety.
Dlatego właśnie ja(jeszcze) nie mam dSLR;]

Brachson
30-12-2006, 17:06
to zależy jak dalece jesteś zaawansowany i czego oczekujesz od aparatu..
Za te 2800zł otrzymujesz bardz przyzwojty sprzęt który "da radę" w większości przypadków/sytuacji, natomiast pamiętaj że lustrzanka to cały system, tutaj nie skończy się na 3000zł, szkło goni szkło, każde coraz jaśniejsze każde coraz droższe.

Jeśli przeraża Cię 3000zł i masz wątpliwości czy zrobisz lepsze zdjęcie niż coolpix L2 to sobie daruj, ale jeśli masz ambicje, chęci i pieniądze to się nawet nie zastawnawiaj...

A co do szkła, 18-70 to chyba najlepsze KITowe szkło na rynku, troche ciemne jak na sport ale da radę - chyba że robisz zdjęcia jako profesionalista no to szkiełko wymiękka...

slaw74
30-12-2006, 17:19
Dokladnie! Trafna odpowiedz!

Wszystko zalezy od tego jak dalece ida nasze plany zwiazane z fotografia....

Jesli ten wydatek kolo 3000 ma zaowocowac tylko fotkami u cioci na imieninach.... to faktycznie mozna sie zadowolic cyfrowym kompaktem za 1000zl ot chociazby ktoryms z dobrych Lumixow (fz5, fz7, fz20)

zas za zaoszczedzone pieniazki kolega moze nas zaprosic do wspomnianej ciotki na kielicha i zagryzke!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon10.gif)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon12.gif)

Gawronik
30-12-2006, 17:34
miałem Canona A510 - fajny był fajne fotki robił, lecz jak przesiadłem sie na D50 poczułem komfort robienia zdjęć. Jestem ambitnym amatorem, nie mam aspiracji bycia profesjonalistą. Kitowym obiektywem a był to ganiony 28-80G robiłem fotki pół roku potem nabyłem Sigmę 17-35 bo brakowało mi szerokiego kąta. Na tym etapie zakończyłem inwestycje w szkło bo takie jakie mam mi wystarcza, nikt mnie nie zmusza do dokupienia kolejnego szkła filterka, lampy, jak dojdę do wniosku że mi jest to potrzebne to kupie i już. Szybkość AF komfort pracy są bez porównania, namacałem sie różnych kompaktów hybryd ale lustrzanka jest nie do pobicia nawet najtańsza i tak jest lepsza niż drogi kompakt czy hybryda.
Co do szkieł możesz oprzeć się na jednym szkle uniwersalnymjak np wymieniony 18-70 a jak dojdziesz do wniosku że Cię ogranicza to dokupić coś a w kompakcie no to już wymiana kompaktu. Drogo ? Trudno ale jaka satysfakcja z fotek z kontroli nad jej wykonaniem i oczy rodzinki na widok Twoich zdjęć.
Jesteś ambitny kup lustro.
Może skrótowo i chaotycznie powiedziane ale tak to czuje.

Janis
30-12-2006, 17:40
Oczywiście, że jestem ambitny. Gdyby mi zależało tylko na miernych zdjęciach z imprez rodzinnych, w ogóle bym się nie zajmował szukaniem, czytaniem i pogłębianiem wiedzy w dziedzinie fotografii. Dziękuję za odpowiedzi, jednak spotkanie u ciotki z kielichem odpada, pieniądzę przeznaczę na aparat xD :)

slaw74
30-12-2006, 17:47
Oczywiście, że jestem ambitny. Gdyby mi zależało tylko na miernych zdjęciach z imprez rodzinnych, w ogóle bym się nie zajmował szukaniem, czytaniem i pogłębianiem wiedzy w dziedzinie fotografii. Dziękuję za odpowiedzi, jednak spotkanie u ciotki z kielichem odpada, pieniądzę przeznaczę na aparat xD :)

I slusznie.... przeciez sam wiesz co Ci potrzebne i nikt oczywiscie nie bedzie Cie zmuszal do kupowania calego osprzetu za dziesiatki tysiecy zlotych....

Mysle ze kazdemu wedle potrzeb.

A co do imprezy u ciotki..... to zal jednak pozostaje bo mogloby byc fajnie!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon12.gif)
Pozdrawiam serdecznie!

