PDA

Zobacz pełną wersję : Podnoszenie lustra w D80.



Remol71
30-12-2006, 15:43
Czy ktoś może napisać dokładnie jak wyglada wstępne podnoszenie lustra w D80. Czy odbywa się to przez naciśnięcie 2x spustu migawki, czy też następuje przerwa między podniesieniem lustra a wyzwoleniem migawki? Bardzo proszę o precyzyjne wyjasnienie tej kwestii.

michal_wu
30-12-2006, 15:50
Wygląda to tak - naciskasz migawkę, słyszysz jeden "trzask" - podniesienie lustra, potem za nim drugi trzask - "migawkę" i to wszystko, czyli
- naciskasz 1 raz
- masz mały interwał czasowy pomiędzy trzepnięciem lustra w górę (uniesieniem) a odpaleniem migawki
- czas pomiędzy pierwszym a drugim etapem jest dość krótki (0,1s? - gdzieś to było opisane w instrukcji), ale na tyle, że raczej już ręka zdąży ustabilizować aparat po pierwszym drgnięciu, czyli po uniesieniu lustra.

Czy jasno?
POzdr!

Remol71
30-12-2006, 16:02
Wygląda to tak - naciskasz migawkę, słyszysz jeden "trzask" - podniesienie lustra, potem za nim drugi trzask - "migawkę" i to wszystko, czyli
- naciskasz 1 raz
- masz mały interwał czasowy pomiędzy trzepnięciem lustra w górę (uniesieniem) a odpaleniem migawki
- czas pomiędzy pierwszym a drugim etapem jest dość krótki (0,1s? - gdzieś to było opisane w instrukcji), ale na tyle, że raczej już ręka zdąży ustabilizować aparat po pierwszym drgnięciu, czyli po uniesieniu lustra.

Czy jasno?
POzdr!

Dzięki za odpowiedź. Oczywiście że wyraziłeś się jasno :) Trochę to rozwiazanie na pół gwizdka, miałem nadzieję, że jest jak w D200.

Valwit
30-12-2006, 16:29
(0,1s? - gdzieś to było opisane w instrukcji),

0.4s

Rafał_Sz
30-12-2006, 17:02
Wygląda to tak - naciskasz migawkę, słyszysz jeden "trzask" - podniesienie lustra, potem za nim drugi trzask - "migawkę" i to wszystko, czyli
- naciskasz 1 raz
- masz mały interwał czasowy pomiędzy trzepnięciem lustra w górę (uniesieniem) a odpaleniem migawki
- czas pomiędzy pierwszym a drugim etapem jest dość krótki (0,1s? - gdzieś to było opisane w instrukcji), ale na tyle, że raczej już ręka zdąży ustabilizować aparat po pierwszym drgnięciu, czyli po uniesieniu lustra.

Czy jasno?
POzdr!

D80 ma tylko elektroniczną migawkę, więc cięzko jej uzyskać trzask...

slaw74
30-12-2006, 17:06
Tyle ze kolega MICHAL napisal slowo TRZASK w cudzyslowiu..... to chyba cos znaczy prawda????

qwerty1237
30-12-2006, 17:21
W pelnym slowa znaczeniu "wstepne podniesienie lustra" to D80 nie ma. Ja raczej bym nazwal ta opcje opoznieniem migawki. No to mnie zaskoczyliscie. Bylem przekonany ze D80 posiada migwke hybrydowa a tu koledzy uswiadomili mnie ze jest tylko elektroniczna. No to minus, minus...

slaw74
30-12-2006, 17:38
W pelnym slowa znaczeniu "wstepne podniesienie lustra" to D80 nie ma. Ja raczej bym nazwal ta opcje opoznieniem migawki. No to mnie zaskoczyliscie. Bylem przekonany ze D80 posiada migwke hybrydowa a tu koledzy uswiadomili mnie ze jest tylko elektroniczna. No to minus, minus...

Zatem gierek slownych ciag dalszy.... nie USWIADOMILI tylko uswiadomil o tym kolega RSZ bo ja tylko wytknalem mu czepianie sie slowa "trzask" ktore bylo w cudzyslowie... a czy jest taka czy siaka migawka osobiscie sie nie wypowiadam bo nie mam tego korpusu...