Majster7
30-12-2006, 17:58
Jeśli chcesz wydać 3tys złotych i ani grosza więcej to kup hybrydę. Moja historia jest taka, że zaczynałem od zenitha TTL (nie licząc Smienki 8M którą dostałem na I-szą komunię :) ), potem przesiadłem się na dłuuugi czas na lusterko Canona (analog). Po kilku latach kupiłem pierwszą upragnioną cyfrę. Finepixa S5000. Ponieważ miałem możliwość ściągnięcia aparatu zza wody, to praktycznie co rok miałem nowszy model a stary sprzedawałem w cenie zakupu nowego. I tak przeszedłem S5100, S5500, S5600, potem przyszedł czas na S9500 no... to już była hybryda delux. Jednak wciąż czegoś mi brakowało. Jak ktoś raz zasmakuje lusterka, to nie wierzę, żeby zadowolił się nawet NAJLEPSZĄ hybrydą! I tak w końcu przyszła kolej na D50. Zakupiłem z kitowym obiektywem 18-55. Jednak już po niedługim czasie wymieniłem go na 18-70, potem okazało sie, że przydałoby się kawałek tele... później przyszła jesień i mocno brakowało mi lampki, następnie przyszła kolej na kilka filtrów. Okazało się, że "pokaźna" torba, którą zakupiłem do S9500 jest stanowczo za mała i trzeba zmienić. Teraz marzy mi się jasny obiektyw - więc zamówiłem już 50/1.4.... itd... itp... kiedy w końcu skończą się te wydatki? hmmm... sądze, że chyba nigdy.
Reasumując powtórzę pierwsze zdanie. Jeśli chcesz przeznaczyć 3000 na fotografię, kup hybrydę. Nie będziesz miał pokus, nie będziesz miał wątpliwości jaki obiektyw, jaka lampa jakie inne precjoza... :)
Pozdrawiam.

lookmar
30-12-2006, 18:34
Polecam d70s. Jest teraz w korzystnej cenie. Jakość zdjęć z lustrzanki jest o niebo lepsza od kompaktów.
Przecież nie musisz od razu dokupować masy szkieł. Kitowy obiektyw 18-70 jest b. dobrej jakości i na pewno na długo Ci wystarczy.

Brachson
30-12-2006, 20:17
to ja powiem jeszcze inaczej....

pracujesz, masz swoje pieniądze i chcesz je wydawać na swoje hobby (na coś trzeba) to bierz lustro!!
jesteś na utrzymaniu rodziców - bierz hybrydę - ze względu na rodziców - bo to że na 3000zł się nie skończy to masz jak w banku!!!

bartoszek
30-12-2006, 21:51
Jeśli masz kupić lustrzankę cyfrową jakiejkolwiek firmy to pamiętaj,że nieskończy się to na tych 3tyś.
Chyba że kupisz sobie jakieś w miarę uniwersalne szkło i ci to starczy.Ale jeśli chcesz robić dobre zdjęcia to czeka cię zakup body( np. D70s z kitem 18-70-myślę że fajny zestawik),a potem z czasem jak będziesz nabierał wiedzy i umiejętności to niestety lista zakupów będzie rosła i nie miej żadnych wątpliwości,że będzie inaczej.I to tyle na ten temat.

igorzak
30-12-2006, 22:12
Jeśli masz kupić lustrzankę cyfrową jakiejkolwiek firmy to pamiętaj,że nieskończy się to na tych 3tyś.
Chyba że kupisz sobie jakieś w miarę uniwersalne szkło i ci to starczy.Ale jeśli chcesz robić dobre zdjęcia to czeka cię zakup body( np. D70s z kitem 18-70-myślę że fajny zestawik),a potem z czasem jak będziesz nabierał wiedzy i umiejętności to niestety lista zakupów będzie rosła i nie miej żadnych wątpliwości,że będzie inaczej.I to tyle na ten temat.
Zakup puszki, to dopiero początek serii wydatków. Ale za to dających ile frajdy:)

matka997
30-12-2006, 22:17
To bardzo dobre szkło. Robilem nim sport (konie).
Zalety: powszechnie znana jakość

Minusy do sportu: - możesz zbierać kurz jak jesteś blisko a to jakiś sport brudny.
- sam kit do sportu to może być za malo, potrzebne będzie Ci jeszcze tele.
- jesli to sport w hali, pomysłałbym jednak nad canonem. niższe szumy na wyższych czułościach
(pozdrawiam proszumowców, którzy się pewnie zaraz oburzą, że szum to jak ładne ziarno)