A tak notabene czy D80 nie podnosi lustra przy fotkach z samowyzwalaczem....?
Tak to czynily niektore manualne korpusy, gdzie po uruchomieniu samowyzwalacza lustro bylo unoszone do gory. Tu zas opisywana sytuacja wyglada troszke podobnie.

wigi
30-12-2006, 17:38
Chyba mylicie się. D80 ma ponoć migawkę w pełni mechaniczną, ani elektroniczną, ani hybrydową. Stąd m.in. dłuższy czas synchronizacji z lampą niż w D70, który ma właśnie migawkę hybrydową.

Remol71
30-12-2006, 17:46
D80 ma tylko elektroniczną migawkę, więc cięzko jej uzyskać trzask...

COOOOOOO??? TO NIEMOZLIWE.

slaw74
30-12-2006, 17:52
Trzasnij w stol a nozyce same sie odezwa.....

Ja nie mam D80 ale chetnie sie dowiem jak jest naprawde????

Tu napisano: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4701&p=1
elektroniczna

Z tego sadzic chyba mozna ze wlasnie RSZ ma racje.... w koncu to on ma D80

wigi
30-12-2006, 18:00
slaw74, czytaj ze zrozumieniem ;-)
Wszystko jasne - D80 ma migawkę mechaniczną (szczelinową) sterowaną elektronicznie. Amen.

slaw74
30-12-2006, 18:06
slaw74, czytaj ze zrozumieniem ;-)
Wszystko jasne - D80 ma migawkę mechaniczną (szczelinową) sterowaną elektronicznie. Amen.

OK zatem wyjasnij mi ze zrozumieniem jak ja nazwac.... Elektroniczna bo jest sterowana elektronicznie czy mechaniczna bo....?

Ps. ja mam FM2 i wiem napewno ze w nim migawka jest mechaniczna.... BO NIE MOZE BYC INNA SKORO MOZNA JA WYZWOLIC BEZ BATERII!

Zatem jeszce raz (wybaczcie ze sam sie teraz czepiam slowek) jaka jest wkoncu elektroniczna czy mechaniczna??? Skoro jest sterowana elektronicznie to chyba tak mozna by ja nazwac...?

flyski
30-12-2006, 18:09
w odróżnieniu do D70 który miał hybrydową, D80 ma migawkę mechaniczną (aterowaną alektronicznie oczywiście)

slaw74
30-12-2006, 18:09
Wybaczcie naprawde ze sie tak czepiam.... ale chcialbym wiedziec dokladnie. I nie smiejcie sie cicho ze starego.... bo siedze jeszcze gleboko w innej epoce
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon12.gif), choc temat jest dla mnie wielce interesujacy!

slaw74
30-12-2006, 18:11
w odróżnieniu do D70 który miał hybrydową, D80 ma migawkę mechaniczną

Czy zatem przez to moglbym rozumiec iz jest wyzwalana poprzez system ukladow mechanicznych, sprezyn, kol zebatych i przekladni tak jak dzieje sie to np we wspomnianym manualnym FM2???

A jaka jest pokrotce roznica (oczywiscie w temacie sterowania migawka) miedzy D70 a D80 tu jest opis: http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/

flyski
30-12-2006, 18:17
Jest to migawka mechaniczna w sensie dawkowania światła jednak sterowana elektronicznie jak najbardziej, zastosowanie czysto mechanicznej migawki w aparacie cyfrowym było by równie trafne jak stosowanie gaźnika sterowanego linką w nowoczesnym samochodzie (np mercedesie SLR) w którym wszystko inne jest sterowane przez elektronike.

wigi
30-12-2006, 18:20
bardzo dobre porównnie flyski :)
migawaka jest mechaniczna, a więc jej główna funkcja realizowana jest mechanicznie, a że wspomaga ją elektronika nie oznacza, że można ją nazwać elektroniczną (migawaka elektroniczna występuje np. w kompaktach).

slaw74
30-12-2006, 18:23
Dzieki za precyzyjna odpowiedz! Pozdrawiam! A roznice D70 a D80 w tym temacie?

bubel
30-12-2006, 18:29
moge sie mylic (jak cos to poprawcie), ale ja to widze tak:
migawka elektroniczna, to taka ktorej moze nawet nie byc fizycznie - po prostu jest to elektroniczny "zrzut" (to sie zwie chyba "skan"?) danych z matrycy, w zadanym przedziale czasowym. nie ma tu ograniczen "mechanicznych", stad moze byc osiagniety dosc krotki czas synchronizacji z blyskiem lampy
migawka mechaniczna, sterowana elektronicznie to po prostu fizyczne "lamelki" odcinajace swiatlo. zdaje sie ze sa poruszane przez jakies elektromagnesy czy cos w tym stylu. no i jest sterowana przez elektronike, ktora "wymierza" jej czasy, synchronizacje, itp.
migawka hybrydowa, mechaniczno-elektroniczna, to taka ktora ma czasy np. do 1/60 s. realizowane mechanicznie dzieki "lamelkom", a czasy krotsze juz sa "skanem" z matrycy (dlatego dzwiek migawki w wyzszych czasach moze byc tak samo "dlugi", niezaleznie od nastawu - otwiera sie zawsze na 1/60, a czas np. 1/2000 to "skan" z matrycy w czasie otwarcia migawki)
z tego ci mi sie wydaje, d80 ma mechaniczna, a hybrydowa np. d50
jeszcze raz prosze o poprawienie mnie, jesli pisze cos nie tak, bo sam chetnie sie dowiem, jezeli jestem w bledzie ;)
pozdr.
b.

flyski
30-12-2006, 18:34
Faktycznie nazwa eletroniczna czy mechaniczna jest dyskusyjna jeżeli weźniemy pod uwagę aparaty tradycyjne, bo tam migawka mechaniczna to taka (generalnie) która do działania nie potrzebuje zasilania (elektrycznego) a jej działanie zapewnia naciągany odpowiednią dźwignią mechanizm, migawka elektroniczna to taka w której czas odmierza układ elektroniczny sterujący jednak ZAWSZE MECHANICZNĄ kurtyną szczelinową czy centralną migawką. W aparatach cyfrowych naturalnym pierwszym krokiem było zastosowanie czysto elektronicznej migawki czyli takiej w której czas naświetlania jest dawkowany w sposób elektroniczny (załączenie i wyłączenie matrycy w wielkim uogólnieniu). migawka mechaniczna w cyfrakach to po prostu migawka "elektroniczna" stosowana w aparatach tradycyjnych.
Uff troche długie wybaczcie ale myśle że nic nie pokręciłem.
pozdrawiam

flyski
30-12-2006, 18:43
dobry opis hyrydy bubel troche się powtarzamy ale w sumie to kompendium w pigółce o migawkach

Rafał_Sz
30-12-2006, 19:37
tak, źle się określiłem. D80 ma szczelinową migawkę sterowaną elektronicznie, ciężko żeby nowoczesny cyfrowy aparat miał sterowaną mechanicznie migawkę.

pozdrawiam rsz

wigi
30-12-2006, 19:52
D80 ma tylko elektroniczną migawkę, więc cięzko jej uzyskać trzask...
rsz, i co do braku trzasku tej migawki też się chyba źle określiłeś ;-)

slaw74
30-12-2006, 19:52
Dzieki BUBEL i FLYSKI za idealna odpowiedz!!!!

Zatem rozumie ze w D80 jest normalna migawka jak we wielu lustrzankach... a co oznacza opis jaki jest w stosunku do migawki d70??? http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/ mowa tam o "Combined mechanical and CCD electronic shutter" a bardziej po ludzku????

Sorki ze tak moze zapytuje.... focilem juz wieloma lustrami jednak zawsze jakos wiecej przykladalem sie do kadru i poprostu wiedzy czysto fotograficznej niz do tego co drzemie w sercu mojego aparatu i do tego jak to dziala...

Z opisu BUBLA wynika ze np w d50 jest hybrydowa... czyli otwiera sie zawsze na 1/60 a krotsze czasy to poprostu jakby zrzut obrazu z matrycy.... dobrze rozumuje?