CynowaKonefka
30-12-2006, 22:20
To ja jako pierwszy pokuszę sie o zestawienie wydatków na amatorskie lustro pod nazwą D50. Z pozycji zupełnego amatora po zakupie D50 z kitem za około 2400 PLN (pól roku temu) kupiłem ostatnio SB 800 za około 1400 PLN teraz w planach mam zakup Nikkor AF-S VR 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED (http://www.fotoplus.pl/obiektywy/Nikon/AFS-VR-70-300mm-f4.5-5.6-G-IF-ED/) za około 2300 PLN potem Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED (http://www.fotoplus.pl/obiektywy/Nikon/AFS-DX-18-70-f3.5-4.5-G-IF-ED/) za około 1300 PLN a w końcu mam zamiar sprzedać D50 z kitem i do szklarni dokupić bądz D80 za około 3200 PLN lub D200 za około 5000 PLN Nie licząc filtrów osłon przeciwsłonecznych i innych duperszwanców to hobby wydaje się wyjątkowo drogie i radzę to także wziąść pod uwagę. Już nie jeden raz koledzy mówili o tym że zakup aparatu to wejście w system...

Pozdrawiam

matka997
30-12-2006, 22:25
dlatego bym brał sprawdzony d70 bez żadnych s
a kasą szedł w szkło.
puszki tanieją, szkło tak szybko nie.

i lampa to podstawa. d80 czy d 200 nieraz nie zrobisz takich fotek jak d70 z sb800.

to naprawde powinna byc podstawa: jak ktos zaczyna- jak najmniej kasy w puszke, jak najwiecej w szklo i lampe (lampy)
puszke i tak sie z czasem wymieni
(chyba ze ekonomia nie gra roli)

Tomaszek
30-12-2006, 23:15
Myślę, że kolega bardzo by nam pomógł, gdyby napisał co rozumie przez "sport". Inaczej fotografuje się piłkę nożną, inaczej żużel, szermierkę i wędkarstwo spławikowe. Puszka da sobie radę wszędzie (pomijam fps) a obiektyw do niektórych dyscyplin wystarczy a do innych nie. Za lustrzanką przemawiają (ważne w każdej dyscyplinie sportu): szybszy AF, mniejsze opóźnienie wyzwolenia migawki, możliwość wykorzystania wyższych ISO. Gdyby jednak tym sportem miała być wspinaczka to bym się zastanowił czy nie wybrać kompakta...

Brachson
30-12-2006, 23:34
To ja jako pierwszy pokuszę sie o zestawienie wydatków na amatorskie lustro pod nazwą D50. Z pozycji zupełnego amatora po zakupie D50 z kitem za około 2400 PLN (pól roku temu) kupiłem ostatnio SB 800 za około 1400 PLN teraz w planach mam zakup Nikkor AF-S VR 70-300 mm f/4,5-5,6G IF-ED (http://www.fotoplus.pl/obiektywy/Nikon/AFS-VR-70-300mm-f4.5-5.6-G-IF-ED/) za około 2300 PLN potem Nikkor AF-S DX 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED (http://www.fotoplus.pl/obiektywy/Nikon/AFS-DX-18-70-f3.5-4.5-G-IF-ED/) za około 1300 PLN a w końcu mam zamiar sprzedać D50 z kitem i do szklarni dokupić bądz D80 za około 3200 PLN lub D200 za około 5000 PLN Nie licząc filtrów osłon przeciwsłonecznych i innych duperszwanców to hobby wydaje się wyjątkowo drogie i radzę to także wziąść pod uwagę. Już nie jeden raz koledzy mówili o tym że zakup aparatu to wejście w system...

Pozdrawiam

no nie każdy tak szaleje i nie każdy ma tyle kasy co Ty....ja rozumiem że lustro to studnia ale plany na 13000zł "na początek" to chyba mała przesada...