A jak jest w D70??

slaw74
30-12-2006, 20:02
Jeszce raz dziekuje!!
A w sieci znalazlem tez cos takiego: http://www.fotosite.pl/index.php?title=Migawka_elektroniczna_vs_mechanicz na

co przyblizylo mi troche temat. Jeszcze bylbym ciekaw jakie to sa te czasy mechaniczne w takich migawkach jak d50 i d70?? Czy to wlasnie wspomniane 1/60 a powyzej elektronicznie??

bubel
30-12-2006, 20:38
no wlasnie nie jestem pewien jaki jest limit mechanicznej migawki... te 1/60 to przytoczylem dla przykladu...

na sieci znalazlem wypowiedz (a propo d70) ze "The maximum mechanical shutter speed is 1/250 second. The CCD achieves faster shutter speeds with an electronic gate that affects the entire CCD at once." (tutaj (http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=00I46J))

ps. tak nawiasem mowiac, to hybrydowe rozwiazanie daje plus w postaci krotszych czasow synchronizacji z lampa - ale nie ma rozy bez kolcow, bo rowniez wprowadza przypadlosc ktora "anglojezyczni" nazwali blooming ;)

edit:
a "Combined mechanical and CCD electronic shutter" to zdaje sie ze mowia wlasnie o tej "hybrydowej" migawce

slaw74
30-12-2006, 21:11
Dzieki wielkie za te informacje.... swoja droga to jedne z ciekawszych wypowiedzi dla mnie jakie moglem przeczytac w kaciku poswieconym cyfrakom....

Czlowiek uczy sie cale zycie i tylko czasem sie ludziom zdaje ze wiedza juz wszystko. Pozdrawiam!

bubel
30-12-2006, 21:41
Czlowiek uczy sie cale zycie

otoz to! swiete slowa :)

neverhood
10-06-2010, 12:53
pozwole sobie odswiezyc temat, nie mam instrukcji do mojego d80, a zainteresowalem sie wstepnym podnoszeniem lustra, czy ktos moze mi powiedziec jakie ustawienia w aparacie (co poprzestawiac) by moc uruchomic owo podnoszenie lustra

akustyk
10-06-2010, 13:19
D80 ma tylko elektroniczną migawkę, więc cięzko jej uzyskać trzask...
ale lustro tez robi trzask

pomijajac juz to jaka ta migawka naprawde jest. ale zdaje sie D80 potrafi robic foty z synchro
ponizej 1/500s a tego sie elektroniczna nie zrobi.

mironoza
10-06-2010, 14:30
jeżeli mówimy o lampie wbudowanej to raczej dla czasów dłuższych niż 1/200s.

szklana
10-06-2010, 15:14
pozwole sobie odswiezyc temat, nie mam instrukcji do mojego d80, a zainteresowalem sie wstepnym podnoszeniem lustra, czy ktos moze mi powiedziec jakie ustawienia w aparacie (co poprzestawiac) by moc uruchomic owo podnoszenie lustra

Menu/Menu ustawień osobistych/nr 31

cervandes
10-06-2010, 17:32
a konkretniej "opóźniona ekspozycja".

neverhood
10-06-2010, 19:50
dzieki wielkie

akustyk
10-06-2010, 19:51
jeżeli mówimy o lampie wbudowanej to raczej dla czasów dłuższych niż 1/200s.

powtorze:

z synchro ponizej 1/500s

to raczej od razu implikuje, ze chodzi o lampe z HSS (taka walaca stroboskopem), czego wbudowana nie zrobi

mpwt
10-06-2010, 20:12
A ja poproszę was wszystkich abyście zapoznali się ze specyfikacją techniczną aparatów zanim się wypowiadacie. Dziękuję.

velaskez
10-06-2010, 20:25
powtorze:


to raczej od razu implikuje, ze chodzi o lampe z HSS (taka walaca stroboskopem), czego wbudowana nie zrobi

zrobi ;)

akustyk
10-06-2010, 20:49
OK, wycofuje uwage. nie ten system :)