CynowaKonefka
31-12-2006, 10:08
no nie każdy tak szaleje i nie każdy ma tyle kasy co Ty....ja rozumiem że lustro to studnia ale plany na 13000zł "na początek" to chyba mała przesada...
Szaleje ? Nie sądzę. Dużo osób na forum ma znacznie bardziej rozbudowaną i droższą szklarnię o której mógłbym tylko pomarzyć... Lampka zewnętrzna jest niezbędna, zbliżeń brakuje mi bardzo dlatego muszę kupić tele a VR 70-300 wcale nie jest jakimś kosmicznym obiektywem tylko średniakiem, zamiana kita na trochę lepszego kita, nie jest żadnym 'szaleństwem' a zmiana puszki tylko konsekwencją jeżeli nie zacznę finansowo 'robić bokami'. Raczej szaleństwem nazwałbym kupowanie lustra po to by używać go z kitem prez resztę życia :)

Pozdrawiam

Brachson
31-12-2006, 11:16
Szaleje ? Nie sądzę. Dużo osób na forum ma znacznie bardziej rozbudowaną i droższą szklarnię o której mógłbym tylko pomarzyć... Lampka zewnętrzna jest niezbędna, zbliżeń brakuje mi bardzo dlatego muszę kupić tele a VR 70-300 wcale nie jest jakimś kosmicznym obiektywem tylko średniakiem, zamiana kita na trochę lepszego kita, nie jest żadnym 'szaleństwem' a zmiana puszki tylko konsekwencją jeżeli nie zacznę finansowo 'robić bokami'. Raczej szaleństwem nazwałbym kupowanie lustra po to by używać go z kitem prez resztę życia :)

Pozdrawiam

ale janis zapytał czy warto kupić D70s + 18-70.....

CynowaKonefka
31-12-2006, 11:24
No tak lekko OT :oops: To chyba wynik zbyt wczesnego świętowania nowego roku. Przy okazji Wszystkiego Najlepszego dla wszystkich userów :smile:

Pozdrawiam

Janis
31-12-2006, 11:38
Myślę, że kolega bardzo by nam pomógł, gdyby napisał co rozumie przez "sport". Inaczej fotografuje się piłkę nożną, inaczej żużel, szermierkę i wędkarstwo spławikowe. Puszka da sobie radę wszędzie (pomijam fps) a obiektyw do niektórych dyscyplin wystarczy a do innych nie. Za lustrzanką przemawiają (ważne w każdej dyscyplinie sportu): szybszy AF, mniejsze opóźnienie wyzwolenia migawki, możliwość wykorzystania wyższych ISO. Gdyby jednak tym sportem miała być wspinaczka to bym się zastanowił czy nie wybrać kompakta...

Głównie zależy mi na skateboarding'u i pewnie koszykówce. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomagacie :) Lepszego Nowego Roku, przy okazji.

alchemik
31-12-2006, 13:47
ja 3 dni temu kupilem d70s za 1700 i na próbę wziąłem sigmę 18-200. spokojnie mozna calość zamknąć w kwocie 3000zł. tak więc jeśli miałbym brać hybrydę to już lepiej lustrzankę z dużym zoom-em

Rafał_Sz
31-12-2006, 14:07
Mi pasuje.

pozdrawiam Rafał

Tomaszek
03-01-2007, 22:04
Głównie zależy mi na skateboarding'u i pewnie koszykówce. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomagacie :) Lepszego Nowego Roku, przy okazji.
Jak na mój gust D70sKIT może tu sporo zdziałać. Nie twierdzę, że starczy Ci na całe życie, ale możliwość rozbudowy systemu jest tu zaletą. Gdy już "wyciśniesz" ze sprzętu wszystko co się da, to będziesz dokładnie wiedział, czego Ci w nim brakuje. A wtedy zamiast się zastanawiać nad kupnem lustrzanki (bo i tak doszedłbyś do tego po spędzeniu jakiegoś czasu z dowolnym kompaktem) spokojnie kupisz jeden dodatkowy obiektyw i lampę, ale to mniej więcej za rok...

Jacek Wrzesińsk
03-01-2007, 22:32
Janis! Hybryda w twoim przypadku (tak wywnioskowałem),to stadium przejściowe,ja też to miałem(nie najgorszy nikon colpix 8700),w lustrzance af jest zdecydowanie szybszy,poza tym iso ustawisz większe i zawsze możesz przypiąć jaśniejszy obiektyw,lampa jest mocniejsza,już na starcie możesz robić zdjęcia w warunkach gdzie hybryda wysiada.

MYSZ
03-01-2007, 22:46
Nawet się nie zastanawiaj, do zdjęć "sportowych" te szkło raczej się nie nada, amatorsko może być, do zestawu D70S + kit w miarę szybko dokup 50 1,8D wtedy nauczysz się kadrować bo cię obiektyw do tego zmusi :) ja od kiedy mam 50, nie zdejmuję go wcale, polecam :)